Spektiv

Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Dátum registrácie: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

na 30x z variablom som videl zasahy na 500-600m myslim ze ten fixny bude ovela lepsi , vzhladom na mensi pocet skiel v okulari, ale vzal si Mrad osnovu hej ??lebo sa robi aj MOA
Používateľov profilový obrázok
Ambor
prispievateľ
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa Ambor »

Co som videl v popise, tak bol MRAD a objednaval som MRAD, na puskohlade mam MIL-MIL, tak nevidim dovod brat MOA :)
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

v LIDLI som dnes videl nejaku plastovu cinu 20-60x60 za 33e

myslim , ze na hladanie dierok v terci na 50-100m za pekneho pocasia by to malo stacit. Vpredajni sa to moc vyskusat neda, ta ma na dlzku sotva 30m :)
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

roman: vyhodené peniaze, ale ak by bol záujem presvedčiť sa na vlastné oči, jeden sa mi váľa v skrini. Za polovičnú cenu jak je v Lidli...
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Dátum registrácie: 14 years
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Mam z Lidla tento (tušim za 39evri) a za dobreho počasia je do 100m na dierky po 7,62 použitelny.Na 22-ku určite nie.
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Dátum registrácie: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa BTV »

Kamarat sa chysta na kupu spektivu v cene do 1000€.

Mohli by ste mi nieco poradit? Malo by byt vidiet zasahy z .308 na +/- 1km.
Používateľov profilový obrázok
Ambor
prispievateľ
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa Ambor »

Nie som vobec fundovany ti odpovedat, no myslim, ze s mojim 1500 eur spektivom mam problem vidiet zasahy na 1km a nieto este s niecim co bude o tretinu lacnejsie. Tipujem ze vela ludi ti napise, ze je problem vidiet zasahy po .308 v terci na 1km +- ako si napisal, z hocicoho, nech to stoji aj 3500 eur a je to slavna 3ka. Dolezite co je to + a co -, lebo 600m snad sa da aj na tom 30-35 zvacseni tie zasahy vidiet (svetelnost mozno staci aj 60), + 400m a zasah uz neuvidis asi nicim...
Keby som chcel minut do 1000 eur na spektiv, ja ako zastanca vortex znacky by som sa pozeral po ViperHD spektive. To by bol moj tip.

http://www.vortexoptics.com/product/vor ... ting-scope
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Dátum registrácie: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa BTV »

Tiez mi doslo ze na tych +/- 1km to nebude az take ruzove skor ratam s realistickymi cca 600m.

Zatial mi pridu take naj bud Vortex Razor HD (cca1500€), Nikon ED82 (1000€ + okulare), alebo najlacnejsi Vortex Viper HD (800€).
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Dátum registrácie: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa DUSO »

RC vrtulnik s mini kamerou a nejaky primac so zobrazenim obrazu pri strelcovi. Len taky napad, neviem ci realizovatelny.
Používateľov profilový obrázok
Ambor
prispievateľ
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa Ambor »

Rozmyslam, ze asi najlepsia moznost keby chalan sa zbehol pozriet a omakal si vacsinu spektivov na IWA-e. Termin sa blizi a mal by krasny prehlad o tom co je v danej cenovej hladine na trhu v EU.

OT: ta kamera je fajn, ale vrtulniky su uz prekonane: http://www.indiegogo.com/robotdragonfly :lol:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Ambor:
Ako v hale zistí, či uvidí zásah v papieri na kilo?
Len omakaním asi tažko, predpokladám.
Používateľov profilový obrázok
Ambor
prispievateľ
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa Ambor »

yarco velmi jednoducho - vezmes si jedneho vyrobcu, napr. swaro, najdes jeden mrnavy a najvzdialenejsi bod na druhej strane haly. Porovnas si pohlad nan a jeho obraz z vystavenych spektivov. Nasledne si pozries cenovky a zistis v akej kvalite co stoji.
Podla toho si spravis obraz o tom, preco ti 1000eur nestaci aby si videl diery v papieri na 1km. ;)
Easy one...

Druha moznost si dohodnut stretko s niekym kto ma dany spektiv a vybehnut s nim do prirody aby chalan zistil co je velkost .308 na 1km v realnych podmienkach pocasia a spravil si znovu nazor aku kvalitu potrebuje.

