Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Áno, je až zarážajúce, ako geniálne tento vláčik niekto vymyslel, a hygienik číslo 1 na Slovensku a krstný otec práve končiacej štátnej karantény toto nechal bez komentu?
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

Dnes rano hlasili v radiu ze Belgicka vlada chysta balicek financnej pomoci pre zeleznicnu dopravu: kazdy belgican dostane poukazku na 10 ciest vlakom :D
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Nechápete že cieľom tohto balíčku je premoriť Belgicko?
Napokon, Brusel a EU parlament je asi tiež v Belgicku, či? Takže doma sme :mrgreen: :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

.. pevne verim, ze aj nasa vlada k nam bude takto stedra (uz sa tesim na nejake "all you can eat" v Zehre) :D
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Mám rád železničnú dopravu. Fandím jej. Možno preto, že nie som dennodenne odkázaný na jej využívanie. A ako fanúšik železnice si dokážem predstaviť, že by na takéto medzinárodné spoje boli nasadené výlučne kupáky, alebo ležadlové či lehátkové vozne, kde by sa predávali iba celé kupéčka. A že spoločné priestory ako chodby, toalety, či sprchy, by boli opakovane dezinfikované. A vozne uzamknuté. Takto nejako by to možno dávalo zmysel, pokiaľ sa teda zameriame iba na prepravu po štreke a nie na fakt, že aj na stanicu sa treba nejako dopraviť a potom z nej.
:idea:
A teraz strih do reality: kupáky sa z väčšiny európskych železníc vytrácajú, v móde sú veľkopriestorové oddiely. A tam platí, že ak nie cestou na toaletu, tak minimálne cestou do reštauračného/bufetového vozňa prejde pasažier okolo desiatok iných. V každom prípade, o používaní toaliet asi nemá zmysel hovoriť. Ale poďme ďalej: kým pri vstupe do chránených priestorov letísk a do lietadiel sa dajú celkom spoľahlivo robiť aspoň také "platonické" opatrenia ako meranie teploty, pri pohybe po železničnej stanici a nastupovaní do vlaku, by to bolo o kus komplikovanejšie. Nehovoriac o tom, aký nemonitorovateľný dav sa denne premelie cez hlavné železničné uzly. No a keď vlak dorazí na miesto určenia, predstava, ako si každý berie taxík, aby sa dostal zo stanice do hotela/apartmánu, je hrozne naivná. Zase to zrejme bude o čakaní na prípoj, trmácaní sa ďalšími vlakmi alebo busmi. A pred cestou späť? Zase sa bavme o zhromažďovaní sa ľudí na stanici, či v jej okolí... Má zmysel pokračovať? Nejde pritom o žiadne kuvikanie, o maľovanie čerta na stenu, len o zamyslenie sa nad otázkami možnej realizácie toho, čo na vlne momentálnej eufórie mnohí považujú za výborný nápad.
:oops:
Ja neviem, premiér chcel hlavnému hygienikovi nedávno kupovať dve permanentky do fitka. Čo keby mu radšej kúpil jednu permanentku do fitka a jeden spiatočný lístok na vlak do Košíc? A previezol sa s ním. Normálka, II. triedou.
:?:
Na jednej strane sme tu žili v stave, pre ktorý prišli tisíce ľudí o robotu (a ďalší ešte o ňu prichádzať budú), decká sme nepustili do škôl, desaťtisíce zamestnancov donútili celé týždne zostať na OČR, traumatizovali sme rodiny, aby ani cez Sviatky nenavštevovali starých rodičov, resp. svoje vnúčatá. Komplikovali sme život ľuďom pracujúcim v zahraničí, či žijúcim v prihraničných oblastiach, obmedzovali sme ľudské práva a slobody... A teraz, po tom všetkom, ideme robiť takéto psie kusy? Naozaj ešte niekto verí, že tu konečné (alebo aspoň hlavné) slovo má nejaké konzílium odborníkov?
:lol:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

:mrgreen: :shock: :lol:

Naaaahodou, vsetko je plne pod kontrolou, ved 'hnusobu' mame za sebou a tusim ideme prekonavat dalsie rekordy, napriklad po vcera otestovanych 160 budeme mat coskoro naslapnute na "Najmenej testov na milion obyvatelov" :roll:

Taky detail ze napriklad 'pocet testovanych' u nas nepredstavuje 'pocet testovanych ludi' ale 'pocet testovanych vzoriek' predsa nikoho nezaujima, co na tom ze niektori ludia su testovani mnohokrat (napriklad po pozitivnom teste sa robi overovaci, a pokial je hospitalizovany samozrejme potom sa robia dalsie na zistenie ci je clovek uz 'uzdraveny', cize jeden a ten isty clovek nam v statistikach ukaze krasnych povedzme 5 'testovanych'... :roll: A kedze do zahranicia pravidelne dochadza za pracou cca 138,000 slovenskych 'pendlerov' z ktorych mnohi az donedavna museli absolvovat testy kazdych par dni aby ich vobec pustili cez hranice (cize v poctoch tych 189,575 doteraz 'otestovanych' vzoriek sa ta ista osoba nachadza mnohokrat), tak oficialne cisla poctu testov mozno nemame az take zle :P akuratze s realitou asi toho moc spolocneho nemaju (vid Ruzinov...). A no a co ze ak by sme vcerajsich dvoch pozitivnych zo 160 testov extrapolovali na populaciu uz by to tak ruzovo nevyzeralo, pokial budeme nadalej testovat len minimalne tak ten klzavy median zostane pekne nulovy a vsetko moze zostat pekne pootvarane, jupiiii :lol:

Kazdopadne najblizsich par tyzdnov sa stale budu prejavovat pozitivne ucinky tej parmesacnej karanteny, a tych par pripadov co sa objavi sa snad contact-tracingom dostane rychlo pod kontrolu. Nastastie vsetci ludia su mudri a uvedomeli, a poctivo dodrziavaju socialno-distancne opatrenia. V mojom okoli to sice zjavne neplati a ludia posedavaju v hlucikoch na terasach barov a restik bez rusok akoby sa nechumelilo, ale to je urcite len vynimka co potvrdzuje pravidlo a zvysok Slovenska ci v okolitych statoch sa to urcite dokonale dodrziava takze sa nemame coho obavat :wink:

Stay safe and sane,


Gunslinger

P.S.: Neda mi nespomenut ako mi tlak zvysila titulka aktualneho najcitanejsieho slovenskeho tyzdenniku Plus 7 dni, kde je profesor Krcmery oznacovany za 'SUPERSTAR' a ako ten co zachranil Slovensko, a pisu tam ze presne predpovedal ze koncom maja pandemia u nas utichne. Napisali tam 'A', a trocha pozabudli na 'B', ze totizto jednako ziadna pandemia u nas zatial neprebehla, a jednako ze on predpovedal ze koncom maja to tu utichne pretoze SARS-CoV-2 vraj nema rad teplo a s prichodom leta sa vytrati... :roll: Ja mu tych 15 minut slavy kludne doprajem, ved o tom ze pan Krcmery je odbornik asi nepochybuje nikto z nas, a vazim si ze napriek tomu ze by si kludne mohol uzivat zasluzeny dochodok s vnucatami tak sa nadalej aktivne zapajal do rozhodovania v ramci krizoveho stabu, ale zaroven ak vravime o viruse/infekcii ktorej priebeh nema v historii ludstva obdobu tak asi tazko aplikovat skusenosti ci znalosti ziskane studiom mnoho rokov dozadu, a rucne pisane poznamky v malom notese ohladne malarie ci inych tropickych chorob nenahradia lekarske online databazy a stovky studii na Covid co v poslednej dobe prebiehali a prebiehaju. :idea: A vraviet ze druha vlna bude miernejsia alebo ze vakcinu mozeme ocakavat uz toto leto je nieco co by som ocakaval od nejakeho populistickeho politika, ale urcite nie od skuseneho epidemiologa. :evil:
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

Gunslinger napísal:V mojom okoli to sice zjavne neplati a ludia posedavaju v hlucikoch na terasach barov a restik bez rusok akoby sa nechumelilo, ale to je urcite len vynimka co potvrdzuje pravidlo a zvysok Slovenska ci v okolitych statoch sa to urcite dokonale dodrziava takze sa nemame coho obavat :wink:
hmmmm, nie sme náhodou susedia, u nás to vyzerá úplne rovnako :lol:
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1875
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa d-s »

Aj u nas za matovicovym plotom to uz mame zjavne pod kontrolou a davat pozor uz nema zmysel (nie ze by predtym ludia nejak moc nieco dodrziavali), len s tym rozdielom ze vo viedni pribudlo 60 pripadov za den.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Gunslinger napísal:A no a co ze ak by sme vcerajsich dvoch pozitivnych zo 160 testov extrapolovali na populaciu uz by to tak ruzovo nevyzeralo
Tak podme nato: 5.5M obyvatelov * (2/160) = 68 750 nakazenych na slovensku. Pri mortalite 5% to je 3 437 mrtvych. To je dost zle!
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Steyr_H5: Hahahhahha, mhm, asi budeme susedia :wink: Alebo to su dve vynimky, ale zvysok Slovenska je uuurcite maximalne uvedomely a vsetky tie distancne opatrenia tvrdo dodrziava... :roll: :lol:

Zlomizub: Ufff, nestras :shock: :lol: :wink: 68,750 nakazenych a 3,437 mrtvych za jediny den je dufam nieco coho sa nikdy nedozijeme. A citlive povahy nech si ten TVOJ (nie moj :wink: :lol: extrapolacny prepocet radsej ani neprecitaju ak stoja niekde pobliz okna... :? :oops: :lol:


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
bbfh
prispievateľ
Príspevky: 237
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa bbfh »

