Obydlia

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
matkoo
prispievateľ
Príspevky: 295
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa matkoo »

erbos:ide o princip radiador je salavi zdroj kurenie tj musis dat vysoku teplotu aby si vyhrial celu miestnost
jednoducho kazdy meter od radiatoru je teplota nizsia a to nehovorim o prekazkach napr zle postave kreslo atd

- aka je navratnost v tvojich podmienkach??? toto som neriesil som na zapade SK tu su max 2-3 dny ked je teplota pod -15 aj ked najlepsi firmi co robie TC su svedi a fini inak TC je obratena chladnicka
- za 8 rokov si dal kolko do udrzby /vymena cerpadla a pod./ na pravidelnych kotrolach asik 50€ rocne
- kolko ta stala vstupna investicia? cca 10ooo€
- isiel by si do toho znova Urcite

len netreba zabudnut na par dalsich veci
vonkajsia jednotka by mala byt umiestnena na slnecnom a hlavne nesmies ju obostavat je tam nutnost vymeni vzduchu v lete ked je vonku 30 pri TC je 24-26
uz pri planovany domu musis ratat ako chces mam riesene kurenie, napr orientacia okna zateplenie atd
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Matkoo : princip mi je jasny. Radiatora spominam preto, lebo poniektore firmy dodavajuce TC doslovne ponukaju moznost vyuzitia stareho radiatoroveho systemu. Podmienkou je zaizolovanie do stavu pasivnej stavby a velky objem vody v systeme.

Za zvysok odpovedi dakujem....
matkoo
prispievateľ
Príspevky: 295
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa matkoo »

erbos: ak chces staru stavbu dat to pasivneho modu tak musit ratat aj z riadenim vetranim atd
podla mna radiatory nieje spravny smer bo TC mude musiet makat na plne pecky a uz sa straca dalsia ich vyhoda a otazka aku chces mat teplotu v dome
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

matkoo : absolutny suhlas, len postujem ponuku vyrobcou :
https://www.teplochladno.sk/94-vysokoteplotne-systemy
https://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-ce ... asna-volba

Netvrdim, ze je to najvhodnejsie riesenie, ale ze je tu ta moznost.

Osobne som sa pre tepelne cerpadlo nerozhodol. Mam kombinaciu plyn - radiator + kotol na pevne palivo co spali vsetko. Prikladam pokial mam naladu, pokial sa mi nexe kuri plyn a automatika. Uspora je evidentna a nemienim to menit.

Krb je dobry pokial chce mat clovek pocit ohna v obyvacke. Pokial chce realne kurit pevnym palivom je vyhodne mat kotolnu a kotol na to urceny - to je najekonomickejsie riesenie. Poznam ludi co maju primarny zdroj tepla krb a neni to nic prijemne tahat si drevo do obyvacky 6x denne....
miso243
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa miso243 »

Úskalia krbu poznám z "prvého radu". Má ale problém kým sa mu rozohrejú 2 pece.(tiež poznám z "prvého radu"). To by riešil jeden krb, lebo nábeh teplého vzduchu je najrýchlejší, a preklenul by čas rozkúrenia pece. Samozrejme bordel z kúrenia v interiéry to nerieši skôr zvyšuje.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Miso : tak jeho riesenim potom bude tzv. "krbova pec". Jedna sa o krbovu vlozku v akumulacnej obstavbe /napr. AKUMOL hrubky 5-7 cm podla podmienok pouzivania/.
Jedna sa de facto o klasicku krbovu vlozku ktora je v uz spominanej akumulacnej obstavbe. Obstavba ma uzavieratelne otvory. Pokial treba teplo ihned otvory nechas otvorene a funguje to ako klasicky konvekcny krb - cize rychla nastup tepla. Akonahle mas vykurene uzavres otvory a teplo zacina akumulovat do obstavby, ktora ho potom sala do priestoru aj 24 hod po vyhasnuti krbu.

Treba si ale dat pozor na jednu vec a to, ze ne kazda vlozka je dimenzovana na to aby vydrzala teplo, ktore vzniuka v akumulacnej obstavbe. Klasicka vlozka je prudenym vzduchu ochladzovana a po uzavreti otvorov v obstavbe by sa skrutila. Z hlavy viem, ze do akumulacnej obstavby su vhodne vlozky Brunner, Hoxter, Kobok, Spartherm. V kazdom pripade sa na to treba opytat vyrobcu vlozky pred tym, nez ju kupite. Doslovne musi mat uvedene, ze je urcena do akumulacnej obstavby....
Pri ostatnych vlozkach je mozne pouzit akumulacnu obstavbu tiez, ale nesmu sa uzatvarat prieduchy....
matkoo
prispievateľ
Príspevky: 295
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa matkoo »

Erbos asik som blby ale ale TC davalo 80C tak len pri prikureni elektro spiralov
ja mam nastavene na teplu vodu max 40C a v zime kurim na 22-23C
COP (A2W35) ked som kupoval ja tak COP sa ratalo pre A-2W40
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Obidve pece mam uspesne rozkurene a cakajuc na to, kym teplota v interieri prekroci civilizovanu uroven, rad by som reagoval.

