Príprava na blackout elektriny

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Nemam a asi budem.

Dom caka rekonstrukcia vcetne kompletnej vymeny rozvodov a zvazujem ze si natiahnem jeden rozvod specialne pre elektrocentralu, po jednej zasuvke v miestnosti, uplne oddeleny od verejnej siete.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Kup si hybridny menic, par solarnych panelov a centralu nechaj ako poslednu zalohu. Funguje to tak, ze ked je slnko, menic automaticky taha zo solaru a ked je slnka malo alebo odber privelky, menic si sam potiahne zo siete.

Da sa to kombinovat aj s bateriami a v pripade ak budu vystavene, a tu centralu mas s elektrickym starterom, tak ti to vie aj samo nastartovat.. Dokonale, rata so vsetkymi alternativami a nemusis tahat kopec rozvodov navyse - ta med tiez brutalne zdrazela. Cinske menice nie su az take drahe..

Ja to pouzivam s dvojtarifnou elektrikou.. V noci vyuzivam lacnu zo siete a cez co to potiahne solar, teda setri drahu elektriu vo vysokej tarife.. Tak sa to celkom financne oplati. Samozrejme len ako vykryvanie vypadkov, spiciek a nuzovu spotrebu, pokryt celu prevadzku domu aj v zime je solarom nezmysel.. Len diverzifikovat zdroje a setrit drahy benzin pokial sa da.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

pozriem
nateraz nemam vobec predstavu o cene a rentabilnosti solaru (za normalneho stavu)
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa greenie »

Rentabilnost solaru je jedna vec a aj to nejasna, kedze ceny el. energie (ee) uz nevie predpovedat ani ta povestna "krystalova gula". Jedina istota je, ze ceny ee dole nepojdu, kedze Nemci teraz odstavili 3 jadrove bloky (reaktory) plus niekolko tepelnych (posledne jadrove r. odstavia na konci roka), Francuzi tiez teraz odstavili nejake atomove reaktory, ... pozor, to su zdroje, ktore okrem ineho kompenzuju (kym pracovali) nestabilne dodavky ee z elektrarni na obnovitelne zdroje (solarne a veterne farmy).
A to je iba jeden z dovodov, preco cena ee aj u nas pojde hore. O kolko ... ?

Ale tu je aj druhy dovod, preco sa vazne zaujimat o solar a to je hrozba nestability dodavok ee, t.j. hrozba realneho blackoutu (vid stav v roku 2021 aj u nas). Uplneho vypadku ee nie na jednu, dve hodiny. Lebo ked bude rozkolisana siet tak, ze automatiky zacnu rozpojovat siete a dokonca odstavovat zdroje (elektrarne, vratane atomovych), tak potom vsetko znovu nabehnut a nafazovat by trvalo dlhsie, ako si vacsina ludi predstavuje. To potom mat doma svoj vlastny nezavisly zdroj ee bude na nezaplatenie.

Vydriduch pise dobre. Ten akumulator je pritom dobre mat. S tym, ze na zaciatok, ak akurat nemas dost eciek kupis mensi a casom mozes akumulatory dokupovat. To iste plati aj pre fotovoltaicke clanky.

PS: Niektri ludia dnes povazuju investovanie do vlastneho solaru za vyhodnejsie, ako investovanie do kde akych fondov.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

No, asi by som sa na to mal pozriet nech mam aspon zakladnu predstavu o nakladoch.
(Prostredie idealne, ca 100m2 strechy otocenych na juh. Len strecha sa bude v menit v horizonte rokov, tj asi skor az potom.)
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Uz dnes je problem zohnat fotovoltaicke panely. Necakaj. Bud nebude co kupit, alebo pojdu hore ceny.
Kall
prispievateľ
Príspevky: 308
Registered for: 20 years 1 month

Príspevok od používateľa Kall »

nejlevněji vyjde koupit celou paletu panelů
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa greenie »

