Jukar

inspiring_hertz

Jukar

Príspevok od používateľa inspiring_hertz »

Nazdar borci,chcem sa opýtať na španielskeho výrobcu perkusných zbraní zn. JUKAR.

Ja som o ňom ešte skoro nič nepočul,tak ak niekto niečo viete tak napíšte.

Dík.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Neviem presne ako to je dnes, ale asi od sedemdesiatych rokov bola španielska spoločnosť Jukar významným výrobcom čiernoprachých predoviek s perkusným a kresadlovým zápalom. Organizačne išlo o niečo ako výrobné družstvo alebo spoločenstvo výrobcov, zastrešené jednou značkou. Ich produkcia bola na dolnej cenovej a kvalitatívnej úrovni. V tomto období (70. roky) produkovali desaťtisíce lacných predoviek najmä pre rozvíjajúci sa americký trh, kde boli predávané pod značkou CVA ako hotové zbrane alebo ako kity - stavebnice. V tom čase sa Jukar sám označoval za "jedného z najväčších svetových pruducentov čiernoprachých predoviek na svete".
Z mojej praktickej skúsenosti - predovky označené Jukar, ale aj Dikar (cca 90. roky), Španielsko, sú zbrane, ktoré sú jednoznačne nižšej až nízkej kvality. Ťažko je možné očakávať, že budú spoľahlivo strieľať "out of the box" - tak, ako ich kúpiš a rozbalíš (respektíve že budú vôbec strieľať). Je to ale skvelá šanca získať praktické puškárske skúsenosti s ladením predoviek za lacný peniaz. Na druhej strane voči ich bezpečnosti nie sú nejaké podstatné výhrady, ani ja osobne som nejaké bezpečnostné problémy nezaznamenal. Po určitých úpravách sa väčšina týchto zbraní dá používať na občasnú zábavnú a hobby streľbu. Pre súťažné účely by som sa ja určite obrátil k niektorej inej značke, čo je však v každom prípade za úplne iné peniaze.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Možno to bude mať súvis s prvotnou otázkou na výrobcu Jukar, alebo ako ilustrácia... praktici poraďte :D

Východisko:
Dostala sa mi do rúk asi úplne nová (nestrieľaná), ale ktovie cez koľko rúk kúpená pištoľ Kentucky .45 perkus od daného výrobcu Jukar. Píšem preto, že reklamáciou sa asi majiteľ zaoberať nebude. :?
Keďže majiteľ ma videl strieľať z môjho derringera, poprosil o možnosť vyskúšať, kým si doobstará všetky potrebné propriety, k pištoli bol iba nabiják, aj ten skôr dekoratívny ako funkčný...
Vzal som ju na večer domov. Po zbežnom rozobraní a prekontrolovaní sa zdala vcelku streľby schopná, kontrolne som vyčistil hlaveň, začistil som vybranie v dreve pod zámkom tak, aby sa spúšťová páka nezadrhávala, dostavil som šrubočkou na orechu spúšť z extrémne tvrdej na iba tvrdú, druhý deň sme sa vyteperili na strelnicu a buchli sme - najprv iba prach s upchávkou (úplne žiadny problém), potom aj pár gulí (gram Vesuvitu a .440 cez mastný flaster). Rany vyšli pekne, ale sa ukázal prefuk okolo drumu! :roll:
Problém:
Tak som na ňu opäť doma vztiahol svoje nehodné ruky, rozobral znova, drum pekne vytočil bez poškodenia, ani to nešlo veľmi ťažko, závit je dosť hnusne narezaný hrboľato, usúdil som, že to bola asi príčina, skusmo som zaskrutkoval drum späť, dotiahol na fest - a "pretiahol" som ho asi o 30 stupňov! Piston je smerom dopredu už mimo kohúta !!! Takže z výroby to bolo sfušované a chce to nápravu...
Návrh riešenia:
Z konštrukcie samotného drumu a jeho zapustenia do dnového šrubu je zrejmé, že pre nápravu je treba dať nejakú tesniacu podložku medzi drum a hlaveň a to tak, aby po fest dotiahnutí bol piston v správnom uhle.
Otázka:
Čo bude vhodnejšie - spraviť nejakú desatinku zahĺbenia do hlavne o priemere drumu (asi čelnou frézkou), alebo ubrať z drumu na dosadacej ploche (zrejme upichnúť na sústruhu)?
P.S. Je samozrejme možné s tým ísť za nejakým puškárom, ale pri cene (zodpovedala podľa všetkého kvalite!) a hodnote tej zbrane je to diskutabilné... žiadne odborné kurča zadarmo nehrabe! :wink:
Strojné vybavenie ja nemám, musel by si to majiteľ pozháňať sám, chcem mu aspoň zodpovedne poradiť, také niečo som ešte nerobil.
Používateľov profilový obrázok
Black Powder
moderátor
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 17 years 3 months

