Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Do tejto temy patri aj fakt, ze od dnesneho dna Turecko otvorilo hranice a pustilo do EU cca 3 mil. migrantov. Ti majetnejsi si mozu cestu na Bulharske hranice zaplatit sumou 30 TL, ostatna banda masiruje peso, alebo su jej pristavovane clny...

Som zvedavy do kedy pod tymto tlakom EU neschopna zasiahnut vydrzi....


Dantes bol dnes asi v specialnych obchodoch pre slnieckarov ako v minulosti TUZEX :lol: :lol: :lol: :lol:
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa arminius »

dantes napísal:Ja som dnes bol nahodne v 3 potravinach (vecierka, jednota, velky shopping) a vsade kopa tovaru, ziadne rady na pokladniach a nikoho som nevidel ani robit nejake extremne velke nakupy.
Nie su tie fotky z nejakeho vypredaja?
Na zvýraznené slová som silne alergický.
Že TY si niečo niekde nevidel, to predsa neznamená, že to neexistuje...či ?

Odbočím ?
Na chalupe je v obci pár poľovníkov. Dvaja sú ale proste neskutoční...jeden lepší ako druhý.
Ale obaja začali mudrovať, keď som cieľavedome naviedol reč na náboje 22 LR s brokovou náplňou, že také niečo proste neexistuje...lebo ONI NEVIDELI. Keďže ja nepresvedčujem ale argumentujem, nuž ich Google veľmi rýchlo presvedčil o opaku...a bol koniec debaty.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1875
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa d-s »

V Dolnom Rakusku 23 studentov gymnazia v domacej karantene po tom co spoluziak mal pozitivny test.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 6 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Ja som za každú srandu, ale ak bol toto len pokus o vtip, tak pekne debilný..
https://www.facebook.com/policiaslovaki ... 1501547717
Edit: uz v tej veci zacali stihanie
Naposledy upravil/-a vydriduch v 29 Feb 2020, 07:42, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5191
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Exclusive: Wuhan funeral home staffer reveals real death toll of coronavirus

https://youtu.be/-KFxCqV1fPQ
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2077
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa dantes »

arminius, presne tak, pisem iba o tom, co som videl, nic viac, nic menej. Nechystal som sa robit prieskum potravin. Ten shopping bol avion. Dnes detto freshmarket BA, vsade plno tovaru a uplna pohoda.

Peterson, nemas tie fotky prevzate z fcb? :wink:
Používateľov profilový obrázok
astros
občasný prispievateľ
Príspevky: 91
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa astros »

Dúfam, že som to neprehliadol, ak by to tu už bolo Stanovisko Virologického ústavu BMC SAV k situácii okolo koronavírusu
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

dantes napísal:arminius, presne tak, pisem iba o tom, co som videl, nic viac, nic menej. Nechystal som sa robit prieskum potravin. Ten shopping bol avion. Dnes detto freshmarket BA, vsade plno tovaru a uplna pohoda.
Na zlatych maju prazdne regalve kedykolvek (aspon co som tam par rokov dozadu chodil pravidelne v noci), Lidl tak isto ked menia tovar :) No a mesiac dozadu som nenasiel ani jeden toaletak v Lidli ...
V Ruzinove Tesco, Billa, Terno, Lidl vsade vsetkeho plne (mimo akcioveho tovaru, tam boli prazdne regale).
Este v DMke nemali Protex mydlo, ale mali plno ostatnych :)
arminius, mozno niekde niekto na svete vykupuje vsetky zasoby, ale rozhodnie nie v BA.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mno, Trnava/Piestany/Trencin/Zilina maju rozhodne prazdnejsie regaly nez zvycajne. Nielen Tesca, ale aj Lidle a Kauflandy mali regale s mukou, cukrom a solou poloprazdne a miestami prazdne. Centralne sklady ale su zatial asi plne, takze predpokladam ze v pondelok to podokladaju a nejake vacsie vypadky najblizsie tyzdne asi nebudu moc viditelne. Kazdym dnom ale vnimam posun vo vnimani ludi. Este minuly tyzden to bolo cca 30/50/20 (30% ludi vnimalo COVID ako potencialnu hrozbu a zacalo s vacsimi ci mensimi pripravami, 50% ludi to vnima ako medialnu bublinu co rychlo splasne, a 20% su fatalisti co to beru 'nejako bolo, nejako bude, a aj ked nebude tak nejako bude').

Najblizsie dni (az sa objavi COVID v CR/SR) sa to predpokladam otoci na 50/30/20, ale aj tak stale bude vela ludi co to budu vedome alebo nevedome ignorovat ci podcenovat. Bohuzial, toto raz mozno budu ti isti ludia co budu jedneho dna na uliciach vykrikovat ze ich deti su hladne a ze vlada by mala zrekvirovat zasoby ktore vykupili 'spekulanti' (rozumej prepperi a ludia co vidia co sa naokolo deje a necakali na to ze sa o nich raz 'niekto' postara)... a budu chciet 'spravodlive prerozdelenie' (= nech silove zlozky poberu tym co sa pripravili a rozdaju tym co mali hlavy v piesku...). Dufam ze sa mylim, ale nebolo by to prvykrat (ani poslednykrat) v historii.

