WTSHTF - všobecne

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Niečo podobné v štýle home made som videl na nete...z odkapávača na príbor. :roll:

https://img.janforman.com/OHEN3q1ku.jpg
https://img.janforman.com/OHEN48k6v.jpg
miso243
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa miso243 »

To vôbec nie podobné. Nemáš tam predohriaty sekundárny vzduch takže splynovať to nebude. Vyrobil som niečo podobné ako toto , https://www.amazon.com/Solo-Stove-Campf ... B00LLH515A, z nerezovej termosky. Zmestí sa do toho asi 2 dcl peletiek. Vydrží horieť asi 1 hodinu s celkom slušným výkonom. Na výstupoch sekundárneho vzduchu pekne vidieť horieť plyny. Vyrobil som aj s väčším objemom, s vyšším stĺpcom peletiek ale zvýšil sa len výkon, doba horenie len minimálne.
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 806
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

A to nebude dobre fungovať s obyčajným drevom, musím pelety nosiť so sebou?
miso243
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa miso243 »

Bude, len musí byť suché. A na malé kusy.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

miso : velmi dobry postreh!!!!

Len suche drevo a narubane na male kusy. Mokre drevo spotrebuje cast svojej vyhrevnej energie na vysusenie a hrube kusy nemaju dostatocnu plochu na kontakt so vzduchom!!!

Preto su podobne veci nevhodne na pobyt v prirode kde nedokazes garantovat suche drevo. Na druhej strane takyto "geret" pripraveny doma v garazi dokaze pomoct v propade nutnosti varenia, alebo ineho ohrevu ako pisal DeSade....
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa greenie »

pietro32i napísal:Ja mám už vyše roka tento varič, ale ešte som ho nemal čas vyskúšať:
https://www.outdoorline.sk/sk/kemping/v ... drevo-maly
Je veľmi skladný a ani ťažký nie je.
Tak ked to pietro vyskusas, tak prosim daj tu vediet.
Tiez nad niecim takym uvazujem. Ja som poskuloval po tomto: https://www.armyshop.cz/varic-drevo-ply ... -bushbuddy
Je tam aj video ...
miso243
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa miso243 »

erebos napísal:miso : velmi dobry postreh!!!!

Len suche drevo a narubane na male kusy. Mokre drevo spotrebuje cast svojej vyhrevnej energie na vysusenie a hrube kusy nemaju dostatocnu plochu na kontakt so vzduchom!!!

Preto su podobne veci nevhodne na pobyt v prirode kde nedokazes garantovat suche drevo. Na druhej strane takyto "geret" pripraveny doma v garazi dokaze pomoct v propade nutnosti varenia, alebo ineho ohrevu ako pisal DeSade....
Ako vravíš. Ďalšia vec je , že to prakticky nezapáliš bez tekutého alebo pevného podpaľača. Takže namiesto toho aby si so sebou vláčil peletky aj podpaľač, môžeš rovno niesť varič na tuhý lieh a zásobu liehu. Alebo rovno mriežku na drôtených nožičkách pod ktorou zapáliš prakticky hocičo čo horí.
Ale mať také čosi v garáži s patričnou zásobou paliva je super vec. O.i. keď horí, neprodukuje takmer žiadny dym. Dá sa teda použiť ako núdzové kúrenie aj v miestnosti.
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 806
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

Bear Grills :) radí nosiť so sebou "troud" (neviem to narýchlo preložiť z češtiny), niečo rýchlo zápalné a ľahké. Keď ide o každý gram navyše, tak si myslím, že titanový varič hmotnosti niekoľkých gramov + vata/tampón je oveľa lepšie ako plynový varič s bombičkami či oceľový samodomo vyrobený. Problém môže byť s tým mokrým drevom, ale aj také horí. Bude to síce trochu dlhšie trvať, ale dá sa.
Greenie: mne išlo hlavne o hmotnosť a skladnosť. Môj váži 150 g a ten čo uvažuješ ty skoro pol kila.
Používateľov profilový obrázok
millan
prispievateľ
Príspevky: 117
Registered for: 6 years 1 month

Príspevok od používateľa millan »

za mna na turistiku jednoznacne plynak. Urobim mu zavetrie, nalejem vodu, hodim iskru a za par minut to buble.
Hento na drevo je fajn, ale: kedysi davno som si nieco take vyrobil samodomo, jednak ako bolo povedane, musi ist suche drevo a male kusky. Treba neustale sledovat, ci dochadza k pyrolyze (drevoplyn), inak je to neucinne. Ako zabavka to bolo fajn, niekde na rybach alebo na kempovani preco nie, ale na turistiku nie.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

..inak ja som teraz cez vikend vyskusal naplnit zippo petrolejom a zistil som ze to nefungue = iskra z kamienka ten petrolej zapalit nedokaze. Odpalit knot od horiaceho plamienku je bezproblemove ale len iskra je malo.
- od petroleja som si sluboval ze by mohol cmudit viac nez klasicky benzin do zapalovaca a ze by sa s tym dali zaciernovat mieridla ale nepochodil som.
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 806
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

