Revolvery Pietta

Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 617
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa aparapi »

Igrlik napísal:Podľa zákona je to jednoznačne zbraň kategórie C:
f) opakovacia palná zbraň skonštruovaná na princípe perkusného zámkového systému.

O výnimke pri nejakých dvoch sa v zákone nikde nič nehovorí... a aj dva výstrely po sebe z jednej hlavne sú "opakovanim" :evil:
(a ten certifikát má hodnotu asi tak papiera, na ktorom je vytlačený)
Riadil som sa rovnakou úvahou, a preto som ani neuvažoval o kúpe. Mám momentálne tuším 9 perkusákov legálne a nestojím o prípadný "pruser". :twisted:
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 617
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa aparapi »

dirty.harry napísal:Aj ked ma len dve komory, tak je opakovacia. A ze sa neda vybrat valec, hm. Neviem, ci moznost vybratia valca je podmienkou perkusneho systemu, skor mi to tak nepripada....
Tam ide o to, aby sa ten 2komorový valec nedal vybrať a vymeniť napr. za 6komorový :twisted:
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

môžem sa mýliť ale nevidím dôvod prečo by v trestnom zákone "viac viacero" znamenalo 3+ a v inom zákone už dva http://www.pravnelisty.sk/rozhodnutia/a ... ne-kradeze
Používateľov profilový obrázok
dirty.harry
častý prispievateľ
Príspevky: 819
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa dirty.harry »

v prvom rade zo samotneho Tresneho zakonu vyplyva, ze definicia viacerych osob je v nom definovana len na ucely Trestneho zakona, v druhom rade pokusit sa vykladat predpis spravneho prava s pouzitim analogie s predpisom trestneho prava, zdoraznujem analogie pokial ide o cisla, nie ich obsah, je mierne povedane pravny primitivizmus
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

nie som právnik tak si nejaký ten právny primitivizmus hádam môžem dovoliť :mrgreen: no a pokiaľ ide o obsah, sedliacky rozum mi vraví že ak je v kat. D dvojranový perk. derringer alebo perk.dvojka prípadne viachlavňová perk. peprenka, prečo by mal byť dvojranový pere s neodnímatelným válcom kat.C ? To si fakt myslíš že majiteľ obchodu bude riskovať prúser a predávať čiernotu za tak malý zisk ?
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

V prípade zákona je sedliacky rozum asi tak na dve veci...
Viachlavňová "peprenka" môže byť kategorizovaná ako D, ak ide o originál, teda historickú zbraň vyrobenú do r. 1890. Súčasná replika by bola zbraňou kategórie C.
Dvojhlavňový derringer ani dvojka perkusná brokna nie sú opakovacie zbrane. Perkusný revolver, hoci aj iba s dvomi komorami JE opakovacou zbraňou, teda kategorizovaný ako C. Bez ohľadu na to, či je valec odnímateľný alebo nie.
Ak si si všimol, na stránke je tento "dvojkomorový" revolver momentálne nedostupný - zrejme to došlo aj predajcovi a stiahol ho.
(je pravdou, že kedysi v predpredošlom znení zákona boli pri kategorizácii perkusných zbraní uvedené dva výstrely, ale to už je dávno zo zákona fuč... teda zo slovenského určite, neviem, či český ešte niečo také náhodou nemá)
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 617
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa aparapi »

Igrlik na "legálnosť" tak riešeného 2ranového perkusáka (a iných perkus. zraní) som sa v lete pýtal/diskutoval aj na mojom ORPZ a v diskusii s príslušníkmi sme dospeli k rovnakým záverom ako píšeš ty :twisted:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

R napísal:môžem sa mýliť ale nevidím dôvod prečo by v trestnom zákone "viac viacero" znamenalo 3+ a v inom zákone už dva http://www.pravnelisty.sk/rozhodnutia/a ... ne-kradeze
Napr. preto, že keď je reč o ľuďoch resp. interakciách medzi nimi, počty začínajú od čísla 2.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Keď ste spomínali tú peprenku, tak ma napadla takáto perkusná peprenka Colt Obrázok

m)
opakovacia zbraň je jednohlavňová palná zbraň so zásobovacím zariadením (zásobník, nábojová schránka), v ktorej sa vsunutie náboja do nábojovej komory, vytiahnutie a vyhodenie nábojnice a napnutie bicieho mechanizmu vykonáva ručným ovládaním záveru, alebo palná zbraň s viacerými nábojovými komorami, napríklad usporiadanými v otočnom valci (revolver),
o)
viacvýstrelová zbraň je palná zbraň bez zásobníka alebo iného podávacieho zariadenia s dvoma alebo viacerými hlavňami, pri ktorej sa opätovné nabitie vykonáva ručným vložením nábojov do nábojových komôr, hlavní alebo nábojísk,
Nábojovú komoru to nemá o ani definícia opakovacej zbrane to tiež nieje a nieje to ani na náboje. Čo to potom je? Je to vôbec opakovacia palná zbraň skonštruovaná na princípe perkusného zámkového systému? :D
Naposledy upravil/-a C08R4 v 03 Apr 2017, 21:35, upravené celkom 1 krát.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

viacvystrelova
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

A kde tam dáš náboj? :) Však to je perkus.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

viacvystrelovy pekus, z pohladu zakona je to § 7 ods (1) pism "k" iná zbraň neuvedená v kategóriách A až C.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

To som chcel povedať, že to bude zrejme kategória D zbraní (od 18 rokov). Mohli by to začať sem dovážať, pietta to tuším vyrába.
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 617
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa aparapi »

Podľa mňa je to jasné C-čko, keďže umožňuje viac ako 2 výstrely na jedno nabitie...
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

opakovacia zbraň je jednohlavňová palná zbraň so zásobovacím zariadením (zásobník, nábojová schránka), v ktorej sa vsunutie náboja do nábojovej komory, vytiahnutie a vyhodenie nábojnice a napnutie bicieho mechanizmu vykonáva ručným ovládaním záveru, alebo palná zbraň s viacerými nábojovými komorami, napríklad usporiadanými v otočnom valci (revolver),
Nieje to je jednohlavňová palná zbraň a nemá ani nábojové komory, tým pádom to nemôže byť perkusný revolver v zmysle § 6 ods 1, f)

§ 6 ods 1 c) to tiež nieje viacvýstrelová zbraň. Toto je perkusný systém. Definícia hovorí jasne:
viacvýstrelová zbraň je palná zbraň bez zásobníka alebo iného podávacieho zariadenia s dvoma alebo viacerými hlavňami, pri ktorej sa opätovné nabitie vykonáva ručným vložením nábojov do nábojových komôr, hlavní alebo nábojísk,
Perkusný systém nieje na náboje.
Napísať odpoveď

Návrat na "Perkusné zbrane"