Veru, kto uvazuje nad solarom doma, nech necaka. Vzhladom k dostupnosti komponentov, cenam, financnej situacii vo svete, ale aj k tomu, co sa deje na vychode a krokom nasich "jastrabov", by som sa ani velmi necudoval, keby, ked sa veci vyhrotia, zeby nam Rusi na oplatku "pozdrzali" dodavku paliva do nasich atomiek. To by sme potom (aj s prispenim susedov Rakusanov) mohli Nemcov aj definitivne predbehnut ...
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa greenie »

Jeden z dovodov, preco ceny energii idu hore – „fundovani“ politici:
"Zase mi kladete otázku, která je příznivcům volného trhu nepříjemná"

A potom pride i takyto "vyplod":
Návrh dane z jadra je likvidačný, privedie Slovenské elektrárne do bankrotu
... a mozno aj Slovensko do bezjadrovej energetiky. Mozno dokonca skor, ako Nemecko.

Mimochodom podla citacie z clanku:
"Pri súčasnom zadlžení 3,7 miliardy eur a technickom defaulte, v ktorom sa Slovenské elektrárne od 1. februára nachádzajú ..."
nie je uz toto prah bankrotu ?
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Nemáte niekto skúsenosť s niečím takýmto ?

https://m.de.aliexpress.com/item/100500 ... pt=glo2deu

Cena voči Victron Filax 2 je desatinová, prepínací čas menej než polovičný, o prúde ani nehovorím. A ešte majú aj trojfázovú variantu....

Too good to be true ?
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Na rychlo som mrkol na nejake youtube recenzie a tam im vychadza reálny prepinaci cas 20-30ms (podla iej recenzie dokonca cez 100 :!: ), takze nic co by vyhovovalo modernej elektronike :wink:
A celkom by som rád videl aj záťazové testy, ci to fakt znesie dekladované prúdy bez toho, aby to na termokamere svietilo ako vianočný stromček. Môj tip, ako od človeka čo raz kvôli elektrike vyhorel: na kvalite elektrokomponentov sa nešetrí. V lepšom prípade ide o značný majetok, v horšom prípade aj o život.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ja by som pri NN absolútne nad Čínou nerozmýšľal a silne by som pochyboval o CE certifikácii. V prípade zlyhania zariadenia som až presvedčený z neplnenia poistnej udalosti až trestného činu od všeobecného ohrozenia až po zabitie z nedbanlivosti (usmrtenie)

Ale možno som len prehnane paranoidný a nejaký revízny technik dá na to štempel.
Používateľov profilový obrázok
peter9898
prispievateľ
Príspevky: 364
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa peter9898 »

Mesi cina je kvalitativne na tom velmi dobre oproti minulosti. Ono samozrejme zalezi od toho kto je vyrobca. CE a aj ine certifikaty sa daju pred kupou vyziadat a overit ich pravost praiamo cez stranky auditora/certifikacnej autority cize toho by som sa nebal. Taktiez pri preclievani si policia pravdepodobne vyziada certifikaty inak to neprecli. Osobne som z ciny bral zasielku zdravotnickeho materialu a kvalitativne ta firma je na tom podstatne lepsie ako nasi vyrobcovia (zasobuju nemocnice v celej USA a taktiez nemci nakupuju v milionovych poctoch). Proste neda sa generalizovat a plati vseobecne zname "doveruj ale preveruj"

Osobne by som nesiel cez aliexpress ale skor cez alibabu. Predsa je lepsie kupovat priamo z fabriky. Otazne ale je aky by tam bol MOQ. Druha velka nevyhoda je cena postovneho. V mojom pripade bolo 2x cena produktu :D (proste zdravotnicky material a restrikcie s tym spojene ... ) .. treba taktiez pozriet do tabuliek kolko by stalo preclenie a dan (pozor aj na incoterms pod akym rezimom by to slo).

V kazdom pripade kebyze kupujem nieco drahsie, kupil by som najprv len nejaku vzorku a pripravil sa na potencialnu stratu ak by to nesplnalo ocakavania.
Používateľov profilový obrázok
mondo
prispievateľ
Príspevky: 494
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa mondo »

CE = China Export
Používateľov profilový obrázok
peter9898
prispievateľ
Príspevky: 364
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa peter9898 »

Skoro :D
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"