WTSHTF - všobecne

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

WTSHTF - všobecne

Príspevok od používateľa aris »

Zaujima ma vas nazor na to, ake WTSHTF situacie (when shit hit the fan) povazujete za najpravdepodobnejsie v nasich koncinach a aky je vas nudzovy plan a vybava ked k WTSHTF situacii dojde.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

aris:

Moj nazor je ze vhodnejsia otazka nez 'ci' nastane by bola 'kedy' nastane.

A kedy nastane - to je zatial dost otvorene, momentalne to vidim na okno niekde medzi 2012 a 2028. 2028 uvadzam kedze som sa nedavno zucastnil zaujimavej prednasky jedneho renomovaneho ekonomickeho experta z wall-street ciastocne zameraneho na futurologiu (velmi zaujimava kombinacia :lol:, niekde by som vedel vyhrabat aj tu jeho prezentaciu, ale kedze vacsina tych grafov a globalnych ekonomickych ukazovatelov by bola dost nudnych, zjednoduseny suhrn je ze aj ked zo sucasnej 'krizy' by sa usa najneskor do 2014 malo ako tak pozviechat, dalsie roky nevyzeraju moc ruzovo a najneskor do 2028 pride druha kriza ktora polozi na kolena vsetky svetove trhy (bez ohladu na to ci/kedy pridu dalsie svetove meny ktore nahradia dolar - OPEC o tom sice hovori uz davno, ale ocakava sa ze cca do 2018 s vlastnou menou pridu krajiny BRIC - Brazilia, Rusko, India a Cina, ktore uz teraz tlacia na MMF, kedze USD ani EUR uz davno nie su skutocne podlozene zlatom). Zo socialne-ekonomickeho pohladu je na svete viacero sudov s pusnym prachom (hlavne v azii a juznej amerike), plus samozrejme je tu x neodhadnutelnych premennych - blizky vychod, nabozensky extremizmus/terorizmus, afrika, atd.

2012 pisem nie kvoli paranoikom (koniec baktunu v mayskom kalendari), ale skor kvoli ocakavanym znacnym problemom na financnych trhoch (splatne obligacie, atd.), ako aj ocakavanou krizou/problemom s OPEC, co kazde same o sebe bude znacnym problemom, ale ak sa to vyskytne spolocne tak by mohlo byt ozaj seriozny problem.

Atd. atd., pricom toto su veci ktore by narobili WTSHTF na globalnej urovni, a samozrejme je tu x dalsich veci ktore by vedeli narobit WTSHTF lokalne/v Europe - od moznosti ze by z akehokolvek dovodu rusko zavrelo kohutiky na ropovodoch az po moznost ze nejaka mala extremisticka nabozenska skupinka pusti vcelicku nad balkan (kedze nad USA sa tak lahko nedostanu, a vedia ze polozenie europskych trhov by polozilo aj americky, navyse na toto by im stacil aj hociktory z novsich Shahabov s nuklearnou hlavicou z ukrajinskych skladov, odpaleny vo vyske aby sposobil dostatocny HEMP, a hned by bola Europa naspat v prvotnopospolnej spolocnosti s maximalne tak kmenovym usporiadanim :shock: :lol: No a akoby to nestacilo, mame tu tiez moznost lokalnej alebo svetovej pandemie, ci uz sposobenej virusom zmutovanym v prirode alebo v nejakom labaku, tych poslednych par (vtacich a prasacich) bolo relativne malickych/neskodnych, ale WHO ocakava ze pridu aj horsie casy.

Kazdopadne tych moznosti je ozaj mnozstvo, od relativne malych WTSHTF az po seriozne TEOTWAWKI (The End Of The World As We Know It), ale aj ked som optimista a dufam ze k ziadnej z nich nedojde, bol by som hlupy pozerat sa cez ruzove okuliare. Preto si teda myslim ze ta otazka nie je 'ci' ale 'kedy'.

