Firesteel a ine podpalace

Používateľov profilový obrázok
Speedy
prispievateľ
Príspevky: 155
Registered for: 18 years 9 months

Firesteel a ine podpalace

Príspevok od používateľa Speedy »

vsetkych zdravim.....vedeli by ste mi niekto poradit aky firesteel ci iny popalac si vybrat???mate nejake svoje skusenosti??vopred dakujem za prispevky
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Ja som »

BIC - zapalovac a mas to vychytane ;)
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Registered for: 16 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Dobra rada nad zlato. :lol: :lol:

Ja pouzivam tento:
http://www.resetar.sk/doplnky/magneziov ... hlans-7870
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Ja s tým mám celkom slušné skúsenosti, konkrétne mám niečo takéto: http://slovenskainzercia.sk/x-sk/inz/12 ... adlo-1.jpg z municaku, nie je to značkový "Firesteel".

jedna rada: kúp si dve. Jedno môžeš použiť na tréning, skutočne založiť oheň s takýmto niečim nie je ako založiť oheň so zápalkami. Kým pri zápalkach nazbieraš hocijakú suchú slamu, pri tomto sa naučíš nachádzať tú najjemnejšiu, ktorá sa najľahšie chytí. Na takú hrubú slamu som niekedy hodil aj 200 iskier kým sa mi to podarilo chytiť a znateľne z toho kresadla odbudlo.

Fajn na tej veci je, že môžeš to aj celé poliať vodou a oheň a iskry to hádže stále. V horúcich letách keď je všetko suché s tým nie je problém založiť oheň ale pri použití v zime by si ten troud musel nosiť asi pár hodín pod tričkom aby bol chytiteľný.

To čo odporúča Michal1 mám tiež a neodporúčam to. Nasekať tie iskry z toho bloku je dosť pracné a popravde moc neviem ako by som to používal niekde v reále, už keď som to skúšal doma a nasekal tie iskry a skúšal to zapáliť, tak sa mi stalo, že pri pohybe ruky so škrtátkom som tie piliny rozprášil po zemi... používať to niekde v prírode čo len za slabého vetríka by bolo prakticky nemožné.
Používateľov profilový obrázok
Speedy
prispievateľ
Príspevky: 155
Registered for: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa Speedy »

ja som doposial poskuloval po tychto dvoch ale za ten svet neviem aky je medzi nimi rozdiel
1 http://www.baterky-noze.sk/index.php?la ... &view=2442
2 http://www.baterky-noze.sk/index.php?la ... &view=2499
ak niekto vie nech povie
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Ten druhý je predpokladám menší, ale hlavne je to zbytočne predražené, neverím moc, že značkový Firesteel za 15 euro bude dávať lepšie iskry ako neznačkový za 6 euro z muničáku. :)
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

Zoidberg37 napísal:To čo odporúča Michal1 mám tiež a neodporúčam to. Nasekať tie iskry z toho bloku je dosť pracné a popravde moc neviem ako by som to používal niekde v reále, už keď som to skúšal doma a nasekal tie iskry a skúšal to zapáliť, tak sa mi stalo, že pri pohybe ruky so škrtátkom som tie piliny rozprášil po zemi... používať to niekde v prírode čo len za slabého vetríka by bolo prakticky nemožné.
mam s tym podobne skusenosti.
misko 6
občasný prispievateľ
Príspevky: 61
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa misko 6 »

Trosku OT, ale nechcel som zakladat kvoli tomu novy topic.
Ako sa ma spravne narabat s takytom zapalovacom. Proste zobrat len trochu slamy, urobit z toho chuchvalec a skrtat donemlatom? Potom tam uz len pridat trochu viac slamy, male triesky, vacsie priesky a polienka?
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

No to sa pýtaš ako keby si nikdy nezakladal oheň :) Je fajn ak si tú slamu dáš tak aby tá iskra padala stále na tie isté miesta. Ak fúka vietor musí to byť niečim obkoloené napríklad ďalšou slamou. Jedná sa o chuchvalec s nejako priehlbinou tak aby tam bolo dosť vzduchu ale zároveň závetrie. Tak to robím aspoň ja. Zvyšok áno malé triesky, malé konáriky a postupne pridávať väčšie halúzky.
inspiring_hoover

Príspevok od používateľa inspiring_hoover »

alebo pouzit tie take alkoholove tamponiky na dezinfekciu , skrtnes a chytia hned , su velmi skladne a lacne

popripade od priatelky / manzelky vypytat ked ides na turu tampony OB rozsuslat a skrtnut na to

to su len take vychytavky ;-) namiesto hladania tej slamy

edit:
1.ten z municaku co spominal zoid mam tiez a uplna spokojnost za dobru sumu
2. misko6 staci kuknut na youtube ... lepsie raz vidiet ako 100x citat ;-)
inspiring_pike

