Ako nabit predovku?

eager_banach

Príspevok od používateľa eager_banach »

Páni "predovkári",ďakujem Vám za odpovede. Moja PP Buffalo 12" revolver. Viem, že mi teraz poviete že to je kategória C. Ale čo mi vadí v zatriedení a v konkrétnej definícii. Zák.92/2010 spomenie pojem "replika", ale nič viac.
Zatriedenie kategória C-"opakovacia palná zbraň, skonštruovaná na princípe perkusného zámkoveho systému."
Definícia-"opakovacia palná zbraň je jednohlavňová palná zbraň so zásobovacím zariadením(zásobník, nábojová schránka), v ktorej sa vsunutie náboja do nábojovej komory, vytiahnutie a vyhodenie nábojnice
a napnutie bicieho mechanizmu vykonáva ručným ovládaním záveru, alebo palná zbraň s viacerými nábojovými komorami, napríklad usporiadanými v otočnom valci(revolver).
No a čo mi tu vadí- moja PP Buffalo je síce revolver, ale nie na náboje ani nábojnice , síce otočný válec má, ale nie na náboje a ani ručné vsúvanie alebo vyťahovanie alebo vyhadzovanie nábojov a nábojníc, ale lysované pomocou mechanizmu pod hlavňou a je výhradne len na čierny prach.(poznáte to) Viem, že páni pri tvorbe zákonu sa jednoducho dohodli že táto zbraň bude v C, ale je tu značná diera v definícii a tým aj zatriedení. Preto mám za to , že by mala byť pod par.7 zbraň kat.D odst. k(iná zbraň neuvedená v kt.A až C).Neviem ako hlboko sa zamýšlate nad týmto detailom aké právne vedomie máte, ale napriek tomu Vás poprosím o názor.
Vďaka, Andre
inspiring_shockley

Príspevok od používateľa inspiring_shockley »

Tvorcovia zakona iste brali do uvahy hlavne perkusne revolvery, ako uz bolo vyssie spominane.
Bez ohladu na Tebou spominane "technicke nedostatky" revolverovej pusky ako opakovacej zbrane to ale vidim napisane pomerne jednoznacne a obavam sa, ze by si s tym nepochodil.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Andre napísal: Zatriedenie kategória C-"opakovacia palná zbraň, skonštruovaná na princípe perkusného zámkoveho systému."
Definícia-"opakovacia palná zbraň je jednohlavňová palná zbraň so zásobovacím zariadením(zásobník, nábojová schránka), v ktorej sa vsunutie náboja do nábojovej komory, vytiahnutie a vyhodenie nábojnice
a napnutie bicieho mechanizmu vykonáva ručným ovládaním záveru, alebo palná zbraň s viacerými nábojovými komorami, napríklad usporiadanými v otočnom valci(revolver).......
Myslím, že je to dosť jasne definované....
inspiring_nobel

Príspevok od používateľa inspiring_nobel »

Skusim sa vratit k nabijaniu. Pri udrzbe foto archivu som nasiel par starsich fotiek z pripravy streliva pocas dlhych zimnych vecerov. Mozno to bude pre niekoho zaujimave.
V kastroliku si roztopim mazanie (hovadzi loj + vceli vosk 1:1) tak, aby mi jeho hladina po naukladani striel siahala pod spicku ogivalu :

Obrázok

ked je mazanie roztopene, naukladam don strely a mam cas na cigaretku :

Obrázok

necham to ztuhnut, ale nie celkom vychladnut, pretoze potom je mazanie krehke, lame sa a vypadava z mazacich drazok :

Obrázok

Ked je mazivo uz tuhe, ale este plasticke, kazdu strelu vyrezem z tuku kovovou trubkou prislusneho priemeru. Z trubky vytlacim namazanu strelu z opacnej strany kovovou tyckou :

Obrázok

Po uplnom zatuhnuti mazania nozikom ocistim spicky striel. Na poslednom obrazku su vlavo dve nenamazane strely. Samozrejme sa to da robit mazacim lisom, toto je taky "kuchynsky" postup.
inspiring_snyder

Príspevok od používateľa inspiring_snyder »

zdravím Ťa Vlado999, podobným systémom mažem 9 L, akurát strely naskladám na silikónovú misku na pečenie, zalejem voskom do výšky drážky a nechám vychladnúť. Potom strely z "koláča" jednoducho povytláčam ceruzkou.
inspiring_nobel

Príspevok od používateľa inspiring_nobel »

Tu to nejde vytlacit. Strely s mikrodrazkami sa daju. Ale tieto ogivaly maju velke drazky, pri vytlacani sa z nich miestami mazivo vytrhne a potom to vyzera, ako keby to obzierala diva svina. Trubkou to ide komfortne.
inspiring_snyder

Príspevok od používateľa inspiring_snyder »

Mal som ten istý problém, napokon som to vyriešil namiešaním trocha mäkšieho mazania. Ale s tou trubkou je super nápad, môžeš si dovoliť mazať zmesou s tvrdosťou akú potrebuješ.
lysko
občasný prispievateľ
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 5 years 7 months

