Mazanie

Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Mazanie

Príspevok od používateľa theplaky »

Zdravim Vas "čmoudi" :D
- rozhodol som sa ze si zacnem s ciernym prachom, mam objednane 2 revolvery (1858 Army a 1851 navy, oba od Ubertiho) a pomalicky si zhanam vsetko co budem uz onedlho potrebovat. Takmer vsetko sa da zohnat v obchode - okrem mazania ..
A preto by som sa Vas skusenejsich rad spytal na nejake osvedcene recepty.

Zatial som si doma naskreckoval toto:
Vceli vosk: https://apiprodukt.eu/vcelie-produkty/v ... i-vosk-1kg
Bezvody lanolin: https://eshop.ekokoza.cz/sk/lanolin-bezvody-c14233.html
Rastlinnu vazelinu: https://eshop.ekokoza.cz/sk/vazelina-ro ... &results=1

Vseobecny postup som si uz vygooglil/napozeral na youtube, alebo mi poradili niektori tu na fore - zaujimali by ma vsak najma pomery v akych tie komponenty miesat..
(tu rastlinnu vazelinu som zobral len na skusku - kedze maze a nieje vyrobena z ropy..)

Za kazde info vopred dakujem.
Naposledy upravil/-a theplaky v 13 Nov 2018, 11:47, upravené celkom 1 krát.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Do mazacích drážok panlubujem ricin/včelí vosk 350leto 400ml zima na 250g. stará zmes používaná v bp. hist. nábojoch, čuchometricky aj pohmatom sa podobá na zmes ktorú patlali na náboje švajčiari až do prechodu na 223 , či starý čiernoprach 7.5x23ord.swiss alebo 7,5x55.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

dik..

Konzistenciu (tuhost) tej zmesi by si prirovnal asi k comu?
(zubna pasta, taveny syr, plastelina, krem na topanky, ..)

Ta rastlinna vazelina co mam je tiez na baze ricinoveho oleja:
- Ricinus Communis (Castor) olej z oleje
- hydrogenovaný ricinový olej (tvrdý, křehký rostlinný vosk vyrobený hydrogenací ricinového oleje, ricinový vosk se používá jako modifikační činidlo viskozity a pro zlepšení odolnosti proti tuku a oleji)
- Copernicia Cerifera (Carnauba) Wax (https://www.stavebni-vzdelani.cz/karnaubsky-vosk/)

.. tie ostatne zlozky ktore da sa povedat robia z oleja tu "vazelinu", su OK? Bolo mi povedane ze niektore oleje lubia prilnut k povrchu a potom neprijemne schnut..
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Relativne tvrdé, asi ako chladné maslo, alebo tuhší krém na topánky jak na to položíš prst začne sa pomaly mazať. Pridávajú ešte loj, buď hovädzí alebo ovčí, prípadne jelení. Lenže je to organika a ide do žlknutia, smrdí aj začerstva takže som skúsil raz (fajnový jelení) a spolubývajúca ma s tým poslala do preč. Musíš experimentovať, prach od prachu, u vesuvitu šarža od šarže. Jedna zmes pri rovnakej navážke umaže, druhá nie. Karnaubu si chvália pri bezdymákoch, že po zmesi v ktorej ostáva zrkadlový lesk v laufe. Ešte k mazaniu, radšej choď smerom mazania pod strelu ako mazania spredu na nabitú guľu. Prvý výstrel ti vždy odfúkne mazadlo z vedľajších komôr.
M M
prispievateľ
Príspevky: 134
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa M M »

Osobne som kedysi pouzival do .44 1858cky (a aktualne do ciernoprachych nabojov .45LC / .44-40) vceli vosk + bravcove sadlo velmi zhruba 1:1. Doporucovali hovadzie, ale kedze som ho nemal a chcel strielat - skusil som takto - spokojnost. Sice namiesane zhruba metodou "zaves" ale aj po 50 ranach to bolo bez problemov.

Hovadzie sadlo som vyprazil z darovanych odrezkov minuly rok (smrad hrozny) ale este som nemal cas
otestovat. Toto s bravcovym ani po 2 rokoch nejako nesmrdi. Konzistencia mazania je taka ze pri izbovej teplote zhruba ako tuhsie maslo - prstom sa do toho da hrabnut a namazat, ale skrz naskrz ho tak lahko nenarves.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Ma sposob mazania (pred gulu alebo upchavka za gulu) vplyv na presnost? (chcem strielat mierenku).
- filcove upchavky chcem urcite casom vyskusat tiez ale prve pokusy budu asi mazanie pred gulu .. ten filc treba 100% prirodny predpokladam..a hrubka? Da sa to bezne zohnat? (kde?)

