Pocit bezpečia-dotazník /prieskum/

buro
občasný prispievateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa buro »

Podla toho co som si precital v tom prvom linku predpokladam, ze je tato aktivita sucastou ineho grantu, ale mozem sa mylit. V tom linku bolo uz aj vyhodnotenie dotazniku.
Minule zistila ako su na tom ludia na Slovensku a teraz typujem porovnanie "beznej" populacie s drzitelmi zbrani, ale mozno nam to slecna/pani Tomkova este objasni.
Ja som jej ten dotaznik zodpovedal a dufam, ze nam potom poskytne link aj na vyhodnotenie...

Mimochodom ona skusa, ako sedi model vypracovany niekym inym na ludi u nas.
A kedze ide o model, tak by som to nejako s realitou neporovnaval. :wink:

JT dufam, ze som vam tu statisku dopredu moc neovplyvnil.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

ja osobne JT nezatracujem, skôr som jej chcel načrtnúť lepší smer a spôsob, ktorý by bol bližší k objektivite.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Sorry, ale vybrať si dotazníkovú metódu pri skúmaní takto komplexného problému... ja viem, že psychológia je paveda, ale až taká?!
:lol:
Dotazník som poctivo vyplnil, hoci mi príde buď odfláknutý (urobený hlavne preto, aby bol), alebo skonštruovaný osobou, ktorá má o problematike len slabé povedomie a aj to získané iba z jednej perspektívy (výčitka identická s Petersonovou). No offense.
:?
V invektívach nebudem konkrétnejší, lebo zase by som tu vyprodukoval ďalší siahodlhý post, ktorý by sa nechcel čítať asi ani mne samému. Autorke síce prajem veľa šťastia, ale trocha sa bojím "odborníkov", ktorí pristupujú k takému komplikovanému problému takto povrchne.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

uz tu bol spomenuty nick MK25 , ten sa az nauveritelne zhoduje :
Mgr. Miroslava Kopaničáková,oddelenie psychologie
kopanicakova(na)saske.sk
Vnímanie bezpečnosti ako indikátor kvality života

co je to tu za hru?
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Electron :
Aka hra - seriozny vyskum! A s grantom!

Dotaznik je postaveny tak, ze po jeho vyhodnoteni bude vysledok, ze nosis zbran lebo mas obavu o bezpecnost svoju a svojej rodiny. Doteraz OK? Netusis ziadny problem?
No problem nastane lebo ti vyhodia, ze sanca, ze ta niekto prepadne je statisticky nizka cize ty mas neadekvatne obavy, vlastne si paranoik a preto ti je treba zbran zobrat. Pokial budes na dotaznik odpovedat tak, ze ziadne obavy nemas tak ta vyhodnotia, ze ziadne riziko neni a ty nosis zbran zbytocne cize ti ju treba zobrat.. A sportovym strelcom stacia vzduchovky lebo robia len diery do papiera!

Pozrite si dobre ten dotaznik, otazky su stavane tak aby Vas niekam viedli. Nepoznate metodiku akou sa vyhodnocuje, ale to je uplne jedno, lebo vysledok je dopredu dany nech robite cokolvek. Vsledkom tohoto "vyzkumu" bude, ze zbrane su zle a treba ich zakazat. Vlastnia ich dve skupiny ludi a to psychopati a ti ktori ich nepotrebuju.

Teraz ked ste identifikovali obe "odbornicky" tak sa pozrite cim sa zaoberaju, za co beru peniaze. Myslite si ze toto sa uzivi v sukromnom sektore? Keby neboli neziskovky a granty tak zomru od hladu. Polozte si zakladnu otazku aka je vypovedna hodnota tohot vyskumu? A teraz posledna otazka kto je v pozadi tych vsetkych grantov z ktorych zivime taketo blbosti? No ano nas milovany Brusel! A ten ma na zbrane aky nazor????

