Obrana pred psom

dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Dátum registrácie: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Nie je zakus ako zakus a nemusi mat nutne za nasledok vyradenie cloveka z obrany. Mojej znamej sa vlciak zakusol do predlaktia. Znama sa instinktivne skrutila do klbka a vlciak ako drzal tak ho privalila. To mu zabranilo trhat. Vlciak nakoniec pustil a odisiel. Znama vyhladala pomoc a stravila 2 tyzdne na pozorovani ci nema besnotu + injekcie do brucha+prekusnuta jedna kost predlaktia. Trenky vraj zostali v pohode :D. Ta znama vraj v tomto pripade hulakala co to dalo. Myslim, ze priamo v situacii zaberie dost aj adrenalin a clovek si svoje zranenia v danej chvili prilis neuvedomuje.

Pes ma nevyhodu v tom, ze moze zakusnut len raz a nicim inym zautocit nemoze. Nad vacsinou psov ma dospely clovek aj vahovu a silovu vyhodu. Ked sme to testovali, tak ich celkom dokazalo pomylit, ked im clovek nedal pevny bod. Na cvicny rukav som si namotal staru mikinu tak aby z nej trcali a viali rukavy, kapuca a pod. Ako som tym maval, pes po tom hned isiel, ale neraz zakusol len volne konce latky (rukavy, kapucu - zvysok bola nesikovnost figuranta :roll: ), bez toho aby sa dostal na ruku. Zaroven ho ta vlajuca mikina tak zaujala, ze ani raz nesiel po nohach/na telo. Neslo ale o cvicenych psov, skor psov vo vycviku. Niektori sa ale pokusili pustit a zakusnut nieco dalsie. Tam uz ale neboli taki rychli ani dorazni.

Na doplnenie: Asi nenapisem nic nove, ked poviem, ze psy maju pomerne citlive a jemne nohy, ktore mozno pomerne lahko zlomit, lebo pes s tym nerata ani si ich nechrani. Taky pes bez ohladu na akukolvek zurivost uz nebude dalej bezat ani skakat a aj zapasit bude ovela slabsie.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

Dantes: pes môže zakusnut iba raz?? Vieš čo je prekusávanie? Nemýľ si fixný zákus u psa, ktory to cvičí na cvičáku s klasickým zlym psom, ktory opakovane hryzie kde sa mu zachce
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Huh, no... Dantes, že pes môže zakusnúť iba raz je čo? Domnienka? Alebo nejaké vlastné zistenie? Ja sa teda - na rozdiel od viacerých mojich kamarátov a známych - kynológii nevenujem, psa som mal aj nemal, vodil som hafana veľkého a aj takú malú neurotickú paródiu na psa, ale moje poznatky s tým zahryznutím sú presne opačné. A teda nielen moje... Na cvičáku ti možno hafan zahryzne len raz, ale v reálnom boji sa pes, ktorý chce bojovať, ktorý si boj užíva, správa tak, že ak nemá ideálne zahryznuté, aby mohol trhať, šklbať, páchať škody, tak si bude chcieť záhryz "poistiť", alebo bude veľmi aktívne hľadať lepší záhryz a kmásať, čo to dá. Hoci neviem, možno niektoré plemená, napríklad bulíci to možno majú inak. Tak ďaleko moje poznatky ani skúsenosti nesiahajú. A potom, že pes má len zuby? Vedel by som ti rozprávať o zraneniach, ktoré dokážu väčšie plemená narobiť pazúrmi. Dokonca aj pri hre. Nieto ešte v boji. Vlastná skúsenosť na nezaplatenie.
:wink:
Tomu chalanovi - autorovi videjka - fandím už aj preto, lebo sa snaží robiť osvetu a nevymýšľa si pritom šialenstvá typu "hoď psovi do tváre piesok" alebo "šplechni mu do očí minerálku". Čosi z toho, čo tam predvádzal, funguje, čosi fungovať môže. A čosi z toho celkom isto fungovať nebude, ak to bude ozajstný boj a nie hra, alebo ak bude čeliť naozaj veľkému psovi. Bulíka ani amstaffa by som za veľké plemeno neoznačil, hoci podľa nejakej terminológie to sedieť môže. Čo ale viem, že mnohé z toho fungovať nemusí, ale môže, ak zašliape adrenalín, ak bolesť, silné krvácanie, zranenie šliach a nervov neznemožní obrancovi pokračovať v intenzívnej obrane...
:oops:
Skrátka, z môjho pohľadu, ktorý však nepovažujem za ten najodbornejší, je v tom priveľa premenných a dá sa tomu vyčítať veľa vecí. Keby som si to pozrel pozorne, resp. chcelo sa mi to teraz pozerať druhý raz (ako, že nechce), isto by som toho vypichol viac. Jedna z výčitiek by smerovala aj k tomu, že on tam hovorí o citlivých miestach a cudne obíde vercajch (a na ten je hafan riadne háklivý!). Ale ako som povedal, fandím každému, kto chce robiť podobnú osvetu a neskĺzne do sveta mýtov a legiend. Akurát by niekedy neuškodilo dať reč napríklad s niekým, kto sa venuje služobnej kynológii, prípadne veterinárom a podobne. Výsledok by bol ešte lepší a prínosnejší. To konštatujem pre prípad, že by autor videjka bol jeden z nás a mohol si to tu prečítať.
8)
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

