Prednáška Strelné poranenia z pohľadu súdnolekárskej praxe

Používateľov profilový obrázok
Legis Telum
prispievateľ
Príspevky: 187
Registered for: 13 years 6 months

Prednáška Strelné poranenia z pohľadu súdnolekárskej praxe

Príspevok od používateľa Legis Telum »

Vážení členovia,
Legis Telum o.z. pre Vás tento raz pripravilo unikátnu prednášku s renomovanými odborníkmi z oboru s prozaickým názvom Strelné poranenia z pohľadu súdnolekárskej praxe. Prednáška sa uskutoční dňa 26.10.2013 (sobota) v poobednajších hodinách v Bratislave.

Viac info tu: http://www.legistelum.sk/akcie-a-poduja ... skej-praxe
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

uz len meno doc. MUDr. JUDr. Peter Kováč PhD. et PhD. je absolutnym tahakom na tuto akciu. inteligenty c. humor, sarkazmus a profesionalny cynizmus tohto pana jednoducho musite zazit a mozno ho aj nerozdychate.
Používateľov profilový obrázok
Legis Telum
prispievateľ
Príspevky: 187
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Legis Telum »

UPDATE: Prednáška sa uskutoční 26.10 o 14:00 v priestoroch Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave, Karlovej Vsi, Pavilón CH1, miestnosť CH1-1 (budova zaznačená ako bod B na mape v linku dole)

Keďže sa podarilo rezervovať miestnosť s väčšou kapacitou, oznamujeme všetkým záujemcom bez ohľadu na členstvo, že až do naplnenia miestnosti sa môžu registrovať na uvedenú e-mailovú adresu.

Viac info tu: http://www.legistelum.sk/akcie-a-poduja ... skej-praxe
Používateľov profilový obrázok
kiwinr
občasný prispievateľ
Príspevky: 33
Registered for: 11 years 2 months

Príspevok od používateľa kiwinr »

Moja otazka- Ide sem niekto autom z NR a mal by volne miesto v aute?
Peco
občasný prispievateľ
Príspevky: 66
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa Peco »

Zdravím,

Môže niekto zo súčastnených približne popísať aká bola prednáška?
Bude niečo podobné aj v roku 2014 v iných mestách SR, chystá niekto niečo?


Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Prednáška je niekedy zbytočná ... :wink:

" Lepšie " raz zažiť , ako 3 x počuť ... :roll:
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Neviem ci by som chcel zazit strelne poranenie z praxe :twisted:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Tak tie, ktorých fotodokumentáciu a röntgeny nám ukazoval p. Kováč, tie by si určite nechcel, ver mi :twisted: :D
Peco
občasný prispievateľ
Príspevky: 66
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa Peco »

arminius: Mne by možno stačilo raz "zažiť" jednu zaujímavú prednášku, ale namiesto toho som tu "zažil" duchaplnú odpoveď.
Používateľov profilový obrázok
Ferri719
prispievateľ
Príspevky: 385
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa Ferri719 »

skusim zhruba odpovedat:
prednaska sa zacala objasnenim zakladnych pojmov ako su vstrel, priestrel, nastrel, pokracovala urcovanim vzdialenosti strelby podla markantov v cieli. Takisto sa konalo skolenicko prvej pomoci, najma otazka ci pouzit skrtidlo, ak ano tak kedy, bola podrobne rozoberana. Niektore veci sa samozrejme z hladiska moznosti zneuzitia na tr. cinnost nehovorili. V skratke, super skolenie so super lektormi. Idealne bolo zucastnit sa.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

a za LT odpoviem na druhu cast:
NIE zatial neuvazujeme o opakovani tejto prednasky ani v BA ani v inom meste.

To neznamena , ze ju niekedy nezopakujeme.
Peco
občasný prispievateľ
Príspevky: 66
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa Peco »

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Mesi napísal:Neviem ci by som chcel zazit strelne poranenie z praxe :twisted:
Peco napísal:arminius: Mne by možno stačilo raz "zažiť" jednu zaujímavú prednášku, ale namiesto toho som tu "zažil" duchaplnú odpoveď.
Jedno slovíčko v úvodzovkách a druhé nie ...

