Obydlia

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

AKI napísal: V prvych dnoch SHTF ked im zacnu mrznut rite si ho pojdu iste niekomu nakradnut. Takze mi cela zasoba bude nanic...
no ale ziskas nejake oblecenie navyse... :twisted:
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa DUSO »

ale to bude derave :(
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

No ja som vcera kontroloval stav PHM v garazi a pre istotu som pretocil centralku a nechal ju aj 5 minut bezat ;o)
Dreva mam cez 35m3 len ten kotol stale nemam. Pri najhorsom pojdem na krb a prieduchy.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Prieduchy....nič moc. Prenáša zvuky a robí nenápadný pomalý prievan. Stým drevom to rieš ako v tom "urban legend" z východu : náboj z brokovnice zavrtaná v polene :-)
S ukladaním mám podobný problém, pozemok mám 2000m2 - 135m dlhý, ale zatial nenašla manželka vhodné miesto na uloženie dreva čo by jej z estetického a žensky-funkčného (fengšuej-vasati) vyhovovalo. Dobrých pár kubíkov som poodnášal k rodičom kde sedím a pracujem v nevykúrenom dome a kúrim iba otvoreným krbom. Efektivity je síce mizerná ale neopísateľný pocit keď celý deň horí 2m odo mňa oheň v otvorenom ohnisku krbu (každý večer smrdím ako by som vysedával v zafajčenej krčme :-)
Diania v posledných týždňoch zrejme dopomôžu k nájdeniu vhodného miesta pre drevo a potom sa môže začať ďaľšie kolo ohľadom krbu (mám komín aj miesto pre krb, ale jej sa nepozdáva :? zo známych dôvodov ) vyzáž mi je ukradnutá, to nechám na jej vkus, ale umiestnenie......

Tá centrála dokáže uniesť čerpadlo studne 1300-1600W?
Zrejme by som potreboval na povalu nádrž na vodu, akú som navrhoval do každého rodinného domu v írsku (tam to kázal zákon). Potom by čerpadlo bežalo iba občas, keď to vyhovuje mne.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Na centrale deklaruju 1800W max. Domacu vodaren zvlada , vyskusane ;o)
Len nezabudni ze musis mat fyzicky oddelenu mesku vodu od studnovej.
Ked sa spustal vodovod tak to dost podrobne kontrolovaly, su za to dost velke pokuty
a na SK ta vzdy niekto natre ;o)
Krbovu vlozku a prieduchy mam uz davno, a nesmrdi. Ved pre nu som kupoval drevo.
A ulozenie, uz mam vybetonovanu zakladovu platnu na novu sopu, lebo stara uz sa naklana a nieje ani
esteticka ;o) teraz uz len poriesit neakeho tesara a pojde sa na to.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

mestská bude zatial na studenú vodu a studňa na teplú.... v prípade potreby bude možné prepojiť jednou flex.hadicou.
Prieduch nedymí iba prenáša zvuky z miestností do miestnosti a zvyšuje prúdenie vzduchu.
Liatinová vložka funguje ako "gamatka". Vložka sa rozžeravý na cca.700 stupňov a potom svojím telom zohrieva vzduch čo prúdi cez spodné vetráky do priestoru okolo vlžky, zohriaty vzduch potom odchádza spodným vetrákom alebo priueduchom do miestnosti. Problémom je že horúce telo vložky spáli aj prach vo vzduchu a to môže robiť problém pre astmatikov a ludí citlivých na takéto veci.
Lepšie je krb murovaný zo šamotových tvárnic.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Laci napísal:Prieduchy....nič moc. Prenáša zvuky a robí nenápadný pomalý prievan. Stým drevom to rieš ako v tom "urban legend" z východu : náboj z brokovnice zavrtaná v polene :-)
.
Hej a druhy den najdes cedulku, ze uz je v dalsom polienku zavrtany dalsi naboj. Len hadaj v ktorom :D
Naposledy upravil/-a inspiring_austin v 17 Apr 2014, 16:36, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

:mrgreen: :mrgreen: dvojsečná zbraň, potom zostáva iba po nociach číhať a klofnúť zlodeja.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

No ked nam do uhlia dali par samopalakou, tak to na peterkach ani samot neposkodilo.
Nietory vojaci ozaj nevedli co od dobroty.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Pokial nie je usmerneny a v "tlaku" tak je to relativne neskodne.
miso243
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa miso243 »