theplaky napísal:tvoj nazor beriem.
- tie recepty su z jednej knizky ktora nam kolovala na rote ked som bol na vojne - tusim sa to volalo nejako Zaskodnik alebo tak..

Inak ako je to s odvracanim zraku respektive priamym pohladom? .. ked je pes ocividne nasrdeny a odhodlava sa k utoku - co je lepsie?
záškodník, od Antonín Kychynka
matkoo
prispievateľ
Príspevky: 295
Dátum registrácie: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa matkoo »

ak je pes nastartovany tak ziadie drzania za vajcia za slabiny nepomaha,a ak je to total prepnuty tak obrana je len jedna
mozem povedat ze behat na infekcne a hojenie krhancov a podkozne rany je celkom sranda to som mal dost pevne oblecenie na sebe
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Dátum registrácie: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Tym malo byt povedane, ze pes ma len jednu papulu a ked zahryzne, uz nicim inym utocit nemoze. Ano prekusavanie poznam, robia to aj netrenovane psy, ale stale je to len ta jedna papula. Clovek toho ma k dispozicii ovela viac. Zranenia sposobene pazurmi mozu byt neprijemne, ale to je vsetko, v porovnani so zahryzmi je to len povrchova zalezitost.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

Dantes: odporúčam ti pozrieť si psov ZVJS, u ktorých je prekúsavanie žiaduce hlavne z dôvodu, aby sa pes nefixoval na jeden zákus. Pri silnom zákuse veľmi často u osoby došlo k posraniu alebo pomočeniu. Vtedy by som rád videl tie múdre odporúčania- ako máš ešte k dispozícií iné časti tela psa, kde mu môžeš spôsobiť zranenie.
Silno odporúčam vyskúšať kožennú manžetu a ísť urobiť figuranta, aby si si skúsil zákus psa a zažil ten "komfort"...
Nechcem nikomu brať nejaké ilúzie o vlastných schopnostiach, ja ale píšem moje praktické kynologické skúsenosti z rokov 1993-1999. Bohaté skúsenosti majú kolegovci z východu republiky, kde sa služobný pes skutočne narobí a nahryzie do sýtosti... plus majú skúsenosti s útokmi psov z osád
steniels
prispievateľ
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 11 years 1 month

