Sa vz. 58 v kalibri 40sw alebo 10 auto

inspiring_liskov

Sa vz. 58 v kalibri 40sw alebo 10 auto

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Minule som cosi studoval a vsimol som si, ze dno nabojnice naboja 7.62x39 sa lisi len minimalne od 10 auto.
Tak som sa zacal zamyslat, co by (okrem vymeny hlavne a skratenia vratnej pruziny) obnasalo prerazovanie kosy na 40sw alebo 10A.

Mesi mi vyrobil par susiliek 10A a hral som sa.

Naboje 10A idu napaskovat do hlinikoveho zasobnika , vyvodky ich pekne drzia, akurat ze su uplne vzadu a celkova dlzka 10A je tak polovica OAL naboja vz.43.
Naboj 10A ide ciastocne vlozit do komory (nie celkom, po dorazeni by nemusel ist von) ale zaver ho pekne chyti , vytahovac vytiahne a vyhadzovac vyhodi. Zo spravnej komory pojde bez problemov.
Problem je v tom, ze naboje su v zasobniku prilis vzadu, a ked ho zaver berie zo zasobnika, tak naboje padali strelou dolu do volneho priestoru v zasobniku.

Takze riesenim by bola sachtova redukcia na zasobniky z Glocka alebo kaceny.

Ked o par rokov definitivne vyschnu zdroje na vz43 za akceptovatelnu cenu alebo niekomu po zlom cisteni zhrdzavie hlaven, tak prerazovanie na 40sw / 10A bude mozne bez potreby komplikovaneho zasahu do nosica zavornika a zavornika.

Koniec hlasenia.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Dátum registrácie: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

Roman, nie


na to aby ti fungovala flinta by si musel kompletne prekopať záver jeho hmotnosť a celý plynovy system .
bolo by to ešte zložitejšie ako Balkov Marauder. A ten sa nikdy neujal, pretože v tom ludia videli len 58mu za 1000 eur..

nie je to cesta, aj keď by sa ti to mohlo tak zdať :(
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

No skusat v reale to nebudem, lebo nemam zbytocnu kosu na laborovanie :D
Ale ako experiment ma to na chvilku zamestnalo.
Este by to mohlo po vybrati zavory fungovat ako dynamika, ale na to je nosic zavornika asi prilis lahky.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Roman
Mozno by v ramci pokusu stalo za to vyrobit naboj so strelou tazkou 11,7 g a navazkou prach ako u 10Auto a vyskusat co by na to povedala zbran. Je mi jasne ze tam hraju ulohu aj ine faktory, nie len mnozstvo prachu a hmotnost strely.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Ked kosa po skrateni vratnej pruziny o tretinu v pohode cykluje s redukovanymi vz.43-Rd tak by mohla aj s laboraciami 10A
Ale v reale to asi nikdy neskusime, lebo aj tie srotove kosy ktore sa kolarmsu nechcelo uz ani predavat skoncili niekde u spriatelenych bojovnikov. A svoju ulozenku prznit nejdem
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

MRBLUE napísal:Roman
Mozno by v ramci pokusu stalo za to vyrobit naboj so strelou tazkou 11,7 g a navazkou prach ako u 10Auto a vyskusat co by na to povedala zbran. Je mi jasne ze tam hraju ulohu aj ine faktory, nie len mnozstvo prachu a hmotnost strely.
Neviem si predstavit realizaciu, uz iba ked si predstavis ten rozdiel v priestore na horenie.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Vata a krupica riesi aj tento problem :) Len tu flintu po takom teste cistit je robota nahovado :)
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Zaujimave riesenie, to mi nenapadlo. Je inak rozdiel v priemere strely zanedbatelny (z hladiska vnutornej balistiky - tlakov)? Ja som asi taky dobry balistik ako kachlickar :)
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Roman? :? Nestretol si sa v poslednom čase s El Fuegom :lol: :shock:
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Nie, ale jeho odkaz bude vecne zivy :)
Tak ako dnes vo velkom vychadzaju knihy o Nikola Teslovi a dozvedame sa, ze vymyslel vsetko vratane perpetuum mobile a zli konspiratori jeho vynalezy zatajuju, tak v roku 2115 vyjde ElFuegov zivotopis a obyvatelia Europskeho kalifatu nebudu verit aky polyhistor bol medzi nami :)
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

No ľutujem už teraz Janka Balka ak ho niekto ukecá na takúto koninu :)
Ale pridám aj ja svojho brainstormingu, veď je piatok.
Ak by to malo ísť na továrenské 10A, tak navrhujem preniesť plynový kanálik bližšie ku komore, nech majú plyny dostatok tlaku na odomykanie záv. mechanizmu.
Už sa teším na gewerove vyjadrenia.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

... takže v podstate subkompakt? :D
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Podla tohto: http://www.ballisticsbytheinch.com/10mm.html
ma v 10A zmysel hlaven natiahnut tak na 10"-12" potom je uz narast vykonu zanedbatelny
http://www.ballisticsbytheinch.com/10mm.html
Používateľov profilový obrázok
boris
expert
Príspevky: 1136
Dátum registrácie: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa boris »

Roman, keby si radsej zacal prebijat... :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Fuu, chlapi to su nápady, prerábať 58cku na 10auto... to je ako robiť robertka z priklepovej vŕtačky, ide to, ale prečo to preboha robiť?
Napísať odpoveď

Návrat na "Samopal vz. 58 "