Citajte aj fora zpoza oceanu, tam je toto na dennom poriadku. Na to absolutne netreba odpovedat, lebo aj ked zrovna nejdu proti zbraniam podporujete taketo hovadiny platene z Vasi dani.
buro
občasný prispievateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa buro »

Tak som tomu venoval este trochu casu.

http://www.saske.sk/SVU/europska-social ... /co-je-ess

nasledne

http://www.europeansocialsurvey.org/about/
Funding for the ESS has been received from the European Commission's Framework programmes, from the European Science Foundation, and from national funding councils in participating countries. In January 2013 the ESS submitted its second stage application to become a European Research Infrastructure Consortium (ERIC). Successful completion of stage two of the application will ensure long-term funding for future rounds of the ESS.
boli uspesni http://www.europeansocialsurvey.org/abo ... w0011.html
Academics and policy makers from across Europe gathered at The Royal Society London on January 31st to officially launch the European Social Survey (ESS) European Research Infrastructure Consortium (ERIC).
peniaze budu...
ERICs offer unique research opportunities to users from different countries and are playing an increasingly important role in the advancement of knowledge and the development of technology. Their creation is central to Horizon 2020, the European Union's ten-year growth strategy.
a vysledky sa urcite "spravne" vyuziju.
The ERIC also allows the ESS to make long term plans for development and in particular, to continue to provide its high quality data sets and educational tools to an ever growing academic, industry and government user-base.
inspiring_pare

Príspevok od používateľa inspiring_pare »

Buro: dobra praca!
buro
občasný prispievateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa buro »

a len pre info, kolko mali stat roky 2011, 2012, 2013
B 2.4 Resources to be committed
The overall budget for ESS-DACE is €6,724,936.60 (Community contribution requested of €4,999,987.17
once the caps on indirect costs for Coordination and Support actions and the 75% reimbursement for RTD
activities have been applied. The budget covers the central coordination of ESS Round 5 (year 2) and Round
6
in addition to all of the wider networking and research activities befitting of a world class social science
infrastructure.
round 5 ( 2010 - 2011 ) a 6 ( 2012 - 2013 ) je uz ukoncene, prave sa planuje round 8

edit:

zdroj:

http://www.europeansocialsurvey.org/about/funding.html

a

http://www.europeansocialsurvey.org/doc ... report.pdf
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Dátum registrácie: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Prave si zasadil tvrdu ranu celej EU ...
Utok na dotacie robte na inej urovni, student je len nepodstatny pesiacik.
Tym namiesto utocenia dajte radu ako nato, naco si dat pozor...
Treba ich zobrat na strelnicu, peterson im porozprava par pribehov z realneho zivota a o pol roka pribudne dalsi drzitel ZP :)

PS: Napr. mna vysledok prace zaujima a potom sa aj knemu vyjadrim. Odbornik niesom, metody nech si teda urcia ake chcu. Ale je super, ze niekto uz zrejme cital celu pracu a vie co tam bude :)
buro
občasný prispievateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa buro »

O tom ze som sundal dole celu EU som presvedceny, to bolo presne mojim cielom :D

Na vysledok som zvedavy aj ja, ale nepredokladam ze sa ho dozvieme. :wink:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Erebos, síce si to dosť zjednodušil, ale v princípe máš pravdu. Oceňujem snahu autorky preštudovať si aj toto fórum. Ak k názorom tu prezentovaným pristupuje s otvorenou mysľou - čo by vzhľadom na vek ešte mohla - potom musí postrehnúť tú ohromnú škálu motivácií držať zbraň. O to viac ma prekvapuje snaha subsumovať veľmi individuálne názory, postoje a motivácie pod nejaké nešťastne zjednodušené možnosti vopred dané autorkou/autorkami dotazníka.
:roll:
Takisto tu jestvuje zjavný nepomer medzi otázkami, ktoré sa snažia hlbšie načrieť do motivácií a medzi tými, z ktorých sa dajú dedukovať osobnostné črty respondenta. To, pri všetkej úcte, musí zákonite viesť k deformovaným záverom (zjednodušene ich vystihol Erebos). Veľká časť (zrejme aj väčšina) ľudí v mojom okolí, ktorí sú držiteľmi ZP skupín A alebo B sú úplne normálni, zväčša optimistickí jednotlivci, zodpovední, vzdelaní, spravidla úspešní v profesijnom živote, bez výraznejších excesov v súkromnom živote, s väčším množstvom priateľov a známych, ktorí nevnímajú ani tak nejaké bezprostredné hrozby či nebezpečenstvá, ako skôr zodpovednosť za vlastný život a zdravie a rovnako tak za život a zdravie svojich blízkych. Lenže práve takýto jednotlivci si v dotazníku musia opakovane vyberať medzi menej či viac nevyhovujúcimi odpoveďami.
:oops:
Používateľov profilový obrázok
satu
prispievateľ
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa satu »

