Wing Tsun, Kraw Maga a iné kurzy sebaobrany

Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

tak nos dva a jeden mu podhodis.

nikde nie je napisane, ze sa nemozes zbranou branit proti neozbrojenemu utocnikovi.
ale ak chces radsej podstupit riziko tazkej ujmy na zdravi/smrti nez riziko sudneho sporu, je to tvoje rozhodnutie.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

luke napísal:tak nos dva a jeden mu podhodis.
luke to ake bitkarske praktiky to tu radis ...
Zachvilu to tu bude forum o tom ako spachat dokonaly TC :-)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

BKSL, len na okraj: aj nôž sa lúbi zaseknúť - medzi rebrami, v svale... A ešte sa lúbi aj zlomiť.
:wink: :lol:
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Aj obojstranna hladka cepel :-)
friendly_borg

Príspevok od používateľa friendly_borg »

neviete či v NR sa cvičí nejaká sebaobrana niečo na volný spôsob :-D
Používateľov profilový obrázok
romanon
prispievateľ
Príspevky: 309
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa romanon »

Som toho nazoru ze fullcontact BU su ucinnejsie v prvotnych stadiach. Chcem tym povedat to co tu uz odznelo,ano v thai, kick alebo normal boxe skor budes dobry, ale som toho nazoru ze taky wing chun/tsun alebo spetznaz, systema pripadne KM su ovela zlozitejsie BU a da sa v nich aj po rokoch studovania stale ucit nove techniky. Ja chodim na wing chun a vidim ze to hodne trva nez sa dostanem na nejaku uroven, ale to musi clovek skusit..osobne sa mi este celkom paci ruske bojove umenie SYSTEMA, ako tak pozeram na tie pohyby je tam zakompovanych viac stylov plus nejake svojske doplnky, stoji za zhliadnutie http://www.mojevideo.sk/video/3034/syst ... menie.html
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

mt napr. je bojovy system stary tisic rokov, ktory ma svoju variantu boja so zbranou, holymi rukami a boja na zemi. myslim, ze na jeden ludsky zivot je to dost byt v tom dobry, takze asi tolko k jeho hlbke oproti systeme, km, alebo wch.

to nie je o tom, aby si po 30 rokoch praktikovania mal techniky, ktore si v zivote nerobil.
uplne sedlackym rozumom, je lepsie bu s ktorym mas vysledky rychlo, po 2-3 rokoch, alebo take, ktore musis robit pol zivota aby bolo naozaj ucinne.
ako povedal bruce lee: neboj sa bojovnika, ktory robil tisic technik raz, ale toho, ktory robil jednu techniku tisickrat.

ked si takeho nazoru, mozem sa opytat z coho si vychadzal? mas nejake zdroje, skusenosti, porovnania z inych bu na podlozenie tvojich tvrdeni? alebo je to len taky nazor, ze ja si to proste myslim a mam na to pravo?
Akira
prispievateľ
Príspevky: 443
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa Akira »

[quote="luke"]mt napr. je bojovy system stary tisic rokov, ktory ma svoju variantu boja so zbranou, holymi rukami a boja na zemi. myslim, ze na jeden ludsky zivot je to dost byt v tom dobry, takze asi tolko k jeho hlbke oproti systeme, km, alebo wch.

no ale v dnesnej podobe je mt viac menej sport.fyzicky narocny,ale mas tam par technik a koncis s ucenim a potom je to uz hruba sila a fyzicka kondicia.systema je myslim ako aikido,ked to spravne nepochopis tak to vediet pouzit nikdy nebudes a WT aby si sa cele naucil tak 15 rokov treningu
Používateľov profilový obrázok
romanon
prispievateľ
Príspevky: 309
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa romanon »

