Predovky - ako začať?

friendly_shockley

Predovky - ako začať?

Príspevok od používateľa friendly_shockley »

Zdravim predovkarov. Chcem vyuzit Vasich skusenosti a preto sa pztym. Cim zacat? Starsne ma chytili perkusne predovky a hlavne pusky. Na vojne som strielal s dragunovom.... Pacia sa mi tak ako repliky od ardesy ale aj modernejsie in-line. Potrebujem sa zorientovat aj v strelive. Mam moznost odievat strely s olova ale vsimol som si ze ich je dost tvarov od guli az po draskovane valceky. Tak isto so zaregistroval aj akesi ,,poloplaste" v plastovych kosikoch. Kto mi pomoze zacat? Buddem vdacny.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

začal som s inline ardesou lighting v .50, najlacnejšie prevedenie v plastovej pažbe, lauf má pseudopolygón podobný tomu v glockoch, takže sa dajú strielať aj saboty aj olovo. Projektily lejem sám do kokily od LEE typ real. Na zábavnú strelbu po plechovkách a dierovanie papiera bez ambícií na umiestnenie v popredných miestach na súťaži postačuje... Tie poloplášte v košíkoch sú určené na lov, cenovo to nie je nič výhodné a klasické osvedčené tvary olovených projektilov aj tak lietajú presnejšie.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

friendly_shockley

Príspevok od používateľa friendly_shockley »

Vrela vdaka za rychlu odpoved. Pozeral som tu ardesou lighting a celkom sa mi paci. Dokonca vyzera s tym zaverom ako klasicka gulovnica. Ako to je u nej s tzv. dnovym srobom? Ako sa cisti ako sa davaju zapalky? Mas nejaky link na tu kokilu od Lee? Budem ti vdacny za kazdu informaciu.

To: Kapo
Diky Kapo ale toto mam vsetko uz preluskane a terasky potrebujem konkretne skusenosti od ludi co strielaju aby som nerobil tie iste chyby co oni. T.j. skusenosti s konkretnymi in line puskami.Tak isto zorientovanie sa okolo striel ako vymedzenie pojmov ze co je co. Za tieto rady budem veeelmi vdacny.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

k puške dostaneš prípravok ktorým po vybratí "záveru" šrób v pohode vyšrubuješ a môžeš čistiť. Zápalky normálne nastokneš na malý alebo velký piston, dajú sa meniť podľa chuti.

dnový šrób s malým pistonom:

Obrázok

real: http://www.zbrane-ke.sk/product_info.ph ... ts_id=2185
alebo na terčovku http://www.zbrane-ke.sk/product_info.ph ... ts_id=2198
alebo moderná minie: http://www.zbrane-ke.sk/product_info.ph ... ts_id=2193

malý je na 4mm perkusné zápalky velký na 4,7mm (priemer) videl som už aj inline do ktorej sa dávala zápalka broková, ale na tie potrebuješ ZP. V tých linkoch je furt iná kokila (ale vždy .50 cal) treba si kliknúť na zvečšenie obrázku :wink: Čo sa týka údržby neviem, mám iba inline a údržba prebieha tak že do laufu nalejem horúcu vodu s jarou a párkrát pretiahnem silonovým vyterákom,opakujem kým voda nie je čistá, vytriem dosucha a prebehnem bavlneným vyterákom s konkorom. Problém je v tom že fm. ardesa má oceľ čo rada a rýchlo koroduje, pedersoli je vraj o triedu vyššie. Perkusná žápalka sa po každom výstrele roztrhne a po odtiahnutí "záveru" ju stačí vysypať zo zbrane. Vyberať šrób netreba. To vyklepávanie asi platí pre brokové zápalky.

Obrázok Obrázok Obrázok
friendly_shockley

Príspevok od používateľa friendly_shockley »

R napísal:malý je na 4mm perkusné zápalky velký na 4,7mm (priemer) videl som už aj inline do ktorej sa dávala zápalka broková, ale na tie potrebuješ ZP.
Ak tomu dobre rozumiem tak piston je vlastne sucast dnoveho sroubu? Od coho zavisi jeho volba velkosti? Spravne si myslim ze sa dnovy srob vyskrutkovava cez piston ktory trci po uvolneni zaveru? Stane sa hlaven uplne priechodzia na cistenie po jeho vytiahnuti?
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

áno ale piston sa dá z dnového šrúbu vyšrubovať bez nutnosti vyberať celý dnovú srób. Velkosť volím podla toho aké zápalky majú v obchode :lol: :lol: :lol: Principiálne by večšie mali obsahovať viac zlože takže by mali mať silnejší zážeh. Ak vyberieš dnový tak máš hlaveň úplne priechodzú.