Tolko moj nazor,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
kapula
častý prispievateľ
Príspevky: 634
Registered for: 16 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kapula »

Ja uvediem maly priklad, argentina. Tam sa tiez system rozpadol. Cital som o tom peknu knihu na http://thetruthnews.info/lessons_from_a ... e_full.pdf

Pekne je tam popisane co sa zacalo diat. Unosy ludi, prepady na uliciach, devalvacia a zdrazovanie...

Ja ked si len predstavim, ze by v Bratislave nesiel 3-4 dni elektricky prud, tak by sme len videli co nastane. A staci aby to zasiahlo len mensiu oblast, a uz by bolo vidno co v ludoch naozaj je. A kedze byvam v bytovke, a nemam vlastne auto, tak asi by sa mi nepodarilo zdrhnut na vidiek a mal by som to vsetko v priamom prenose :(

Podla mna treba malicko mysliet aj na takuto moznost, lebo clovek naozaj nikdy nevie.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

kapula: Mhm, vypadok elektriny je spolocnym menovatelom takmer vsetkych WTSHTF scenarov. Rozdiel je len v dlzke trvania (od par dni/tyzdnov v pripade epidemie alebo napr. dlhodobejsieho zastavenia plynovych kohutikov a nasledneho kolapsu el.rozvodovej siete, cez par mesiacov v pripade ekonomickeho kolapsu, az po par rokov v pripade HEMP a pod.)

V Argentine kde sa jednalo o relativne malicky WTSHTF ktory bol 'len' ekonomickeho charakteru, si to vlada uvedomovala a bola to jedna z jej top priorit (samozrejme boli tam aj dlhsie vypadky, ale aj vtedy sa snazili aby elektrina sla aspon par hodin denne).

Elektrina je uplne zakladnym pilierom modernej spolocnosti, v pripade jej vypadku niektore systemy este chvilu mozu bezat na generatoroch a UPSkach, ale po par dnoch ci tyzdnoch sa spolocnost rozsype ako domcek z kariet. Bez elektriny nejde skoro nic, nefunguju cerpadla (cize nie je voda, plyn, neda sa natankovat benzin, nefunguje dopravny ani platobny system, cize ani zasobovanie / nie su potraviny, a samozrejme pada aj komunikacia - nefunguju pevne linky ani mobily, atd. atd. atd.

Zalezi ale aj od rozsahu WTSHTF, pricom amici sa asi najviac boja HEMP (preto je aj vojensky vyvoj momentalne smerovany smerom akym je), pretoze v tom pripade pada cely system aj spolocnost z jednej sekundy na druhu. Skoda ze Europske staty su v tomto trochu naivne, kazdy si hrabe na svojom malom piesocku a mysli si ze sa ich to netyka, a vela beznych ludi je prilis kratkozrakych alebo naivnych ('to sa u nas predsa nemoze stat', 'niekto sa o to postara', atd. :lol:


aris: Ak zijes v meste a chces byt aspon trochu pripraveny aj na rozne WTSHTF situacie, zakladom je dobre vybaveny BOB (Bail-Out-Bag). Na nete najdes spustu navodov/navrhov co do neho (a ak nemas rad anglictinu, aj bratia cesi tuto temu dost rozpitvavaju na ich forach).


Gunslinger
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Gunslinger, presne toto sme raz rozoberali v aute cestou na nejake preteky...

Staci si uvedomit, ze zasobovanie celej tejto krajiny je zavisle na VVN okruhu, staci aby niekde na SK padlo zopar stoziarov VVN a napriklad taka BA je v kolapse , nemocnice a kasarne by este par dni ficali na dieselgeneratoroch, ale hypermarkety a benzinpumpy by zavreli hned... a povstanie tu mame za 24hodin
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

roman: Suhlas, aj ked na tie nemocnice by som sa moc nespoliehal. Ak by slo len o malicky/kratkodoby, povedzme jednodnovy vypadok, tak by to mozno este ako tak prehrmelo, ale ak hovorime o vaznejsom WTSHTF, tak nemyslim.

