Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Sme rôzny. Pri diaľnici na pumpách vidím rumunov čo sa chovajú ako stádo, a v práci mám 10 rumunských kolegov čo tu žijú dlhé roky, majú 6-7-9 detí, všetky ich deti vyučili remeslo a po škole nastúpili rovno do práce a berú všetky nadčasy aby si zabezpečili pre rodinu pohodlie, popritom si navzájom pomáhajú, kambodžánci, juhoši tiež. Slováci, češi a maďary ani náhodou. Postupne si tu odhadzujem predsudky, lebo častokrát odtiaľ dostávam pomocnú ruku a pochopenie kde by som ani nečakal. Nemysli si, že všetci čo pravujú v Rakúsku a Nemecku oberajú špargle či opatrujú dôchodcov. Sú to aj remeselníci a odborníci ktorý ani za minimálku nedostali prácu lebo nemajú 20 alebo nechcú každé ráno a popoludní pred BA stáť v zápche hodiny.
To že niekto nemá panický strach pred koronou, neznamená automaticky že je nedisciplinovaný a nedodržuje predpisy. Na húf cigáňov v kauflande bez masky sa nik neozve, ale zato na nespokojných vracajúcich si brúsia nože.
Takže nenechať sa hneď obalamutiť správou čo nám tlačia do hlavy.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Pozeram ze korona marketing sa u niektorych ujal - skratka "strach predava", funguje to!

Oslavovat "ako super sme vdaka spravne nastavenym opatreniam obisli", mi pride rovnako naivne ako preskocit latku ktora sa hrdo tyci celych 30 cm nad zemou a potom so zdvihnutymi rukami bezat victory lap..

Pendleri: pendlerov je malo a su vsetci rizikovi. To ze sa na nich opatrenia vztahuju vo vacsej miere nez na "ostatnych" povazujem za spravne. Co vsak spravne nieje je sposob ako sa s pendlermi vysporiadal Itovic. Keby nebol k0k0+, tak do toho testovania na ktore sa mu vsetci skladame zahrnie aj VSETKYCH pendlerov. Ale to by mu potom pokazilo krivku a victory lap s takymto grafom nad hlavou by uz nemal ten spravny efekt.

Cela tato debata je zbytocna vazeni. Ak odhliadnem od osobnych invektiv, odoznievaju tu celkom zaujimave argumenty (z oboch stran barikady), ale vsetci sa argumentacne opierame o tie iste cisla - a tie cisla maju pofidernu vypodvednu hodnotu. Ja som zvedavy na polemiky okolo smrtnosti Covid19 po tom co sa v medziobdobi medzi vlnami trosku utrasie metodika vykazovania obeti a ked budu k dispozicii data za prvy polrok, respektive cely rok 2020. Dovtedy si o tejto (ne)pandemii budem mysliet to iste: zatial co sa tesime ako supris sme zvladli "skutok ktory sa nestal" sa nam ruca ekonomika. Otazka znie ze ci je tento kolaps nasledok alebo skryta pricina prebiehajucej pandemie/nepandemie. Ti ktori chcete mozte veselo tlieskat na balkonoch - za mna tolko ze to co ma prist zatial este len pride.

PS: nech si kazdy mysli co chce, porovnavat Covid19 s chripkou je uplne legitimne a na mieste. Preco? Pretoze parametre chripky vsetci pozname a ak chceme vycislit/pochopit do akej miery je pre nas toto nove ochorenie nebezpecne je spravne porovnavat ho s niecim co je nam zname. Pravda vsak nevonia kazdemu a tak bude vzdy niekto pistat ze "je to cele inak".
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

dirty harry napísal: Ešte k Tvojím údajom, je predsa jasné že v prípade chrípky, počet pozitívnych rovná sa počet chorých a vo väčšine prípadov aj práceneschopných.
Sorry ale uplna blbost. Prave chripku ludia casto odignoruju a realny pocet chorych je pravdepodobne podstatne vyssi nez pocet diagnostikovanych.

Za poslednych 10 rokov sme mali chripku vela krat a ani raz sme neboli u lekara. Proste sme zostali 2-3 dni doma. Tj nie sme v ziadnych statistikach.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

theplaky napísal: Pendleri: pendlerov je malo a su vsetci rizikovi. To ze sa na nich opatrenia vztahuju vo vacsej miere nez na "ostatnych" povazujem za spravne.

