Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

veď prečo si na jeseň neskúsiť druhú vlnu, ktorá bude kulminovať v daždivom až mrazivom počasí? Človek je proste zvedavý tvor- čo nezažil osobne- musí vyskúšať.

Uvidíme, ako dopadne letná sezóna, ktorú vlastne ohrozia iba obmedzenia leteckej dopravy. Chorvátsko, Taliansko a Grécko ľudia zmáknu vlastnou dopravou. Akurát som zvedavý, aké ústupky urobia konkrétne krajinami s vyžadovaním negatívnych testov pri vstupe do krajiny? Druhou otázkou/strašiakom bude povinná št.karanténa.

Ja to vidím toto leto na chate alebo na našich horách. Ak sa ohliadnem na moje detstvo- s rodičmi sme odmalička trávili dovolenky v Roháčoch, na lazoch na strednom slovensku prípadne pri niektorej velkej vodnej nádrži. Dnešná mládež skoro vôbec nepozná krásy našej krajiny, čo je na ich škodu. Tento rok majú Slováci jedinečnú šancu podporiť domáci cestovný ruch. Už som však bol svedkom rečí, že si veľké skupiny ľudí objednali celé apartmánové domy v Chorvátsku a Taliansku, takže výmeny infekcií asi budú plnými dúškami...
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Aj ja som odhodlaný podporiť slovenský turizmus, ale som opatrný najmä čo sa vývoja tohtoročných cien za ubytovanie a iné služby týka. Sú už viaceré konkrétne signály od vynaliezavých slovenských podnikateľov v turizme, že zdvíhajú ceny dúfajúc, že slovač im zo strachu z nákazy z dovolenky v zahraničí bude ochotná tie ťažké euráče minúť doma za každú cenu...
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Moje cisla vychadzali z tabulky umrtnosti z Lombardie. Uz ju nenajdem, je to aspon mesiac dozadu, ale priblizne cisla boli:
vek / umrtnost pacientov s diag. covid19
0-15r :arrow: 0,x %
15-25 :arrow: 1,x %
25-35 okolo 4-5%
35+ :arrow: 8-9%
45+ :arrow: 15-17% :!:
...
65 = 60-70%
75+ = 95%

Percenta su z hlavy, takze brat s rezervou. Hranicu kde to zacina byt vazbe, nech si urci kazdy sam, z clanku kde ta tabulka uz ludi od 40+ oznacili za potencialne rizikovych. Nikto netvrdi ze covid je koniec sveta, ale podcenit ho moze byt fatalna chyba. Aj so sancou "len" okolo 10% mi to pride uz celkom neprijemne velka sanca chcipnut. Bez toho, aby som prepadal panike.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

theplaky napísal: Cela Covid paranoja mala podla mna jeden jediny ciel: vyvolat ekonomicku krizu - celosvetova ekonomika je dlhodobo prehriata a restart je nevyhnutny. Ludom (vlastne volicom) vsak nemozno sucho oznamit, ze "od zajtra sa budete mat zle" - to h0vn0 treba zabalit do pozlatka aby ho sami chceli.
nebudem sa vyjadrovať ku chorobe, Erebos to veľmi dobre napísal.

K tomuto sa ale vyjadrím - nemá logiku čo hovoríš.
Žiaden reštart sa momentálne nedeje. Štáty bezprecedentným spôsobom podporujú aj súkromných podnikateľov.
Neviem ako funguje podpora v zahraničí (vraj lepšie ako tu) ale aj tu štát doslovne posiela peniaze na účet podnikateľom, soc.poisť. odpúšťa odvody, idú sa subvencovať nájomné...

To sú principiálne pred pol rokom neuverteľné, s istotou sa dá povedať, že sú to revolučné kroky. Neviem či niekedy v histórii štáty pri kríze takto podporovali podnikateľov, bez toho aby si uzurpovali právo vyvlastnenia alebo aspoň čiastkového získania majetkových podielov na firmách, ktoré subvencujú.

