Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1875
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa d-s »

Je tam rozdiel.
Co maju spolocne je ze obe kategorie su sposobene kovidom.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

theplaky napísal:Presne ako pise busdriver vyssie: je obrovsky rozdiel ak sa na vycislenie poctu obeti pandemie divame cez statistiky umrti "NA" Covid, alebo "S" Covidom.
..OBROVSKY rozdiel
theplaky: Naopak, toto je jedna z veci ktorej mnoho ludi nerozumie. Ci uz na umrtny list napises ako dovod Covid alebo povedzme infekcia hornych dychacich ciest (sposobena covidom), alebo tam napises mozgova mrtvica (sposobena nedostatocnym okyslicenim krvi sposobenym plucami oslabenymi covidom), alebo nevies tak tam napises 'prirodzenou smrtou', alebo tam napises cokolvek ine, je to v podstate jedno, pretoze jednoducho ak by ten clovek nechytil Covid, nezomrel by.

To iste plati pri chripke, na Slovensku rocne 'na chripku' zomrie len cca 7 ludi, ale 's chripkou' vyse tisic. Do oficialnych chripkovych statistik umrtnosti ale ide tych tisic ludi, pretoze keby nedostali tu chripku, stale by tu boli medzi nami.

Dobra sprava je, ze tohto roku bolo na celej severnej pologuli daleko menej umrti na chripku nez predchadzajuce roky, pretoze karantenne / socialno-distancne opatrenia ucinne na Covid su rovnako ucinne aj na chripkove virusy ci ine nakazy sirene kvapockovymi infekciami.

Zla sprava je ze ak si pozrieme statistiky nadmernych umrti (excess deaths), tie tohtorocne naznacuju ze prilis vela umrti je 'nevysvetlitelnych' = tie cisla su vyssie nez oficialne statistiky umrti na Covid. Je to ale logicke, pretoze takmer nikto netestuje vsetkych zosnulych na Covid. Do statistiky sa ti ludia zvycajne dostanu len ak mali par tyzdnov predtym diagnostikovany Covid alebo nan priamo zomreli v nemocnici.

Ako priklad, v anglicku na Covid oficialne zomrelo cca 40,000 ludi. Lenze excess mortality za rovnake obdobie ukazuje vyse 60,000 zomretych, cize o 20,000 viac. A ak zvazime ze v porovnani s minulymi rokmi na chripku a respiracne ochorenia tam tohto roku zomrelo o dost menej ludi, to cislo je este vyssie. A ano, urcite sa vyskytlo aj par umrti sposobenych znizenou pripadne menej dostupnou beznou zdravotnou starostlivostou (aj ked o tomto sa vela hovorilo a ukazuje sa ze takych pripadov bolo minimum), kazdopadne tieto umrtia su opat vykompenzovane daleko menej umrtiami sposobenych daleko nizsim poctom smrtelnych nehod na cestach, nizsou zlocinnostou, menej smrtelnymi urazmi v praci, atd. (pretoze ludia boli doma v karantenach, a kludne si pozri napriklad aj nase statistiky nehodovosti a pod.). Zaver z toho ale je jednoznacny - oficialne statistiky umrtnosti ci smrtnosti Covidu su podhodnotene, ale kedze nepozname skutocny pocet nakazenych (ktory je podhodnoteny tiez), tak k nejakym lepsim cislam sa dostaneme az na konci roku.

Mimochodom, toto by bolo na dlhu (a 'morbidnu') debatu ale skusim to 'nacnut' aspon zjednodusene: Skor ci neskor zomrieme vsetci, takze argumentovat ze kolko ludi zomrie na to ci to, alebo ze 'ti ludia by zomreli tak ci tak' je totalna hlupost. Z cisto biologickeho hladiska by sa clovek mal dozit cca 150 rokov aby sme na umrtny list mohli napisat 'zomrel prirodzenou smrtou'. Ak zoberieme do uvahy rozne demograficke, aktualne spolocenske, klimaticke, a ine faktory, pri narodeni to teraz vychadza tusim 104 rokov. Preco ale mame na Slovensku tak malo storocnych dochodcov? Jednoducho preto ze (ako sme uz preberali par stran dozadu) napriklad u muzov na Slovensku sa zacinaju objavovat rozne komorbidity uz od 56 rokov, takze priemerna ocakavana dlzka zivota slovenskych muzov je ani nie 74 rokov... Cize ci uz povedzme u tych dochodcov z pezinskej DSSky povieme ze zomreli na Covid alebo s Covidom, je jedno ako to oznacime, pretoze keby ho nedostali boli by tu. Mozno by o rok zomreli na chripku, mozno by este zili dalsich 30 rokov, to nikto nevie, ale vieme ze ak by nedostali Covid nezomreli by. Uz sa rozumieme?