V prvom rade velka vdaka za vase rady, tipy, skusenosti a celkovo za vsetky prispevky!

Ako som spominal, nie som na chalupe stale. Travim tu cca 50% casu, takze su obdobia kedy tu 2-3 tyzdne niesom. Zaoberam sa teda dvomi scenarmi, kurenie 'v case ked som tu' a kurenie 'v case ked tu nie som'.

V case ked tu som kurim drevom. Urcite sa to da dalej optimalizovat, ale tento bod je na zozname priorit az niekde nizsie. Moj primarny zaujem je riesit cas, ked tu nie som.

Momentalne temperujem jednu malu spajzku so zasobami, sachtu s cerpadlom, a jednu skrinu v ktorej je prietokovy ohrievac. Vsetku vodu, ktora sa vypustit da, vypustam pred tym, nez odidem na den alebo dlhsie.
Mam za priehrstie negativnych skusenosti so zamrznutymi alebo inak nefunkcnymi termostatmi / ohrievacmi, a naslednymi skodami (to asi najhorsie: 2x novy prietokovy ohrievac, pretoze v 'hadovi' ostala voda....). Asi su to len moje predsudky, ale budem preferovat hoc aj menej efektivny system, ktory ale v pripade, ze zlyha elektrina, resp. cokolvek ine, nesposobi skody v stovkach ci tisicoch eur.

Z toho dovodu som vsetky systemy, ktore na distribuciu ci akumulaciu tepla pouzivaju vodu, vylucil. Aj ked chapem, ze mnohe z nich su efektivnejsie.

TC vzduch-vzduch, podla toho co viem, bez elektriny sice nebude robit nic, ale ani sa nepokazi. Aj ked bude -25.

Mal by som este nasledovnu otazku:

Uplne obycajny 80l-100l bojler, prikon tak radovo 2000W, to co sa bezne predava za ceny v rozsahu 200e-300e - prezije to v zime v nevykurovanej miestnosti, v ktorej klesne teplota na -10 - -15 stupnov? Straca pri takej okolitej teplote skrz izolaciu menej tepla, nez mu jeho vnutorny vykurovaci element dokaze dodat?
miso243
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa miso243 »

O bojler by som sa nebal (kym je elktrina) ale asi tažko ochrániš prívody.
Pri kúrení si neuvažoval o infrapaneloch? Nemám s nimy skúsenosti ale ich zvažujem ako doplnok ku krbu a peci. Hoci u nás doma zriedka niekto nie je, ale rodičia majú už okolo 70 a chcel by by som ich odbremeniť od nosenia dreva pokiaľ nie som doma. Panely majú príkon cca 100-850W. A nakoľko sú to infražiariče ohrievajú pevné predmety a steny takže by tam bola aj nejaká tepelná zotrvačnosť ak ti dôjde šťava.
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa romen3 »

Co sa boilera tyka, ja na chalupe cez zimu nebyvam, iba ak na rusnackeho silvestra. Na zimu vsetko vypustam a este prefuknem vzduchom aby tam ostalo fakt co najmenej vody. V zime som raz prisiel na chatu a vonku - 8 a vnutri - 12. Jeden ventil neprezil aj tak, zabudol som ho otvorit. Ale vodu som vypustil aj z boilera a do zachoda som vysypal tolko soli, ze to nezamrzlo, ale v tom rohu akoby zazrakom aj ked zamrzlo, tak nikdy wc neroztrhlo a po okrajoch bolo roztopene vzdy. Vodu tam nechavam aby som nemal smrad zo zumpy. Tiez uvazujem nad temperovanim a vychadza mi to, ze asi normalne napojim plyn a kotol. Mam tam na pozemku vyvedeny plyn. Uvazoval som nad 2kw pecou na solar, priamo predavaju zostavu na to, ale 100 rocna kamenna budova, bez zateplenia, potreboval by som daco vykonnesie a zvykne tam napadat meter snehu. Potom som premyslal nad TC a mam kvantum vody, ale investicia ohromna a ucinnost diskutabilna prave kvoli konstrukcii domu z kamena, bez zateplenia v udoli v zime s 4-5h slnecneho ziarenia... Takze asi tak. Asi spravim rozvod radiatorov cez strechu super zateplim rozvody a v jednej miestnosti prerobim neucinny kozub na pec s vymennikom a v sklade kotol na plyn s automatikou a temperovat asi len aby nezamrzlo, podla ceny prevadzky mozno aj nad rosny bod a ked pridem zakurim v peci a rozpali aj radiatory a vypne plyn automatika. Lebo ked sme prisli a aj ked centralna kachlova pec je fakt vykonna a vykuri skoro celu budovu, v zime mi to trva 1 a pol dna kym to dostanem na 18-20 stupnov aj ked palim dreva uz tak ze su dvierka na peci rozzeravene do cervena a este v obyvacke aj kozub naplno ale ten ma ucinnost uplne smiesnu. A to uz mam vymenene okna. Este zlepsim zateplenie stropov, ale budovu zateplit tazko kedze mury su z kamena a maju okolo 1m hrubku. Svokor chcel zateplit zvnutra ale zhodnotili sme, ze by to tam moc kondenzovalo kedze mury by sa neprehriali a nemali ako vysusit. TC moc v takychto budovach by som neveril v ucinnosti. Je to super ale pri inych konstrukciach. Neviem co mas ty, ale TC na starych budovach co su dnes uzivane ako chaty, no neviem...radsej nadrz na mazut ak nie je pripojka plynu. A ak mas vela pristoru tak sa da aj biomasa s kombinovanymi pecami s automatikou a to sa da nalozit aj na 1-2 tyzdne a aj viac ak iba temperujes.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