Kazdopadne cine zostava uz len necelych 8 tyzdnov do kolapsu (ked zacne pre podfinancovanie krachovat 95% malych businessov ktore zamestnavaju 80% populacie). Aktualne vladne nariadenia aby majitelia pustali v prazdnych fabrikach klimatizacie a stroje naprazdno (cinskym cislam uz nikto neveri, takze Wall Street sleduje sekundarne indikatory - spotrebu elektriny, dopravne zapchy, ci znecistenie ovzdusia, lenze vo Wuhane a mnohych inych oblastiach teraz vzduch znecistuju len krematoria ktore bezia naplno - vid link od lovca...). Potemkina ale cinania viac nez par tyzdnov neudrzia, a na svetovych financnych trhoch to uz zacina byt vidiet. WHO sice stale nechce oficialne priznat svetovu pandemiu (co nemusi, ale moze suvisiet s tym ze mnozstvo obligacii ma 'pandemicku' klauzulu znizujucu ich hodnotu, takze konspiratori by povedali ze 'it's all about money'... a ze s vyhlasenim pandemie sa proste caka nez sa 'ti v pozadi' proti tomu zabezpecia). Casu uz mali dost, a ci uz to tak je alebo nie, myslim ze pandemia bude vyhlasena v najblizsich dnoch. To by inak ale vysvetlovalo aj to preco nikto zo svetovych lidrov nezpochybnoval cisla z Iranu, napriek tomu ze vsetky tajne sluzby vedia ze su cca 80-100nasobne vyssie nez sa oficialne prezentovalo (splnenie podmienky 'pandemie' je podmienene presne definovanym poctom nakaz v 'povodnej' i dalsich krajinach).

Uz zacinaju byt tiez dostupne prve 'ne-cinske' = uveritelne cisla (z Talianska, Japonska, Juznej Koreji), a tie teda moc ruzovo nevyzeraju.

Tak ci onak, uz to klope na dvere aj nam, a aj ked myslim ze najblizsie tyzdne budu relativne pokojne, az sa zacnu zatvarat hranice ci skoly aj u nas, a vyhlasia prvych par karanten aj v mestach naokolo, potom uvidime tych prazdnych regalov viac :roll:

Gunslinger
miro1
prispievateľ
Príspevky: 297
Registered for: 17 years 1 month

Príspevok od používateľa miro1 »

Tesco online potraviny už v piatok (možno skôr, ja som si to všimol až v piatok) zaviedlo max počet kusov rovnakého tovaru na 6ks....doteraz to bolo 24ks.... ryža v ponuke nie je, a cestoviny tiež len obmedzene - také oblúbené panzanni samozrejme nie sú...
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 266
Registered for: 7 years 8 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Jedna vec mi nie je jasna. V Nemecku uz nejaki virologovia pripustili, ze sa nakazi 60-70% populacie. Akurat nie je iste, v akom casovom horizonte. Pri takychto cislach opatrenia ako karanteny ci zatvaranie hranic nemaju ziaden zmysel.

Umrtnost 2% je priemer. Co sa pracujucej populacie tyka, bude predpokladam nizsia. U tych co to daju liecba nevyzera trvat principialne dlhsie nez napr. u chripky.

Ak sa teda vacsina ludi zmieri s tym, ze aj tak nema kam ujst, preco by nahle malo dojst k plosnemu a dlhodobemu nedostatku potravin? Resp. akehokolvek tovaru...

Z hladiska dotknutych bude samozrejme 1-2%tna umrtnost katastrofou, ale z hladiska fungovania spolocnosti? Skutocne sa niekto boji, ze sa zrazu vsetcia pozatvarame doma a prestaneme chodit do prace?
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Tych zlych sprav je ozaj dost, a aj ked ma to netesi, pridam dve ktore su ale dost podstatne:

- opakovane prepuknutie ochorenia uz u pacienta potvrdila aj juzna korea (stale sa ale nevie ci to opakovane ochorenie bolo sposobene 'novou' infekciou alebo dormantnou sucastou virusu v tele)

- u tych 1900 clenov 'sekty' Shincheonji urobili testy u vsetkych, pricom u 1331 ktori vykazovali symptomy sa COVID preukazal u 87.5%, horsia sprava ale je ze v tych 569 ktori boli bez symptomov bolo dalsich 70% (420) nakazenych... co vychadza na cca 81%nu nakazlivost. Niektori z nich by sice casom mozno tiez zacali prejavovat symptomy, kazdopadne z tohto vyplyva ze ta 14dnova karantena pouzivana doteraz sa v mnozstve pripadov minula ucinku, a zaroven ze ten virus je uz teraz rozsireny daleko viac nez sa predpoklada :roll:

somebody: Ci uz ta umrtnost bude 2%, 3,1% alebo ine cislo, tak ci onak je to v prepocte hrozne cislo. Ak ten virus ale bude mozne dostat opakovane, uz to nie je 2% ale daleko viac. A to ze zatial zomieraju prevazne stari ludia s inymi zdravotnymi komplikaciami neznamena ze to tak bude aj o mesiac ci dva - netreba zabudat ze stale sme len v uplnych zaciatkoch a az bilancia po cca roku ci dvoch ukaze skutocnu umrtnost podla vekovych skupin (mojim odhadom je ze relativne usetrene zostanu len deti). Tie vsak budu chore tiez (alebo budu musiet zostat doma kvoli pozatvaranym skolam), lenze kto sa bude o ne starat? (nemozes nechat doma 8 rocne dieta same...) Nemocnicne kapacity (minimalne na Slovensku) su uz teraz casto na hrane alebo nedostacujuce, kde teda budu vsetci ti chori? A zober si ze o velku cast z nich sa bude musiet niekto starat. A teraz si zober ze v dnesnom poprepajanom a JustInTime svete Ti vo firme vypadne na par tyzdnov veduci vyroby, alebo planovac, alebo vyrobny inzinier, alebo spravca siete, alebo hoci 'len' udrzbar co sa stara o CNCcka... Aj ak zrovna nezavisi Tvoja vyroba na subdodavateloch (kde staci aby jeden vypadol a uz mas problem), aj tak dnes staci malo a firma stoji. A skoro nikto nema take financne rezervy aby platil zamestnancov par mesiacov ked firma negeneruje obrat. (presne to sa teraz zacina diat v cine, napriek vladou nariadenym uverom s nulovym urocenim a pod.)

A ak si zoberies ze na cas (alebo natrvalo) vypadnu aj niektore klucove profesie (predstav si ze sa u vas na ulici upcha kanalizacia a mesiac ju nebude mat kto prist vycistit, alebo vypadok elektriny, plynu, vody, pripadne k lupezi nepridu policajti, alebo k poziaru nebudu mat prist aki hasici, atd.)

Nie je to presna matematika ze vypadne kazdy patdesiaty hasic, niektore stanice to moze 'obist' a niektore uplne vyradit. A aj tie stanice ktore ako tak funkcne budu, nebudu stihat, pretoze su dimenzovane 'akuratne'/primerane a nemaju ziadne velke rezervy. A pokial sa potvrdi ta moznost opatovnej infekcie, tak tu mame hrozostrasny scenar kde nebude stacit preckat dva ci tri kriticke mesiace, ale hovorime o roku ci dvoch pocas ktorych ubudne 2% populacie kazdych par tyzdnov az kym niekto nepride s ucinnym liekom ci vakcinou, pripadne virus nezmutuje na nejaku menej virulentnu formu (lenze medzicasom sa ekonomika skoro uplne zastavi a s nou i vyroba potravin, liekov, ci socialnych sluzieb potrebnych k beznemu zivotu, a to je ozaj problem.

Tymto Ta ale nechcem vystrasit, bavime sa len o moznych scenaroch vyvoja a toto je jeden z tych horsich. Mozno sa ale ukaze ze ta nakazlivost alebo umrtnost nie je zdaleka taka vysoka, mozno sa nejaky liek objavi uz onedlho, no mozno to bude este horsie. A do toho moze prist x dalsich komplikacii, mame na EU hraniciach 3 miliony migrantov ktorych mozno uz onedlho nebude mat kto zastavit, a pokial kobylky v afrike nebudu nejakym sposobom zastavene a vypukne tam hladomor tak sa k tym trom milionom prida minimalne par desiatok milionov dalsich migrantov, medzicasom si moze Pakistan povedat ze kym ma OSN a USA ine problemy, oni si to medzicasom 'vyjasnia rucne-strucne' s Indiou aj za pouzitia atomovych zbrani (v sidle OSN uz vtedy mozno nebude ani upratovacka aby im poslala rezoluciu aspon postovym holubom), mozno si velky rusky brat povie ze nastal cas opat trochu rozsirit rusku risu, skrytym jihadistickym bunkam v europe tiez nebude vadit ze policia a tajne sluzby su zdecimovane a na mnohych miestach nefunkcne, pripadne moze nastat tisic inych scenarov a ich kombinacii. Ja som v podstate optimista, ale zaroven realista, a aj ked tu nikto nechce sirit paniku, zaroven si myslim ze aspon na tomto fore a v tejto sekcii si nikto nechce ani nasadzovat ruzove okuliare.

Stay safe,

Gunslinger
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1875
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa d-s »

s0m3body napísal: Z hladiska dotknutych bude samozrejme 1-2%tna umrtnost katastrofou, ale z hladiska fungovania spolocnosti? Skutocne sa niekto boji, ze sa zrazu vsetcia pozatvarame doma a prestaneme chodit do prace?
Modelova situacia ktora moze nastat ak to budeme brat takto nalahko.

Slovensko: 5,45M obyvatelov
Ak sa nakazi 30%: 1,63M nakazenych
Pri umrtnosti 2%: 33.000 mrtvych
Pri 10% tazkom priebehu: je treba 160.000 nemocnicnych lozok. Mame ca 35.000.

Mne to pride hodne zle, urcite dostatocne na vypuknutie znacnej paniky.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"