Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5191
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Jack napísal: Späť k veci: Naše opatrenia najprv umožňovali jednotlivcom po prekonaní covidu, aby sa nemuseli tri mesiace podrobovať plošnému Ag testovaniu, ale inak? Odkedy? Od leta konečne uznávame neočkovaným, ktorí covid prekonali, že 180 dní sú akože chránení? Fajn, akurát, že tu stále máme nemálo jednotlivcov, ktorí po prekonaní majú len minimum protilátok, rovnako ako takých, ktorí majú dostatočnú hladinu protilátok aj oveľa dlhšie ako 180 dní po prekonaní covidu. Do očkovania však tlačíme všetkých. Naozaj by sme niekde do toho celého nemali zakomponovať aj zisťovanie hladiny protilátok? ...
Iba poznámka na okraj, dnes som počul úryvok z interview s A. Faucim, kde práve na margo tohto vravel, že v nejakej kontrolnej skupine pozorovali vo významnej miere taký jav, že pacienti mali po prekonaní cca. 3 mesiace dosť protilátok a potom akoby uťal, prakticky žiadne. Čiže test na protilátky by nebol od veci. Samozrejme, u nás by davy zase pokropili múr nárekov…
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Lovec, presne tak. OK, Fauciho tiež treba brať s rezervou, ale podobné zistenia tu sú už dlhšie. Navyše sú prípady, keď prekonanie choroby “nestačilo” na vytvorenie detegovateľných protilátok (mám kamoša, ktorý je presne taký prípad a dosť ho to štvalo).
:twisted:
Tie testy sú dnes dostupné, nie sú také drahé, tak v čom je problém? Sorry, rečnícka otázka… Problém je presne v tom, čo som písal, že politické rozhodnutia sa drzo odvolávajú na vedu, hoci sú nezriedka v rozpore s aktuálnym stavom vedeckého poznania. To je to, čo mi vadí. A asi ešte viac mi vadí, že to skoro nikomu nevadí.
:oops:
Pritom stále sa bavíme len o jednom aspekte. Chcelo by to viac vedy, menej politiky, resp. ideológie. Viac rozumu a menej emócií. Ale tak… kým minulý rok vláda nerobila NIČ, teraz robila NIEČO. Hádam výsledok bude lepší… Lepší nie v porovnaní s porovnateľnými krajinami, ale aspoň v porovnaní s vlaňajškom. Čo asi fakt bude, vzhľadom na všetky okolnosti i vzhľadom na to, aké zlé to u nás bolo od januára do mája.
:mrgreen:
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1897
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa matus69 »

Toto už je viac odborná téma, tak neviem či má zmysel sa o tom nejako hlbšie baviť, resp ak to vie niekto pravdivo vysvetliť, budem rád.
Ja to chápem tak, že po očkovaní sa tvoria najmä protilátky, ktoré ako vieme časom klesajú.
Ale tí, čo chorobu aj prekonali by mali mať aj bunkovu imunitu, preto v tej izraelskej štúdii sú tí, čo prekonali Covid na tom lepšie (pre indický kmeň) ako zaočkovaní.

A tu bunkovu imunitu asi nie je jednoduché alebo lacné merať. Ale v kontexte tej izraelskej štúdie je očkovanie tých čo prekonali Covid asi ozaj zbytočné - ale druhá vec je, že tá štúdia je čerstvá a zatiaľ zrejme aj prvá. Chcelo by to viac.
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa emkac »

Ja napr tvrdo nesuhlasim.
Veda je fajn, ale pre mudrych. *

Napr. protilatky. Ja VIEM, ze nema vyznam ockovat tych, co maju dost protilatok z choroby.
Ale viete, ako by to dopadlo?

"Ja sa teda nedam zaockovat, lebo aj ja som mal covid jak moj kamos a jemu namerali protilatky, tak aj ja ich budem mat."
"Hm, v TV vraveli, ze ti co prekonali covid a maju protilatky, nepotrebuju ockovanie. Ved ja som mal pred msiacom horucku, to som mal urcite covid, takze mna sa ockovanie netyka."
"Preco preboha robia dalsie testy? Sa zasa na tom niekto nabali, to nema vyznam, ja to podporovat nebudem."


a pod.

Pointa je, ze mrte ludi by na ockovanie (a ani na testovanie) neslo, takze si polozme basnicku otazku:
Co je lepsie? Ockovat tych s protilatkami alebo neockovat tych, co si myslia ze protilatky maju a nemaju?

Navyse.... kolko trva vyhodnotenie par milionov testov? V case, ked treba ockovat rychlo, toto je dalsi medzistupen, ktory z casoveho hladiska ockovanie vyrazne spomali.

A posledna vec, je jednoduche, rychle a lacne (resp. lacnejsie) ockovat hlava nehlava. Ako riesit selekciu a zbytocne tym nahravat na smec odporcom.

Hm, je vobec nejaka krajina, ktora testuje naprotilatky pred ockovanim? Asi nie. A asi vedia preco.