som : aha uz rozumiem - to je chata....

Ohladne tepelneho cerpadla suhlasim s Romenom. Ty ale nechces klasicke cerpadlo, ale v podstate taku klimatizacnu jednotku do jednej izby ze ???? S tym, ze ocakavas, ze ti to bude prihrievat aspon jednu miestnost a ochranis to od premrznutia????

Ako som spominal nemyslim si, ze v zimnych mesiacoch budes mat dostatok el. energie z vlastnych zdrojov na to aby si to utiahol. Vsetko zavisi od polohy takze pokial si myslis, ze ano tak potom to ma vyznam. osobne o tom pochybujem.

Mas tam akykolvek zdroj energie??? Ci uz elektrika, plyn???? Plyn asi ne, ale pokial je elektrika tak by som riesil temperovanie jednej miestnosti napojenim na siet a tvoja solarna elektraren + baterie mozu posluzit ako zaloha. Zaroven si cez SIM prepoj dom so svojim smartfonom a v pripade poklesu teploty z akehokolvek dovodu ti to oznami a budes mat cas predist skodam.

Mas este moznost co som videl v Rakusku a to temperovanie chaty cez "gamatky" elektronicky riadene. Cize v kazdej miestnosti pec na plyn s regulatorom. Plyn na zahrade v nadrzi. Ziadna voda. Neviem ale aka je financna narocnost oproti elektrike.

Ja na zazimovanie chalupy otvorim 3 ventily a vsetky baterie, splachnem zachod a nalejem nemrznucu zmes do ostrekovacov. Bojler pri nizkych teplotach zmrzne tiez, je treba ho vypustit....
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa romen3 »

nemrznuca zmes ma nenapadla. pritom take logicke a genialne. to odkopirujem. ja vzdy trpnem ci nebudem kupovat po zime novu misu.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Tiez mi to napadlo pri totalne zamrznutej mise prvu zimu. Avsak predpokladam, ze to nebude pripad, kedze to nie je rura, kde je 5m+ stlpec vody. predsalen je to 5-10cm, ktore sa maju kam roztahovat. Mate niekto skusenosti s prasknutym porcelanom zo zimy?
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa romen3 »

No ja to nechcem moc riskovat. Ale vydrzat by to veru malo aj vdaka tvaru misy. No radsej tam daco vlejem/vsypem ako pri nahodnej zimnej navsteve zistit, ze musim kupovat novu misu a do vyriesenia situacie chodit do zimnej prirody, to sa mi nechce.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Mesi napísal:Tiez mi to napadlo pri totalne zamrznutej mise prvu zimu. Avsak predpokladam, ze to nebude pripad, kedze to nie je rura, kde je 5m+ stlpec vody. predsalen je to 5-10cm, ktore sa maju kam roztahovat. Mate niekto skusenosti s prasknutym porcelanom zo zimy?
Dám jednu z tých mojich prvých chalupárskych skúseností.
Keď som kúpil chalupu, tak po prvej zime som robil komplet nový rozvod vody. Šachta na vodu sa nejak nestihla, nuž vodomer šiel do chodby. Na zimu som urobil tie opatrenia, dokonca požiadal obecného vodára o zatvorenie ventilu od hlavného prívodu. :roll:
Počas zimy som šiel občas na kontrolu..pred jej skončením ma šiesty zmyslel doslova posadil do auta a hajde na chalupu. :|
Kuwa, dvere som musel vyvaliť, lebo parkety solídne vzduté, voda skoro po kotníky, steny navlhnuté do pása, a z vodomeru gejzír.
Všetko to bolo spôsobené tým, hlavný ventil prepúšťal, voda v merači zamrzla a roztiahla ho, po oteplení sa už len realizovala. Následky boli v dvoch chodbách, kuchyňa, wc, izba. :x
Keďže jedna z prvých vecí po kúpe chalupy bolo uzatvorenie poistky, nuž všetky škody pokryla...dokonca aj na kávu ostalo. 8)
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"