Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Je to vrámci odborných kruhov všeobecne akceptovaný názor. Publikácia napr tu https://www.researchgate.net/publicatio ... of_concern
Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa Ubik »

Researchgate nepoziva velku vaznost...
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Na to si prosím Ťa kde prišiel? Researchgate je sociálna sieť rovnako ako Facebook, LinkedIn alebo Twitter. Len zameraná na odborníkov, nemôže si tam hoci kto otvoriť účet (aspoň to tak bývalo, teraz neviem). Nemajú editorov, nerobia peer-review, je to sociálna sieť, nič viac nič menej. Takže v čom môže nepožívať veľkú vážnosť?
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Ubik napísal:Researchgate nepoziva velku vaznost...
Vzhladom na to ze su tam publikovane veci ludi s ktorymi pracujem a dokonca som sa nasiel v co-autoroch tak ma to ze nepouziva velku vaznost moc nepotesilo :D

ResearchGate je iba platforma, vaznost/vierohodnost konkretnej prace treba odhadovat podla jej autorov.
augustin
občasný prispievateľ
Príspevky: 78
Registered for: 7 years 9 months

Príspevok od používateľa augustin »

3500korun napísal:Je to vrámci odborných kruhov všeobecne akceptovaný názor. Publikácia napr tu https://www.researchgate.net/publicatio ... of_concern
Nie som odborník, ale myslel som si, že je to presne naopak.

https://www.trend.sk/spravy/veda-prekon ... ko-vakcina
- je to z augusta 2021

Tá tebou uvádzaná štúdia je z februára 2021. Možno sa to za ten čas zmenilo :?:
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Nie je to naopak, vo všeobecnosti je to tak. Dajú sa nakombinovať rôzne možnosti kedy bol človek čím očkovaný (Rôzne kombinácie vakcín) a nakazený (rôzne mutacie) a časové následnosti, ale tomu sa potom treba venovať trocha viac do hĺbky. Napr tu je to rozpísané, správa CDC , menej ako mesiac stará
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-nc ... unity.html

Odtiaľ vyberám, pri primoinfekcii:
A more recent analysis of data from a network of 187 hospitals in the United States found that, among more than 7,000 COVID-19–like illness hospitalizations whose prior infection or vaccination occurred 90–179 days beforehand, there was a 5.5 times higher odds of laboratory-confirmed COVID-19 among previously infected patients than among fully vaccinated patients
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

ds- ja som tie imunity neporovnaval.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Obrázok

Obrázok

B.1.1.529 (tzv. 'omikron') ziskava vysoku prevalenciu v populacii daleko rychlejsie nez Delta, a vzhladom na mnozstvo mutacii v ramci tohto variantu sa da cakat ze ucinnost aktualnych vakcin na nu bude nizsia nez na Deltu. Pocitacove modely dokonca naznacuju ze by tento variant mohol unikat aj pamatovym T-bunkam, co by bola ozaj zla sprava (ak sa to potvrdi, znamenalo by to ze clovek by sa nim mohol reinfikovat a ochoriet opat a opat vo velmi kratkom case). Dnes zasada expertna komisia WHO kde sa o nom bude debatovat, aj ked viac info bude dostupne asi az cca o tyzden. Dufajme len ze k nam sa tak skoro (alebo vobec) nedostane.

Stay safe,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Belgicko hlási prvý prípad, takže... :?
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Ja uz nemam slov... vraj Fico nechal prazdnu spajzu... celorepublikove masove testovanie... ockovacia loteria...teraz dochodkarske poukazy v celkovej hodnote 500 000 000 eur :shock: a Lengvarsky "place", ze jedna davka monoklonalnych protilatok stoji 1200,- eur. Mne to vychadza, ze len za tie dochodkarske poukazy mohli nakupit protilatky pre 416 666 Slovakov. A kolkoze to mame kovidakov v spitaloch ? Cca 3200 ? :roll:
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