Stay safe,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

Gunslinger napísal:Ci uz na umrtny list napises ako dovod Covid alebo povedzme infekcia hornych dychacich ciest (sposobena covidom), alebo tam napises mozgova mrtvica (sposobena nedostatocnym okyslicenim krvi sposobenym plucami oslabenymi covidom), alebo cokolvek ine, je to v podstate jedno, pretoze jednoducho ak by ten clovek nechytil Covid, nezomrel by.
Gunslinger, a toto je nieco s cim nesuhlasim. V Taliansku jasne priznali ze 96% pacientov vykazanych ako obete Covidu mali aspon jednu (to znamena jednu a VIAC) pridruzenych diagnoz. Rozmenene na drobne to znamena ze okrem Covidu mali este rakovinu, infarkt, zapal pluc, mozgovu mrtvicu .. alebo boli mozno len prilis stari (pripomnam ze priemerny vek talianskej obete Covidu je 81 rokov - OSEMDESIAT JEDEN!).
Preto mne pride velmi nefer, ak niekto povie ze vsetci ti ludia ktorych uvadza Worldmeter ako obete pandemie zomreli "NA" Covid len preto, ze ich "nieco" zabilo v case ktory ramcovo spada do obdobia na ktore WHO vyhlasila pandemiu. Uplne pausalne a bez hlbsieho skumania niekto krmi tu krivku len aby rastla a rastla a sirila paniku a strach.

Uvediem konkretny priklad:
Volam sa Giovanni, som Talian, mam 79 rokov, od narodenia mam srdcovu arytmiu v dosledku coho mam implantovany kardiostimulator, pred dvoma rokmi som sa v zime pred domom posmykol na zladovatelom chodniku a pri pade som si zlomil panvovu kost = takmer rok som prelezal v posteli a nedostatok pohybu sa podpisal aj na mojom celkovom zdravi. V novembri 2019 som prekonal silnu chripku z ktorej som sa este stale nevzpamatal. V marci 2020 som na "nieco" z toho co ma dlhodobo zabijalo zomrel, ale kedze som zomrel v marci a v tele mi nasli protilatky na Covid tak do umrtneho listu mi napisali ze som zomrel "NA" Covid - a to aj napriek skutocnosti ze sa u mna pred smrtou ziadne symptomaticke prejavy ochorenia Covid19 neprejavovali.

PS: Gunslinger, citam Ta rad, je vidno ze informacie cerpas zo zaujimavych zdrojov, no pride mi ze celu pandemiu vnimas az prilis morbidne. Na zaciatku (ked sa o tom comu celime vedelo prd) som s Tebou tie obavy z toho co nas caka (a neminie) zdielal. Dnes, s odstupom casu, som vsak niektore okolnosti prehodnotil a mam za to, ze Covid tu sice je, ale parametre tohto ochorenia niekto zamerne prifukuje. Z akych dovodov dochadza k tomuto (umyselnemu) skreslovaniu nam ukaze az cas, uz dnes je vsak patrne, ze odhady skod ktore pandemia Covid19 napachala na zivotoch klesaju - resp. zacinaju sa ponasat na skody ktore pachaju omnoho beznejsie ochorenia koli ktorym sa pandemicke stavy nevyhlasuju. Jedine co stale exponencialne rastie su skody ekonomicke a z toho vyvstava logicky otazka ci je tento jav nasledkom, skrytou pricinou, alebo zamerom toho ze tu nejaku pandemiu mame.