Príspevok od používateľa steniels »

v nedeľu som mal taký incident.
spoza garáže sa na mňa a môjho psa vyrútil stafbul ktorý je už v oblasti preslávený že pánko ho pušta na voľno. nemá ho vychovaného a útočí na psov i fenky. v decembri jedného psa zo susedstva pohryzol do hlavy neviem ako tne prípad doriešili. teraz v nedelu sa spoza rohu než som stačil čokoľvek vytiahnuť bol pri nás a už útočil. dostal tri kopance keď sa snažil z boku trafiť môjho psa. potom sa dovalil majiteľ a skúšal ho lapnuť ale márne. naštasite už sami podarilo vytiahnuť telaskop a pichnul ho psovi pred nufak. proti železu už nešiel. na zavel ked si panko psa chytil začal mi nadávať prečo som mu kopal do psa !!! odložil som teleskop a vysvetlil mu že to kopanie bolo to najmiernejšie riešenie celej situácie... ten útočiaci stafbul je krásny kus psíka ale bojím sa že doplatí na to že má blbého pána
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

mohol si vec oznámiť, debil majitel nebezpeč.psa mohol byť riešený za priestupok. Ja by som mu doprial skúsenosť, že by ten jeho pes na voľno narazil na aziata a mal by chalan dva kusy psa...
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Načo ešte čakáš? Prečo to nejdeš oznámiť?
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Ja mam s utokom (?) psa tiez jednu skusenost:

Raz v lete som bol u frajerky a na konci ich neoploteneho pozemku som rubal drevo. Bolo teplo, mal som len sortky a na nohach take stare basketbalove tenisky. Rubem, rubem .. a naraz som si vsimol, ze sa okolo mna mota asi trojrocny boxer - bez obojku, vrti chvostom, len tak si tam ako ze nieco nufal, obcas sa na mna pozrel. Zamlaskal som, tusim aj zapiskal, .. podisiel ku mne, ovonal ma, poskrabkal som ho za uchom, ..pacilo sa mu to. Z dlhej chvile som mu hodil jedno take mensie polienko - rozbehol sa pren a zacal ho zut. Po chvili ku mne aj s polienkom podisiel, nechal si ho "vybrat" z papule, hodil som mu ho a on ho zasa chvilu vitazne zul a potom mi ho opat priniesol. Nevim kolko krat sa to opakovalo, hadzal som mu polienko, obcas na neho skusil nejaky vypad, obcas sa snim o to polienko popotahoval - bavilo ma to. Po nejakom case som vsak na "hru" uz nemal naladu a pes stale (veselo) obsmrdal - tak som ho zacal ignorovat. Na ignoraciu pes zareagoval tym, ze zacal robit vypady na moju obuv (kedze to bolo to jedine okrem treniek co som mal na sebe). Pri kazdom kroku/pohybe nohou sa ma snazil chnapnut za tenisku. Nie vzdy sa mu to podarilo, ale ked sa mu to podarilo, tak som to kurv@ citil. Zacal som si davat pozor aby som nohy pri premiestnovani sa nezdvihal zo zeme a nedaval mu prilezitost aby sa mi zahryzol do chodidla. To ze som zacal chodit jak k0k0t sa mu vsak naramne pacilo a intenzitu tych svojich utokov na moju obuv zacal nalezite stupnovat. Zaslo to do bodu ked mi to uz zacalo byt neprijemne, pes odmietal odist, nedokazal odvratit zrak od mojich topanok a kazdy krok ktory som spravil bol trestany hryzancom. Obzeral som sa ci tu psisko nema pana, ale nikoho som nevidel. Psik to bol velmi pekny, cisty a dobre ziveny - musel sa len zabehnut a ten pocit z podareneho uteku, nahle nadobudnutej slobody, v kombinacii s nadhernym pocasim a pritomnostou "srandovne chodiaceho figuranta" ktory sa s nim chcel hrat jeho mozog zaplavovali navalmi endorfinov.
Pes ma stale otravoval, hryzol do noh a tie jeho hryzance uz boli naozaj bolestive (mal som na clenkoch krvave skrabance od jeho zubov + pozute chodidla = na prace neschopnost to vsak stale nebolo, povedal som si ze keby bolo najhorsie mam predsa sekeru :D ). Napriek bolesti ktoru mi to zviera sposobovalo som to stale vnimal v rovine "zle odhadnutej hry". Psa som odhanal, ignoroval, .. prosil - nic nezaberalo, stale ho zaujimalo len jedine - ako ma pohryzt do nohy.
Robota mi stala, musel som to nejak vyriesit a tak som si povedal ze ho skusim odprvadit na najblizsiu ulicu a ze sa popytam miestnych ze koho je to pes. Kracat som nemohol lebo zakazdym ked som zdvihol nohu sa mi do chodidla zahryzol boxer. Chcel som ho odtiahnut, ale kedze nemal obojok, nebolo ho ani za co chytit. Tak som ho chytil za sticu (tu kozu za krkom), chvilu som cakal co to s nim spravi ale pes to nijako neriesil - zaujimali ho len a len moje nohy a bolo mu jedno co mu robim s krkom. A tak som ho za tu kozu odtiahol na najblizsiu ulicu. On mi pri chodzi stale chnapal po nohach, ale potiahnutim za kozu na krku sa mi vzdy podarilo docielit aby mu tie zuby kusok od mojej tenisky vzdy cvakli napradzno.
Pri prveje brane som zazvonil na zvoncek, vysiel panko ktoreho som sa spytal ci nevie koho je to pes - ten sa zhrozil "ze to je strasne zly pes, ze aby som si daval pozor, ze je to bojove plemeno atd" - co ma trochu zneistelo ale na druhu stranu, ved ten pes sa za mnou prisiel hrat. Povedal mi ze je to pes rodinky ktora byva o tri branky dalej a ja som mileho boxera tahal za sticu domov .. uz to nebolo ani tak o tahani, da sa povedat ze som ho za tu kozu de facto viedol. Zazvonil som, spytal sa ci je to ich pes, oni ze ano, vysvetlil som im kde bol a co robil a ze ci so ho mozu zobrat, oni ze samozrejme ano a ze sa ospravedlnuju.

