Perkusne pusky na polonaboje

Používateľov profilový obrázok
kapula
častý prispievateľ
Príspevky: 634
Registered for: 16 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Perkusne pusky na polonaboje

Príspevok od používateľa kapula »

Nemame tu este temu o perkusnych zadovkach na polonaboje, aj ked je to velmi zaujimava tema. Taketo zbrane sa pouzivali casovo hlavne v obdobi americkej civilnej vojny, civilne este dlho potom. Neskor sa preslo na jednotny naboj, niektore pusky boli prerabane na pouzitie s jednotnym nabojom. Najcastejsie sa spominaju tieto systemy:

Sharps - pouziva blokovy vertikalny zaver, pouzivali sa papierove polonaboje, neskor mosadzne polonaboje. Puska bola dost presna a oblubena (comu pomohlo aj to, ze sa casto vyskytovala vo filmoch). Na strelectvi.cz je o nej dost rozsiahle vlakno, dost casto sa v nom riesi uprava novokupenej repliky aby sa dostala do stavu strelbyschopneho aj s pouzitim prachu Vesuvit a zapaliek od SB. K tejto puske najviac vie povedat BlackPowder aktivny aj na tomto fore. Repliky su dostupne uz aj v prevedeni na klasicke naboje a su dostupne aj na nasom trhu trhu (tym som myslel v cechach). Sem tam sa nejaka objavi v inzercii a do tyzdna zmizne.
video napriklad toto https://www.youtube.com/watch?v=Oi2gtsc0XQY

Rolling block - ako uz nazov napoveda, zaverovy system tvori blok, ktory je schopny otacat sa okolo capu, v uzamknutej polohe je fixovany kohutom (youtube bude asi velavravnejsie ako takyto opis) Momentalne je dost zbrani s tymto systemom dostupnych na klasicke naboje od kalibru .22 LR hore. Sem tam sa nieco v nasich bazaroch mihne.
video https://www.youtube.com/watch?v=fdvICJ86caQ

Gallagher - zlamovacia puska so zaujimavym systemom sklapania pomocou lucika. Repliky sa uz nejakych 30 rokov nevyrabaju, predtym ich robila firma ERMA WERKS. Sem tam sa nejaka objavi na nemeckych aukciach, ale tazko sa k nej dostat.
pekne video od madarskych bratov je tu https://www.youtube.com/watch?v=J9_V2gVw5jA

Smith carbine - tiez zlamovacia puska, zlamuje sa pomocou zatlacenia kolika dohora, ktory sa nachadza v luciku pred spustou. Sprvoti sa pouzivali polonaboje z kaucuku, ktore sa dali pouzit viac krat (tu slo asi hlavne o cenu), potom sa zacali pouzivat aj mosadzne. Puska sa da u nas (v CR) zohnat, sem tam sa zjavi aj na inzerat. Repliky vyraba len firma Pietta, v hlavni pouziva stupanie 1:66 vhodne len pre gulu, dalej hlaven ma dost plytke drazkovanie. pod gulu v kalibri .50 sa v nabojnici zmesti okolo 40grs prachu. Polonaboje su dostupne mosadzne, alebo v usa sa vyrabaju aj plastove, ktore je mozne znovu pouzit. najvacsi problem pri replike je zohnat rozumne strely spravneho rozmeru,/ kokilu, tu je v podstate potrebne vyrobit na mieru.
video z ciech tu https://www.youtube.com/watch?v=1wIsi72ImTQ

Plus nejaka novovyroba typu pusky od pana Pavla Raka v cechach, cize ziadna seriovka a co kus to original, inspirovane overenymi systemami.

To je zatial taky maly prehlad co som si spravil. Vyzera to ze u nas sa vyskytuju hlavne pusky sharps a trosku smith. Osobne mam ziatial pocit ze co do presnosti ma navrch sharpska, ta smith je tak akurat na triafanie siluety na 50m (cize na nase strelnice to staci). Mate niekto skusenosti o ktore by ste sa podelili?
matias
prispievateľ
Príspevky: 113
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa matias »

Dejme se dohromady, tato problematika mě už léta zajímá
http://www.webforum.sk/viewtopic.php?f=44&t=11226
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

kapula: ešte by som na tvoj zoznam pridal nórsky kammerlader http://www.kvf.no/guns-rifler.php
matias
prispievateľ
Príspevky: 113
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa matias »

Seznam perkusních zadovek na polonáboje je nehorázně dlouhý, stačí si do vyhledávače zadat
něco ve smyslu " Rifles and carbines in US Civil War " a pak trávit dlouhé večery u PC. I Evropa
na podobné téma ( např. pappper cartriudge ). Nutno ovšem pečlivě rozlišovat, jestli se už nejedná
o jednotný náboj - jehlovka Dreyse či francouzská Chassepot, kde už jsou zápalky integrované
v náboji.
Osobně bych system rolling block mezi dobové perkusní zadovky nezařazoval.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Ja len upozornim, ze system Gallagher a Smith sa neujal nakolko oba su extremne citlive na znecistenie povystrelovymi splodinami. Konkretne Smith pri 3-4 rane nejde poriadne uzavriet a pokial si to nevsimnete tak mate o "zabavu" postarane. Oba dokazu vystrelit aj pri neuplnom uzavreti.