Na zaver by som si este chcel v dobrom trochu rypnut: "Stay sane!" :wink:
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 5 months

Príspevok od používateľa bus driver »

matus69 napísal:Busdriver> Povinnost nosit rusko je od 24. Marca. Preco sa rozculujes, ze v priebehu marca ludia ruska nemali...? :) Zbytocny hejt z tvojej strany.
Sorry, moja chyba. Nebol to marec, ale maj. Ruska boli este povinne a platil aj zakaz zhromazdovania.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

theplaky: Mhm, rozumiem na co sa snazis poukazat, ale nepotesim Ta. Odpoved sa skryva medzi riadkami toho co som napisal vyssie. Totizto prave o tomto ta 'nadmerna umrtnost' (excess mortality) je. Ak povedzme za posledne 3 mesiace v Taliansku oficialne 'na rakovinu' zomrelo (vymyslene cisla len pre priklad) v roku 2015 - 10,000 ludi, v 2016 - 11,000 ludi, v 2017 - 9,500 ludi, v 2018 - 12,000 ludi, v 2019 - 11,000 ludi, a v 2020 - 21,999 ludi ak odpocitame Giovanniho, tak tu nieco nesedi. Ak nemam logicke vysvetlenie preco tohto roku cca 10,000 ludi zomrelo 'navyse' voci minulym rokom, a jedina podstatna vec co sa voci minulym rokom zmenila je ze tu vycina nebezpecny virus, tak je dost mozne a dost pravdepodobne ze ich ma na svedomi prave on. Oficialne sa ale do Covid statistik umrti v Taliansku tychto 10,000 ludi NEDOSTANE, nenajdes ich tam, a v prepoctoch umrtnosti ci smrtnosti alebo priemerneho veku zomretych proste nefiguruju. Az ale koncom roka budeme mat nejake vacsie a ucelenejsie cisla, budeme to vediet presnejsie rozlisit.

Druha vec je ze komorbidity v tomto kontexte nie su myslene ako priciny umrtia (mrtvica alebo infarkt alebo zapal pluc), myslia sa tym zvycajne chronicke ci ine ochorenia alebo faktory. Komorbiditou je napriklad obezita, alkoholizmus, astma, cukrovka, hypertenzia/vysoky tlak, a spusta dalsich veci. Lenze clovek co je obezny na tu obezitu zvycajne nezomrie, aj ked pri jeho smrti bude obezita jednoznacnou komorbiditou. O tom tiez pisem medzi riadkami vyssie - ze proste v dochodkovom veku uz skoro vsetci maju minimalne jednu ci viac komorbidit, takze nech zomru na cokolvek, zomru s komorbiditami. A ci uz ich oznacime ze zomreli 'na Covid' alebo 's Covidom', ten primarny dovod ze zomreli bol Covid, nie cukrovka, aj ked do umrtneho listu sa (pokial ten clovek nebol testovany) napise 'prirodzena smrt', alebo 'zlyhanie srdca', alebo ... a ak testovany bol, napise sa tam 'Covid s komorbiditami'. Rozumieme sa? :wink:

Tretia vec je ze urcite vies ze WHO dlho odkladala vyhlasenie pandemickeho stavu (z dovodov ktore sme uz preberali a ktore nie vsetky boli koser), kazdopadne ze Covid pandemia je a ze je nebezpecna o tom bohuzial nema nikto z WHO (a ani ja) pochybnosti. Ano, karantenne opatrenia nastastie zafungovali perfektne, a doteraz nikdy v historii na svete nebolo tolko miliard ludi v karantene ako posledne mesiace, takze to ze tie cisla v mnohych krajinach krasne klesaju je logicke. To co expertov znepokojuje je ze momentalne (po tom ako uplynulo par mesiacov v karantenach) by ta globalna krivka uz mala dosiahnut inflection point a zacat sa otacat smerom nadol, lenze nedeje sa to. Sice sme 'exponencialny' rast nakaz (ktory by bol neskutocne kruty pre cely svet a zahltil by aj tie najpripravenejsie zdravotne systemy) vdaka karantenam zkrotili na 'linearny' rast, a vo vela krajinach sa podarilo 'flatten the curve' ci teraz uz dokonca niektore krajiny - vratane nas - vykazuju cisla akoby uz 'prvu vlnu' mali za sebou, v globalnom meritku (ktore je to podstatne, pretoze nezijeme na izolovanych ostrovoch) sa ta prva vlna stale este len rozbieha :roll: A rovnako je logicke ze pokial tie karantenne opatrenia teraz zacneme uvolnovat (do coho nas tlaci ekonomika aj ludia), tak ten priebeh v dalsich mesiacoch 'nebude dobry' (terminus technicus pre citlive povahy :lol:. Preto aj ked bezni ludia v statoch (vratane Slovenska) kde sa ich to v podstate nedotklo nijak inak nez ze museli 'pretrpiet' karanteny a rozne ochranne opatrenia si myslia ze obavy su prehnane, ze ich len niekto stale strasi a prehana, a pritom zatial zomrelo v podstate len 'par' ludi a ved na ine priciny ich zomiera omnoho viac, tak naco tato 'saskaren s nahubkami', a urcite za tym vsetkym je soros a zidojasteri co chcu vsetkych ocipovat, zobrat im cash a prinutit ich vsetko robit vysledovatelnymi elektronickymi transakciami, nutit ich kupovat si drahu vakcinu ktoru maju uz pripravenu v sufliku a samozrejme sledovat im mobily. Heh, ono je vlastne asi aj jednoduchsie uverit tomuto, ako tomu ze nejaky obycajny virus by mohol byt az tak vaznou hrozbou pre ludstvo (napriek tomu ze to tak je). Casto sa poukazuje na krajiny ako je Svedsko a pod., ze 'ved tam karantenu nemaju a aj ked su na tom horsie, nie je to ziadna katastrofa' a pod., lenze zabuda sa na to ze aj tieto krajiny su obklopene inymi krajinami ktore ale karanteny maju, hranice su pozatvarane, a virus sa k nim momentalne v podstate nema ako dostat. Navyse aj v tychto krajinach ludia mozno nenosia ruska alebo nestoja v 2m rozostupoch, ale o viruse vedia a nie su zasa (zvycajne) az tak hlupi aby virusu davali sancu masovymi podujatiami a pod. A aj v tychto krajinach lekari a zdravotnicky personal o viruse davno vie a je nan v ramci moznosti pripraveny, a kazdy kto k nim do toho ich doteraz izolovaneho priestoru teraz pride je testovany alebo izolovany, takze to ze to v takych krajinach (ako je Svedsko ci Spanielsko) je horsie nez u nas je logicke, ale tiez je logicke ze ani tam zatial k ziadnemu zahlteniu JISiek ani nicomu podobnemu nedochadza pretoze (zatial) nema ako.

A po stvrte - ten priemerny vek zomretych na Covid v Taliansku je naozaj vysoky, ale takmer vsetky choroby utocia najskor najviac na tych najslabsich / tych s najviac komorbiditami. V prirode v stadach tiez predatori odchytia najskor tych najslabsich a najstarsich (pripadne najmladsich, ale to pri Covide nastastie neplati kvoli jeho virusovej specifikacii). Na Covid ale uz zomieraju aj mladsi ci mladi ludia, a ako sme tiez rozoberali par stran dozadu velmi vela ludi v strednom veku aj ked Covid prekonali a teraz su v statistikach medzi 'uzdravenymi' zostali im dozivotne zdravotne nasledky a odbornici maju obavy ako prekonaju dalsie vlny nakaz, pretoze vakcina aj ucinne lieky su zatial stale v nedohladne. Navyse aj po vsetkych tych mesiacoch je este stale vela veci co o SARS-CoV-2 nevieme, nevieme ako dlho vydrzia protilatky u toho maleho percenta ludi co si ich vytvorilo, nevieme ako to bude s reinfekciami, dalsimi vlnami, dalsimi mutaciami, a nevieme tisic dalsich dolezitych veci na to aby sme sa mohli citit 'v bezpeci' ci 'za vodou'.

Stay safe and sane :wink: :twisted:


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa Laci »

Na margo WHO, snažil som zistiť finančné zdroje WHO, lebo som predpokladal ( ako väčšina amatérov ) že ju financujú členské štáty. Je pravda že som amatér v gúglovaní, ale na ich oficiálnej stránke som našiel len to že 25% financií pochádza od členských štátov ( názov je tam iný, viac profesionálny, zrejme ju nájdete za 4 sekundy).
Dôvodom hladania bola informácia, že 75% rozpočtu prichádza od 15 najväčších výrobcov liekov :?
Už ste ma upozornili aby som nepočúval ako rastie tráva, tak som sa snažil trochu pátrať, ale žial som ďaleko nedostal.
Mohol by niekto zručnejši nato kuknúť, možno bude šikovnejší.
Používateľov profilový obrázok
bbfh
prispievateľ
Príspevky: 237
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa bbfh »

