Aká látka je v obranných sprejoch účinejšia OC alebo CP

inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Doberman: musím súhlasiť s Lukom, nemyslím to zle, ale asi budeš hodne mladý, pretože keď toho prečítaš viac naučíš sa rozoznávať kvalitný text od textu menej kvalitného. Píšeš že chceš konkrétnu kritiku - na tom článku nebolo dobré absolútne nič, je vidieť, že je písaný ľudmi čo o problematike nemajú ani páru. Operujú tam s pojmami nutná obrana a krajná núdza v prapodivnom spojení, tie hodnotenia "najúčinnejší" sú vážne na smiech, to že z tých kasérov ani neskúšali streknúť tiež o niečom svedčí, názov serveru zena.atlas.sk a to že recenzenti sa volali Biba, Saša a Simona zas navodzuje dojem, že nemajú zrovna praktické skúsenosti z nejakých policajných demonštrácii, kde by to hromadne mali vyskúšané... Bez srandy, na tejto úrovni dokážem zrecenzovať a porovnať troje podprsenky alebo iné produkty ktoré nepoužívam a nemám o nich páru. Hocijaké video na Youtube kde si to ľudia skúšajú na sebe ti povie viac než takýto "test".
DOBERMAN
prispievateľ
Príspevky: 131
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa DOBERMAN »

S tymi pojmami nutná obrana a krajná núdza máte pravdu hoci mi bolo jasné čo tým chcela povedať a síce že ho používa len v krajnej núdzi a nie nutnej obrane.Po druhé s tymi piatimi ludmi to zrejme bolo tak že ho použila v realnej situácii proti 5borcom ktorí neboli velmi priatelskí a preto nemohla stopnuť presní čas účinkov toho spreja.Ale priznávam Ten článok je nekvalitný,nespohlahlivý ale nič iného som nenašiel.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Si si istý, že chápeš rozdiel medzi krajnou núdzou a nutnou obranou?
DOBERMAN
prispievateľ
Príspevky: 131
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa DOBERMAN »

Ano som si tým absolutne istý.Nebudem tu citovať presné znenie nutnej obrany a krajnej núdzy ale vysvetlím to na príkladoch. Tá baba čo písala ten článok ide po ulici a zastaví ju týpek a požiada ju o mobil,peniaze a podobne.Ide o nutnú obranu takže má právo ten sprej použiť ale neurobí lebo má možnosť utiecť tak utečie.Druhá situácia utočník ju bud drží alebo ju sotí do kúta takže je útek nemožný a pretože neexistuje žiadny iný spôsob ako útok odvrátiť je to krajná nudza tak použije sprej.chápem to správne?
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

DOBERMAN napísal:chápem to správne?
Nie.

Keď sa jedná o odvracanie útoku, konáš v rámci NO a nie si povinný hľadať iné riešenie, napr útek, môžes sa brániť.

Pri KN odvraciaš nebezpečenstvo, a tam už to musí byť posledná možnosť, teda že situáciu nemôžes riešiť iným spôsobom, napr útekom.

Ten tvoj prípad je NO.

Samozrejme každý prípad je iný, NO a KN nie sú matematické formulácie, ktoré napasuješ na presnú množinu podmienok. Napísal som to veľmi zjednodušene a to z dvoch dôvodov.
1. V tejto téme sme ťažko OT.
2. Na fóre nájdeš kvantum príspevkov ohľadom NO a KN vrátane výkladu v podaní odborníkov. Tie témy sú väčšinou dlhé, ale venuj tomu potrebný čas a prečítaj si ich.
Naposledy upravil/-a inspiring_tharp v 13 Sep 2011, 16:59, upravené celkom 2 krát.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Doberman: bohužiaľ chápeš to zle. Tak ako ti Bers napísal skús to pozrieť v príslušnej téme.
DOBERMAN
prispievateľ
Príspevky: 131
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa DOBERMAN »

Ved presne to som mal na mysli. V tom prvom prípade bolo možné riešiť situáciu UTEKOM takže to bola nutná obrana.Ale v tom druhom nebolo iné riešenie tak je to krajná núdza.tak som to myslel.ale vrátme sa k téme
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

to nie je rozdiel medzi tymi dvoma pojmami.

bez ohladu na fakt ci sa da uniknut alebo nie, je NO odvracanie hroziaceho alebo trvajuceho utoku.
za utok je povazovane priame konanie cloveka, alebo clovekom postvaneho zvierata.

pri KN odvracias priamo hroziace alebo trvajuce nebezpecenstvo.
za nebezpecenstvo sa povazuje situacia ina ako utok cloveka s vynimkou nepricetnej osoby, ktora neovlada svoje konanie a to teda postrada umysel ako zakladny predpoklad utoku.
typickym prikladom je povoden, poziar, utok diveho zvierata a podobne.

dalsim zakladnym a dolezitym rozdielom medzi uvedenymi 2 pojmami je podmienka proporcionality pri KN a sice, ze nesmies sposobit vacsiu skodu, nez ta ktora hrozila. teda napr. na uhasenie poziaru domu nesmies pretrhnut riecnu hradzu, ktora by zatopila celu obec.
pri NO takato podmienka nie je a je mozne usmrtit 10 utocnikov, aby si tak zachranil hoci len svoj zivot.
DOBERMAN
prispievateľ
Príspevky: 131
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa DOBERMAN »

Všetci tieto skutočnosti mi boli známe a vedel som ich,ale dakujem za vašu snahu rozšíriť môj duševný obzor.ale teraz by sme sa mali vrátiť k téme lebo sme riadne OT
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

tak potom mas niekde problem, lebo rozpravas uplne ine veci, z ktorych to nevyzera, ze by si vsetky tieto veci vedel a chapal.
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa telra »

Hechcem zakladat novu temu ale podla pravilda skautov 'vzdy pripraveny' ma zaujima, co robit ked sa dostane VAM do oci pepper sprej?
Teraz nemyslim na ulici v konflikte skor povedzme mimo 'situaccie'.
Cim to vycistit, co s tym?
Používateľov profilový obrázok
Ferri719
prispievateľ
Príspevky: 385
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa Ferri719 »

tuto otazzku som si vyzreboval na skuskach ZP.
Teoreticka odpoved znela: Riadne vyplachnut oci, vyviest na cerstvy vzduch pripadne zabezpecit riadne vetranie. postihnutej osobe (ak nie je pri vedomi) kontrolovat vitalne funkcie (dych, tep). tot teoria.
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1511
Registered for: 13 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

A prax je podobná - Strááášne nahlas hulákať, nadávať, preklínať, vyplachovať kukadlá, poldeci na ukľudnenie nezaškodí. Okolie očí a zasiahnutú pokožku otrieť poriadne namočenou handričkou vo vodke. No a následne zase nadávať, vyhýbať sa prievanu, vadí studený vzduch, vadí teplý vzduch, takže ak si šľahnúť pepráku, tak jedine za vhodných poveternostných podmienok - bezvetrie a cca 15-20°C :) 1x vlastná skúsenosť, 2x kamaráti :D
vigorous_sammet

Príspevok od používateľa vigorous_sammet »

Pravda.. peprák je sviňa vec :D
Inak k téme - u nás používa vezenská stráž spreje z obsahom OC - Oleoresin Capsaicum takže myslím že tie sú asi najúčinejšie. inak by kúpili aj lacnejšie no tie na nejakého pána väzňa asi nezabere :D doporučujem OC
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Bol by som veľmi opatrný so záverom vyvodeným z premisy, že nejaká slovenská OZ nakupuje podľa toho čo je najúčinnejšie alebo najlacnejšie. :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Sebaobrana"