Príprava na blackout elektriny

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Je trochu zvláštna (a aj mrazivá) predstava, že výpadok elektriny môže spôsobiť zánik našej civilizácie, hoci elektrinu používame sotva jeden a pol storočia... :?
Štefan252
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Štefan252 »

Myslel si "len" našej tzv. západnej. Pretože som presvedčený, že v mnohých oblastiach ("civilizačne" nepoškodených a populačne silnejších ako "západný svet") by si ten výpadok ani nevšimli.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Len taky maly tip: ak clovek pouziva starsiu ci nejaku lacnu/ekono centralu ktora nema zrovna 'cisty'/stabilny/vyrovnany vystup, ako 'medzistupen' sa da pripojit akakolvek vacsia ups-ka (3000VA alebo aspon 2000VA ak hovorime o beznej domacnosti bez nadmernych narokov). V inzeratoch a na bazosi sa obcas objavia za par drobnych (ci po znamosti niekedy len za odvoz) take ktore firmy vyradia ci vyhodia (vymena origos baterii po par rokoch by ich casto stala viac nez kupa noveho modelu). Dobre znacky su napr APC alebo Eaton, a ak si tam clovek spravi home-made battery-pack (origos baterie su neskutocne predrazene, ale sikovny kutil si ich vysklada sam za cca 50-60 eciek), tak ta ups-ka dokaze podrzat/utiahnut siet napriklad aj pocas parminutovych servisnych prestavok elektrocentraly (ked clovek dolieva benzin a pod.).


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Uplne idealne su napr. SmartUPS od APC, tie pokial viem posobia aj ako "práčky siete". (To nema byt reklama, len tip, robi to kadekto.
Tu istu funkciu ma v dome vo velkom napr. hybridny menič, idelane nejaky Studer. Tym padom uz majitel domu nejake vykyvy napatia neriesi.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

matus69 napísal:podľa mňa v mestách by sme ostali aj bez vody.
Niekoľko dní bez elektriny = totálna apokalypsa. Ak aj majú niektoré zložky centrály, je to všetko na pár hodín, max dva tri dni. Potom zhasla fajka. Nie len nemocnice, ale v podstate aj strava (všetko čerstvé sa pokazí) atď.
Radšej si to nepredstavovať ale že to hrozí je fakt.
Padlo by kompletne všetko. Voda, dodávky plynu, kúrenie. Výsledok: Tma, zima, hlad, anarchia... Väčší problém je, že pesimistické odhady rátajú s tým, že (s ohľadom na príčinu) by k obnoveniu dodávok v plnej miere nemuselo prísť v rádoch hodín, ba ani dní, ale možno až týždňov. Na kolaps našej civilizácie by pritom naozaj stačili dni.
romen3 napísal:Rakusania a Nemci sa aj maju coho bat. odpajaju vlastne stabilne zdroje aby sa zapacili "ekologom". dufam, ze ak k tomu dojde, nebudeme ich zachranovat na ukor nasej siete.
V podstate ti odpovedal už Vydriduch. Šanca, že práve my by sme zostali ostrovčekom, kde by napríklad stačilo na pár dní "vypnúť" priemysel, ale bolo by možné bez výraznejšieho prerušenia dodávať domácnostiam, kritickej infraštruktúre a pod., síce jestvuje, ale nie je príliš veľká. Ak, tak skôr regionálne. Určite sa ale na ňu nedá spoliehať. Rovnako ako sa nedá spoliehať, že červení a zelení, ktorí sa teraz zrejme ujmú moci v Nemecku, odrazu dostanú rozum. Oni by ho zrejme nedostali ani keby k takému prúseru skutočne prišlo (v dôsledku vysokej spotreby týchto krajín a ich idiotskej energetickej politiky) a nejakú dezinterptretáciu reality by si istotne vymysleli a svoje indoktrinované ovečky by akurát vyzývali k ešte väčšiemu flagelantstvu.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

https://e.dennikn.sk/2557633/co-sa-deje ... rtuju-tmu/

Ak som správne pochopil, tak v prípade problémov sa od susedov aj úplne odpojime (máme 13 prepojení) - ak by nikto okolo nás nemal napätie. Potom sa začne postupne nahadzovat. Tzn vieme fungovať ako ostrov.
Článok vyznieva, že SEPS je to pripravený. Tak len dúfať.
Triglav
občasný prispievateľ
Príspevky: 35
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Triglav »