...

PS: nech si kazdy mysli co chce, porovnavat Covid19 s chripkou je uplne legitimne a na mieste.
Lenze tie opatrenia prave pendlerov nepostihuju, resp. cast z nich nepostihuju.

Prave bol u nas syn.
Prisiel zo Slovenska, zastavil sa tu, siel do prace kde sa mu za den premelie ca 200 Rakusanov a vecer pojde domov. Co sa nas tyka, jeho dalsie navstevy budu podliehat "opatreniam" (respirator) lebo to povazujeme za rizikove. Pre SK opatrenia bude bezproblemovy, ved bol vonku iba 24h.

Ale napr. ja na SK nemozem. Sice sedim doma (pracujem z domu) a za celu koronu som bez respiratora nestretol nikoho okrem teraz syna ale pre Matovica som rizikovy.

Ano, s chripkou porovnavat treba.
Presne cisla zatial nemame, iba ich odhady. A tie hovoria ze covid ma 20x vacsiu smrtnost. Tj keby sa nim nakazilo tolko ludi ako chripkou, zomrelo by 20x viac ludi nez pri chripke (za predpokladu nezahltenia zdravotnictva).
Tie cisla mozu byt nespravne, uvidime casom, ale nateraz su jedine ake mame.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

dirty harry napísal: .... je predsa jasné že v prípade chrípky, počet pozitívnych rovná sa počet chorých ....
:D
Po tomto výroku je viac vecí jasných.
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Registered for: 14 years
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Sorry d-s ale s tou smrtnostou tvrdíš hovadiny keď už musím byť vulgarny. Keby si nekonzumoval len meinstream vedel by si to. Už som tu niekoľkokrát odkazoval relevantnú štúdiu z DE ale keďže nebola na Markíze alebo ORF tak neexistuje pravda?
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

aris napísal:
dirty harry napísal: .... je predsa jasné že v prípade chrípky, počet pozitívnych rovná sa počet chorých ....
:D
Po tomto výroku je viac vecí jasných.
Jasné, všetko je predsa jasné :D :D :D najhoršia smrť je zo strachu a z priposratia sa :D aj to je jasné :D
Len si zase cez deň ale najmä večer na JOJ, Markíze a STV apod. pošmáknite na správach našich každodenných :D
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Toto by mohlo priniest ovela lepsie odhady poctov nakazenych (t.j. aj smrtnosti) nez doteraz mame:
https://www.aktuality.sk/clanok/793206/ ... ah-nakazy/
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

mondo napísal:Keď si uvedomíš koľko rokov a aké podivnosti tu bačovali doteraz, tak by bolo divné, že by sa nenašla hrstka baranov, čo sa napriek informaciam o tej apke dotrepe na čiaru. Skoro ako by si ich tam objednali zo súmračnej. Keď sa ma to priamo netýka, a vedel som že sa čaká na potvrdenie od Aplu a Googlu, tak títo sú buď dementi alebo zaplatený...
Tiez myslim ze viaceri tam nestoja zadarmo, asi tak ako LSNS dodavka v cele fitnes blokady https://img.projektn.sk/wp-static/2020/05/VS1_9495.jpg
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

theplaky napísal:Oslavovat "ako super sme vdaka spravne nastavenym opatreniam obisli", mi pride rovnako naivne ako preskocit latku ktora sa hrdo tyci celych 30 cm nad zemou a potom so zdvihnutymi rukami bezat victory lap...
Schválne, ukážeš nám, kde na webforum.sk si sa čosi také dočítal? Asi nečítame rovnaké fórum, neviem, či si sa nesekol a nemáš to z FB profilu nášho premiéra, lebo tam sa také múdra vyskytujú. Ale tu? Neviem, neviem, asi by som musel listovať veľa strán nazad, kým by sme našli niekoho, kto nereptá na opatrenia a na to, ako boli nastavené, resp. zrealizované. Ale to je normálne, k WTSHTF problematike a problematikám príbuzným tu majú blízko viacerí, a tak názory, ktoré prezentujú, sú často k veci. Na druhej strane, sú faktory, ktoré nám pomohli vyhnúť sa horším scenárom (teraz nemyslím tie, ktoré prezentoval p. Smetana a vychádzali z čínskych a talianskych čísel), to hádam nepopieraš.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Jack: Hovoris mi z duse, vdaka za Tvoje prispevky (aspon sem nemusim pisat A4ky ja a 'vyvolavat depresie u citlivych jedincov' ci ako mi to bolo povedane :lol:

Peter Elektro: Podobnych malych lokalnych studii (mimochodom, pozri si datum tej na ktoru sa odkazujes, a nie kedy bola publikovana ale kedy bola uskutocnena...) je uz na nete kopec, vsetky ale boli robene na relativne malych vzorkach obyvatelstva v tej ktorej oblasti. Ak si chces spravit lepsi obraz, pozri na Worldometer ktory vravi jasnou recou - v tomto momente je na svete vyse 2,5 miliona ukoncenych pripadov z ktorych cca 350,000 ludi zomrelo = 13%

Kolko ludi z tych 'ukoncenych pripadov' si ziadne protilatky nevytvorilo alebo im nevydrzia viac nez par tyzdnov ci par mesiacov (= opat sa mozu nakazit) zatial stale nevieme, zato vieme ze po prekonani Covidu sa nevytvara ziadna dozivotna imunita a podla doterajsieho vyskumu sa ukazuje ze ta doba ochrany pred dalsou nakazou bude asi len par mesiacov...

Tiez si vsimni tie dva hlavne grafy - pocet nakazenych a pocet mrtvych - napriek vsetkym tym opatreniam po celom svete a miliardam ludi v karantenach pocas poslednych mesiacov oba grafy maju uplne jasnu stupajucu tendenciu bez akehokolvek naznaku ze by bola nejaka prva vlna za nami alebo ze by sa blizil bod zlomu.

Tak ako uz pisal Jack a ostatni, ak si pozries definiciu epidemie alebo pandemie, zistis ze na Slovensko sa zatial ziadna nedostala (zavreli sa hranice a zaviedli opatrenia skor nez k tomu doslo). Mali sme obrovske stastie, mali sme tu zatial len par chorych a pandemii sme sa zatial vyhli, lenze to nic nemeni na tom ze:

- Doteraz nemame ziadne ucinne lieky (remdesivir - ktory ide momentalne expresne schvalovat aj nas SUKL a idu ho kupovat aj nasim nemocniciam - sa ukazuje ako minimalne ucinny, ako tak pomaha len nakazenym s miernym priebehom choroby, ale na tazsich pacientov ma ucinok na urovni statistickej odchylky = mizivy. Detto hydrochloroqine, ci ine antimalarika a lieky ktore doteraz boli testovane. Dokonca hydrochloroquine - ktory este aj Trump v mediach nedavno prezentoval ako 'spasitela' - sa ukazuje ze priebeh dokonca zhorsuje a zvysuje umrtnost...

- Doteraz nemame ziadnu vakcinu, doteraz sa nevie ani ze ci az sa raz nejaka objavi ci vobec bude ucinna na rozne mutacie/variacie SARS-CoV-2, kolkym ludom 'zaberie', ani ako dlho bude cloveka chranit, a je dost mozne ze sa ani ziadnu nepodari vyvinut, a to napriek tomu ze na jej vyvoji uz mesiace pracuju ti najvacsi svetovi odbornici a organizacie, a staty na to davaju stamilionove dotacie a vynimky z bezneho testovacieho procesu (preskakovanie studii so zvieratami, mensie skupinove vzorky, atd.). Vakcina z anglicka sa ukazala neucinna uz v prvotnych testoch, vakcina z USA (od Moderny) zatial preukazala len 'bezpecnost' ale 'ucinnost' bude dost otazna, atd.

- Doteraz nemame ziadne skutocne rychle ani 100%ne testy, a na Slovensku dokonca namiesto toho aby sme testovali coraz viac (na com sa vsetci experti zhoduju ze je absolutne nevyhnutne na zabranenie tomu aby sa z malych miestnych ohnist nestal komunitnym sirenim vazny problem), tak naopak testujeme coraz menej (a aj to prevazne len pendlerov/samoplatcov). Nerobime ani len nahodne testovanie vacsich vzoriek (povedzme niektoreho mensieho mesta) aby sme zistili ako sme na tom s asymptomatickymi nositelmi ci vyskytom protilatok v sirsej populacii.