Nie som taký silný rečník, a neviem ako by som lepšie zdôraznil to, že toto sú novátorské kroky, aké ešte na zmiernenie krízy použité neboli a píše sa nová ekonomická história, možno nové poučky a teórie. Čo je ale podstatné povedať, že ani nevieme, ako tieto novátorské kroky skončia. Fakt je, že ak bude silná ekonomická kríza, nebude teraz ale odsúva sa do budúcna... ak by sa veci mali diať podľa tvojej teórie, štát neurobí opatrenia ktoré robí, a podnikateľské prostredie sa naozaj viac-menej vyčistí od každej trocha slabšej firmy.
Ak vznikne ekonomický problém, bude to najskôr o 6 mesiacov, možno až 12, kedy je celkom pravdepodobné, že covid už nebude zásadný problém alebo liečiť ho budeme zvyknutí.

Tým chcem povedať, že tvoj argument o plánovanom reštarte a vyčistení ekonomík stojí na vode.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Peter Elektro: Nie o nemocničných baktériách tu nepočul nik iný, len ty. A teraz vážne: mám ti menovať, koho v mojom okolí zabili alebo takmer zabili? Ale takto dnes predsa problém nestojí. Ja viem, ako si to s tou panikou zrejme myslel, lenže nejde to zvulgarizovať až do takejto miery. Vieš čo by nasledovalo? Že Occamova britva zareže ešte raz a rezultátom bude tvrdenie, že je to vlastne len chrípka. A to, žiaľ, dnes už vieme s istotou povedať, že neplatí.
:arrow:
Prečo vo vecnej rovine neobstojí tvrdenie, že zabíjala panika? Umierali predsa aj tí, ktorí nepanikárili. Nakaziť sa šlo nielen v špitáli, či starobinci, ale aj v obchodoch, kaviarňach, krčmách, kinách, divadlách, na športových podujatiach a áno, aj v zamestnaní. Mnohí sa nakazili ešte v čase, keď oficiálne autority tvrdili, že sa vlastne nič zásadné nedeje. A že je to v podstate len taká chrípka. Tak aká panika? Áno, špitál je v takýchto situáciách blbé miesto - kto sleduje filmy so zombie tematikou, ten vie. Ale žarty bokom: trocha v celom tom slovenskom (ale asi aj medzinárodnom) diskurze o covide zaniká domnienka, že významnú rolu, ak nie úplne zásadnú, hrá čas a koncentrácia vírusu, ktorej je človek vystavený. V tomto je nemocnica naozaj ideálnym miestom, kde sa vírus môže, napriek opatreniam, šíriť. Ale zas a znova: umierali aj tí, ktorí do nemocnice nešli. A teda pripomeňme si, že sú krajiny, ktorých metodika výpočtu obetí tých, čo zomreli doma, ani nezohľadňovala.
:roll:
Už som to hovoril dávnejšie a nechce sa mi to príliš opakovať, ale až budeme mať počet úmrtí (povedzme v Lombardii, alebo celom Taliansku) za rok 2020 a porovnávame ho s predošlými rokmi, spoznáme približný rozsah. A až niekto v rámci výskumu vezme menoslov obetí a bude skúmať meno za menom, potom sa ten približný rozsah začne upresňovať. A toto sa bude dať už považovať za vedu. Je na každom z nás, či dá na vedu a na zdravý úsudok, alebo radšej uverí rečiam šarlatánov, ktorí podľa svojej nátury, čiastkových poznatkov, či nejakej politickej objednávky skúšajú vykričať do sveta svoju pravdu. Ja si vyberám vedu a som ochotný si počkať.

