Perkusny revolver - nabojova komora

momentalne anonymny
častý prispievateľ
Príspevky: 625
Registered for: 18 years 10 months

Perkusny revolver - nabojova komora

Príspevok od používateľa momentalne anonymny »

ma perkusny revolver nabojovu komoru podla zakona c. 190/2003 ?

pouzivali sa papierove naboje s papierovou nabojnicou do perkusakov?

lebo inac skutocne perkusny revolver nema nabojovu komoru v zmysle zakona.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

chcelo by to pozrieť ako definuje nábojovú komoru STN prípadne ČSN, podla mňa je nábojová komora odvodená od slova náboj, a ten je jasný aj v zákone o zbraniach (gula+prach+hilzňa+zápalka v jednom celku). V perkusnej terminológii poznám iba papierový polonáboj, tj. gula + prach v papierovom obale, zápalka je mimo, takže nejde o náboj a nemôže ísť o nábojovú komoru. Iba o komoru perkusného revolvera.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Podľa môjho názoru (som technik a nie právnik a možno práve preto nemám rád "slovíčkárenie" a prekrúcanie pojmov či hľadanie ich nového, nevšedného významu, skôr sa snažím chápať zmysel povedaného či napísaného) náboj strelnej palnej zbrane je to, čo vznikne ukončením procesu jej nabitia, teda uvedením do stavu pripravenosti na výstrel alebo viac výstrelov podľa konštrukcie. V konečnom dôsledku teda strelný prach, strelu a perkusnú zápalku (prípadne panvičkový prach) korektným spôsobom umiestnené na alebo v k tomu určenom mieste zbrane možno považovať za náboj. Predmet, ktorý vznikol použitím nábojnice na spojenie strely, výmetovej a zápalnej nálože do jedného celku je, ak ma pamäť neklame, jednotný náboj, zjednodušene tiež iba náboj. A nábojová komora je potom konštrukčný priestor zbrane určený pre náboj. Valec revolvera má priestory na vytvorenie alebo umiestnenie nábojov bez ohľadu na to, či ide o valec revolvera perkusného alebo na jednotný náboj. Nevidím preto najmenší dôvod nepokladať perkusný revolver za opakovaciu zbraň.

Opakovacou zbraňou by podľa môjho názoru nebol napríklad kresadlový revolver alebo revolverová puška s jednou batériou, kde po každom výstrele by bolo potrebné nasypať na panvičku prach pre ďalší výstrel z vopred nabitej nábojovej komory valca.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

D. Druhy streliva
a) náboj je celok určený na vkladanie (nabíjanie) do palnej zbrane, skladajúci sa z nábojnice, zápalky alebo zápalkovej zlože, výmetovej náplne a strely, alebo v ktorom výmetová náplň nahrádza nábojnicu,
Igrlik: dobre vravis. Replika perkusneho revolvera je v kat. C
§ 6
Zbraň kategórie C
(1) Zbraňou kategórie C je
f) opakovacia palná zbraň skonštruovaná na princípe perkusného zámkového systému.
m) opakovacia zbraň je jednohlavňová palná zbraň so zásobovacím zariadením (zásobník, nábojová schránka), v ktorej sa vsunutie náboja do nábojovej komory, vytiahnutie a vyhodenie nábojnice a napnutie bicieho mechanizmu vykonáva ručným ovládaním záveru, alebo palná zbraň s viacerými nábojovými komorami, napríklad usporiadanými v otočnom valci (revolver),
b) nábojová komora je priestor v zadnej časti hlavne tvarovo zodpovedajúci danému náboju; pri revolveroch je nábojovou komorou každý otvor valca,
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

C08R4 napísal:
alebo v ktorom výmetová náplň nahrádza nábojnicu,
táto časť zákona sa nedá aplikovať na perkus, pretože nábojnicu nahrádza válec, nie výmetová náplň ako v tomto prípade:

Obrázok

btw. pôvodná otázka od MA neznela či je perkusák čoby opakovacia zbraň správne kategorizovaný ale či zákon u neho správne definuje nábojovú komoru... podla mňa nie, celý válec je nábojom so šiestimi spaľovacími komorami :lol: :lol: :lol:
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

R napísal: ...
btw. pôvodná otázka od MA neznela či je perkusák čoby opakovacia zbraň správne kategorizovaný ale či zákon u neho správne definuje nábojovú komoru... podla mňa nie, celý válec je nábojom so šiestimi spaľovacími komorami :lol: :lol: :lol:
Podľa mňa zákon definuje blbosť:

b) nábojová komora je priestor v zadnej časti hlavne tvarovo zodpovedajúci danému náboju; pri revolveroch je nábojovou komorou každý otvor valca,

Lebo otvor na osku valca nie je nábojovou komorou a predsa je to otvor.
Z hľadiska perkusného revolvera je definícia nábojovej komory vyhovujúca - ide o otvor vo valci, na zadnom konci má závit na naskrutkovanie pistonu, na prednej strane odcháza strela do nábehového kužeľa... :wink:
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

R: Ale stale je kat. C, ci?
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

jasne že je, voči tomu niet čo namietať, ak nerátame že keď ich prekategorizovali z D na C tak medzi luďmi ostali tisíce.... neviem či to bolo na žiadosť EU alebo iba niekto "chránil" verejnosť, veď kolko t.č. sa spáchalo perkusákmi ? tri ?
momentalne anonymny
častý prispievateľ
Príspevky: 625
Registered for: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa momentalne anonymny »

dovod tejto temy je toto odtialto:

http://webforum.sk/viewtopic.php?t=3943 ... &start=180

Andre



Založený: 24 september 2010
Príspevky: 3


PríspevokZaslal: So september 25, 2010 1:26 pm Predmet: novela Odpovedať s citátom
Páni, nielen novela má veľké diery ale aj súčasná 92. Zaradenie PP do C je diskutabilné. Moja PP je Buffalo 0,44,hlaveň 12" revolver, model 1858, Talianskej výroby. Viem, že mi teraz poviete že to je jasná kategória C, ale čo mi vadí v zatriedení a v konkrétnej definícii je:
1-Zák.92/2010 spomenie pojem "replika", ale nič viac.
2-Zatriedenie kategória C-"opakovacia palná zbraň, skonštruovaná na princípe perkusného zámkoveho systému."
3-Definícia-"opakovacia palná zbraň je jednohlavňová palná zbraň so zásobovacím zariadením(zásobník, nábojová schránka), v ktorej sa vsunutie náboja do nábojovej komory, vytiahnutie a vyhodenie nábojnice
a napnutie bicieho mechanizmu vykonáva ručným ovládaním záveru, alebo palná zbraň s viacerými nábojovými komorami, napríklad usporiadanými v otočnom valci(revolver).
No a čo mi tu vadí- moja PP Buffalo je síce revolver, ale nie na náboje ani nábojnice , síce otočný válec má, ale nie na náboje a ani ručné vsúvanie alebo vyťahovanie alebo vyhadzovanie nábojov a nábojníc, ale lysované pomocou mechanizmu pod hlavňou a je výhradne len na čierny prach, zo zápalkou zo zadu na piston.(poznáte to) Viem, že páni pri tvorbe zákonu sa jednoducho dohodli že táto zbraň bude v C, ale je tu značná diera v definícii a tým aj zatriedení.
Preto mám za to , že právne vzaté by mal byť model týchto zbraní pod par.7 zbraň kat.D odst. k (iná zbraň neuvedená v kat.A až C), pokiaľ tvorcovia zákonu túto chybu neupravia. Neviem ako hlboko sa zamýšlate nad týmto detailom aké právne vedomie máte, ale napriek tomu Vás poprosím o názor.
Vďaka, Andre