- Prichadzajuce teple obdobie sice zahnalo chripku, ale na Covid nema ziadny vyraznejsi vplyv. Vid Afrika, kde napriek minimalnemu testovaniu uz maju prvych 100,000 nakazenych a zacina sa to tam sirit ako lavina. A samozrejme s letom na severnej pologuli prichadza zima na juznej, a co sa teraz deje napriklad v Juznej Amerike asi ani nemusim pisat. Lenze hranice pozatvarane po celom svete sa pod tlakom ludi a ekonomiky opat zacinaju otvarat, a aj ked letecka doprava (ktora bola preukazana ako hlavny prvotny mod sirenia nakazy) je zatial stale 'v troskach', virus uz je rozsireny po celom svete a kazdy si vie domysliet co pride s dalsimi otvoreniami hranic. Aj my sice mozeme snivat o nejakom 'koridore' do Chorvatska, ale ak/az sa to v lete opat rozsiri, kto by chcel ist na dovolenku kde nebude moct ani len zajst do restauracie, ci vecer s deckami do pristavu na zmrzlinu, bazeny a akvaparky budu pozatvarane, a vacsinu casu bude sediet na izbe v hoteli kde sa bude bat cohokolvek chytit, vsade bude smrdiet dezinfekcia, a na plazi bude len par plexisklovych kabiniek s presne vyhradenym rezervacnym casom?

- Contact-tracing je ucinny len v zaciatkoch (ktore uz ale mame za sebou), akonahle zacne rast pocet nakazenych uz sa neda fyzicky ustrazit, teda pokial nedonutime vsetkych ludi v podstate fungovat pod absolutnym drobnohladom 'velkeho brata' a dodrziavat striktne pravidla. Asi jediny komu sa k tomuto podarilo aspon priblizit je zatial len Juzna Korea (kde - mimochodom - kazdy jeden obyvatel tam momentalne fasuje 3ks KF-94 respiratorov na tyzden - a to su respiratory, nie nejake slabo ucinne latkove ruska), ale ako ukazuju posledne dni aj tam staci jeden jediny asymptomaticky clovek aby bleskovo vytvoril problem ak sa karantenne opatrenia zacnu uvolnovat.

- Od skupinovej imunity (podla poslednych odhadov potrebnych cca 75% obyvatelstva) sme tiez este hodne daleko, navyse aj v oblastiach ktore boli extremne premorene sa to k tomu nepriblizilo ani zdaleka, a teorie nuteneho premorenia uz davno boli zmetene zo stolu (a krajiny ktore tomu dali 'volny' priebeh ako napr. Svedsko su na tom jednoznacne horsie ako ich susedia. A to pritom Svedsko sice nezavrelo hranice - ale vlastne ani nemuselo lebo ich zavreli vsetci ich susedi, nevyhlasilo statom nariadene karantenne opatrenia, ale len ich dalo ako statom 'odporucane', atd.)

- Cize jedine co funguje (a co chranilo doteraz aj nas) su karantenne opatrenia, lenze tie casom polozia ekonomiku a uz teraz ich maju ludia plne zuby. Dokonca sa ideme predhanat co otvorit skor, a dnesny protest majitelov fitnescentier je podla mna uplny vrchol idiotizmu (jednako kvoli sposobu - zablokovat hlavnu dopravnu tepnu nasho hlavneho mesta a sposobit problemy x beznym ludom co sa ponahlaju do prace, a jednako tlacit na pilu a chciet otvorenie prevadzok ktore su z hladiska mozneho sirenia virusu extremne rizikove).

Ano, kym tu mame len par nakazenych tak sanca ze clovek nejakeho stretne je minimalna (momentalne mam asi vacsiu sancu ze by ma trafil blesk nez ze na nejakeho nakazeneho narazim v Kauflande :lol: ale kazdym dnom odkedy sa karantenne opatrenia zacali uvolnovat to riziko rastie. A kedze trva cca 6 tyzdnov nez sa karantenne opatrenia (ci ich uvolnenie) premietnu do cisel, sledovat 'klzavy median' za jeden tyzden je dost smyklavy breh nad priepastou. Iste, nic lepsieho zatial nikoho nenapadlo (a ludia nechcu cakat na klzavy median dlhsieho obdobia), a v poslednej dobe som videl viacero nazorov ze v najblizsich rokoch to proste na svete bude fungovat v trojmesacnych cykloch = dva mesiace karanteny potom mesiac relativne 'normalneho' fungovania a potom az opat zacnu rapidne rast nakazeni opat dva mesiace karanteny, ale taketo nieco nezvladne ani ekonomika ani ludia.