Tot vsio.

..bol to "utok"?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

nebol 8)
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

..bolo by to ine ak by som sa rozplakal? :-)
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Nebol.... Je to jedna s foriem ako pes vyzaduje pozornost. On sa fakt len chcel hrat. Okrem toho vypadas jak gorila a to tiez toho psa odradilo od utoku. Dovolim si tvrdit podla opisu chovania, ze keby si mu jednu tresol poza usi polenom tak by zmizol a nechal ta tak. Najme pokial bol fixovany na obuv tak nevnimal okolie... Ale vyriesil si to dobre.

Steniels: uz som to tu pisal, ze najcastejsou obetou nezvladnuteho psa je dalsi pes. Odtial sa potom odvija pripadne dohryzenie majitela ktory si brani svojeho psa. Preto radim nosit obranny sprej. Akonahle prijde nieco co je nepriviazane a bez kosika nastriekaj mu to do papule a chod prec. Je to tiche a pripadny okoloiduci nebude vediet co sa stalo cim sa vyhnes pripadnej konfrontacii. Doporucujem tekutu strelu pred hmlou.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Dátum registrácie: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

peterson, respect. Z vazenia som este neutekal, takze psov ZVJS som este nemal tu cest stretnut :D . So psami sice mam nejake skusenosti, ale cvicenych zasahovych psov som este nezazil.

steniels, podla mna dobra praca. Situacia by mozno odovodnovala aj pouzitie drastickejsich opatreni a intenzivnejsej obrany, ale moj nazor je, ze branit sa treba dorazne, ale pokial mozno s co najmensimi nasledkami.
Napísať odpoveď

Návrat na "Sebaobrana"