Príspevok od používateľa lysko »

Zdravím všetkých . Mám otázku k nabíjaniu pištole predovky Deringer .45 s ogivalnou strelou 11,5 mm .
Táto strela má DVE drážky pre vazelínu !
Otázka znie :Musím tieto strely vždy mazať ?? Alebo stačí len prach+plstená upchávka+ogiv.strela??
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 617
Dátum registrácie: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa aparapi »

Ahoj, zvoliť správne mazivo a vedieť namazať strelu patrí k najdôležitejším činnostiam, ak chceš zvládnuť streľbu z predoviek.
Je vysoko pravdepodobné, že bez mazania po pár výstrelok derringer už nenabiješ a strela sa ti pri nabíjaní zasekne v hlavni. čiže strelu by si mal mazať, ale teoreticky by možno stačilo mazať len upchávku, ale len na jednej strane - na tej, na ktorú pôjde strela, strana, ktorá pôjde na prach musí byť suchá....
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Dátum registrácie: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Hned na uvod - nic neodporucam, pisem len o svojich skusenostiach.

Mam 4ks predoviek od GreatGun, vsetko v kalibri .45. Odstrielanych minimalne 1000 ran. Skusal som vselico, s cielom minimalizovat usilie potrebne na jeden vystrel. Po x pokusoch som dospel k nasledovnemu postupu, s ktorym som strelil uz par stoviek ran a zatial som nenasiel dovod 'preco to tak nerobit':

1. Pre ogival nepouzivam vypchavku

2. Na mazanie pouzivam ATE Plastilube, je to mazadlo na brzdove platnicky a zvlada aj vysoke teploty

3. Pri nabijani si dam kvapocku na ukazovak, a opatrne obtriem po obvode spodnu cast strely, tam kde su drazky; treba vsak dat pozor aby sa neumazala spodna plocha ktora ide priamo na prach; vobec nie je podstatne ci su drazky komplet vyplnene, ta kvapocka rozotreta po celom obvode (podla mojh nazoru) uplne staci

4. Nasledne strelu nasadim do hlavne, a jemne klepem po nabijaku az sa 'chyti', potom uz staci len 's rozumom' zatlacit; na konci este trochu nabijakom doklepem aby strela pevne drzalo; inak sa mi stavalo ze obcas vypadla

5. Na prach pouzivam plastove skumavky (kamarat robi v labaku :-)), zmesti sa do nich 1.5g, mam ich plnene na 1.3g

S tymto postupom mi trva nabitie jednej strely 15-20 sekund...

Skusal som po akej dobe mi takto nabity deringer vystreli. Najdlhsi test boli 4 nabite hlavne po 6tich mesiacoch: 3 vystrelili na prvy pokus, 4tej zlyhala zapalka, po vymene strelila aj ta.

Ja viem, nemam to tak dlho nechavat nabite, ale chcel som vediet :)
lysko
občasný prispievateľ
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 5 years 7 months

Príspevok od používateľa lysko »

s0m3body CHválim - krásna odpoveď . Kvalifikovaná a presne opísané skúsenosti !!!!

Asi Takto by sa malo odpovedať na otázky .
lysko
občasný prispievateľ
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 5 years 7 months

Príspevok od používateľa lysko »

s0m3body ?? Môžeš mi prosím ťa ešte napísať či používaš tie náboje čo mi predal Great gun pod názvom
závaží 11,5 mm ? za 125 kč 50ks je stále v ponuke .
Samozrejme tvoji vazelínu budem používať aj Ja !!
Ešte mi napíš aké veľké sú tie skúmavky ( lebo plastových je veľa :) )

Vdaka za tvoju ochotu pomôcť.
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Akú konzistenciu ma ten ate plastilube?
Teraz som v Lidli kúpil nejaký tuk s teflonom na mazanie reťazí tak som zvedavý...
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Dátum registrácie: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Naboje su tie, o ktorych pises: ogival 11.5mm, balenie za 125Kc.

Tie skumavky su eppendorfky, 0.6ml.

Vyzeraju nejak takto: http://spectrun.com.br/produto/microtub ... -c-axygen/

Daju sa zatvorit, takze prach nenavlhne.

Plastilube je, co ja viem, ako krem na topanky. Lahko sa da prstom rozotriet, ale drzi a nesteka.

https://www.amazon.de/558-51-04-Bremsen ... B00AIR1HJI

Poznamka: Nie som na vyplatnej listine ani Spectrun-u, ani Amazon-u...
lysko
občasný prispievateľ
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 5 years 7 months

Príspevok od používateľa lysko »

Ja používam 4 mm S and Bellot zápalky . Ktorý typ ti zlyhal? Nepomohlo by keby sme im pomohli proti vlhkosti zaliatim parafínom zo sviečky ? Ja totiž nemám rád zlyhanie v čase keď pištol najviac potrebuješ !!§
Napísať odpoveď

Návrat na "Perkusné zbrane"