Kazdopadne ziadna 'prva vlna' nie je za nami (skor to bola len taka predvlnka :P a aj ked zatial to bola 'pohoda klidek' netesi ma ze ten cas co sme ziskali (a niekedy si myslim ze to ani tak nebolo tymi karantenami ale ze to ten hore sa nad nami zlutoval a rozhodol sa nam trochu pomoct :wink: tak ten cas sa mrha na zbytocne debaty o interrupciach ci otvarani kostolov alebo fitnescentier, namiesto pripravy na buducnost. Je totizto logicke ze s uvolnovanim opatreni sa nakaza opat zacne o par tyzdnov sirit, lenze je nelogicke ze sme ten cas nevyuzili na nakup alebo rozbehnutie vlastnej vyroby ochrannych pomocok (respiratorov, ochranneho oblecenia, a pod.). Tie male zasoby co sme mali sa uz skoro vsetky minuli a nove neprichadzaju, pretoze vsetky staty teraz 'skreckuju' hlavne pre seba. Uz teraz je u nas akutny nedostatok akychkolvek nitrilovych aj latexovych rukavic (nielen v lekarnach, ale aj v nemocniciach a labakoch), a aj ked na webe sa opat objavuju aspon nejake respiratory (zjavne sa na tom euforickom oblaciku pocitu ze 'to zle je uz za nami a odteraz bude len lepsie' vezu nielen citatelia SME ale aj niektori obchodnici :roll: :lol: faktom zostava ze je toho katastrofalne malo. Zachytil niekto niekde info ci statne hmotne rezervy niekde nejako doplnili stavy a ako na tom vlastne momentalne sme? A filozofia mnohych ludi ze 'im staci rusko' (vratane mnozstva nemocnicneho personalu ktore dodnes nosi len tie v podstate neucinne chirurgicke ruska), ved u nas uz nie su skoro ziadni nakazeni, aj tak sa cez to zle dycha, ved ked pojdem na infekcne tak si rusko vymenim za respirator, ci dokonca ked lekar ma pocit viny ze on ma respirator a kolega alebo sestricka len rusko, tak zo spolupatricnosti a aby 'nevycnieval' z davu tak si tiez da len rusko... (a toto mam dokonca v rodine...) tak nad tym rozumny clovek len kruti hlavou a podvracia oci :roll:

Mimochodom, ta Cina ktora 'porazila virus' uz pred mesiacom a vykazuje len par nakazenych denne zrazu zacala opat nakupovat ochranne prostriedky vo velkom (minuly tyzden som niekde zahliadol cislo ze objednali 230 milionov ochrannych oblekov), co vo mne nevyvolava pocit ze by boli za vodou az tak ako sa tvaria... :roll:

Kazdopadne aby som zakoncil na pozitivnu notu, myslim ze aspon najblizsich par tyzdnov co nas cakaju budu docela pekne, pocasie sa umudrilo, obchodne centra sa otvaraju a clovek si moze dokonca opat zajst na svoju oblubenu pizzu a nemusi sa piplat so sushi doma, takze hlavu hore a s usmevom vpred :wink:

Stay safe,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

Harry:

Za posledné roky kam mi až pamäť siaha, keď som chytil chrípku, tak som ju liečil sám doma. Týždeň, alebo 7 dní, podľa potreby. U žiadneho lekára som nebol.
Tak mi tu netvrď, že počet registrovaných prípadov je počet skutočných. Ok?

P.s.: správy v TV nepozerám. Mal by som začať?
:wink:
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Gunslinger: Cele to tu stoji natom ako zvladneme dalsie 2 tyzdne, tie budu kriticke :D
PS: Ta cina je natom dost zle ale zatial nas financne tahaju (firmu kde pracujem), maju obraty nad plano z pred corony!
Mame tam 9 pobociek a makaju vsade naplno. Jedna pobocka je napr. aj priamo vo Wuhane a veselo nas zasobuju ruskami ;)
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa emkac »

Twitter Babisa:

Teď jsem mluvil se slovenským premiérem Igorem Matovičem a dohodli jsme se, že od středy 27.5. umožníme českým a slovenským občanům cestovat mezi našimi státy, pokud se vrátí zpět do 48 hodin. Bude to možné bez testů a bez karantény. Kontrolovat by to měli slovenští policisté.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Rozdel a panuj. :?
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"