K tejto téme môžem odporučiť zaujímavú beletriu:

https://www.databazeknih.cz/knihy/blackout-306066
Kall
prispievateľ
Príspevky: 308
Registered for: 20 years 1 month

Príspevok od používateľa Kall »

znovuobnovení provozu el. sítě má ještě jeden malej problém.Generátory, který se musí nahodit musejí být pod proudem.
Takže na rozběhnutí má šanci pouze přečerpávací elektrárna, , která si to nahodí vodou z horní nádrže, a pak postupně nahodí ostatní generátory v síti, asi tak.
ALKAJ
prispievateľ
Príspevky: 410
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa ALKAJ »

PVE máme niekoľko, aj keď s pomerne malým výkonom. Nemajú náhodou vodné elektrárne (myslím tým klasické priehradové) extra turbínu pre výrobu el. energie potrebnej na pokrytie svojej vlastnej spotreby?

BTW: Keď sme už pri tých PVE tak do pozornosti dávam spodnú nádrž v Dolnom Jelenci. Pri ceste z BB na RK je to fajn miesto na prestávku.
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1511
Registered for: 13 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

Dámy, vyznáte sa tu niekto trochu v elektrocentrálach? Ja som z toho mierne povedané jelito. Mám v pláne si čosi kúpiť (nie kôli blekautu), ale len ako záložný zdroj na dielňu, a zvažujem medzi Heron EGM 30 AVR a Makita EG2850A. Recenzie na oba kusy sú pozitívne, ale ja sa vyznám tak v nožíkoch a nie v centrálach :)
Dík za prípadnú radu
Rišo

Edit: prípadne niečo podobné v cene cca 500-600 ojro, ale len overenú kvalitu
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Len take vseobecne upozornenie, nepozeraj na max.vykon, ale na konstatny. Cislo na centrale nemusi automaticky znamenat vykon. Ja som sa tak ojebabral, ked som kupil KIPOR IG 2000, konstantny vykon je vsak len 1280 W. Sice mi to na dom staci, ale viac wattov by potesilo. Tiez pozor na jednotku vykonu, niektori pouzivaju kVA, ini zase kW. Niektore stavebne centraly nemaju digitalnu stabilizaciu napatia, nemozes na to napojit pocitac, TV atd. Pises, ze to chces na dielnu, no stalo by to zato porozmyslat o nejakej prepatovej ochrane, aby si to mohol pouzit niekedy v buducnosti aj niekde na chate, v dome.
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1511
Registered for: 13 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

no a toto sú tie veci... tu v našom prdelákove občas vypadne elektrika, takže v prípade nutnosti to použijem aj doma. Tie hodnoty uvádzajú ako tatrari, práve preto sa pýtam tu. Ten prúd by rozhodne kolísať nemusel :D
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

A este aby ta centrala mal na SK zabezpeceny servis. Ja som svoju kupil v GB, potom som kvoli malemu problemu obehal styroch opravarov, kym mi ju ten posledny opravil :roll:.
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1511
Registered for: 13 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

to je pekné že mi radíš na čo pozerať, ale pre mňa je to ako návod v mandarínskej svahilčine :D Mne treba u týchto vecí ukázať ako malému decku - "Kúp si toto alebo toto" :D
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Central je na trhu dost, len si spravne vybrat. Preto si sadni k flaske s nejakym dobrym elektrikarom, vysvetlis mu, ake spotrebice s tym chces napajat, v dielni a mozno aj v dome. Treba posudit co vsetko a ako to budes napajat, ci kabel rovno do zasuvky ( to elektrikari neradi vidia ) alebo Ti urobi nejake napojenie v el.hodine tak, aby sa Ti nekrutil elektromer, ked pobezi centrala. Dnes uz vela spotrebicov ma jemnu elektroniku - pracky, chladnicky, sporaky, TV, pocitace atd. Bez digitalneho stabilizatora napatia by som dnes centralu nekupoval. A este hlucnost, ak to napojis na dom, Ty mas elektrinu ale susedia nie. A problem je na svete. Zazil som to. A to mam odhlucnenu centralu s nizkou hlucnostou. Priamo Ti poradit neviem, ktora centrala je pre Teba naj. Fakt si treba sadnut k tej flaske s elektrikarom.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"