Jednako by sa nedalo cakat ze by lekari a sestricky prisli do prace (deti by mali doma kedze skoly/skolky by samozrejme nefungovali), a v takychto sitauciach plati 'blizsia kosela nez kabat' (tiez su len ludia a prvorade pre nich v takej situacii bude postarat sa o seba a svoju rodinu), navyse bez moznosti komunikacie a dopravy by to slo len velmi tazko. Doprava by sa (okrem bicyklov a niektorych motoriek) pravdepodobne zastavila uplne - predstav si Blavu v piatok poobede niekolkokrat znasobenu (kazdy rozumny clovek by sa snazil dostat von), pricom policia by fungovala len velmi obmedzene alebo (pravdepodobnejsie) vobec. A aj ak by aspon kratkodobo v obmedzenej forme fungovala, nejake havarie vystresovanych vodicov na pristavnom alebo na vypadovkach by nemal kto riesit (a samozrejme ani ich odtiahnut, ci prist tam na sanitke) - teda ak by sa to info nejako cez CBcka a PMRka (s uplne zahltenymi kanalmi) vobec dostalo dalej, cize dopravne tepny by boli znefunkcnene bleskovo.

A bez policie, elektriny, vody, potravin, tepla, komunikacie, dopravy, atd. by to velmi rychlo eskalovalo na stav anarchie. Mozno by sa armada aspon nejako zmobilizovala, ale to by chvilu trvalo (plus aj tam by bolo kvantum 'dezercii' a samozrejme pripravenost nasej armady na takuto situaciu by bola debata sama o sebe).


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
kapula
častý prispievateľ
Príspevky: 634
Registered for: 16 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kapula »

Konecne aj na tomto fore trosku paranoje :)

Suhlasim, zdroj energie je vyznamna poterba na prezitie. Bolo to vidno na plynovej krize minulu zimu. Ak by plyn nepustili by sme len videli co by bolo.
Neviem ci bol nejaky nahradny plan, ako vykurovat domovy, ludia mohli nakupit nejake ohrievace na plyn v bombach, alebo alektricke ohrievace. Bohvie ci by to uniesla nasa slovenska elektricka sustava, ale predpokladam ze nie. Tym padom mohli nastat vypadky el. energie a kolotoc by mohol zacat.

Obrovska vyhoda v takejto situacii je rodinny dom, vlastna studna, naftovy generator a 58-čka s bubnovym zasobnikom :). Pitnu vodu si natahas zo studne, mraznicku s tym tiez udrzis na rozumnej urovni, ak mas kotolnu na tuhe palivo a kolnicku plnu dreva, hned si celkovo samostatnejsi.

Ja ked sa zamyslim ako by to bolo v BA, tak to nevidim ruzovo. Ak by som to doviedol do extremu, tak cakam ze tie 2 obchody s potravinami by v ruzinove boli velmi rychlo vyrabovane, v noci ked nefunguje el. osvetlenie by na ulicu rozumny clovek nesiel.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

kapula: Mhm, trochu paranoje neuskodi :wink: hlavne ak to clovek skombinuje so zdravym sedliackym rozumom... :-)

V katastrofickych filmoch clovek zvycajne vidi len zlomok toho co by sa naozaj udialo ale zato vidi spustu somarin (nehovoriac o samych hrdinoch - lekari, policajti, vojaci, atd. co sa vykaslu na vlastny zivot a blizkych, a namiesto toho zvolia sebaobetovanie pre blaho spolocnosti... a bla bla bla... heh :roll: V reale to ale takto nefunguje.