Theplaky: Či je to katalyzátor, ktorý chorým priťaží natoľko, že zomrú? Do istej miery vec interpretácie. Realita ale ukázala, že takéto tvrdenie môže platiť len do istej miery. Fakt je, že z tých nepresných čísel, ktoré sú k dispozícii, vyplýva, že len malé percento obetí nepatrilo do rizikových skupín (definovaných predovšetkým na základe zdravotného stavu a veku, nie profesie - to upozorňujem vzhľadom na počet mŕtvych lekárov a zdravotníkov). Ak sa bude pracovať s presnejšími číslami, to percento bude zrejme ešte nižšie.
:idea:
Ale - je tu jedno ale. My, s 28 obeťami, si neuvedomujeme, aký dosah má na spoločnosť, keď ti naraz na malom území vyexpiruje značná časť jednej generácie. Inak povedané: naša spoločnosť stojí na určitých základoch, celý produktívny život ju budujeme, financujeme a za to má byť o nás v starobe akože postarané. A tu moderné liberálne demokracie zlyhali (vo výsledku rovnako ako väčšina diktatúr, avšak z iných dôvodov). Zlyhal štát. Zlyhala spoločnosť. Z toho pohľadu je jedno, či by 84-ročný dedko pošiel do roka alebo piatich, pretože covid to všetko urýchlil a jeho blízki buď videli, ako sa im pred očami udusil, alebo to nevideli, umieral osamotený, izolovaný v špitáli či starobinci a oni sa s ním nemohli ani poriadne rozlúčiť a vlastne ho ani pochovať spôsobmi, ktoré sú v tomto geografickom priestore po stáročia zaužívané. A takto zomierali ľudia nie po jednom, ale zomierali ich stovky, v niektorých regiónoch tisíce. Na niečo také nebola zvyknutá spoločnosť a už vôbec nie bežní jednotlivci. To všetko sú aspekty, ktoré nemožno opomínať. Uvidíme, ako sa prejavia v budúcnosti.
:oops:

Erebos, otvárať hranice je risk. A ísť na dovolenku do cudziny je tiež risk, hoci menší než návrat k tomu, čo sa nazýva "voľný pohyb osôb". Ale keď sa zamyslíš, nie je z hľadiska možného šírenia choroby obdobný risk otvárať škôlky už teraz, od júna? Nebavme sa o lietaní na dovolenku - to vyznieva na základe tej sumy poznatkov, ktoré dnes máme ako čistý hazard. Ale aj lietanie za biznisom môžeme pokojne zaradiť do podobnej kategórie.
:twisted:
Lenže čosi iné je vydať sa na dovolenku individuálnou dopravou. Cesta autom na dovolenku do Chorvátska nie je skoro v ničom odlišná od cesty na dovolenku na opačný koniec Slovenska. Pobyt v Chorvátsku nemusí byť za stanovenia a dodržiavania rovnakých opatrení v ničom odlišný od pobytu na Slovensku... Jediné, čo by som považoval za skutočnú prekážku je, že už dnes vidno, ako Slováci, Česi ale aj tí Chorváti stratili kus zo svojej sebadisciplíny. A v lete to sotva bude lepšie...
:P
Ale späť k tým škôlkam: jasne, máme 60-tisíc ľudí na OČR s deckami, treba ich dostať späť do práce, ale spomeňme si, kde v BA bolo identifikované jedno z prvých ohnísk (ak nie úplne prvé). A predstavme si, ak teraz príde do škôlky čo i len jedno choré dieťa... Čo tým chcem povedať? Premárnili sme kopu času, ktoré sme mali venovať napríklad aj tomu, aby sme zistili, do akej miery je premorená spoločnosť. A tiež tomu, aby sme zaviedli efektívnejšie mechanizmy, ako zachytiť nástup prípadnej ďalšej vlny (ani nevieme, či II. alebo III.), ako reagovať, keď nám niekde (inde než v osadách) začnú náhodou vyskakovať nové ohniská, atď.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

Dirty harry, Peterson> súhlasím, že človek má cestovať aj po domovine, aby ju spoznal. A tak sa aj správam. Minulý rok len trocha, ale inak celkom dosť a v lete často vôbec nie je jednoduché nájsť si ubytovanie.
Minulý rok, keď už poukazy, ktoré prepláce zamestnávateľ boli, to bolo z počutia ešte horšie.