Lepšia ako krb je pec. Síce nejaký čas trvá kým sa nahreje ale spotrebuje oveľa menej dreva a nakladať treba 1-2x za deň. Teplo sa šíri sálaním, steny vykúrenej pece sa dajú v pohode chytiť rukou a nepáli sa na nich prach. V miestnosti vzniká len minimálne prúdenie vzduchu. Jedna nakládka dreva vyhorí za 1,5 - 2 hod. Ak by sa teda kúrilo len v noci, nebude obydlie ani tak nápadné stúpajúcim dymom. Nevýhody sú, že pec musí priamo zasahovať do miestnosti ktorú vykuruje a je drahšia ako krb.
Používateľov profilový obrázok
daredevil
prispievateľ
Príspevky: 326
Registered for: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa daredevil »

Jeden známy to urobil, cigáni mu kradli drevo tak navrtal dieru a vložil rozbušku a od vtedy má pokoj, cígáni už nemali v čom kúriť :D :D
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Miso243, súhlasím. Aj ja som mal na mysli toto, akurát mi nikto nevedel presne rozlíšiť definície kozub-krb-pec, tak som používal krb.
Jednoznačne najefektívnejšie je vybudovať zo šamotových tvárnic pec, nadránom za tmy poriadne zakúriť aby potom cez deň stačilo priložiť niekoľko suchých kúskov. Nakoľko spôsob spaľovania v komore je odlišná, nevzniká také množstvo popola ako v otvorenom kozube, takmer všetko odchádza komínom. Váži síce 5-700 kg, takže potrebuje pevný základ a čas na vyhriatie objemu, ale zato šamotové tvárnice dlho držia teplo (otcov otvorený kozub je obložený 250 kusmi šamotových tehál a ešte aj na druhé ráno sú teplé-pritom je to otvorený kozub). Najlepšie je priviesť vzduch na spaľovanie priamo pod spaľovaciu komoru z vonka cez uzatvárateľný kanál, potom netreba ani vetrať toľko.
Napojiť na centrálne kúrenie sa dá vložkou, ale podľa skúseností funguje bezvýhradne s každým radiátorom iba keď horí oheň na plné pecky. Lepšie je umiestniť do steny medzi spálňou a obývačkou, potom vyhrieva obe miestnosti. V žiadnom prípade ju nedávať do geometrického stredu budovy.
Ja tiež takú budem stavať, ale mnou pripravené miesto sa nepáči manželke, takže zatiaľ hľadáme odborníka čo dokáže pec vybudovať kde chce manželka a napojiť na komín čo nie je tesne pri nej :? a to tak aby to aj fungovalo (ak nebude, ten odborník mi musí odpratať pec a zaplatiť náklady :mrgreen: ).
Mokré a gebuzinou napustené a natreté drevo nemôže doň ísť kvôli vytvoreným komorám pri odvode spalín (decht sa odtiaľ náročne odstraňuje) - takže žiadne rozobraté drevené okná alebo poločerstvé polená.
miso243
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa miso243 »

Cez deň nemusíš prikladať nič. Po vyhorení nakládky sa len uzavrie prívod vzduchu a pec vyžaruje naakumulované teplo. Drevo má byť suché min. 2 roky.
Jendo22
občasný prispievateľ
Príspevky: 33
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Jendo22 »

Zdravim,
Nesuhlasim,že by sa v krbe s vodnym plašťom malo kuriť na plny vykon ,inač nehreje radiatory atd... To záleži skôr od riešenia vykurovacieho okruhu.
Ja mam Krb s vodnym plašťom18kw napojeny na bojler 150l a na kurenie <podlahove aj radiatory>
Funguje to super, v obyvacke kde sa krb nachadza je aj tak dost teplo od sameho krbu a ostatne miestnosti su vykurovane cez podlahove kurenie.
Pouziva sa hlavne v prechodoch jesen-zima-jar.Vo vodnom plasti je termostat ten zopne čerpadlo pri cca70°C.Pri rozumnom kureni ,bez rekordov v prikladani, sa voda v bojleri nahreje na 40-50°C za 3 hodinky v tom case je v obyvacke okolo23°C.Manzelka si na to zvikla,nemusi nic robit s ventilmy staci iba naložiť a zapáliť.
Okrem toho je hlavne kurenie riešene cez kotol na ekohrasok 15kw <Dual, da sa spalovat aj kusove drevo v pripade poskodeneho dopravneho šneku> použiva sa nonstop od koniec November do polovice Marca.
Na chladne večery leta a pripadne temperovanie domu mam Elektrokotol 22kw.
Bojler sa v lete dohrieva El.špiralou.
Momentalne mam pripravene okolo 10 m3 bukovehe,takže plynovej odstavky sa bat nemusim ;)
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"