Ja som zabsolvoval oboje a mozem povedat ze ta IWA mi minimalne dala prehlad co za ake peniaze dostanem z pohladu kvality/ceny nielen v optike, ale vaha, funkcie, prevedenie, prakticnost. A mal som moznost si chytit do ruky a vidiet rozdiel v skle na spektivoch ktore na SK asi nikdy do ruky nechytim. ;)

a posledna poznamka, urcite fundovany vyklad ti da Turbiak, ktory vie velmi dobre co je citat diery po .308 na 1km a viac. ;)
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Dátum registrácie: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

BTV: Jednoducha odpoved... pokial clovek nema na STX Swarovski 95 mm tak rozhodne treba kupit ten Vortex , je to fakt spickovy spektiv za tie prachy - aspon ten moj , perfektne ovladanie zoomu aj focusu za kazdeho pocasia( testovane aj pri - 17 C) a vidim s nim diery po 6,5 mm kalibri na 1080 metrov, v dobrom pocasi a na bielom papieri samozrejme
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Ako uz bolo spomenute, IWA je ozaj dobra na 'omakanie' si optiky a jej ovladania, ale co sa rozlisenia tyka je skor dobre pobehat fora bird-watcherov. Pre nas (= strelcov) je ale najdolezitejsie rozlisenie (=schopnost rozoznat diery na velku vzdialenost), a schopnost podat dobry farebny obraz a pod. je az druhorada.

V skratke spektivy sa daju delit do troch kategorii - spicka (zvycajne cez 3,000 eciek = Kowa, Zeiss, Swaro, Hensoldt, ...), vyssia stredna trieda (Nikon ED82, Vortex, ...) a zvysok.

Schopnost rozoznat diery na velku vzdialenost je ale priamo umerna pocasiu a podmienkam, staci trochu mirage a nebude nic vidiet ani v spickovom spektive na 400m, a mozu byt idealne podmienky a aj so strednou triedou bude vidiet diery na kilak.

Ja som v polsku na tych 1080m videl (v Zeisse) vsetky zasahy v bielom aj vacsinu v ciernom, ale strielal som az navecer = okolo 6pm. Moj ex-Nikon (ED82) bol tiez velmi dobry, a jeho vyhodou boli prave tie vymenitelne okulare (fixna 30x Wide Angle na vseobecne pozorovanie/battlefield a pod., a fixna 75x na kilak) - fixny okular ma zvycajne vyssie/lepsie rozlisenie/ostrost (a tiez vacsie zorne pole) nez variabel kedze ma menej skiel. Ja inak standardne pouzivam zoom 25-75x, ale na battlefield na Zeissa nahadzujem (cez adapter) Nikonovsky 30x sirokouhly okular (aj ked je 30x, ma vacsie zorne pole nez Zeissovsky 25x).

Inak, par ludi nedavno porovnavalo ten novy Swaro (95ka) s Zeissom, a vraj tam nebol badatelny rozdiel. Nazivo som ho zatial nevidel, takze neviem posudit, ale zatial na vsetkych porovnavaniach co som sa zucastnil jednoznacne vyhraval Zeiss.

Pokial je velkost/hmotnost tiez faktor, tak Nikon ED50 je tusim zatial stale tou najidealnejsou volbou (pomer cena/kvalita/vykon).

Cize pokial ten znamy chce investovat cca liter, tak na jeho mieste by som sa rozhodoval medzi Nikonom a Vortexom (mne osobne Vortex moc nesedi vo viacerych ohladoch, ale to je vec individualnej preferencie).

Este detail - ja osobne (aj vacsina strelcov vseobecne) preferuje 'STRAIGHT' spektiv (clovek je zvyknuty 'mierit' a lahsie sa tak hlada terc), 'ANGLED' sa sice da prisposobit (a rozdiel vo vnutornej optike/prizmach je uz dnes minimalny) ale predsa len je to trochu neprirodzene, tazkopadnejsie a hladanie terca trva dlhsie (ANGLED je ale pohodlnejsi pri dlhodobom pozorovani - napriklad pozorovat vtactvo niekolko hodin).

Drzim palce pri vybere,


Gunslinger
Kall
prispievateľ
Príspevky: 308
Dátum registrácie: 20 years 1 month

Príspevok od používateľa Kall »

Na polední taktické soutěži jsem měl možnot vyzoušet spektiv MeostarS2 82
Bylo možné pozorovat zásahy ráže 308 win na vzdálenost 545 m i v zeleném terči, za zatažené oblohy pozdě odpoledne.
Ale nebude určitě za 1000E
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"