Príspevok od používateľa Black Powder »

Natocit na zavit teflonovu pasku, alebo nieco pod. Popr.pouzit podlozku.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Teflonovú pásku som tam dal, ale ešte sa s tým nestrieľalo - a osobne nemám skúsenosť, čo taká páska vydrží! :?: :?:

Práve pre nejakú pevnú podložku tam podľa mňa musí byť vytvorený priestor - tých 30 stupňov späť to by bola sakra vlasovo tenká podložka.
Používateľov profilový obrázok
Black Powder
moderátor
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 17 years 3 months

Príspevok od používateľa Black Powder »

Ja mam ten pistonovy nadstavec utahnuty len zlahka, aby som ho mal v uhle a vsetko funguje, nestalo sa, ze by podfukoval, to nemusi byt na fest dotiahnute, nevyleti to.
A ked uz, tak staci aj papierova podlozka. Nesustruzil by som to o otacku, mozes sa dostat pistonom blizko laufu a kohut bude mimo os pistonu.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

O otáčku sa to ani nedá - celá tá konštrukcia je dosť strelená - drum svojím dosť dlhým závitovým driekom prechádza krížom celým dnovým šrubom cca 3-4 mm pred jeho koncom. Takže hlaveň je vlastne dnovým šrubom zaslepená. Následne je do neho v osi vývrtu hlavne vyvŕtaný cca fí 5 mm otvor cez dnový šrub až do závitového drieku drumu. V ňom sa kolmo napája na otvor, axiálne prevŕtaný drumom. Ten je zaslepený zvonku klasicky skrutkou. A do toho celého je v drume vyvŕtaný v príslušnom uhle voči kohútu otvor pre piston.
Takže keby som šiel o otáčku dnu, tak sa o jedno stúpanie závitu rozíde nielen piston, ale aj ten otvor do hlavne v dnovom šrube a na drieku drumu a priešľah by bol dosť na h...o (tipujem - ak nie hneď, tak by to bol ideálny zberač spálených zbytkov a po pár výstreloch by sa to úplne zapchalo).
Takže moja idea bola že by sa tam na styku ubralo len toľko, aby sa to dalo nahradiť primeranou podložkou, napríklad tenkou medenou alebo mosadznou - tak by zostali tie otvory do hlavne súoso.
Uvidím možno cez víkend, ak sa podarí skoordinovať návštevu na strelnici, čo urobí tá teflónová páska. Či dopad kohúta nepootočí ten drum, keď už bol rozchodený. Lebo tá bicia pružina je teda riadny kusisko železa! :D
Používateľov profilový obrázok
Black Powder
moderátor
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 17 years 3 months

Príspevok od používateľa Black Powder »

Ja tu konstrukciu velmi dobre poznam, preto som ti pisal, ze nic tam neprerabaj, nesustruz, ani nevrtaj, nechaj jak je a len to daj do polohy, jak ma byt, na to staci len viacej tefl.pasky, alebo podlozka. Taka sa da spravit aj z tenkej kovovej folie, medena, hlinikova, alebo proste konzervovy plech, ked nemas strojovu vybavu.
Mne taka vec nerobi problem, vyrobim si aj 0,1mm podlozku.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

P.S. Asi som pochopil aj to, čo písal surino v tejto sekcii vo vlákne Skusenosti s naladenim perkusneho zamku - totiž ak mal tiež túto alebo podobnú pištoľ od Jukaru, tak skutočne je tam v pažbe priestor pre zámok vyfrézovaný tak šlendriánsky, že za určitých okolností znemožňuje normálnu funkciu spúšte respektíve bráni vo voľnom pohybe spúšťovej páky nadol pri naťahovaní kohúta a treba to drevo trochu prefrézovať (óoó, vďaka Ti, mocný Dremel!!!) :lol:
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Tak tá teflónová páska to fakt dostatočne podržala... strieľa to :D
Už iba trafiť - spúšť je ešte stále šííílene tvrdá, musím ešte trošíčku doladiť skrutku na orechu. Tak nabudúce aj s pokusom o vyladenie prachovej dávky - len keby toho času bolo viac :? Na skúšku som teraz sypal 1.2g prachu (priamo z prachovnice, mám tam zrezaný násadec na takúto dávku) a z 10 rán som našiel v terči každú... dokonca aj poper padol! Terčovnica to v žiadnom prípade nebude, ale pre zábavu dobrá :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Perkusné zbrane"