Tu najdes interaktivnu grafiku financovania WHO
Tu je prehlad top 20 prispievatelov (celkovo vyse 80% budgetu) rozlisenych farbou podla toho ci ide o clenske staty, alebo nie, ale su to stare data.

edit: v komente k druhemu odkazu ma byt spravne 80% prispevkov od dobrovolnych prispievatelov, nie 80% budgetu
Naposledy upravil/-a bbfh v 03 Jún 2020, 15:50, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa Laci »

Ďakujem, bol si šikovný 8)
Nič moc že práve Bill tam tlačí toľko, ktorý najhlasnejšie prehlasuje aj na verejnosti že Zem má privela obyvateľov .....
vyzerá to tak, že tá tráva naozaj nerastie tak hlučne :wink:
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Registered for: 14 years 1 month
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Laci stačí sledovať peniaze a motívy sa tak nejak sami vynárajú :)
A také drobnosti že žena DE ministra zdravotníctva ,ktorý je tvrdým zástancom apokalypsy vyrába masky už ani nestojí za zmienku...
Prílohy
IMG-20200503-WA0001_1.jpg
IMG-20200505-WA0006_1.jpg
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

OK, Laci a ďalší. Zabudnime na chvíľu na WHO. To je organizácia, ktorá mi je v mnohom nesympatická. Podobne ako OSN. Čo chcete? E-mail na môjho kamaráta, ktorému na covid-19 zomrela babka? Mám takých kamarátov dvoch. Ja viem, babky umierajú. Moja pošla pred rokom, lebo sa o ňu "postaralo" slovenské zdravotníctvo. Nie, ani tam za to nemohlo zdravotníctvo, rovnako ako v očiach niektorých z vás za smrť babiek mojich kamošov nemôže covid-19. V prípade mojej babky za to, samozrejme, mohol zápal pľúc (ktorý chytila v špitáli počas sérii vyšetrení) a... áno, komorbidity - u mojej babky vyšší vek (ale nijako dramaticky vysoký), zvýšený krvný tlak (liečený). Ak je na tom niečo pozitívne, že počas pandémie som sa už nemusel báť o zdravie mojej babky, všakže? Trocha čierneho humoru nezaškodí, ona by isto mala pochopenie.
:twisted:
Ale nechajme teda babky bokom. Chce niekto hádam kontakt na našich rodinných známych v severnom Taliansku, ktorí boli konfrontovaní s tým, že sa špitáli začali plniť chorými, ktorí mali podľa vás len chrípku a že v ich okolí začali na tú podľa vás len chrípku, pandémiu, ktorej existenciu máte sklony popierať, umierať seniori po desiatkach a občas to skolilo aj nejakého toho lekára, ktoré poznali, alebo niekoho z ich generácie, s ktorým sa denne stretávali v kaviarni, v robote, pri športe? Alebo dám niekomu kontakt na kamoša, ktorý sedí na prdeli na juhu Talianska, na more pozeral celé týždne z okna, lebo ani na pláž sa nedalo ísť a napriek tomu bol rád za tie opatrenia, nepomerne prísnejšie než boli u nás, lebo predovšetkým vďaka ním, v meste, kde žije neboli preplnené nemocnice ani márnice? A keď volá domov, do jednej juhoamerickej krajiny, tak vždy tŕpne, či sú doma všetci OK, lebo v okolí to už pár ľudí skolilo?
:roll:
Naozaj potrebujete svedectvo niekoho, celkom obyčajného, ako by, kto bol s týmto konfrontovaný osobne? Lebo tu, o pár sto kilákov ďalej, mnohí čakali pohromu, ktorá neprišla, a tak si teraz môžu veselo šprtkať na všetkých internetoch a fejsbúkoch a spriadať bohovské konšpiračné teórie, že to celé zmajstrovali ilumináti, alebo WHO, alebo Bill, alebo nejaký debil, alebo médiá, alebo... alebo... alebo. Škoda teda, že keď už chce niekto konšpirovať, tak sa nesústredí na Čínu, hoci podozrievať ju, by dávalo po každej stránke najväčší význam. Ale keby aj? Zmení to niečo na fakte, že je tu problém, na ktorý musíme reagovať tak, aby sme znížili jeho dopady na naše životy. A tu sa nedá oddeliť jedna stránka od druhej, napríklad naše zdravie od nášho živobytia.
:idea:
V prvom rade teda škoda, že dospelí chlapi (a ženy) nedokážu z toho prúdu informácií extrahovať to, čo môže byť pre nich naozaj prínosné a pomôcť im adekvátne reagovať. Preto som ti, Laci, ponúkol tú možnosť. Chceš sa ľudí, ktorí s tým boli konfrontovaní, spýtať, čo covid-19, znamenal pre nich? Potrebuješ to, aby si pochopil, že sú krajiny, kde obojstranný zápal pľúc (s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou) spôsobený tzv. novým korona vírusom, naozaj kosí ľudí, ktorí by inak zrejme prežili ešte ďalšie mesiace, či roky, boli so svojimi blízkymi, stretávali sa s kamarátmi a známymi, mnohí ešte tvorili hodnoty? A teda všetko nasvedčuje tomu, že ich nekosí len zápaľ pľúc, ale aj problémy so srdcom, obličkami, mozgom. Alebo to chceš dať na pštrosa a tvrdiť, že všetci tí ľudia, ktorých som ti spomenul, vlastne nevedia, čo videli a sú len zmanipulovaní?
:?:
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa Laci »