Som veľký skeptik, že by boli v SR také kapacity, aby väčšina ľudí mohla stráviť leto na dovolenke tu. Na druhej strane, mnoho zamestnávateľov pokles objednávok za predošlé týždne riešilo čerpaním dovoleniek, takže je možné že ľudom ostane len pár dní dovolenky a potom by to aj kapacitne mohlo výjsť.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Jack napísal: Už som to hovoril dávnejšie a nechce sa mi to príliš opakovať, ale až budeme mať počet úmrtí (povedzme v Lombardii, alebo celom Taliansku) za rok 2020 a porovnávame ho s predošlými rokmi, spoznáme približný rozsah.
...
Cesta autom na dovolenku do Chorvátska nie je skoro v ničom odlišná od cesty na dovolenku na opačný koniec Slovenska.
Jack, prve cisla mas v tych linkoch co som sem dal, detailnejsie v tom prvom.
Podla neho taliani zatial zverejnili udaje do konca marca, ci tak nejak.

Ist na dovolenku do Chorvatska a na Slovensku nie je to iste.
Totiz... kazdy stat ma iny pristup.
Zober si pripad ze by do Chorvatska mohli Slovaci aj Nemci.

Slovaci maju 1 nakazeneho za den a este stale pomerne prisne pravidla, s ekonomickymi a inymi nasledkami.
Nemci maju 500 denne a uvolnuju tvrdiac ze uz je to ok, aby im ekonomika menej trpela.
Ked sa stretnu v Chorvatsku, tak sa pre Nemcov nic nezmeni a na SK sa vratia nakazeni Slovaci.
(a to pisem s tym ze pre mna je to zle... do Chorvatska sa sice nechystam ale v plane bola mesacna cesta na sever)
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

K cestovaniu : kazdy sa musi rozhodnut sam... Jedna z veci, ktoru o COVIDe19 vieme, ze najcastejsi prenos je tam, kde ludia spolu ziju. Vsetky krajiny s masivnou formou zamorenia potvrdzuju, ze nakaza sa najcastejsie sirila v rodinach, ubytovniac, starobincoch. A samozrejme v dovolenkovych destinaciach ako hotelove komplexy zimnych stredisk v Alpach. Cize u normalneho cloveka by to malo evokovat, ze sa pokusim vyhnut tymto najrizikovejsim miestam. Ak uz niekam musim ist tak to bude prenajom chaty-apartmanu s vlastnou stravou - urcite nie hotel...

Osobne som za to, aby sa neotvarali hranice, alebo na priklade SK bolo jasne vidiet ako sa virus zavliekol z vonku. Pokial zostanu hranice zavrete pre dovolenkarov a otvorene pre pohyb tovaru nemusi prebehnut druha vlna. Urcite treba vyzadovat od kazdeho navratilca povinnu statnu karantenu. vynimky nech maju ludia co realne cestuju pracovne, ale ne sezonni pracovnici v hoteloch atd... Myslim, ze kazdy z nas vydrzi jednu sezonu sedet doma na zadku, lebo pokial sa to sem zavlece znova tak tieto 3 mesiace boli zbytocne...
Toto je aj odpovedou na otvorenie skolok a skol. S tym poctom nakazenych /pokial su vysledky realne/ a so zavretymi hranicami neni dovod ich drzat zavrete. Samozrejme akonahle pustime narod na dovolnky tak sa nam 1000000 ludi premele Europou a zarucene to do rodin donesu a nasledne si to v skolkach askolach vymenia...

Jack: Chorvatsko... Ano suhlas s individualnou dopravou. Ale... Vydrzis bez pouzitia toalety celu cestu??? Co decka na WC ktore ochyta pol Europy valiacej sa k moru. Kde tam budes byvat??? A hlavne si predstav vecernu promenadu pri mori kde su tisice ludi vedla seba - to je rovnake ako futbalovy zapas, alebo koncert pre sirenie virusu. Z uvedeneho dovodu by som dovolenkarov povinne umiestnoval do statnej karanteny...

Ako povedal Krcmery tato choroba je o sebadiscipline, pokore, uceni sa a zrieknutia sa mamonu - myslim, ze to odpoveda na dovolnekove cestovanie mimo uzemie SR....
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Erebos, k tej povinnej statnej karantene.