Do pozornosti davam pusku Patricka Fergusona. Povodna bola sice kresadlova, ale ten system pracuje spolahlivo. http://en.wikipedia.org/wiki/Ferguson_rifle
Používateľov profilový obrázok
kapula
častý prispievateľ
Príspevky: 634
Registered for: 16 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kapula »

erebos, vedel by si to popisat blizsie? Co som cital na strelectvi, tak pri Smith si bolo treba davat pozor, aby po zasunuti gule do nabojnice nezostal na nej oloveny golierik. Ze sa to postupne nazberalo a naboj nebolo casom mozne zasunut tak hlboko ako bolo treba. Este ma napada problem so spinenim hlavne, kedy tiez nieje mozne naboj zatlacit ako treba, ale to len znamena nedostatocne mazanie. Ale podla mna sa to nedostatocne uzavretie da pri strelbe odsledovat, ak dava clovek pozor.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Kapula : Ked si "Smitha" chytis do ruky a otvoris "komoru" tak si vsimni ako je riesene utesnenie. To je len na presnosti vyroby tych dvoch casti. kedze tam neni nabojnica, ktora by sa roztiahla a utesnila to tak ti zakonite leti cast tlaku von. Rovnaky problem mal napr. Chassepot kde to riesili kaucukovym tesnenim, ale ten mal aspon poriadne uzamknutie cize ak to prepustalo tak ti to aspon "nebuchlo" do tvare. No a cierny prach "svini" /viz. ako dokaze zablokovat otacanie valca napr. u New Army Remingtonu/. Po par vystreloch tam mas taky bordel, ze to nedovres poriadne a ak vystrelis tak... Ano mozme tvrdit, ze si to vzdy skontrolujes, ale ...
Daj si to do Googlu. Hlavne na US forach najdes pekne clanky. Ten problem co popisujem bol dovod preco sa zbran neujala a nebola moc oblubena aj ked konstrukcia je genialne jednoducha.

Popisovany problem by sa mohol ciastocne riesit pouzivanim toho Svajciarskeho prachu co ma parametre cierneho, ale neprodukuje taky bordel. Nazov ti ale nepoviem...
matias
prispievateľ
Príspevky: 113
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa matias »

Jo, švýcarák má údajně menší podíl spalin, ovšem je pro osoby nemající věčně v šrajtofli pavučiny.
Pro b-rdel po výstřelu je velice významné i složení používaného maziva a to jak u klasických předo-
vek, tak i u perkusních zadovek. Spolehlivou receprturu ovšem má každý jinou a dá za ni hlavu na
špalek. Osobně jsem v dobách perkusního pravěku ( 90. léta min. stol. ) pravidelně vystřílel z kapes-
ního remingtona kolem třiceti ran bez omezení funkce. A to jsem mazal Indulonou !?!?!
Používateľov profilový obrázok
kapula
častý prispievateľ
Príspevky: 634
Registered for: 16 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kapula »

Moze byt, aj co som pozeral tych par videi na youtube, kde strielali zo smithky, z toho spoja zadymelo skoro vzdy. Jeden typek to aj ukazoval - ako vyzera ruka len po jednom vystrele. Aj tak sa mi ale smithka paci viac ako sharpska, aj ked by som ani jednou z nich nepohrdol. Pomaly sa aj zacinam informacne obzerat po inzeratoch, ci sa nieco neobjavi :)
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Jeden Smith sa dlho predaval v Dease v BA. Mal som ho v ruke a bol prakticky novy. Zavolaj tam.

Ale ak s tym chces realne strielat tak si kup Sharps model Berdan.
http://www.davide-pedersoli.com/scheda- ... erdan.html
Je to nadherna replika jednej z prvych odstrelovaciek. Dokup si k tomu diopter a budes mat nadhernu pusku na cierny prach.
Vyhoda Sharps je absolutne spolahlive uzamykanie. Pohodlnost nabijania dana tym, ze ked nabijes papierovy naboj tak zaver ma ostru hranu ktora zadok naboja usekne cize nemusis nic okusovat, orezavat a pod. Pedersolli k tomu dodava tie mosazne polonabojnice a dalsie bohate prislusenstvo.
Používateľov profilový obrázok
kapula
častý prispievateľ
Príspevky: 634
Registered for: 16 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kapula »

Takze bol som dnes v dease, predavacovi som tu smithku musel trosku pripomenut, nespomenul si presne co to bolo za pusku. Povedal mi, ze to bola len jednorazova zalezitost a ako to predali dalsie uz nebrali. Osahal som si aspon tie 2 perkusne revolvery co tam maju a siel som do prace.

Co som zatial cital na nete, tak sharpska je ozaj presnejsia, smithka je tak do 50 metrov. Len ked som cital na strelectvi, ake su so sharpkami problemy, tak nieje to take easy ze kupim a strielam co to da. Sak uvidim ci sa nieco objavi na inzerat :)
bahno
prispievateľ
Príspevky: 103
Registered for: 7 years

Príspevok od používateľa bahno »

Ozivim tuto temu.Je tu daky kolega so sharpkou?Trocha sme o nich debatili na offore,len to tam volako umrelo a cloveka nebavilo debatit sam so sebou :mrgreen: .Ja mam 45ku a 54ku uz peknych par rokov,strielanie z nich je paradne,len casu je dako pomenej a musim ho rozdelovat este aj medzi ''moderne'',co som bol nuteny kupit :mrgreen:
Napísať odpoveď

Návrat na "Perkusné zbrane"