Navzdory vaznosti temy tu tusim zacina panovat vcelku povznesena nalada ;)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

BBFH a prečo by sme my nemohli mať povznesenú náladu, keď si naši uvedomelejší spoluobčania budú môcť kúpiť už aj miestenku na vlak do Splitu? Už aby sa začalo aj lietať! Bratislavské letisko by mohlo obnoviť nielen lety do Bergama, ale po dekádach čakania by bolo skvelé spustiť aj linky do New Yorku, Ria, Pekingu... Lebo my si s "pliagou" a "hnusobou" predsa vieme rady, len vraj nesmieme pokaziť nejaké sito, či čo.
8)
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Jack napísal:Mám rád železničnú dopravu. Fandím jej. Možno preto, že nie som dennodenne odkázaný na jej využívanie. A ako fanúšik železnice si dokážem predstaviť, že by na takéto medzinárodné spoje boli nasadené výlučne kupáky, alebo ležadlové či lehátkové vozne, kde by sa predávali iba celé kupéčka. A že spoločné priestory ako chodby, toalety, či sprchy, by boli opakovane dezinfikované. A vozne uzamknuté. Takto nejako by to možno dávalo zmysel, pokiaľ sa teda zameriame iba na prepravu po štreke a nie na fakt, že aj na stanicu sa treba nejako dopraviť a potom z nej.
:idea:
A teraz strih do reality: kupáky sa z väčšiny európskych železníc vytrácajú, v móde sú veľkopriestorové oddiely. A tam platí, že ak nie cestou na toaletu, tak minimálne cestou do reštauračného/bufetového vozňa prejde pasažier okolo desiatok iných. V každom prípade, o používaní toaliet asi nemá zmysel hovoriť. Ale poďme ďalej: kým pri vstupe do chránených priestorov letísk a do lietadiel sa dajú celkom spoľahlivo robiť aspoň také "platonické" opatrenia ako meranie teploty, pri pohybe po železničnej stanici a nastupovaní do vlaku, by to bolo o kus komplikovanejšie. Nehovoriac o tom, aký nemonitorovateľný dav sa denne premelie cez hlavné železničné uzly. No a keď vlak dorazí na miesto určenia, predstava, ako si každý berie taxík, aby sa dostal zo stanice do hotela/apartmánu, je hrozne naivná. Zase to zrejme bude o čakaní na prípoj, trmácaní sa ďalšími vlakmi alebo busmi. A pred cestou späť? Zase sa bavme o zhromažďovaní sa ľudí na stanici, či v jej okolí... Má zmysel pokračovať? Nejde pritom o žiadne kuvikanie, o maľovanie čerta na stenu, len o zamyslenie sa nad otázkami možnej realizácie toho, čo na vlne momentálnej eufórie mnohí považujú za výborný nápad.
:oops:
Ja neviem, premiér chcel hlavnému hygienikovi nedávno kupovať dve permanentky do fitka. Čo keby mu radšej kúpil jednu permanentku do fitka a jeden spiatočný lístok na vlak do Košíc? A previezol sa s ním. Normálka, II. triedou.
:?:
Na jednej strane sme tu žili v stave, pre ktorý prišli tisíce ľudí o robotu (a ďalší ešte o ňu prichádzať budú), decká sme nepustili do škôl, desaťtisíce zamestnancov donútili celé týždne zostať na OČR, traumatizovali sme rodiny, aby ani cez Sviatky nenavštevovali starých rodičov, resp. svoje vnúčatá. Komplikovali sme život ľuďom pracujúcim v zahraničí, či žijúcim v prihraničných oblastiach, obmedzovali sme ľudské práva a slobody... A teraz, po tom všetkom, ideme robiť takéto psie kusy? Naozaj ešte niekto verí, že tu konečné (alebo aspoň hlavné) slovo má nejaké konzílium odborníkov?
:lol:
Na margo Tvojho hore napísaného textu sa mi teraz začína potvrdzovať moje podozrenie, že nie konzílium rozhodovalo, ale rozhodoval za nich Matovič, respektíve vynútil si od nich také usmernenia a obmedzenia, ktoré on chcel presadiť. To isté urobil myslím si práve aj teraz. Pochybujem že by toto všetko nechalo hygienikov a všetkých čo k tomu majú čo povedať v kľude. Ale je to len môj pocit, poznám toho pacienta a viem, ako manipuluje s ľuďmi. Mýliť sa samozrejme môžem.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Harry, podľa toho, čo viem, zastávam obdobný názor už od konca marca či začiatku apríla. A postupne sa mi tento názor potvrdzuje. Ale môj názor? Ten nie je až taký podstatný. Sú tu predsa aj lepšie informovaní než ja...
Používateľov profilový obrázok
bbfh
prispievateľ
Príspevky: 237
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa bbfh »

Ved mohli, kludne. Me to neprekaza.

Edit:
Srovnání různých strategií boje s koronavirem
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"