* S "hlupym" nema vyznam bavit sa vedecky, s nim treba ideologicky a s istou mierou mlzenia, polopravd a zvelicovania. Viete o tom, ze raz bola diskusia vedca a plochozemstana? A hadajte co, vedec prehral. Lebo vedecke argumenty nestacili na ideologiu.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1897
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa matus69 »

súhlasím, že testovať populáciu na protilátky je nezmysel (ekonomický aj časový)

Štát vie, kto bol pozitívne testovaný a u PCR testov na to aj je spoľahnutie. Takže ak je tá štúdia správna, títo by byť očkovaní naozaj nemuseli.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5191
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Ja som si istý len jednou vecou - ľudia urobia všetko pre to, aby prišla ďalšia vlna.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Lovec a ešte potom budú prekvapení, pobúrení a budú hľadať, na koho by hodili vinu…
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Jack o nezvladnutej komunikacii a marketingu sa nemusime bavit, to vidi kazdy. Mna skor fascinuje, kam sme sa to vo vlastnej debilite dopracovali, ked pocas globalnej pandemie potrebujeme nejaky kvalitny marketing, aby sme si dali pichnut vakcinu. To je skutocne darwinovska slepa vetva.

Zaroven je vtipne, ako je tu kazdy druhy odbornikom na vsetko. Zvlast vakciny, antivirotika a najnovsie protilatky. Najlepsie mozgy sveta sice zatial iba skumaju a nevedia ( bavime sa stale len o jednej izraelskej nerecenzovanej studii?) ale tu v hornej dolnej vieme vsetci vsetko. Prekonat znamena co? Prezit JISku, mat pozitivny pcr, antigen, kaslik, soplik? Nevieme, tak podme merat protilatky (nech uz je to cokolvek). Jeden ma 2000 U/ml, dalsi 500, mam v rodine pripad symptomatickeho prekonania, nasledne plne zaockovanie a protilatok ma 20 U/ml. Takze co z toho vyplyva? Ze je to vysoko individualne a z pohladu epidemiologie a ekonomiky nezmyselne riesit. Zvlast na laickej urovni wc samostudia. Iba pre ukazku o com sa vlastne bavime https://www.labor-aktuell.cz/stanoveni- ... anou-eclia
Vieme s istotou, ze vakcinacia nasobne odlahcuje nemocnice a zabranuje tazkym priebehom. Stoji smiesnych 20e a az na skutocne ojedinele vynimky vyzera byt velmi bezpecna. Aj pre tych, co "prekonali", aj pre protilatkovych fetisistov. Cize ak sa prenesieme od vysoko akademickej do praktickej debaty, masova vakcinacia vyhrava nad laickym spekulovanim na plnej ciare. Presne ako pise emkac.

Ad sloboda. Slobodne platim dane, dodrziavam zakony a milion prikazov a zakazov a za to si mozem uzivat vydobytky civilizacie a socialneho sposobu zivota. Som plne za to, aby ockovanie bolo tiez slobodne = povinne. Je prilis dolezite, nez aby ostalo na svojvoli. Ak ma byt dobrovolne, ok. Ale potom nech su dobrovolne aj dane, trestny zakon, zakon o cestnej premavke a strelnych zbraniach. Bum a sme tam. Sloboda...

PS: O chvilu uz sa premorime vsetci, ideme z kopca prudsie ako minuly rok (aj porovnanim hospitalizovanych), drzte si protilatky...

https://dennikn.sk/2525037/epidemicka-s ... ale-nizka/
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Quest, fascinuje ma, čo teba, že marketing už dnes treba aj na to, aby ohrozené skupiny pochopili, že im ide o život a že jestvuje jednoduché riešenie, ako to riziko výrazne zraziť nadol... Ale fascinuje ma aj to, ako dnes dobrých 90 percent národa trpí nutkavou potrebou okamžite škatuľkovať ostatných. Komu to vyhovuje a aké sú (a hlavne budú) následky, je už na celkom inú debatu, do ktorej sa mi nechce.