Jack, klopeš na nesprávne dvere. Mne vadí iba ten strach čo cítim odvšadial. Ja nepovažujem za cieľ života zostať každou cenou posledným a zatancocať si na hrobe civilizácie. Keď príde rad na mňa tak idem, keď príde rad na mojích blízkych, tak to musím brať s rovnakou latkou ako svôj ortieľ, inak by som bol pokrytec. Nie je mi ľahostajná smrť, ako ani smrť či utrpenie blízkych, ale nechcem svôj život prežiť okolo myšlienky kedy a čo ma môže nakaziť. Pozerať sa na nazakrytého človeka ako na budúceho alebo možného vraha je pre mňa tak isto zvrátené, ako keď na mňa ako v zahraničí oracujúceho pozerajú ako na šíretala moru. Nie som rebelom a dodržujem nariadenia, aj keď sa stým neztotožňujem. Ludí, ktorých život sa točí okolo tejto pandémie jednoducho vynechávam zo svojho života. Akceptujem ich strach ale nechcem to snimi prežívať. Zrejme ani ty deň čo deň nerozmýšlal o osude tých, čo sa stali obeťami terorizmu, kriminality alebo niečoho čo ich postihlo. Nemôžem ísť do fitka, tak behám po lese a hladám streľnice ktoré majú nonstop otvorené a nemusím tancovať aj vtej vzácnej chvíle pohody ich taniec strachu. Možno zo mňa uťahovať, ja sa neurazím lebo viem že každý má svôj pohľad na svoje okolie. Nemôžem žiadať nič, čo som sám skôr nespravil. Beriem tvôj aj Gunsov pohľad na aktuálne dianie ako vlastný názor odborníkov. Aj keď si uvedomujem že s veľkou pravdepodobnosťou máte pravdu, aj tak si chcem zachovať odstup od strachu.
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Počkajme si tak do decembra, a potom budeme všetci múdrejší.
Ja som bol dnes prvýkrát na zmrzline, ľudia disciplinovane 2 metre odstupy, bez rúšok. Choďte aj Vy na zmrzku alebo na pivo, vonku svieti slnko, začína sa pomaly leto, tak si to užime a neumierajme vopred, neostýchajme sa začať opäť spontánne a po slovensky žiť tak ako sme žili vlani, spolu s našimi rodinami aj s priateľmi, žijeme len raz, tak sa neposerme pri každej epidémii.
Neprerušujme svoj život, bolo už aj o veľa horšie na Slovensku a v Europe, a ľudia aj v ťažších časoch nezabudli žiť, deti rodiť a na chlieb si denne zarábať, ak má niečo horšie a zlé prísť, určite to príde a nepomôže žiadna karanténa ani núdzový stav. Na prírodu sme zatiaľ krátki.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

dirty harry: Nic v zlom, ale to co pises je na mna az prilis fatalisticke a taliansky-salamisticke :lol: Filozofia 'co pride to pride, ved nejako bolo nejako bude' by nejakeho seriozneho preppera bud rozosmiala alebo uviedla do soku :lol: :lol: :lol: pretoze predstavuje uplne opacne spektrum toho nez kde je clovek co sa snazi byt pripraveny na co najviac moznych alternativ. :wink: Kazdopadne je dobre tu mat i tento pohlad a ak budeme mat stastie, pripadne sa stane nejaky ten zazrak, mozno by nam 'presiel' i takyto pristup :P


Jack: Velmi dobre napisane, za mna palec hore.

