Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Vam trosku prihodim do ohna :D
Hygienici hlásí 369 nakažených
Postrehli ste niekto? Kde sa chyta cina alebo Izrael s par nakazami ;)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Harry, ešte, že ťa máme. Fakt si bol na zmrzke? Ja na ňu chodím už asi mesiac. Aj s rodinou. A do vedľajšieho mesta, lebo tam robia najlepšiu široko-ďaleko. A vieš čo? Aj na tom pive som už bol. Aj na Kofole. Možno ťa to prekvapí, možno v tvojom okolí fakt žijú ľudia, ktorí až teraz vychádzajú z jaskyne, ale ja som do nej nikdy nezaliezol. Keď som si prečítal tvoj posledný post, fakt radšej nechcem vedieť, ako teraz funguješ a ako fungujú ľudia v tvojom okolí. Viem akurát, že manželka ti uviazla v ČR a viac asi vedieť nepotrebujem. Ale fakt si ma pobavil. Hoci si zrejme ani sám nechcel. A teraz to fakt neber ako sarkazmus. No offense, ako sa hovorí u nás, na hornom konci.
8)
Laci, už ti odpísal Guns. Ale fakt by aj mňa zaujímalo, odkiaľ cítiš strach? Píšeš, že odvšadiaľ? OK, časť politikov chce nabrať body, časť médií udržať čítanosť/sledovanosť a niektorým ľuďom to môže ísť na mozog. Zvlášť tým simplexnejším, ale aj z nich už dnes väčšina obracia na "veď je to len chrípka/celé je to nejaké podozrivé, bude to jedna veľká konšpirácia". Nechcem sa hrať na psychológa (apage satanas!), ale tak nejak mi z toho vychádza, či ten strach nie je kdesi v tebe a nepotrebuješ si dodávať odvahu tým, že to celé zľahčuješ, alebo hľadáš "alternatívnejšie" vysvetlenia. Rozdiel medzi iracionálnym strachom a celkom racionálnymi úvahami, ktoré môžu vyústiť až do určitých obáv, ti už popísal Gunslinger. V tomto vidím veci asi podobe ako on, ale vo mne vyvoláva obavy skôr to, ako štát premrhal celé týždne a mesiace, ktoré sme mohli zmysluplne využiť na to, aby nás nezaskočilo už takmer nič: od prípadného nárastu infikovaných, cez prípadnú ďalšiu vlnu, až po ekonomické následky, ktoré ešte len pocítime.
No a správanie sa iných? Sotva ho môžem ovplyvniť, ale práve preto nebudem v uzavretých priestoroch tráviť viac času než treba, práve preto považujem rúšku v interiéroch za minimum, respirátor za optimum, práve preto sa tento rok nepozriem do Talianska, hoci som tam už zaplatený apartmán a oželiem zrejme aj to Chorvátsko, práve preto si s podobne zmýšľajúcimi kamošmi rád dám pivo niekde na letnej terase, ale nebudem sa ešte chvíľu zbytočne tlačiť do malých útulných vinární a pubov. Nie preto, že sa bojím vírusu, alebo nakazencov, ale preto, lebo je to minimum, ktoré môžem spraviť preto, aby som eliminoval riziko a nemusel si jedného dňa, keď už budeme všetci o kus múdrejší (to je ten deň, v ktorý verí aj Harry), niečo vyčítať.
:roll:
Peter Elektro, ono to platí aj opačne. Motív si vždy nájdeš, ak chceš. Našťastie, práve preto v trestnom procese sa vykonáva dokazovanie. Keby OČTK uplatňovali podobnú logiku ako ty, z vraždy by usvedčovali prvého, koho by stretli blízko miesta činu, alebo hocikde na ulici. Faktom je, že európske inštitúcie, rovnako ako inštitúcie jednotlivých štátov, sú dnes prešpikované oportunistami tak ako ešte nikdy v histórii. To sú jedinci, ktorí sa dokážu rýchlo zorientovať a každú situáciu využiť či zneužiť vo svoj prospech. Teda na dosiahnutie ekonomických benefitov, alebo presadzovanie politického či kultúrneho programu. Konkrétnych príkladov by som ti vedel vymenovať za vagón.
Napokon, sám si zrejme jeden (ten z Nemecka) objavil. Ale čo to svedčí o fakte, že v globálnom meradle máme dočinenia s pandémiou? Totálne nič. A Gates? Áno, veľkú časť majetku dal na dobročinné účely. Robí to už dávno. Na rozdiel od iných, vie, že do hrobu si všetky tie miliardy nevezme a ani jeho potomkovia by ich nevládali minúť. Ale jasne, možno sa mýlim. Možno je to fakt úplný zlosyn. Chceš si jeho meno dosadiť do nejakej grandióznej konšpirácie? Tak fajn, ale v prvom rade sa pýtaj cui bono? Lebo ja poznám odpoveď na otázku, komu sa hodí zavádzať verejnosť, komu sa hodí živiť konšpirácie, poukazovať na toho či onoho, jedno, či Gatesa, farma firmy, Trumpa, alebo nejakého lumpa. A stavím sa, že aj ty poznáš takého aktéra medzinárodných vzťahov, ktorý potrebuje stoj čo stoj odvrátiť pozornosť od vlastných zlyhaní. Skutočných, nie domnelých, vyfabulovaných. A ten aktér masívne využíva služby hackerov aj hovnometčíkov. Zamysli sa nad tým, ak si toho schopný. Použi Occamovu britvu, ako sa patrí.
:lol:
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Jack, mne sa fakt nechcelo vystáť v sprostej rúške 50 metrovú frontu na zmrzlinu, 2 mesiace kedy decká nechodili do školy stávali spolu so svojimi starými rodičmi denne stovky zmrzliny chtivých predlhé fronty...V Novej Dubnici máme zmrzlinu VELICE, je to asi najlepšia zmrzka a káva v okruhu 100km, o čom svedčí že k nám na ňu chodia zo všetkých okolitých okresov, kukni na ich stránky. Raz som sa na biku otočil a narátal vo fronte 43 ľudí , a v rúškach, tak to by som fakt nedal.
Takže od včera, keď som už mohol vystáť frontu bez rúška som si ju dal aj ja :D , keďže sa teraz cítim slobodnejšie a nechcem trápiť svoje priedušky. :D
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Zlomizub - v tom Izraeli je to za posledne dni 70-100 novych pripadov denne, pri velkosti populacie len o trochu viac ako u nas - je to vela.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