A POTOM TOTO:
R



Založený: 06 apríl 2008
Príspevky: 900


PríspevokZaslal: So september 25, 2010 6:48 pm Predmet: Odpovedať s citátom
Andre: pred r. 2003 boli perkusné revolvery na volno, potom sa niekde strhla prestrelka medzi mafiánmi, boli použité perkusáky, niekomu velmi vadilo že mafiáni ich nosia legálne a nabité. Dokonca som videl štatistiku kolko bolo do r.2003 predaných perkusákov a kolko ich po zmene kategórie ludia prihlásili. Nepametám presné čísla ale pobavili ma, pretože sa stalo presne to čo si zákonodarca v prílišnej horlivosti neuvedomil...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Neny



Založený: 03 február 2010
Príspevky: 32


PríspevokZaslal: So september 25, 2010 7:43 pm Predmet: Odpovedať s citátom
Celkom by ma zaujímalo, koľko sa tých perkusákov predalo a koľko ich vrátili. Asi toľko čo v rakúsku brokových púmp, potom čo rakúsky HerMan vystrieľal svojich blížnych.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
momentalne anonymny



Založený: 27 máj 2005
Príspevky: 358


PríspevokZaslal: So september 25, 2010 7:52 pm Predmet: Odpovedať s citátom Upraviť/Odstrániť tento príspevok
TO: Andre

na perkusaky nikto nesiaha - zatial, preto tento prispevok je OT.
Ale
opakovacia palná zbraň je definovana ako
bud
jednohlavňová palná zbraň so zásobovacím zariadením(zásobník, nábojová schránka), v ktorej sa vsunutie náboja do nábojovej komory, vytiahnutie a vyhodenie nábojnice
a napnutie bicieho mechanizmu vykonáva ručným ovládaním záveru,
alebo
palná zbraň s viacerými nábojovými komorami, napríklad usporiadanými v otočnom valci(revolver) - A TUTO DEF. splna aj perkus. revolver a tzv. peprenka.

Ak chce niekto prispievat k tejto poznamke, nech zalozi nove vlakno a tieto OT veci tam nakopiruje.
EDIT
PRIZNAVAM SVOJ OMYL - TU JE VLAKNO
http://webforum.sk/viewtopic.php?t=3963

Naposledy upravil momentalne anonymny dňa So september 25, 2010 11:11 pm, celkom upravené 1 krát.
momentalne anonymny
častý prispievateľ
Príspevky: 625
Registered for: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa momentalne anonymny »

Ak nema perkus. rev. nabojovu komoru podla zakona, tak ani nie je opak. zbranou podla zakona.

Ako som to v rychlosti tvrdil Andremu a az po jeho upozorneni som si uvedomil svoj omyl.
momentalne anonymny
častý prispievateľ
Príspevky: 625
Registered for: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa momentalne anonymny »

A inac samozrejme toto cele patri do temy "perkusne zbrane"
Používateľov profilový obrázok
TeErTe
častý prispievateľ
Príspevky: 510
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa TeErTe »

Ako je to s nahradnym valcom perkusneho revolveru?
Podlieha povoľovaniu, alebo nejakej evidenčnej povinnosti alebo?
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

§ 2
Vymedzenie niektorých pojmov

(1) Na účely tohto zákona sa rozumie
a) zbraňou prenosné zariadenie, ktoré vystreľuje, je konštruované alebo môže byť upravené tak, aby vystreľovalo strelu, a ktorého princípom funkcie je okamžité uvoľnenie energie pri výstrele; za zbraň sa považuje aj jej hlavná časť, súčasť zbrane, replika zbrane a napodobenina zbrane,
b) hlavnou časťou zbrane hlaveň, nábojová komora, vložná hlaveň, valec revolvera, záver, ktoré sú ako oddelené predmety zahrnuté do kategórie zbraní, na ktoré sú alebo majú byť namontované,
...
Perkusný revolver je zbraň kategórie C, jeho valec je hlavnou časťou zbrane, ako taký podlieha evidenčnej povinnosti.
Napísať odpoveď

Návrat na "Perkusné zbrane"