Inak, WHO u mna po tom co predviedli v januari a februari uplne stratilo kredibilitu, a je velka skoda ze globalna organizacia s tak uzasnym potencialom, obrovskym rozpoctom, a spustou ozaj sikovnych odbornikov co pre nu pracuju, je riadena par zkorumpovanymi kretenmi :roll: :evil:


Laci: Prosim trochu to rozved lebo nerozumiem - Ty niekde okolo seba citis strach? Kde a u koho? Pretoze ja ziaden strach praveze necitim nikde okolo - ani u mne blizkych ludi, ani v sirsej skupine kamaratov a znamych, ani u spriaznenych ludi a ani u uplne neznamych ludi na ulici ci v obchode. Co je ale daleko horsie, u mnozstva ludi uz necitim ani len obavy ci zakladnu opatrnost, a toto zasa robi obavy mne :lol: Ja totizto napriklad nenosim respirator preto ze mi to niekto nariadil alebo preto aby som niekoho v obchode nenakazil, ja ho nosim preto ze mam blizkych ludi na ktorych mi zalezi, a vycital by som si keby som sa nakazil ja a potom nakazil ich.

A napriklad ja osobne sa ziadneho virusu nebojim, ako vraj povedal jeden znamy clovek: "Death smiles at us all, and all a man can do is smile back...", a jedine coho sa naozaj obavam je ze by som tu raz nebol pre moje deti vtedy ked ma budu potrebovat.

Je diametralny rozdiel medzi strachom a obavami, mozes si pozriet mnohostranove psychologicke definicie, ale pre mna je v skratke strach iracionalny a nepodlozeny faktami ani skusenostami, a zvycajne je spojeny s panickym a nelogickym chovanim. Na druhej strane obava je nieco zalozene na faktoch a skusenostiach (ci uz vlastnych alebo cudzich), je racionalna / logicka, a je zvycajne spojena s opatrnym chovanim. Toto plati uz veky vekuce, a v podstate je na tom zalozena aj cela teoria evolucie. A aj z nasich pra pra pra pra pra prapredkov co zili v jaskyniach, prezili len ti co mali obavy a boli opatrni, zatial co ti co citili strach neprezili - ztuhli na mieste ked sa pred nimi objavil nejaky hladny predator, bali sa ohna a radsej zmrzli na cencul, bali sa tmy tak radsej zomreli na hlad niekde v rohu jaskyne, atd. Ludia 21ho storocia ale uz strach ci obavy citia zriedkavo, strach mozno vyvola nejaky dobry horor od Kinga, a obavu planovane prepustanie vo firme, ale ani jedno ani druhe zvycajne neohrozi na zivote ich osobne ani ich blizkych.

Ci uz vravime o viruse alebo comkolvek inom, kazdy odbornik ci bojovnik by Ti povedal ze je kriticky dolezite poznat svojho nepriatela. Ak poznas jeho silne aj jeho slabe stranky, tak pokial niekde nespravis chybu, vyhras. Ak si ale clovek bude drzat zakryte oci alebo mat hlavu v piesku a ignorovat svoje ci cudzie skusenosti a fakty, tak prehra urcite.

Ak by sme uz mali vakcinu alebo aspon ucinne lieky, cela tato debata by bola zbytocna, bohuzial ich nemame. A kym ich nemame, tak je pre nas kriticky dolezite poznat svojho 'nepriatela' a byt natolko opatrny nakolko sa da bez toho aby nas to zivotne ohrozilo alebo sposobovalo prilisne utrpenie.