Luke: vychadzam z toho ze blazni co robia WCH cely zivot su uz v inych sferach. Precitaj si na nasej stranke ( http://rlwingchun.sk/profily.php?id=1 ) profily ludi ako su Robert Ludvik alebo Branimir Segvic, neviem ci ti nieco tieto mena hovoria, Segvic vyucuje specialne jednotky celeho sveta vymyslel vlastne bojove umenie SPECTAR ktore je zalozene s 80% na WCH a 20% su jeho vlastne vsuvky. Jeho ucil velmajster William Cheung ktory pomahal vyuke Bruce Lee-ho. Segvic zas ucil Ludvika ktory ako jediny na slovensku ma pravo vyucovat SPECTAR. A tiez si precitaj clanok cloveka ktory bol na seminari priamo s Cheungom ( http://rlwingchun.sk/article.php?id=3 ) mimo ine tam popisuje jak tam Cheung udrel ani nie silno do nejakeho jeho bodu a jemu ostalo spatne a skoro odpadol, na tele mas cca 744 Chi bodov ktore ked spravne zasiahnes a mozes cloveka zabit jemnym uderom. Lenze to sa uci roky a roky. Ten clovek ti dokaze par pohybmi zobrat energiu a to mi hovoril nas trener ktory to videl na vlastne oci. Padnes jak kabela srotu. Su to veci ktore ta ine BU nema sancu naucit. Este stoji za zmienku, nieco co som tam tiez nasiel - "Známy televízny kanál Discovery prednedávnom odvysielal dokument, v rámci ktorého sa jeho autori snažili zoradiť rôzne bojové umenia podľa stupňa ich efektivity. Na prvom mieste sa umiestnilo práve wing chun"
Zhrnute a podciarknute, nechcem v ziadnom pripade degradovat silove bojove umenia, ale WCH pre mna predstavuje este vyzsi stupen niecoho co sa da dosiahnut a aj ked vytuzene ovocie pride ovela neskor, je o to sladsie.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

opytal by som sa ci je tych ludi mozne vidiet niekde v ringu, proti bojovnikovi s inym stylom, youtube staci.
otazka je ci mas na to 10 hodin denne, najblizsich 10-15 rokov aby si sa tomu venoval na dosiahnutie takej urovne.
ak nie, tak zrejme zostavas v rovnakych sferach ako kdejaky boxer, ktory sa dokaze vypracovat na majstra sveta za 5 rokov.
verim, ze na tlakovych bodoch zrejme nieco bude, ale ked pocujem o energiach, vzdyc sa mi vybavi
http://www.youtube.com/watch?v=gEDaCIDv ... PL&index=9

takze si stale myslim, ze bojove umenie, ktoreho nebesku uroven dosiahnes po 10kach rokoch treningu nie je take akcne, ako to s ktorym vies byt efektivny po par rokoch treningu.
z filozofickej a duchovnej stranky je to uz samozrejme o inom, ale bavime sa tu pokial viem o cistej bojovej efektivite.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Pokial clovek chce zit aj normalny zivot tak nemoze byt denne 5 hodin na trenigu, potom byt v praci(skole) a este mat aj spolocensky zivot.
BU musi byt efektivne a prvom rade musi chranit tvoje telo aby si nemusel potom lezaz 3 mesiace na chirurgii.
Cele je to aj tak o rychlosti prisposobenia sa danej situacii (vylucovanie adrenalinu) a potom vybusnost(agresivita) a sila.
Techniky nie su zle ale na ulici sa nikto do tvojej naucenej techniky potencialneho utocnika presne vkladat nebude a vsetko budes musiet aj tak prisposobit v com samozrejme bude chaos lebo to si nikdy netrenoval (preto niektori magori chodia trenovat aj do "realu" na nevinnych a samozrejme slabsich). Je ale pravda, ze nic ta tak nevytrenuje ako realny poulicny boj.
Vtedy ti povedat "staci uz mam dost" nepomoze.
Je to ako strielanie na stojaci papierovy terc, ktory na teba nikdy nevystreli naspat. Mas dobry cas, techniku ale nie inteligentneho utociaceho supera.
Používateľov profilový obrázok
romanon
prispievateľ
Príspevky: 309
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa romanon »

magical_fermat

Príspevok od používateľa magical_fermat »