Emkac, práve preto, že "prekonal som to (možno), (možno) mám protilátky" je jeden z obľúbených dôvodov časti tých, ktorí sa zatiaľ nedali vakcínovať a pritom by si ich automaticky neuvrhol do škatuľky "dezoláti", chcelo by to doviesť ich k tomu, aby spravili to, čo je pri takomto postoji zodpovedné a teda reálne si tie potilátky nechali zmerať. O tom som písal už skôr. Pristupovať k ním, že sú "safe" je rovnaký nonsens ako tváriť sa, že sú "safe" všetci vakcínovaní. Lenže práve takéto blbosti sa presadili do verejného diskurzu a svoj odraz nachádzajú, z rôznych dôvodov (od pragmatických až po ideologické), aj v normotvorbe. A to je to, k čomu si dovolím zaujímať kritický postoj aj verejne (a aj tu).
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Ohrozene skupiny? Tak daleko este nie sme. O par mesiacov uz budeme riesit, ci skor neriesit iba niektorych. Ale dnes je to este o kazdom z nas.
Neviem co mas stale s tym meranim protilatok, prevadzkujes labak? Tak potom napis, aky mam mat vysledok testu, aby som sa dal zaockovat a aky, aby som sa este nemusel. A aku ma logiku s ockovanim cakat? A naco mam vyhadzovat peniaze za test, ked sa mozem priamo a "zadarmo" zaockovat? Unika mi racio tohoto spekulovania. Dava mi to zmysel iba ak sa bojim ihly, alebo vakciny. Ale to si potom vzdy najdem dovody, preco nie.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Quest, o čom dva dni rozprávam? O rozhodnutiach českého NSS, ktorý de facto odkázal vláde, resp. MZ, že nemôže okliešťovať práva a slobody a nemôže ukladať povinnosti v rozsahu bezbrehej svojvôle a ani sa nemôže oháňať vedou a pritom zároveň vedecké poznanie ignorovať, či prekrúcať. Stále nič? Neva, nechaj tak… Nikam ťa neposielam. Len sa teším, že NSS máme konečne aj u nás a som zvedavý, aké postoje zaujme. Už pred rokom som písal, že plné špitály a prekvitajúce pohrebníctva nemusia byť nutne najväčším průserom, ktorý nám pandémia prinesie…
:roll:
P.S.: Už dávno to nie je o každom z nás. Na jar bolo, možno ešte na začiatku leta... Poďakujme sa politickým (j)elitám za to, čo stvárali a stále stvárajú. Neviem o inej krajine EÚ, kde by sa parlamentná väčšina predbiehala s opozíciou, kto napácha očkovacej kampani, samej osebe dosť chabej, väčšie škody. Zabudnime už na apely, že záleží na každom z nás a podobne ako súdruhovia v USA skúsme identifikovať zatiaľ neočkovaných (vedeckými metódami a nie povrchne, že zaškatuľkujeme a sme happy - btw, im tam vyšiel podiel “klasických” dezolátov len na úrovni 4%) a podľa toho upraviť stratégiu tak, že bude ďaleko viac fokusovaná na jednotlivé skupiny. To nie je, že treba vymýšľať koleso...
:twisted:
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3107
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa R »

quest: testovat protilatky ma imho vyznam aj u zaockovanych v najviac ohrozenej skupine. Ak totiz protilatky po ockovani nemaju stale je moznost ze ich da kovid dole, duplom pred dovolenkami. A ze to stoji peniaze ? Krvny stoji 6€ v malom, kolko si ochotny zaplatit za zachranu co len jedneho zivota ?
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

R ma ako ma. Ked nemas vykopane zaklady (zaockovanych drvivu vacsinu aspon ohrozenych skupin) je zbytocne spekulovat, ci a akou farbou natriet komin (hladat medzi nimi potencialne najohrozenejsich bez protilatok). Z pohladu individualnej bezpecnosti je to teoreticky rozumny krok, aj ked prakticky zatial nemame ziadne moznosti, ako takemu cloveku akokolvek pomoct, moze sa iba zavriet na samotke.
Z pohladu statu je to pri 50% zaockovanosti osemdesiatnikov uplne nezmyselne riesit.

Jack beriem. Imho ale stale vychadzas z uplne nespravnej premisy, ze stat ma identifikovat, presviedcat, vysvetlovat, donemoty, do zblbnutia, lebo vakcinacia MUSI byt dobrovolna. NEMUSI A NEMOZE, nie v krajine ako SR. Stat moze aj donutit, vynutit, pripadne rozne sankcionovat. A mal by to v ramci svojho pudu sebazachovy aj robit. A nie len pocas vojnoveho, ale aj mimoriadneho ci nudzoveho stavu. Cteny obcan zdaleka nema len prava.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3107
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa R »

Quest: Pretestoval som pred dovolenkou celu rodinu, rodicia aj svokrovci po 70, svokre test zasvietil do dvoch minut, svokrovi sa po 15 objavil jemny tien. Mladsim rocnikom svietil igg okamzite. Svokrovci sa stavu prisposobili a spravali na dovolenke zodpovedne, ziaden basavel, ziadne spolocne stravovanie. Vsetci su zdravi. Krajiny ktore testuju protilatky a preockovavaju tretou davkou na to asi maju dovod. By som tvoje prirovnanie o dome otocil, mas dom postaveny, strechu zakryjes igelitom namiesto krytiny a tvaris sa ze si v suchu. Zaockovani bez vytvorenych protilatok maju pravo poznat svoj stav a prisposobit sa, ked uz na nich stat s tretou davkou zvysoka serie. Vakcin je prebytok, kde je problem ?
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1897
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa matus69 »

Preto by už sa malo plánovať očkovanie treťou dávkou, ale neviem zasa na čo sa čaká... u nás sa vždy na niečo čaká.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"