Ten lanolin, pripadne uz namiesane mazanie - treba to skladovat nejak specialne alebo staci v tme pri izbovej teplote? Kolko to vydrzi?

Na zaciatok teda skusim asi 1:1 lanolin/vosk a v rovnakom pomere asi aj tu rastlinnu vazelinu s voskom. Resp tie pomery vyladim tak aby som dosiahol konzistenciu ako pisete.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Len z pozorovania PÁNOV MIERNKÁROV - prach, krupica, nadkalibrová guľa natvrdo, mazanie, zápalka a BUMMMM!
https://igrlik.rajce.idnes.cz/2016-09-1 ... ne_Presov/
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

theplaky: ak dodržíš pravidlo že guľa (alebo ogivál) by mali byť čo najbližšie k laufu (prach,krupica, mazaný filc, guľa) zistíš po prvom výstrele že mazanie z oboch susediacich komôr je preč. Nemám overené nakoľko to ovplyvní presnosť lebo mažem pod guľu. Ale bordel z nemazaného laufu drží fest, tak si trúfam tvrdiť že to vplyv mať bude. Konzistenciu udržíš mazaním filcu, ako bonus nebudeš tak zapatlaný, okolie nebude oprskané odfúknutým mazivom, zrýchliš nabíjanie. Filcky utop v roztopenom mazadle, pekne nasiaknu. Krupica ti vyplní priestor pri malej dávke prachu.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Chapem spravne ze rozdiel medzi mazanim pred gulu a mazanim cez upchavku za gulou je okrem ineho aj v tom, ze upchavka vlastne maze lauf pre NASLEDUJUCU gulu? (a nie pre gulu ktora s tou upchavkou sedi v rovnakej komore valca).
- znamena to teda ze pri pouzivani upchavok ide prva gula cez (vycisteny) lauf vzdy bez akehokolvek mazania? (=teda "inak" nez ostatne?) .. pytam sa najma koli tej mierenke.

Mam nulove skusenosti takze tu urcite nechcem vytvarat dogmy, ale co som si doteraz studoval veci (internet) nejak mi z toho vyplynulo ze ti co strielaju mierenku zvyknu mazat skor pred gulu a dosypavat krupicu(mozno koli konzistentnejsiemu vyplneniu pociatocneho spalovacieho priestoru? kedze konzistencia je zakladny predpoklad presnosti) .. neviem, mam v tom zatial hokej :D
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Chapes spravne. Bez akehokolvek mazania v pripade ze si pred strelbou vycistis lauf do sucha. Ak ho ale maznes bavlnatym vyterakom napitym mazadlom usetris si pripeceny bordel v laufe a aj prva pojde po namazanom. Mazadlo za gulou ma za ulohu nepustit spaliny na suchy kov, tie sa na vycisteny suchy povrch dokazu nepekne pripalit. Dobre mazadlo spoznas ak po strelbe radovo desiatok ran pretiahnes lauf bavlnenym patchom, lauf bude skoro cisty a na bavlne ostane mastny cierny bordel. Mierenku s repe nestrielam, ako pisem mam vyskusane co spravi s mazadlom spredu prvy vystrel, tak som mazanie spredu zavrhol okamzite. Prva rana sice lauf namaze ale kazda dalsia ide s minimom mazadla. Mozno to pri mierenkarskej navazke funguje ale pri plnej nestiha a konzistencia ide prec.
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 617
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa aparapi »

Flastre mažem ricínovým olejom do modelárskych motorov. Strely mažem zmesou včelí vosk +Cera, ale konečne som zohnal hovädzí loj, tak v novej sezone začnem skúšať loj s voskom :-)))
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 200
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

theplaky napísal: "... a dosypavat krupicu(mozno koli konzistentnejsiemu vyplneniu pociatocneho spalovacieho priestoru? kedze konzistencia je zakladny predpoklad presnosti) .. neviem, mam v tom zatial hokej :D
Borci krupicu dosýpate kóli zaplneniu nábojnice, to chápem.
Zaujíma ma však prečo . Dedukujem že nadbytok prachu už nezvýši účinnosť a naopak v nevyhorenej forme zabordelizovava lauf a je to aj zbytočné plitvanie... a čo krupica v laufe? Len presviští?
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

aoaia: dedukuješ správne, menej prachu je menej bordelu, a krupica iba presviští.
aparapi: flastrom asi myslíš bavlnenú látku určenú na nabíjanie gule do predovky, len neviem jak súvisí s nabíjaním válca pere.
Napísať odpoveď

Návrat na "Perkusné zbrane"