Nie si sám, čo sa čuduje.
Ale hlavne raz za to všetko bude treba splatiť.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Netahajme sem prosim politiku, zbytocne si to tu zaspinime... :roll: Zaroven je dost rozdiel porovnavat neucinne ci malo-ucinne rozhadzanych stovky milionov sucasnou vladou s defakto ukradnutymi miliardami tou predchadzajucou (matematicky rozdiel je obrovsky). Kazdopadne ako to podla mna vcelku vystizne nedavno zhodnotila moja svokra: "Predtym sme tu mali vladu zlodejov, a teraz tu mame vladu somarov..." :P

Co sa tyka monoklonalnych protilatok (skratme to na MP), tie tiez nie su ziadna strieborna gulka na vlkodlaka, idealne funguju v kombinacii s vakcinaciou, a su ucinne hlavne na zaciatku (okamzite alebo len velmi kratko po) po zisteni nakazy (kym je virus este len v nose a nerozsiril sa do hornych dychacich ciest a inde). Videl som take trefne prirovnanie - MP su ako salka vody, da sa nou zahasit horiaca zapalka (cerstvo infikovany clovek), ale akonahle sa infekcia rozbehne a cloveka musia zobrat do nemocnice, tam uz ta salka vody pri haseni poziaru az tak vela nezmoze. Dat povedzme MP Zemanovi stvrtok vecer ked mu na obed vysiel pozitivny test vyznam ma, dat MP pacientovi pre ktoreho prisla sanitka po tom ako sa mu po troch dnoch nahle zhorsil stav uz zvycajne az tak velmi nepomoze (niektorym to ale aspon trochu pomoze, takze vyznam to ma vyskusat, pretoze moc inych liekov aj tak nemame :roll: A ta cena za davku = cca liter (a je jedno ci od Regeneron, GSK, Eli Lily, a uz aj desiatky dalsich) nie je az taky velky problem, vela ludi si neuvedomuje skutocnu cenu mnohych liekov (bezni ludia casto vnimaju len doplatky v lekarnach a cenu volnopredajnych liekov), problem je skor ucinnost v porovnani s protilatkami tvorenymi vlastnym telom (ako ostatne naznacuje uz nazov 'monoklonalna', nechce sa mi tu rozpisovat detaily ale kto chce si to moze vygooglit).

Takze vobec nemozeme zjednodusene povedat ze by nam stacilo 3,200 MPciek pre sucasnych 3,200 pacientov v nemocniciach aby sme vyriesili covid u nas, nic v zlom ale toto je miesanie hrusiek s jablkami. Na liecbu vazne chorych pacientov ci dokonca pacientov v kritickom stave je tych liekov a liekovych koktejlov minimum, a mnohym nezabera takmer nic, cize...

Stay safe,


Gunslinger
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Gunslinger, pouzijem tu Tvoju zapalku a salku vody na priklade, hej ? Hori mi zapalka ( Covid-19 ) a ja sa pozeram, ako sa od nej chyti zaclona, potom zaves, potom drevene parkety, potom nabytok a potom cely dom. Salku vody ( protilatky ), ktorou som mohol zahasit tu zapalku sice mam, ale je zamknuta. A tak zavolam poziarnikov, ktori sice pridu a snazia sa poziar uhasit, no su uz velmi unaveni a nedari sa im to. Lebo takych chumajov, co nezahasia zapalku salkou vody hned v zarodku mame v republike habadej ( vlada, konzilia odbornikov, hygienici ). V Zdravotnickych novinach o protilatkach uz davnejsie pisali, ze ich nemocnice sice maju, no malokedy ich pouzili. Preco vlastne ? Lebo nie su tou povestnou striebornou gulkou na vlkodlaka ? Ked ma este len zacina boliet hlava, hned si beriem tabletku, nenecham to zajst do extremu. Uz niekolkokrat som bol svedkom u obvodneho lekara ako sa u nas lieci kovid cez telefon : Sedte/lezte doma, berte vitaminy, paralen. A ked sa Vam pohorsi, volajte sanitku. Tak s takymto postupom "liecenia" tu bude kovid vystrajat este velmi dlho. Cele to manazovanie okolo kovidu je nestastne. Loteria, poukazy, prikazy, zakazy, segregacia jak vysita. Co tak pri infuzii protilatok pustat video dusiacich sa pacientov s vysvetlenim, ze protilatky nemusia zabrat kazdemu ? Zaposobit na psychiku tych, co sa nechcu dat zaockovat. Nech clovek neodchadza z ockovacieho centra s pocitom znasilnenia, ale s tym, ze tam siel dobrovolne na zaklade svojho rozhodnutia.
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