buro napísal:Trochu to doplnim pre tych, ktorych to viac zaujima :wink:

http://www.saske.sk/cas/zoznam-rocnikov/2013/1/6019/

a

http://www.saske.sk/SVU/public/media/58 ... da%206.pdf

( kapitola 7 )
Zaujal ma zaver v kapitoly 7, v tom druhom linku.
Pocit bezpecia a vek nesuvisia.
Chcel som pritom odporucit zohladnovat vek, vysku a hmotnost, ako hruby odhad kondicie. Velkost postavy v kazdom zivocisnom druhu funguje ako ochrana pred agresivitou aj hrozba v pripade utoku. Kazde zviera, od ryb po vtaky si pri napadnuti opticky zvacsuje obrys tela aby odradilo utocnika.
Co sa tyka veku, urcite su starsi ludia opatrnejsi a vnimaju ako hrozbu veci, ktore zamladi bezne stvarali. U mna to funguje. Aj moji dvaja teenageri stvaraju kusky, ze sa mi rozum zastavuje. Oni to vnimaju ako OK.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Vsetky tieto prieskumy sluzia jednej skupine a skodia druhej.
Bohuzial vsetci sme tu zaujati, lebo mame ZP a ta dalsia skupina je taktiez zaujata, lebo ich nema :?
Nikto preto nemoze byt objektivny.
inspiring_pare

Príspevok od používateľa inspiring_pare »

Uz to tu niekto spomenul. So zalozenim rodiny a najma s prichodom potomka sa veci v cloveku zmenia, prichadza obrovska zmena vo vnimani zodpovednosti a bezpecnosti - "uz nechranim len sam seba, ale svojich blizkych na mna odkazanych". Samotny "pocit" bezpecia uz nestaci. Bez ohladu na fyzicku vykonnost, alebo vek, spolocenske postavenie. Tu uz treba mat istotu. Racionalna volba teda je zabezpecit maximalne mozne dostupne, legalne a ucinne prostriedky. Tato potreba je instiktivna a je na urovni instinktov spolocna pre vsetky vyssie organizmy (zmena spravania, budovanie ukrytov, tvorba zasob...).

To, ze zakony nam umoznuju legalne sa vyzbrojit je pre nase dobro. Je to ukazka toho, ze zakon sluzi poctivym, pracujucim ludom. Je to vyznamny faktor posilnujuci doveru ludi v stat a zakonnost. Istota bezpecia je vyraznym stabilizacnym prvkom v spolocnosti. Podla prispevkov na fore tipujem, ze az na malu vynimkou sportovcov a polovnikov, resp profesionalov pouzivajucich zbrane v praci, si vacsina ludi zaobstarala ZP prave po zalozeni rodiny. A toto je faktor, ktory by mal vyrazne dominovat pri tvorbe alebo vyhodnocovani akehokolvek mapovania. Dotaznik som necital, ale ak nie je ladeny aj tymto smerom, nebudu vysledky smerodatne.
Používateľov profilový obrázok
satu
prispievateľ
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa satu »

Nebudte na doktorandku nevludni.
Napriek nevydarenemu zaciatku cestne a priamo odkryla karty, s Burovou pomocou. Kazdy sa moze rozhodnut co dalej. Neviem ci tento vyskum je na statnu objednavku, a dost o tom pochybujem. Bude to skor cista veda. Niekoho to skratka zaujima a dokazal si obhajit vedecky grant.
Nezabudajte ze veda je boj, doobeda s hladom a poobede so spankom.
Napísať odpoveď

Návrat na "Sebaobrana"