dirty harry napísal:Raz som sa na biku otočil a narátal vo fronte 43 ľudí , a v rúškach, tak to by som fakt nedal.
Ja keď mám pocit, že sa v tom respirátore/rúšku už idem zapariť a mám toho plné zuby, spomeniem si na svoju drahú, ktorá už mesiace celý deň pracuje v rúšku a rukaviciach. Pomáha to, len sa vždy uškrniem, aká som zmäkčilá padavka :wink:

Inak mladí vo Velice to robia ozaj parádne a so zápalom, držím im palce.
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Prekvapkal si ma že ich poznáš!!
Dúfam že im to vydrží a hlavne dúfam, že ostanú doma a nevyberú sa s tým svojim umením niekde do veľkého mesta....položili svoju latku veľmi vysoko, myslím že ťažko ich preskočiť.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

dirty harry: Tiez som tam bol a chvalim :wink:

Nieco k teme:

- V Taliansku bol v Rime vcera prvy verejny protest 'oranzovych viest', kde stovky ludi zahadzovali ruska na zem, a recnici vykrikovali ze ziadna pandemia nikdy neexistovala :shock: a ochranne opatrenia su len manipulaciou urobenou politikmi na to aby ziskali vacsie pravomoci... Hlavny organizator pre media vyhlasil: "Tieto pluca su moje a ja sa o ne postaram sam. Dychanie je posvatne."... Hmmm, ta ista krajina, 500km vzdialenost medzi rimskym a lombardskym regionom, ale vnimanie Covidu vzdialene na svetelne roky daleko... Pre zaujimavost, guverner Lombardska Attilio Fontana musel minuly tyzden nafasovat policajnu ochranku aby ho chranila pred rozzurenymi ludmi co tvrdia ze pandemiu podcenil... (a kedze Lombardsko samotne malo doteraz cca 16,000 mrtvych, tych nastvanych pribuznych tam je asi docela dost :roll:

- Zatial co v aprilovej umrtnosti na Covid v prepocte na populaciu rebricek v Europe viedlo Belgicko, Taliansko, Spanielsko a Francuzsko, v maji ich vsetkych vysoko preskocilo Svedsko, a ten ich narodny expert Tegnell (ku ktoremu som moj nazor uz prezentoval :roll: :lol: zacina pripustat ze ta jeho strategia asi naozaj nebola moc dobra, ale nic lepsieho ho nenapadlo... :shock: Este aj tie snahy obhajovat to argumentami o zachrane ekonomiky moc nevychadzaju po tom ako svedska ministerka ekonomiky zrovna pripustila ze Svedsko ide do najvacsej ekonomickej krizy od druhej svetovej vojny... :roll: A graf umrtnosti vo Svedsku v porovnani s Norskom, Danskom a Finskom hovori sam za seba. Mimochodom, vo Svedsku dodnes stale plati zakaz akychkolvek masovych podujati pre viac nez 50 ludi...