Príspevok od používateľa inspiring_pike »

Dovolim si prispiet malou skusenostou.
Tycinky aj kvadriky pri tychto zapalovacoch sa dost lisia cistotou materialu a zial pri nakupe nie je mozne si vyskusat ake iskry ten ktory dava (statisticka skusenost s cca 10 roznymi kusmi). Lisia sa naozaj dost. Cize je to tak trocha pokus omyl. Ako pise Zoid, skrtas ako blb a to musis mat fakt dobre prachno. Dost spravi aj ocel, ktorou skrtas. Najlepsie mi to islo s nozom - uhlikata ocel (ovela lepsie nez s primontovanymi plieskami), ale dost to zanechava stopy na cepeli.
Osobne preferujem tycinku pred kvadrikom - pohodlnejsia manipulacia, ale kvalita moze byt naprd u oboch...

Celkove urcenie tohto zariadenia nie je ako primarny podpalovac, ale skor ako posledny suchy zapalovac po pade do vody atd. Kedze zakladom prezitia je ohen a voda, odporucam mat so sebou niekolko roznych a nezavislych systemov na zakladanie ohna a dezinfekciu vody (nosim, 3-4).

Este si dovolim odporucanie ohladne prachna. Kedze po firesteele sahne clovek vacsinou po kontakte s vodou, predpoklada sa, ze je pri vodnom zdroji. Na brehu byva rakosie a suche kvety rozdrobene a pripadne vylepsene trockou rozdrobeneho pepa chytia do troch skrtov ;-)
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Registered for: 16 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Pre pripad ze clupnem do vody mam spravene puzdro na zapalky zo skrkatkom z plastovych brokovnicovych nabojnic. Z jednej zoberies dno a z druhej odrezes vrsok.
Krasne to do seba zapasuje, je to vodotesne male, skladne a plava to na hladine. Vo vnutri nosim skrkatko a zapalky s velkou modrou hlavickou, popripade tie potvory co zapalis aj o topanku. :wink:
Nestoji to nic a funguje 100%.

V zalohe mam aj ten bazmek co som pisal hore, ale ktomu som sa este vdaka tomuto puzderku este nedostal. :wink:
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

uz tu bolo uvedene, nosim viac typov:
piezo - na iskry -/demontovany zo stareho cig. zapalovaca/
zapalky - 2x /nezavisle v dvoch oddelitelnych castiach vystroje/

Ale ohen v lese /po skusenostiach so mnou/ radsej zapaluje kolega, bo sme sa zhodli, ze les by sa nam uhasit asi nepodaril :D :lol:
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Neviem či sme nezašli trocha ďalej, snáď nikto nechodí na čunder iba s kresadlom, pokiaľ sa niekto vyslovene nehrá na Gryllsa, tak to nemá zmysel, ak človek robí nejaký pochod a navečer chce ešte postaviť prístrešok, tak je skutočne nezmysel aby venoval o polhodinu viac času robeniu ohňu, lebo ho chce založiť kresadlom. Všetky tie veci čo spomínate určite fungujú, či už pepo, tuhé podpaľače, lieh, rôzne druhy zapalovačov, alkohol, možností je skutočne veľa a kresadlo je vážne tá posledná čo sa týka pohodlnosti.

Sám nosím zapalovač Zippo, jedni vodovzdorné zápalky kombinované ešte s vetrovzdornými zápalkami (oboje vyskúšané, skutočne to zapáli človek aj mokré, ďalšie zápalky v KPZ, spomínané kresadlo, tuhý podpalač mám tie hnedé kocky čo občas bývajú počas sezóny v Lidli a hlavne dlhú sviečku (sviečku človek zapáli Zippom alebo zápalkou a potom už podpaľujem oheň sviečkou), taká lojová by sa možno dala v núdzi aj zjesť :)

Ešte by som pridal radu, keď už kupujete kresadlo, tak aspoň kúpte to najväčšie čo sa predáva

NzPerX: fakt sa líšia? A ktorý sa ti najviac osvedčil? Ja som fakt myslel, že to je len marketing, že to musí byť rovnaké.
inspiring_pike

Príspevok od používateľa inspiring_pike »

Kedze som bordelar a nemam ulozene krabicky, ci nebodaj blocky, netusim ktory je ktory ;-( Ale pamatam si nalepsiu a najhorsiu...
Najlepsiu som kupil v Brne v skautskej predajni. Klasicka tycinka, na pohlad to iste co ostatne, ale iskry lietali ako z ohnostroja. Zial uz sa zosmrdlala a predajnu v Brne medzitym zrusili.
Uplne blbu som kupil v armyshope v KM. Tusim som ju aj niekde nechal. Bola taka bezpecnostna, ohen ani zaboha...
Napísať odpoveď

Návrat na "Sebaobrana"