bus driver napísal: Lebo takych chumajov, co nezahasia zapalku salkou vody hned v zarodku mame v republike habadej ( vlada, konzilia odbornikov, hygienici ).
Polovica Slovenska neverí na COVID - pozri si počet zaočkovaných mínus tí čo sa zaočkovali "z donútenia". Títo ľudia, resp veľká väčšina z nicj, nemajú záujem sa liečiť ani ísť k lekárovi, až keď im je naozaj zle a je neskoro. Resp ani vtedy nie - Lepšia smrť ako liečba
bus driver napísal: V Zdravotnickych novinach o protilatkach uz davnejsie pisali, ze ich nemocnice sice maju, no malokedy ich pouzili. Preco vlastne ?
Lebo každý liek má svoje indikácie, kontraindikácie a možné nežiadúce účinky, možnosti podania (myslím fyzicky, skladovanie,...), preskripčné obmedzenia, cenu, atď. MAB sú indikované u pacientov s možným ťažkým priebehom. Tj starí, s pridruženými ochoreniami ako cukrovka, pľúcne ochorenia alebo ochorenia obehového systému, pokiaľ prídu včas a liečba má význam.
bus driver napísal:Uz niekolkokrat som bol svedkom u obvodneho lekara ako sa u nas lieci kovid cez telefon : Sedte/lezte doma, berte vitaminy, paralen. A ked sa Vam pohorsi, volajte sanitku.

Toto je reálne jediná správna liečba u cca 90% pacientov. V druhej vlne približne 10%pacientov potrebovali ísť do nemocnice, a 1%pacientov na ICU.
bus driver napísal: Tak s takymto postupom "liecenia" tu bude kovid vystrajat este velmi dlho.
S takýmto prístupom ľudí ako doteraz tu bude COVID ešte veľmi dlho. Keby vydržali sedieť 2 týždne doma alebo nosiť FFP2 masky keď idú von, pravdepodobne by sme po prvej vlna mali vybavené... Poprípade sa neskor nechať zaočkovať keď už bolo jasné, že ľudia sú nedisciplinovaní a namiesto dodržiavania hocičoho vymýšľajú ako to doslova o***ať.

Ako sa ktorý národ vysporiadáva s nariadeniami a dodržiava ich, sa dá jednoducho odvodiť z incidencie aktuálnej a historickej resp miery zaočkovanosti. Netvrdím, že súhlasím s stým, ako je u nás celá situácia menežovaná.
Gunslinger napísal: Predtym sme tu mali vladu zlodejov, a teraz tu mame vladu somarov...
Čo sa týka zdravotníctva áno, ostatné posúdiť neviem. Naozaj tu ostala "prázdna špajza" - materiálne, personálne a sekundárne s tým aj záujmom a všeobecnou úrovňou. S tým aktuálna vláda, a ani tá najbližšia po nej nebudú moc reálne nič spraviť, možno tak za 10-15 rokov by bolo vidieť výsledky terajších rozhodnutí (ktoré najprv treba spraviť a presadiť).
Misos
prispievateľ
Príspevky: 140
Registered for: 6 years 11 months

Príspevok od používateľa Misos »

3500korun... PRESNE TAK
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"