Potrebujem si ist na SK nieco vybavit, vyzaduje to odo mna stat.
Mam kvoli tomu stravit 2 tyzdne zavrety niekde kde sa akurat mozem nakazit pretoze uroven opatreni tam je ovela nizsia nez mam doma? Ani ma nenapadne, proste nepridem a nech si stat "trhne".
Statna karantena sposobom ako je, resp bola na zavedena na SK bola zla.
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

matus69 napísal: Čo je ale podstatné povedať, že ani nevieme, ako tieto novátorské kroky skončia.
Skončí to tak, že toto prehrmí a prídu nové dane, odvody, zvýšia sa preddavky..... Stúpne cena vody ,elektriky nájomného...Kulantne sa to odprezentuje národu, že prázdna kasa, lebo "zlý Fico"... Bavil som sa dnes s učtovničkami na túto tému. V skratke všetci SZČO, firmy, samoplatcovia, sa máme na čo tešiť... Hodia sa omrvinky tým čo tento štát roky držia nad vodou. Som zvedavý či bude výška odvodov kopírovať smerom dole aj výšku socialných dávok a všetkých tých vymožeností čo dnes majú spoluobčania.. Takto to skončí.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

vydriduch: ak by si nebol napisal ze tie cisla su umrtnost z Lombardie, ale ze odzrkadluju umrtnost prirodzenu tak by som Ti to kludne uveril. Skratka cim je clovek starsi tym ma vacsiu sancu ze ho vystre (Covid/neCovid).

matus69: stale sme len na zaciatku tej ekonomickej krizy - ako sam pises ten najtvrdsi uder este len pride. V tomto pociatocnom stadiu si vlady (zatial) este mozu dovolit podnikatelov podporovat, tak by som sa nedivil ze to robia. Takyto stav je vsak z dlhodobejsieho hladiska neudrzatelny a je len otazka casu kedy im dojde dych. Tym ze teraz nieco malo rozdaju budu mozno neskor ospravedlnovat to ze nam chcu nieco brat.

d-s: druhe kolo nas necaka koli tym co sa odmietajnu stotoznit s tym ze Covid je o plucach naplnenych vodou - druhe kolo nas caka tak ci tak.
Naposledy upravil/-a theplaky v 21 Máj 2020, 14:05, upravené celkom 1 krát.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

D-S : pisem o dovolnekaroch..... o osobach, ktore napriek Covidu pocituju nutkanie cestovat po svete...

Statna karantena bola zla v tom ze totalne zlyhala organizacia, pomiesali zdravych a chorych.... Ale myslienka oddelit ludi prichadzajucich zvonka je spravna a v podstate jedina spolahliva cesta ako to sem nezavliect opakovane. Ano chapem, ze sa to moze dotkut aj jednotlivcov ako napr. tych co byvaju za hranicami, ale ochrana spolocnosti by v tomto pripade mala stat nat pravami jednotlivca...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

D-S.: Tie čísla poznám detailne a určitú relevanciu majú, ale netreba ju preceňovať. Až keď budeme mať čísla za celý rok, budeme si môcť začať robiť lepší obraz, s akým svinstvom sme mali dočinenia. Ak na jeseň príde ďalšia vlna, možno ani ten rok nebude mať dostatočnú výpovednú hodnotu. Pretože čísla za jeden mesiac, či dokonca za kvartál, sa dajú sčasti interpretovať aj tak, že covid viac-menej iba akceleroval polymorbídne stavy do neodvratného konca, ktorý by tak či onak prišiel v horizonte pár týždňov, či mesiacov. Čo je, ako máš možnosť vidieť, argument, ktorý sa skutočne objavuje a ak chceš byť poctivý, musíš uznať, že celkom na vode nestojí.