Ja osobne vnimam tri hlavne faktory COVIDu ktore do prichodu liekov ci vakciny budu vyzadovat velku opatrnost:
1. velmi dlha doba inkubacie (2 ci dokonca az 3 tyzdne pocas ktorych clovek nemusi vykazovat symptomy = ani byt testovany, a zaroven pocas mnoho dni moze nakazu sirit)
2. mozne reinfekcie a moznost ze akekolvek protilatky na virus vytvorene budu mat u vela ludi len velmi kratku zivotnost/ucinnost
3. super-spreaderi (to su ti ludia ktori sami osebe dokazu nakazit desiatky, stovky ci tisice dalsich ludi pocas velmi kratkej doby). Staci aby sa do niektoreho doteraz izolovaneho statu ktory to ma 'pod kontrolou' dostal jeden takyto super-spreader a je zarobene na velky problem.

Inak, ja osobne nemam najmensi problem s uvolnovanim opatreni pokial sa robia rozumne. Nenosit ruska ked clovek venci psa na volnom otvorenom priestranstve a je viac nez par metrov od inych ludi? Jasne, preco nie? Ale jednoznacne vyzadovat aby clovek co vstupuje do spolocnych uzatvorenych priestorov (napr. obchod, bytovka ci panelak), aspon to rusko (a idealne aj rukavice) na sebe mal. Otvorit hranice so statom ktory je na tom podobne (dobre) ako my je minimalne riziko ak vysledne izolovane uzemie je chranene rovnako dobre ako bolo to nase predtym (priklad - ak otvorime hranice s Ceskom ktore ma podobne izolacne/karantenne procedury pre ludi co prichadzaju zvonku, a po par tyzdnoch vsetko bude zostavat pod kontrolou u nas aj u nich, tak vsetko v pohode, ak ale otvorime hranice s Ceskom a oni o par tyzdnov otvoria hranice s Nemeckom ci Rakuskom, ktore medzitym povolilo niektore medzinarodne lety, atd. tak tam uz to riziko nestupa minimalne ale uz docela dost). Ak otvorime skoly a vsetci ziaci a ucitelia budu denne fasovat nove respiratory, nebudu fungovat skolske jedalne ani druziny ci kruzky, a bude sa prisne dodrziavat socialne distancovanie, a ucitelia aj ziaci budu vsetci priebezne a pravidelne testovani, tak som za to aby sa takto skoly otvorili. Juzna Korea to sice takto spravila a uz po tyzdni skoly musela opat zatvarat, ale myslim ze takto nejak podobne by to do buducna fungovat mohlo. Masove podujatia su ale momentalne prilis velky risk, mozeme tych 1000 ludi na stadione rozsadit sachovnicovo 25 metrov od seba, nic to nezmeni na tom ze vsetci prejdu tym istym vchodom ci vychodom, na par metroch stvorcovych WC priestorov sa vystrieda niekolko stoviek ludi behom dvoch hodin, atd. a proste to riziko sirenia nakazy je tam prilis vysoke. Detto napriklad kostoly - ak si niekolko stoviek ludi namoci prsty do dvoch deci tej istej vody, alebo uz len par hodin sedi spolu v uzavretom priestore, dava to prilis velku sancu moznej nakaze. Mimochodom, TU je jedna z CDC analyz kde je zaujimave info o spievani v kostoloch a COVIDe. Napriklad ale robit bohosluzby na otvorenych priestranstvach pod sirym nebom - tak ako sa to robi pocas niektorych cirkevnych sviatkov (a za dodrziavania dostatocnych distancnych vzdialenosti), tak s tym tiez nemam najmensi problem.

Cize moj nazor je ze nie je dovod sa bat, ale je namieste byt opatrny.

Stay safe and sane :wink:


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 6 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Ze vas tie hadky bavia..

Dolezita informacia: v Izraeli opat rastie pocet infikovanych, minister zdravotnictva zvazuje opatovne zatvorenie skol, ktore len nedavno otvarali. :idea:

Asi je kazdemu jasne, ze ked napriek pomerne vzdelanemu a disciplinovanemu obyvatelstvu (neratam niektore tam zijuce komunity) a teplejsej klime, to tam rastie, su akekolvek vitazoslavne reci o velkom vitazstve nad koronou mimo.. :!:

https://www.haaretz.com/amp/israel-news ... -1.8888326
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 3 months

Príspevok od používateľa greenie »

Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"