Ja to mám vlastne ako núdzovku (pre zombie apokalypsu :mrgreen:), keby ma neočakávane "prepadla" noc. Nechcem nosiť na túre pol kila+ keď to pravdepodobne nepoužijem. Už som vyrástol z čundrovania, kebyže idem na tutovku spať pod širákom, tak sa prikláňam tiež k tomu plyňáku napríklad.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3090
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

theplaky: petrolej + benzin v pomere 1:2 spravi co potrebujes aj v zippe. Alebo si postav acetylenak: https://www.youtube.com/watch?v=mnZcdk1oEVc
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Vyskusam - a dakujem
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

miso243 napísal: keď horí, neprodukuje takmer žiadny dym. Dá sa teda použiť ako núdzové kúrenie aj v miestnosti.
POZOR : v ziadnom pripade nepouzivat v miestnosti nic podobne :!: :!: :!: :!: To ze to nedymi, neznamena, ze to neprodukuje CO2. Je vela pripadov kedy sa takyto kurici rano nezobudili :!: Vseobecne plati, ze kazdy tepelny zdroj na baze horenia musi mat riadne vyrieseny, utesneny a vycisteny odvod spalin. Bez toho je to cista sebevrazda!

Budem este reagovat na tieto "Jet stowe" v porovnani s klasickym "drievkarom" co je ten odkapavac priboru z Ikea. Drievkar hori na principe toho, ze male kusky dreva maju velku plochu ktora je v kontakte s kyslikom a to umoznuje vyvinutie znacneho tepla v kratkom case. Vyhodou je jednoduchost, nevyhodou kratka doba ucinnosti co poznate ked zakladate ohen trieskami kolko vydrzia horet.
Naproti tomu "Jet stowe" pokial je dobre skonstruovany zacne vyuzivat energiu vznikajuceho tepla aj na nutene nasavanie vzduchu co v konecnom dosledku znamena mnohonasobne viac kyslika ako pri predoslom systeme. Viac kyslika znamena vyssiu ucinnost horenia dreva a najme podstatne vyssiu teplotu horenia. To ma samozrejme vplyv aj na teplotnu odolnost pouziteho materialu. Keby ste si "jet stowe" postavili z toho Ikea plechu tak to roztavite.

Osobne hodnotim "drievkar" ako blbost ktoru Vam nahradi vedomost ako postavit ohen pre konkretny ucel a druh dreva /mokre-suche/ : https://kopecek.pionyr.cz/nauc/ohen/druhy.htm
Potom Vam staci hrncek, kotlik, panvica, razen + par kamenov a pre WTSHTF ste vybaveny lepsie ako nosit zo sebou sprostosti...

Naproti tomu "jet stove" doma ako rezervny zdroj tepla na varenie je dobra vec, trepat to ale po lese...

Co do lesa ???:
Osobne som dospel k nazoru, ze do nasich lesov a na lezenie urcite plynovy a konkretne Jetboil Flash:
https://www.hudysport.sk/varice_camping ... 33761.html
Realne zovriete 0,5l vody za 2 min. pricom na najmensiu 100g kartusu uvarite 12 litrov vody - osobna skusenost. Vyhodou je, ze sa da pocas varenia prenasat, alebo ho zavesite co ocenite pri bivaku v stene. Je mozne zohrievat aj obycajnu panvicu, ale je to pomalsie... V kazdom pripade ma extremne nizku spotrebu plynu a prekona aj Primus a MSR co su etalony. Tento tip je primarne urceny na zohriatie vody pre dehydrovanu stravu, ale v pohode v nom uvarite co potrebujete. Vhodne je si zohnat redukciu ktora vam umozni doplnat kartusu z velkej propanbutanovej bomby... Svojho casu ju robil Cesky VAR...

Pre pripad WTSHTF potom varic benzinovy, resp multipalivovy a to konkretne od Primusu :
https://www.4camping.sk/p/varic-primus- ... el-bottle/
Tu spalite vsetko co najdete. Tento varic je vhodny aj do vysok nad 4.000 metrov kde mi uz plyn nesiel ako mal, pricom tento benzin ide stale nakolko si ho dokazete pumpickou - cerpadlom natlakovat. Co je vyborne tak "zere" palivo z roznych casti sveta. Ono sa casto stane, ze dojdete z europskym, alebo US varicom do Azie a nezere to ich palivo, resp, je vykon na polovici.... Vzdy to treba odskusat pred nastupom do steny :lol: :lol: :lol:
miso243
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa miso243 »

erebos napísal:
POZOR : v ziadnom pripade nepouzivat v miestnosti nic podobne :!: :!: :!: :!: To ze to nedymi, neznamena, ze to neprodukuje CO2. Je vela pripadov kedy sa takyto kurici rano nezobudili :!: Vseobecne plati, ze kazdy tepelny zdroj na baze horenia musi mat riadne vyrieseny, utesneny a vycisteny odvod spalin. Bez toho je to cista sebevrazda!
Preto som písal núdzové kúrenie. Prízvukujem núdzové. Samozrejme nemôžeš mať tú miestnosť úplne uzavretú. Kedysi boli v obydliach bežné otvorené ohniská.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"