[b][quote="romanon"] Luke: vychadzam z toho ze blazni co robia WCH cely zivot su uz v inych sferach. Precitaj si na nasej stranke ( http://rlwingchun.sk/profily.php?id=1 ) profily ludi ako su Robert Ludvik alebo Branimir Segvic, neviem ci ti nieco tieto mena hovoria, Segvic vyucuje specialne jednotky celeho sveta vymyslel vlastne bojove umenie SPECTAR ktore je zalozene s 80% na WCH a 20% su jeho vlastne vsuvky. Jeho ucil velmajster William Cheung ktory pomahal vyuke Bruce Lee-ho. Segvic zas ucil Ludvika ktory ako jediny na slovensku ma pravo vyucovat SPECTAR. A tiez si precitaj clanok cloveka ktory bol na seminari priamo s Cheungom ( http://rlwingchun.sk/article.php?id=3 ) mimo ine tam popisuje jak tam Cheung udrel ani nie silno do nejakeho jeho bodu a jemu ostalo spatne a skoro odpadol, na tele mas cca 744 Chi bodov ktore ked spravne zasiahnes a mozes cloveka zabit jemnym uderom. Lenze to sa uci roky a roky. Ten clovek ti dokaze par pohybmi zobrat energiu a to mi hovoril nas trener ktory to videl na vlastne oci. Padnes jak kabela srotu. Su to veci ktore ta ine BU nema sancu naucit. Este stoji za zmienku, nieco co som tam tiez nasiel - "Známy televízny kanál Discovery prednedávnom odvysielal dokument, v rámci ktorého sa jeho autori snažili zoradiť rôzne bojové umenia podľa stupňa ich efektivity. Na prvom mieste sa umiestnilo práve wing chun"
Zhrnute a podciarknute, nechcem v ziadnom pripade degradovat silove bojove umenia, ale WCH pre mna predstavuje este vyzsi stupen niecoho co sa da dosiahnut a aj ked vytuzene ovocie pride ovela neskor, je o to sladsie.[/b] [/quote]


šašo, sa zobuď !
Blade
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa Blade »

Ja som mal moznost trenovat WT aj MT. Mozem povedat jednu vec, po 2 rokoch MT moze byt z cloveka dost dobry super v ringu, po 2 rokoch WT....nejaky ten ziacky stupen ale clovek je abolutne nepripraveny na boj. Clovek si mysli ze "psychologicka priprava" v systemoch WT alebo WCH ti nieco da ale to nie je celkom pravda. Psychologicka priprava v MT znie asi takto: udri ho, lebo dostanes ty. Pamatam si na svoj prvy sparring v zapasnickej skupine MT. Odboxovali sme 8 kol, za vsetky tie kola som dal 2 udery a dostal asi 500. Bal som sa, moji superi boli chalani, ktori zapasili po celej SR ale aj na majstrovstvach Europy, ini zase boli vojaci. Mal som z nich proste strach a snazil som sa skor kryt ako udierat a trvalo isty cas kym som zistil, ze cim viac udieras, tym menej dostanes. Casom vidis ako sa zlepsujes a vidis to aj na superoch, uz im to nie je jedno. Pamatam si vela z pripravy mojich trenerov WT, ale vsetko to boli vacsinou len reci. Nie vzdy zalezi na tom, kolko hodin trenujes, ale ako efektivne. MT treningy sme mavali hodinu, WT treningy byvali aj 3 hodiny, ale rozdiel bol markantny. Treningy WT neboli dost vycerpavajuce po fyzickej stranke, clovek potrebuje aj BU kde musi fakt fyzicky makat co bol malokedy pripad WT. Osobne by som WT alebo podobny styl (aikido) kombinoval s bojovym sportom.
Co sa tyka tej prace s energiou a nejake tie tlakove body na tele...neviem si dost dobre predstavit hladat tlakove body na 100 kg tele chlapa, ktory mi chce zobrat penazenku, tymto veciam ja proste moc neverim.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

blade: mam velmi podobne skusenosti s MT. moj prvy sparring bol s 5nasobnym majstrom sr v tazkej vahe, "lahko" prenho znamenalo ze daval len polovicny pocet uderov ako na zapase, ale tvrdost bola znacna, takze som po par minutach bol dost krvavy a dobity.
Napísať odpoveď

Návrat na "Sebaobrana"