Obrázok
friendly_shockley

Príspevok od používateľa friendly_shockley »

quote="R"]áno ale piston sa dá z dnového šrúbu vyšrubovať bez nutnosti vyberať celý dnovú srób. ]

Supeeer :D Zacinam sa vdaka tebe celkom dobre orientovat v problematike. Naozaj neocenitelne info som od teba dostal. Tento princip plati asi pre vsetky in-line? Viez mi este podobne info dat aj o klasikach? Tam sa zda ze to je asi trocha obtiaznejsie co sa tyka cistenia a udrzby. Ty po kolkych vystreloch cistis zbran tym sposobom aky si opisal? Mas odskusane nejake konkretne strelivo, navazky a typ prachu, material flastrov a mazanie?
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

v klasike sa nevyznám, musíš požiadať niekoho iného, čistím keď sa vrátim zo strelnice, ak budeš mať dobré mazadlo tak čistiť medzi výstrelmi netreba, navyše projektil real vývrt mierne čistí už pri nabíjaní. Mažem jelením lojom s prídavkom včelieho vosku, najrýchlejšie to ide takto:
http://www.youtube.com/watch?v=V_vYYoArHtE
niekto používa mazané flastre, na to som sa vykašlal, nepotrebujem triafať furt desiatky :) navážku si musíš vychytať na každý typ projektilu a hlavne, spolu s mazaním je to alchýmia dopracovať sa k perfektným výsledkom. Každopádne pri testovaní treba meniť maximálne jednu časť postupu, inak nebudeš vedieť čo rozptyl kazí...
inspiring_hertz

Príspevok od používateľa inspiring_hertz »

Co sa tyka klasickych modelov vsetko sa docitas na forach staci dat do vyhladavaca"cistenie predovky" a mas to.Ale je to trochu obtiaznejsie cistenie,mal by si dat dole hlaven aby si nenamocil pazbu.Ale vravim moznosti je viac,hladaj.Co sa tyka strielania navazky prachu musis odskusat,kazdej puske chuti nieco ine.Ja mazem flastre len bravcovou mastou,roztopim mast namocim flastre a potom vyberem polozim na noviny aby popilo prebytocnu mast a je hotovo.Takto som uz dal aj 50 vystrelov bez cistenia.
friendly_shockley

Príspevok od používateľa friendly_shockley »

[quote="ostrolucan"]Co sa tyka klasickych modelov vsetko sa docitas na forach staci dat do vyhladavaca"cistenie predovky" a mas to.Ale je to trochu obtiaznejsie cistenie,mal by si dat dole hlaven aby si nenamocil pazbu.mast a je hotovo.Takto som uz dal aj 50 vystrelov bez cistenia.[/

Diky a cim strielas ty akto neni tajne...? Budem vdacny za vsetko.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Z pištole strieľam podkalibernú guľu fo flastri, mazanom zmesou včelieho vosku, bravčovej masti a olivového oleja (posledné dva sú pozáručné prebytky z manželkinej kuchyne). Konzistencia je asi ako krém na topánky, používam to aj na mazanie upchávok do perkusného revolvera (rozpustené v plechovke od tuniaka, v kastróliku s vodou, nie priamo na plyne). Revolver nabíjam príslušnou dávkou prachu, na to namazaná filcová upchávka na vyplnenie priestoru a nadkaliberná guľa, z ktorej sa pri nalisovaní strhne prstienok olova. Ak chcem väčšiu ranu, tak prachu trošku viac, kúštik pod ústie komory valca, na to guľa bez upchávky, nalisovať pod úroveň ústia a prstom máznem to isté mazadlo na vrch. Upchávky vysekávam pre .44 asi 11,5mm razníkom (lochajzňou) z asi 4-5mm filcu, flastre do pištole strihám z bavlnenej látky (mám jej ešte asi pol metra), ktorú som vybral po pár skúškach tak, že pri nabití cez namazaný flaster sa textúra tkaniny otlačila na guli a flaster po výstrele (pohľadal som v tráve) nebol prerezaný hranou drážky.
inspiring_hertz

Príspevok od používateľa inspiring_hertz »

Ja strielam tiez gule vo flastri a mazem ako som uz opisal.Flastre musia byt zo 100%bavlny,alebo vlny nijaka primes umeliny lebo to potom tazko olutujes :?Pri nabijani davaj pozor aby si dotlacil gulu az na prach,nesmie ostat medzera medzi prachom a gulou.....to je dolezite.......Najlepsie urobis ked si nakreslis ciarku na nabijak,aby si vedel ako to je hlboko.Mam kaliber .50 a strielam z navazkou od 2,4 gramu po 3,8 gramu vezuvitu,podla mna netreba davat viac.Ale to musis odskusat,takze skusat,skusat,skusat.............. :lol: :lol:
friendly_shockley

Príspevok od používateľa friendly_shockley »

Ostrolucan : Vdaka ale ja som mal na mysli z akej zbrane strielas... :wink: Robim si prehlad v tom kto s cim stiela lebo ty ludia vedia podat najlepsie infosky tak ako nap. R. Ten mi velmi pomohol dostat sa do obrazu.

Igrlik : Vdaka aj tebe za info. Ja som sa vsak rozhodol strielat s pusky. Neviem sice este ci s im-line alebo s klasiky a preto tu zohanam info ze pre co sa rozhodnut jednoducho davam dokopy klady a zapory jedneho aj druheho tipu.
inspiring_shockley

Príspevok od používateľa inspiring_shockley »

Ak mas zaujem o nieco technicky atraktivne a zaroven klasicky perkusne (od coho ma moderna inlajnka daleko), poobzeraj sa po Sharpske .54, vyraba sa vo vela variantach. Daju sa tam ladovat predpripravene mosadzne "nabojnice".
Napísať odpoveď

Návrat na "Perkusné zbrane"