Peco ..ako Ti to povedať ???

Postraumatický šok z poranenia je najnebezpečnejšia záležitosť pri strelnom poranení a fakt to zažitie ( alebo " zážitok " ) z neho nie je len taká banalita ...
Mne nejak nie sú potrebné tie prednášky ...čo je čo , ako sa správať a tak podobne .
Ale môžem povedať , že vstrelná rana je poväčšinou veľkosti ráže strely .
Výstupná rana zvykne byť aj väčšia , alebo ich bude aj viacero - záleží od okolností .
Práve tá výstupná rana je nebezpečná z pohľadu toho šoku . Každé bod nervových ukončení okolo rany vysiela do mozgu signál a pri rane väčších rozmerov ( alebo devastačných rozmerov ) proste mozog tieto signály nezvládne a organizmus končí .
Strela síce nezasiahne životne dôležité orgány , no vyššie uvedené a spojené s ďaľšími aspektmi skrátka poraneného jednotlivca položí ....

Keďže si ma asi nepochopil ohľadom tej ( ako si to ??? ) duchaplnej odpovede , takže vedz , že ja vravím z vlastnej skúsenosti .
Prebehla - zažil som - cezo mňa strela 9 - Luger . :roll:

P.S.:
...na prípadné otázky - detaily nemienim odpovedať... :wink:
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

arminius napísal:Prednáška je niekedy zbytočná ... :wink:
" Lepšie " raz zažiť , ako 3 x počuť ... :roll:
prednaska bola zamerana na poranenie z pohladu sudnolekarskej praxe, teda nie "ako to kurva boli" ale ake typy zraneni z technickeho hladiska moze strela sposobit, co to znamena pri naslednom posudzovani smer - intenzita - nasledky - druh utoku a pravne nasledky a dalsia cast na to ako poskytnut prvu pomoc INEJ postrelenej osobe (drsni jedinci si kludne mozu vypalovat ranu ako rambo, zatial co si druhou rukou pridrziavaju vypadavajuce creva, to nepopieram)

takze chapem ze zazit vlastne strelne poranenie je urcite zvlastny zazitok, ale k vyssie napisanemu sudnoznaleskemu pristupu to, aj ked to moze vyzniet zvlastne, moc relevantne nie je (to by bolo skor pravnicke vzdelanie v obore trestneho prava). Takze skor to beriem ako "pochvalenie sa zlou skusenostou" nez to, ze by to davalo vahu tvrdeniu konkretneho jedinca.

Pride mi to ako ked niekoho okradnu pri vybere penazi z bankomatu a on sa bude tvarit na konferencii o bezpecnosti elektronickeho obchodovania a transfetu informacii s hotovostou ako odbornik s praxou.

Nic v zlom, viem ze toto forum je trocha specificke a divne, ale mozna by to chcelo sa zamysliet nad niektorymi reakciami.

CO SA TYKA ODPOVEDE NA OTAZKU: neplanujeme dalsie taketo prednasky, kedze na jej uskutocnenie nestaci niekto kto bol postreleny, ale treba odbornika na trestne pravo a forenznu medicinu v jednej osobe s dlhorocnou praxou, ktorych je na slovensku 2 a pol a podla toho su aj vytazeni, je naplanovanie niecoho podobneho aj v BA znova dost malo pravdepodobne. Pokusime sa mozna o nejaky ten rok, dva, tri...
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

arminius napísal:Postraumatický šok z poranenia je najnebezpečnejšia záležitosť pri strelnom poranení
Zvláštne, doteraz som žil v tom, že tou najnebezpečnejšou záležitosťou pri strelnom poranení bude skôr poranenie vitálnych orgánov, masívne krvácanie alebo iná, život v rádovo sekundách či minútach ohrozujúca "záležitosť" ... :roll:

No nič, Arminius verejne sľúbil, že na prípadné otázky nebude odpovedať, tak môžeme toto vlákno nechať zdriemnuť resp. ho prenechať konkrétnym otázkam týkajúcich sa danej prednášky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Výstavy, exhibície a iné..."