A sebestacnost (v zmysle vlastny dom, studna, generator a ups-ka, solar, kotol na tuhe palivo, zahrada, zasoby, atd. plus kamerovy system, dobra vystroj a vyzbroj, atd.) cloveka moze preniest cez par dni alebo tyzdnov, v idealnom pripade par mesiacov, ale dlhodobo nie. Predstava ze clovek sam ako Rambo obrani a ochrani sam seba (voci vsetkym tym ostatnym ktori by mu zavideli uz len to ze ma svetlo, teplo, vodu a potravu), tiez neobstoji - na dlhodobejsie fungovanie uz treba dobre vyzbrojenu/vystrojenu komunitu ludi (jeden alebo dvaja ludia neustrazia dom/zahradu/pole 24 hodin denne). V statoch sa uz davno formuju spolky ludi (ci uz ich nazveme 'survivalisti' alebo 'paranoici' :-) ktori su dohodnuti kde sa stretnu v pripade WTSHTF a ako budu postupovat, maju pripravene nejake zasoby a dohodnutu spolocnu/kompatibilnu vyzbroj a vystroj - od zbrani a kalibrov, cez CB/PMR kanaly az po typ filtrov na plynovych maskach.

Kazdopadne ak clovek nechce zit s ruzovymi okuliarmi (a - mozno - raz skoncit ako ovca), trochu tej zdravej paranoje neuskodi (vid Romanov podpis: 'Keep your paranoia fresh and crispy!' :wink:


Gunslinger
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa DUSO »

Na tuto temu napisal Ondřej Neff roman Tma. Oplati sa to precitat.
sano2
častý prispievateľ
Príspevky: 673
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa sano2 »

Keď sme pri katastrofách, pred mesiacom a kus som bol v službe v sobotu a vo štvrtok prasklo potrubie, ešte že mi zavolal kamarát nech si vezmem vodu na pitie a na kafe. Celý víkend sme boli bez vody. Je to normálne? To sa ti v civile jednoducho nestane. Dúfam.

Máme napríklad niečo, čo by veľmi pomohlo pri krízových situáciách ako napríklad povodne a pod. Keď buchla baňa v Handlovej, bola myšlienka nasadiť nás, pokiaľ sme sa papierovo rozhýbali a pokiaľ XYZ generálov porozmýšľalo ako prečo kto s kým a kde tak mali už telá z jamy von. Česť ich pamiatke. Pritom moji ľudia a technika bola nachystaná vyraziť a v mimopracovnej dobe sme boli schopný do max 90 min vyraziť z objektu. Bohužiaľ bez rozkazov a kopy spisov a nariadení a poučení a neviem čoho, sa ani lístok nepohne (skúšali sme ventilátor a nepohol sa).

Pravdaže sú aj jednotky o ktorých neviem (lebo podliehajú utajeniu) ktoré majú hviezdne zbrane a základne pod zemou a majú určite aj náhradné generátory a čakajú len na katastrofu v BA a vidieku (zvyšok slovenska) aby mohli okamžite reagovať na situáciu.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

WTSHTF? Od vojny s Madarskom (co sa lahko moze stat a nazavisle na tom, ze sme sucastou EU, NATO, OBSE, OSN, scenar mozem doplnit, kto by mal zaujem a bude velmi prekvapeny), cez vzburu a rabovacky domorodcov=obcianska vojna (Az uz nebude mozne ich uzivit), narastajucim problemom s imigrantmi v zapadnej europe a dlhodobo zhorsujucou sa ekonomickou situaciou konciac a to vsetko v priebehu 20-30 rokov nam moze hrozit, mozno aj skor. Ak to tak nebude, budem len sakra rad :).
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

mne je uz viac ako rok a pol znamy tento blog:

za ten cas sa slusne rozrastol. Ide o skusenosti z Argentiny z prvej ruky:

http://ferfal.blogspot.com/2008/10/thou ... -2005.html


citat z clanku, ktory linkujem :D

PART III: GUNS, AMMO AND OTHER GEAR

After TSHTF in 2001, only the most narrow minded, brain washed, butterfly IQ level idiots believed that the police would protect them from the crime wave that followed the collapse of our economy. A lot of people that could have been considered antigun before, ran to the gun shops, seeking advice on how to defend themselves and their families. They would buy a 38 revolver, a box of ammo, and leave it in the closet, probably believing that it would magically protect them from intruders.
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Ja som »