Erebos: Presne, sebadisciplína je základ. A ja len sledujem, ako postupne ide do hája. Tak trocha tomu nerozumiem. Rovnako ako som tak troch nerozumel panike, ktorá prišla v polovici marca, že tisíce ľudí radšej sedeli doma a ani len do lesa či na lúku nevyliezli. Ale aspoň tam vtedy bolo prázdno, kým teraz je to zvlášť cez víkend v našej prírode v mnohých lokalitách peklo. Ale to som odbočil.
:oops:
Hypoteticky: ak sa dostaneme na rozumné čísla a budú na nich aj Chorváti, potom by nemusel vznikať žiadny problém za predpokladu, že sa stanovia jasné pravidlá a tie sa budú dodržiavať. Ako na Slovensku, tak aj v Chorvátsku. V praxi vidím problém ale práve v tom, že Slováci nie sú preborníci v dodržiavaní pravidiel, no a o Chorvátoch asi škoda hovoriť. To nie je stereotyp, ale empirická skúsenosť, ktorú máme zrejme viacerí/všetci.
:roll:
Ono, všetko má svoje pre aj proti a ja nechcem zachádzať do detailov, no principiálny rozdiel - ak sa budeme my aj Chorváti držať na rozumných číslach - v riziku, či sa budeme korzovať večer po nábreží v Makarskej alebo cez deň po rovnako narvanom chodníku na Popradské pleso, nevidím. Jasne, poznáme Chorvátov, a tak sa dá predpokladať, že najprv sa dohodnú s krajinami ako je Slovensko a ČR a potom aj s Rakúskom, Maďarskom a potom možno Nemeckom a nakoniec budú cez leto cez hranice púšťať aj Talianov. Čo by bol dosť zásadný "game changer". Ale tým môže byť aj to, ak my otvoríme naše hranice pre zahraničných turistov z niektorých krajín, alebo ešte horšie: znova naplno spustíme medzinárodnú vlakovú prepravu a úplne najhoršie - v tom by sme sa zrejme zhodli aj s Krčmérym - ak otvoríme letiská a spustíme zahraničné lety.
:evil:
Ako povedal Peterson, ja to tiež vidím skôr na dovolenku na Slovensku. Prvý raz po možno štvrťstoročí nepôjdem k moru a... No a?
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

V podstate všetky vaše scenáre vychádzajú tak, že karanténa pre ludí z cudziny je ok. Viete koľko slovákov pracuje ako ja v AT, DE... Pre tých je dvojtýždenná karanténa nemožná. Ešte som nepočul a nečítal že by niekto v praxi odlišoval pracovne cestujúcich od turistov. Sú tu “pendlery” na ktorých polovica Slovenska nadáva a nič iné. Ale tisíce slovákov chodí do práce za hranice a už aj 3 mesiace bez rodiny nie je žiadna výhra. Bez problémov by ste karanténu nachali do nekonečne. Zamestnávatelia s oblubou nechali a nútili zamestnancov povyberať dovolenky po začatí epidémie, takže argument že si na tie dva týždne môže vybrať neobstojí. Sú to tiež občania SR. Možno cestujú menej km ako bratislavčania čo chodia na východ za rodinou. Podľa mňa výrus nepozná hranice....
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Na Teba a podobných sa úplne kašle.
Moja manželka kvôli tejto ignorácii nemôže prísť od začiatku na Slovensko, pretože by sa nemohla po 3 dňoch opäť vrátiť do Prahy do svojej roboty, a o týždeň opäť na víkend domov. Toto sa nedá nijako ospravedlniť, pritom sme už napísali kade tade na rôzne inštitúcie, aj dnes píšeme žiadosti o výnimku, no ja viem že sa na nás každý opäť vyserie. A potom sa dívam večer na toho neomylného vtipálka, ako srší neochvejným optimizmom a sebavedomím, múdrosťou a neraz aj svojským humorom.
Vodiči kamionov, letušky, zdravotné sestry a mnoho iných na Slovensko koronavírus nenosia, všetci ostatní ale zaručene áno.
Nikdy nepodvolím aby sa sama dobrovoľne ponížila a podvolila sa tejto amatérskej a ponižujúcej strate slobody, už raz vrátila zakúpený lístok na pražskej hlavnej stanici.
Radšej budeme trpieť odlúčenie a nadávať na tých ktorí toto vymysleli ako sa ponížene skloniť a nechať sa zavrieť.
Opakujem sa, ale čo iné mi ostáva?
Podobné veci pravdepodobne skončením pandémie zďaleka neskončia.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"