Obrázok

- Dobra sprava je ze v Europe vdaka karantenam uz takmer vsade klesaju pocty novonakazenych (a tam kde stupaju umrtia je to sposobene len casovym oneskorenim a najneskor o par tyzdnov poklesnu aj tie). A aj v krajinach kde ciastocne otvorili skoly sa im to zatial neprejavilo v nejak znacne zvysenych cislach.

- Nie tak dobra sprava je ze s vynimkou anglicka vacsina europskych krajin chce hranice opat pootvarat co najrychlejsie, a viacere juzanske krajiny ktorych HDP je dost zavisly na prijmoch z turizmu dokonca ani neplanuju testovat ci izolovat zvonku prichadzajucich ludi/turistov... :roll:

Stay safe and sane,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Mám to tak chápať, že Guns ( a možno aj Jack ) má iba obavy že sa nakazý alebo nakazý rodinu, naproti tomu ja mám strach z niečoho, a to podvedome projektujem na svoje okolie ?
Ps. Asi by som sa neprihlásil k vám na terápie ak by ste boli terapeutom ( mal by som obavy pred strachom z vás :-)
:D
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Laci:
Obrázok

Ale vazne - este raz si prosim precitaj co sme napisali (rozdiel medzi strachom a obavami :wink:

A ak citas toto vlakno tak si dostatocne v obraze na to aby si nemal strach, aj ked nejaka ta obava by asi bola na mieste :lol:

Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Lacika, akože vážne? Toto si si vzal z toho, čo písal Gunslinger "a možno aj Jack"?
:D
Myslím, že som úplne jasne napísal, že ak nejaké obavy mám, potom primárne z toho, ako by štát reagoval, keby sa čosi skomplikovalo z medicínskeho hľadiska, čomu sa však možno napokon vyhneme, a ako zareaguje, keď bude musieť riešiť ekonomické a sociálne problémy, ktorým sa nevyhneme.
:oops:
Obavy z toho, že sa nakazím, nejako nepociťujem a ani som nepociťoval. Urobil som celý rad zmysluplných opatrení, aby sa to nestalo. Ak by sa to napriek tomu stalo, chcem veriť, že by zafungovala imunita. Minimalizoval som riziko, vďaka čomu som mohol aj s rodinou fungovať tak normálne ako sa v nenormálnych časoch dalo. Takisto som musel prijať opatrenia, aby som ochránil ľudí, s ktorými spolupracujem na rôznych frontoch. Ak vieš, že veci robíš správne a že fungujú, niet príliš dôvodov na obavy. A ak máš aspoň približnú predstavu, čo sa deje, nejaké kecy, ktorých cieľom je šíriť strach a manipulovať ľudí, idú úplne mimo teba.
:arrow:
Ak ale ktosi poriadne nerozumie, čo sa okolo deje, ak sa nechá masírovať raz takou a inokedy onakou propagandou, ak ide z extrému do extrému, opatrenia prijíma, lebo niekto povedal/kázal a nie preto, lebo chce čo najkomfortnejšie prejsť zložitým obdobím, získať čas a nevystavovať sa zbytočnému riziku, potom je možné, že ten strach príde. A s tým sa každý vyrovnáva po svojom... V tomto vlákne na WF sa toho popísalo dosť- aj naozaj užitočného, aby si človek mohol utvoriť vlastný názor a zariadiť sa.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Obrázok
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Ehm ...
Od 15.6 maju v anglicku povinne ruska v MHD ...
Coronavirus: Face coverings to be mandatory on public transport
Neviem ci to je zart alebo naozaj :D
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa greenie »

Ve světě čísla znovu rostou a to mame este pred dovolenkami ...
Co z toho vyplyva ? Doplnit si dezinfekcie, priplatit si za rychlejsi internet ...
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Ja by som hlavne odporučil všetkým dovolenkárom, aby sa tento rok sústredili na Chorvatsko a na Grétsko, pretože tam sa stretáva tradične celá EU. Takže kašlite na podporu tuzemského turistického prostredia, ale choďte svoje peniaze minúť k moru, tam im pomôžte prekonať krízui, a ešte si ako bonus za svoje peniaze kúpite aj Covid 19. :mrgreen: :mrgreen: A bude jedno, či tam poletíte alebo pôjdete už avizovaným denným vlakovým letným špeciálom :mrgreen: :mrgreen:
A v septembri tu máme opäť vďaka dovolenkárikom nárast pozitívnych a náš fešák spasiteľ to tu opäť roztočí vo veľkom štýle :mrgreen: :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Mne sa vlakové spojenie s Chorvátskom páči. Prečo by ste sedeli dve hodiny v lietadle s desiatkami cudzích ľudí, z ktorých 0 až x môže byť infikovaných, keď môžete sedieť dvanásť hodín vo vlaku s desiatkami cudzích ľudí, z ktorých 0 až x môže byť infikovaných? No nie?
:mrgreen: :mrgreen:
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"