Rad by som doplnil z vyssie-uvedeneho blogu dalsi pomerne uzitocny odstavec :) (pre tych ktori ten blog necitaju cely)

"A LOT has been written on survival weapons. Everyone that is into armed survival has his or her own idea of the ideal gun battery. Some more oriented to a hunting point of view, others only as self defense means and others consider a little of both, and look for general purpose weapons. Talking about guns, there is one special subject I want to rectify, and it’s the point on what’s the primary weapon for the survivalist, specially an urban survivalist that has to function in a society, yes, even after the SHTF. The primary defensive weapon for the survivalist is his HANDGUN. It’s the weapon that stays with him when he is doing his business around town of working on the field. The survivalist IS NOT a soldier, even though you are a soldier or you once were the meanest mother on the battle filed, your home town is not a battlefield and it wont be, even if the SHTF. A LOT of water has to go under the bridge until the situation gets to a point where you can calmly walk down the street with a rifle on your shoulder. People, if you are interested in real world SHTF situation and you want to prepare for the real deal, then understand that this isn’t black or white. You wake up one day and listen on the radio that the economy collapsed and that the stock market closed indefinitely. What do you do? You still have to go to the office/work/whatever .Kiss the wife good bye and walk to the office with your AR across your back, or across your chest, Israeli style, and ready to shoot? You won’t get far. Someone will shoot you or throw you in jail, or in a mental institution."
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

inymi slovami (mijimi): ak zbran, tak primarne kratka gulova a SA vz.58V do ruksaku ako zalozna :lol:.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Praveze informacie asi mame velmi podobne - co viem tak by to vobec nebolo ruzove, vybava/vystroj/komunikacne prostriedky, atd. to vsetko ma od zdrojov akymi disponuje obycajna FEMA dost daleko. A ano, nieco mame, a napr. 5ty pluk a par im podobnych su na tom o cosi lepsie nez zvysok armady, ale vaznejsiu SHTF situaciu by za sucasneho stavu nebola sanca nejako ukocirovat, nehovoriac o tom ze v armadnych prioritach je bezne civilne obyvatelstvo hodne daleko od vrchu. Plus tak ako hovoris je to podmienene byrokraciou/papierovanim/rozkazmi, co by v pripade SHTF a znacne limitovanej komunikacie bolo len dalsou komplikaciou.

Vo vojenskych skladoch by sa toho naslo dost, horsie by to bolo s pouzitelnostou. A keby sa nahodou vyskytla mala nehoda (ci uz sposobena tym alebo tamtym) v Jaslovskych Bohuniciach alebo Mochovciach (napriek reciam o bezpecnosti ani jedna nema zelezobetonovy containment...), tak by ludia v mestach v najblizsom CO kryte dnes nasli diskoteku... :roll: :lol:

A aj keby sa nieco zo starej techniky podarilo spojazdnit, vo vacsine pripadov by to aj tak moc nepomohlo, napr. stare vojenske elektrocentraly a moderna elektronika moc nejdu dohromady (rovnako ako napr. lacacke generatory z Baumaxu a moderne elektrospotrebice).


aris: Mhm, tiez som to kedysi cital a je to ozaj poucne citanie. Treba ale zvazit aj to ze 1) tam to bola len uplne mala / ekonomicka SHTF a 2) kedze uz sme v EU/Schengene/... tak nieco v tomto style by u nas moc nehrozilo - alebo by to bolo miernejsie, alebo naopak o dost horsie. A zo SHTF ekonomickeho charakteru az tak velku obavu nemam, pri tom to pojde vcelku pomaly a komplexne (vsetci a vsade), horsie by to bolo s SHTF ktory by bol rychly alebo okamzity. A ohladne vyberu zbrane/zbrani a taktiky, tak to by zalezalo na konkretnej situacii (je viacero moznych kombinacii kratka/dlha).


Gunslinger
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"