Obydlia

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa telra »

nie zrovna WTSHTF obydlia ale mynimalne k teme ekonomickeho SHTF a zaujimave:
http://imgur.com/gallery/ApX9K
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Mam otazku, mate niekto skusennosti z ponornou pumpou ktora sa da zapojit na darling?
Mam kopanu studnu hlbky do 9m. Pumpa by mala byt odolna voci piesku, lebo toho mam az moc.
Podmienka je co najnizsia spotreba ele. energie.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Ja by som ti odporúčal skôr vhodne vypočítanú a umiestnenú akumulačnú nádrž, ktorú naplníš keď to ty uznáš za vhodné.
Vhodne vypočítané myslím to, že nemôže tam zostať voda dlho, lebo je to biologicky živé :) teda aby sa za pár dní celkom vyprázdnila. Umiestnenie myslím, aby bola umiestnená dosť vysoko aby samospádom sa dostala kam treba ale aby zase nebola zohrievaná slnkom alebo teplom z povaly. Možno by sa dalo pouvažovať o spojení dvoch nádržiach, kde jedna menšia by slúžila ako kuchynská-pitie (tam by bola voda neustále v pohybe), a druhé väčšie na ostatné.
Okrem toho treba dbať nat,o že moderné a pekné batérie potrebujú nejaký tlak vody, a nie som si istý že samospád v každom prípade postačí. Tam sú vhodnejšie jednoduché staromódne batérie s priamym 1/2" napojením a nie moderné pákové miešacie batérie so spodným napojeným cez flexi hadice.
Nechcel by som aby v prípade sht sa hocikedy zapínalo čerpadlo a týmpadom aj agregát keď klesne tlak v nádrži. Môže sa to stať aj v nepríjemnej situácií keby by bolo vhodnejšie byť ticho a nenápadne.

Ps. napĺňanie akumulačnej nádrže sa dá kľudne spraviť cez tiché pomalé čerpadlo a fotovoltaiku a prepadom nadbytočnej vody do zbernej nádrže na polievanie, kde môže zostať aj 28 dní.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Preto chcem aby to bola ponorka a darling.
Nieje skoro pocut a ked nejde elektrika dokazes darling tlakovat aj CO hasiacim pristrojom cez ventilcek na vzduch.
A voda ide aj na co pohon. Darling chcem aspon 50L. A velka nadrz na mojej rovnej streche nieje dobry napad, dom mam na piesku, tak nechcem pretazovat niektoru stranu domu.
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Skemro tak daj plochu nadrz na celu strechu, barak ti sadne rovnomerne ;) Ako hlboko je holt otazne :P
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Podla neboheho deda co bol u Nafty Gbely, je pod nasim domom 300m piesku a tusim 3 ilove lavice.
Prva necele 2 metre od povrchu, druha okolo 9m od povrchu(tam mam studnu)
tretia ani netusim. To by som ale hlboko klesol ;o)
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

A čo? Keď to klesne príliš, nadstavíš vrch a spodok vyhlásiš za obývateľnú luxusnú pivnicu.
A ak sa to nezastaví ani potom, dohodneš sa s Naftou na zriadení vrtného múzea a budeš žiť z doživotnej renty :D
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

z prizemia sa stane pivnica, prijmes rakuske obcianstvo a v pivnici zavries deti...
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Vogoni, sak by to neudrzali zaklady a to druhe zaludok ;o)
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Nádrž na plochú strechu alebo nad krov ... radšej nie, v lete síce poteší teplo naviac pri kúpaní, ale na nielen na pitie nebude dobré ale aj sa rýchlejšie "zafarbí" ... o následkoch v zime ani nehovoriac.
Ja by som nádrž na vodu určite dal do priestoru ktorá je zaizolovaná.
Prepočítajte váhu nádrže na vodu, a potom meter štvorcového muriva hrúbky 44cm (0,44 x 750kg). A tej steny je tam dosť. O váhu stropu ani nehovoriac . A do základov sa prenáša váha stropu do polovice rozponu medzi nosné steny (ak máš rozpon 4m, a žb strop hrúbky 17cm tak cca.2,4 x 0,17 x 2200kg na bežný meter nosnej steny). Ak dáš 400-500litrov tak to nebude nič neprekonateľné. Apropo CO flaše, uvažuješ s nimi ako o jednorazovej veci? tj po spotrebovaní musíš dovliezť nové?
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Mam doma asi 4co hasiace pristroje a ked sa pozres na nalepku slovenskeho hasiaceho pristroja (kodreta) tak zistis,
ze ta firma je u nas v dedine, takze plnenie bez problemu ;o)
A asi este par CO si zadovazim. Teraz kazda vecsia firma meni, lebo stare sa uz nesmu pouzivat a nevedia co stym, v zbere to brat nesmu a tak ak das flasu vina, tak ich par dostanes, dokonca si mozes vyberat. Je to dobre na chladenie a ak je prazdny , mozes ho upravit na pohon pneu naradia, ci ako plyn do zvaracky.
V sustruhu prazdny COckovy povolis , hlavu vyberies a odstranis z nej nasavaciu trubku co ide na dno. Potom znova pretesnis zavit a nastobujes nazad. A mozes dat naplnit= po otvoreni pojde uz len plyn a nie namraza co hasi. Pred pripojenim na pneu naradie ti odporucam otocit hasicak , nechat ho chvilu tak a potom odfuknut, zbavis sa vody co je vo vnutri. Ak chces pouzit pneu brusku.... Odporucam ti kupit 1 regulator tlaku, mozes si nastavit optimalny tlak na dane naradie a tak ho mozes pouzivat dlksie. (Ked nieje elektrika tak pneu naradie z lidla je super ;o)
Používateľov profilový obrázok
siver
prispievateľ
Príspevky: 321
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa siver »

