OBUV -pracovné i sukromné použitie

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

Pouzivam grangers na gtx, vtieram do nahriatej topanky.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

v Treklande kupujem vosk, ktorý natriem kefkou na botu a teplovzdušnou pištoľou z dialky lehounce ohrejem, aby vosk vsiakol. Impregnácia je porovnateľná s kačicou, ktorá sa kúpe vo vode a guľôčky vody po nej utekajú dolu. 8)
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

ak mas ruru, ktora vie spolahlivo udrzat teplotu okolo 50 stupnov, tak je to jednoduchsie riesenie ako teplovzdusna pistol, ktora ma spravidla velmi vysoku teplotu, cize treba davat pozor na prepalenie a navyse posobi iba na jedno miesto. Rura ti prehreje topanku aj do hlbky.
Jago
občasný prispievateľ
Príspevky: 24
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Jago »

Nemá membrána problém, ak je to vosk -neupchá ju?
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

No len potom rúru dobre vyvetraj, lebo keď si to manželka nevšimne a upečie prvé vianočné pečivo, tak ťa asi zabije... :mrgreen:
(sorry, nedalo mi - vlastná skúsenosť :oops: )
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Áno, máš pravdu - vosk nie je veľmi vhodný na membrány, lebo síce tesní, ale obmedzuje funkciu membrány.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

ako som pisal, pouzivam ten grangers gtx - neviem aky je rozdiel medzi klasickym voskom na kozu a tymto urcenym na goretex, ale mam 2 kozene topanky s gtx nembranou a obe vetraju, natieram ich takto uz roky.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Vosk obmedzuje membranu ale to robi aj samotna koža(aspon ja nepozorujem ziadne dychanie, na rozdiel od goretexovej vetrovky). Mozno to ma zmysel pri nejakych letnych kozenych topankach, pri zimnych dopouzivam Nikwax a idem na vosk.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Tiež som toho názoru, že GTX v kvalitných kožených topánkach nemá iný význam ako marketingové zvýšenie ceny výrobku. Mám kožené vibramy bez GTX, samozrejme dobre naimpregnované, a tie tiež neprepustia dnu ani gram vody. Používam ich na zimné (technicky menej náročné) lezenie v mačkách (mix: skala, sneh, ľad), takže ani s nadmerným potením nôh nie je problém. Ale je mi jasné, že v letných ľahkých topánkach by to bolo zrejme iné...
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

U masívnych turistických kožených topánok sa naozaj môže zdať membrána ako zbytočná, a väčšinu času aj je. Ale v náročných podmienkach keď ti raz taká topánka kompletne premokne - čo sa stať môže, tak potom trvá dni kým preschne resp. ak prší aj ďalší deň tak po chvíľke chodíš v mokrom. Na to je dobrá tá membrána.

Druhá vec je, že nie všetky kožené topánky sú masívne na nosenie do lesa. Kožené topánky sa nosia aj k obleku. Kvôli vzhľadu musí byť koža o dosť tenšia ako u turistických a teda by aj rýchlo premokla. V goretexových môžeš chodiť celý deň a si v suchu.
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

Osobne na gore tex nepouzivam ziadnu inpregnaciu a ani po celodennom chodeni v dazdi do topanky nenatieklo, az na jeden jediny pripad, kedy mi voda natiekla vrchom do topanky. Nepocital som, ze je az tak hlboka ta mlaka a tam by ziadna inpregnacia nepomohla
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Stará technológia z ruska je napustiť kožu brezodechtovým olejom. Dodnes ju používa napr. Maindl u modelu Perfekt.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

Tomas> ako vyzivujes kozu?
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

Kozene gore tex nemam
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Tak ale to je uplne o inom :) Ked ti zmokne kus latky je to ine ako ked ti namokne topanka z hrubej koze. Ak budes slapat 2 dni, tak tu namoknutu kozu citit budes (co sa vahy tyka).
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"