skemro napísal:Mam otazku, mate niekto skusennosti z ponornou pumpou ktora sa da zapojit na darling?
Mam kopanu studnu hlbky do 9m. Pumpa by mala byt odolna voci piesku, lebo toho mam az moc.
Podmienka je co najnizsia spotreba ele. energie.
O ponorným čerpadlách trocha viem ... tak skúsim odpovedať:
1. Na darling (tlaková nádrž) sa dajú zapojiť v podstate všetky ponorné čerpadlá. Musíš ale použiť adekvátny tlakový spínač. Funguje to ako s obyčajným nasávacím čerpadlom ...

2. Proti piesku nie sú úplne odolné žiadne klasické ponorné čerpadlá, teda okrem drenážnych (kalových) čerpadiel, ktoré sú ale stavané na vysoký prietok a malý tlak. Používajú sa napr. na odvodnenie stavebných jám a pod. Takže to nie je pre teba ... ani cenovo.
Pri klasických ponorkách sú konštrukcie, ktoré sú odolnejšie proti opotrebeniu pieskom. Sú napr. 4"-vé ponorné čerpadlá, pri ktorých výrobca deklaruje maximálne množstvo piesku do 120-130 g na m3 vody. Mám ale v praxi overené, že vydržia aj viacej. Ale samozrejme z množstvom piesku sa znižuje životnosť.
Pre príklad uvediem, že niektoré firmy, ktoré vŕtajú studne - s nimi čistia nové vrty. Samozrejme, že hydraulika sa po čase zničí ... a musí sa vymeniť.

3. Spotreba závisí od toho koľko vody a pri akom tlaku potrebuješ čerpať. Ponorky sa vyrábajú s motormi od 0,25 kW (250W). Ale to sú ozaj slabučké čerpadlá s max. prietokom do nejakých 25 l/min pri nízkom tlaku.
Pre bežné domácnosti sú najpoužívanejšie 0,75 až 1,1 kW ponorné čerpadlá, závisí to hlavne od toho, či majú aj závlahu a akú veľkú. Ale ak by to bolo len pre domácnosť + malá závlaha, zmestil by si sa aj do 0,55 kW.
PS: Všade hovorím o el. výkone

Trocha nerozumiem tomu pohonu na CO :) Pohon síce máš ale nemáš čo tlačiť.
V 50L tlakovej nádrži nikdy nie je 50L vody!!! V tlakových nádržiach s gumovým vakom, ktoré sa najbežnejšie inštalujú je tak 40-45% vody z jej celkového objemu. Takže v 50L nádrži bude tak 20-25 l/vody.
V nádržiach bez vaku bude viacej vody ale nikdy tých 50L. Tie sa ale montujú pomenej, je s nimi starosť s dofukovaním vzduchu ...
Takže (teoreticky) pri tvojom riešení musíš použiť tú nádrž bez vaku ale určite väčšiu a potom tú sódovku môžeš púšťať do domu :) Ale, či to bude fungovať, ako si to predstavuješ ti veru nezaručím ... neviem si prakticky predstaviť to priebežné tlakovanie darlingu ... jeden bude otvárať kohútik v dome a druhý bude púšťať CO??? Alebo tá CO fľaša pri výpadku el. bude neustále prepojená s darlingom??? alebo ako??? ... pozor na max. tlak ...
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Vies poradit aj znacku cerpadla okolo 1kW? Pripadne aj cenu. Studna je kopana a asi v 9m bude ponorne cerpadlo.
Na lodi ked nam prehrialo generatory, tak som zo 150L hydroforu hasicakom vytlacil 108L vody do expanznej nadrze. A mohli sme nastartovat generator.
Podla tlakomeru som som dofukoval, voda tiekla tlak padal, tak som zasa dofukol ;o)
Takze som vlastne vytlacil vsetku vodu co tam bola tlakom CO2.
Ako nudzovka dobre.
Používateľov profilový obrázok
siver
prispievateľ
Príspevky: 321
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa siver »

Tak to je ozaj taka nudzovka ...
Posli mi tvoj mail do SS ... zajtra ti nieco poslem, teraz nemam cas ...
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Skremro
v pripade pruseru bude platit heslo : vediet sa zaobist. V pripade pruseru bude asi najlepsia klasicka rucna pumpa. Spotreby vody v klasickej domacnosti pojde drasticky dolu a elektricke cerpadlo na tlakovanie vody do vodarne bude len zbytocny luxus.
Pritom staci len dobra rucna pumpa a mozes tahat vodu z tvojej studne, pripadne tlacit do nejakej nadrze na streche a potom napajat primitivny vodny okruh v dome.
Priklad rucnej pumpy co by asi najviac vyhovovala wshtf situacii
http://www.vodoshop.sk/cerpadla/rucne-c ... age_id=311
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"