Obydlia

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Skôr než začneš kopať väčšiu pivnicu, skús zamyslieť ako by si to mohol tak spraviť, aby to nevyzeralo ako pivnica. Napríklad vstup cez starú menšiu pivnicu ktorú tak zamaskuješ aby nikoho nenapadlo to skontrolovať (napr.pred dvere do novej pivnice dáš poriadne hnusne zašpinený hajzel a tesne za hajzel otrasný "plagát" za ktorým sú dvere :-) Podľa mňa iba to neukradnú, čo nenájdu alebo o čo nemajú záujem (ešte sa mi nestalo že by ukradli nejaký starý pracovný nástroj-ten kto kradne, pracovať nechce).

s ochranou obydlia sa tu trápime roky, ale 100% návod nenájdeš.
eloquent_khayyam

Príspevok od používateľa eloquent_khayyam »

Z historie sa najlepsie uci. Ludia nemali najvacsi problem sa uzivit, mat aku taku zivotnu uroven. Aspon teda nie v tejto oblasti. O juznom Slovensku ani nehovoriac. Urodne pody... Problem boli dane, odvody, proste to, ze museli nedobrovolne zivit inych, co zili z ich mozolov, na ich ukor pod hrozbou represalii. Ci uz panovnici, alebo najazdy nepriatelov. Preto si myslim, ze prostredie by malo byt dostatocne nehostinne pre cudzinca rabovaca, aby tam nechcel zostat a maximalne vyzral co najde a isiel dalej. To tam nechat a docasne opustit priestor. Na unik musia byt vsetci neustale pripraveni. Zasoby mat ale strasne dobre skryte. Casto veci schovavat a mat rozkramene len to, co aktualne robime. Tazko predstavitelne, ale..? Hlavne teda nedava moznost chovat zvierata. Co je teda obrovsky problem. Ak pridu v case zberu plodin, tak tiez problem.

Mnoho pocetna skupina - dedina sa vie branit mensim rabovacom, ale pritahuje aj viac pozornosti a vzdy sa najde niekto silnejsi, viac clenov, lepsie vyzbrojeni, skusenejsi, alebo akoze oficialni vyberaci dani... Ked nieco mas, davaj... ked nemas, davaj aj tak. Ak nieco mas a schovavas, vzdy sa najde v komunite - dedine neprajnik, zlomyselny clovek, prospechar, co robi donasaca. Takze sa vsetci musia mat zle a tak v tej dedine spolocne si nazivat. Zavidiet si aj nos medzi ocami a politikarcit aj o tom, co ma kto na obed ci veceru "slovenska dedina" ako vysita.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Kuly, nevravíš zle, ale všetko to závisí aj tak od kvanta premenných. Môže nastať aj taká WTSHTF situácia, že ani tým vyberačom sa nebude chcieť vandrovať po krajine.
:wink:
OK, ale chápem pointu tvojho príspevku, že si chcel upozorniť na to, že ak už niekto niečo škrečkuje, nech nezabúda schovávať zásoby a nech je ready na rýchly útek. Napokon, tak nejako žili naši predkovia za tureckých nájazdov. Včas sa zdekovať do hôr bolo niekedy otázkou života a smrti. Rovnako ako bolo otázkou života a smrti nájsť po opadnutí hrozby a návrate aspoň časť schovaných zásob. Lenže dnes tých možností ako kdesi čosi schovať je podľa môjho názoru pomenej. Zvlášť, ak sa bavíme o kilogramoch vybavenia, či potravín.
:oops:
Samozrejme, bavíme sa len o určitej časti mysliteľných scenárov, ale aj tak je toto podľa mňa zaujímavá téma na diskusiu.
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa romen3 »

Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Nenasiel som vhodne miesto kam to dat, tak skusam tu.

Mam celkom zastrcene byvanie, mimo ludi, a pracujem na dosiahnuti jeho samostatnosti od okoliteho sveta. Nie kvoli nejakym WTSHTF katastrofickym scenarom, ale napr. kvoli zmenam pocasia za posledne roky, ktore pozorujem. A moznosti ze sa tam zrazu ocitnem dni (alebo dlhsie) odrezany od okoliteho sveta.

Elektrinu mam ako tak vyriesenu, dalsim bodom na mojom zozname je kurenie. A to hlavne v zime.

Nakolko byvam 'takmer v lese', vzdy je tu moznost kurit drevom. Co ma vsak najroznejsie prakticke nevyhody. Zacal som sa teda obzerat po tepelnych cerpadlach. Nemam kam rozumne dat zemny kolektor ci sondu, nemam vodu v takom mnozstve, ktore by som mohol pouzit. Ostava jedine vzduch.

Paleta moznosti je siroka:

Od tych najlacnejsich: https://www.ebay.de/itm/Golden-Fin-ECO- ... 2886599205

Az po nieco taketo: https://vetall.de/Mitsubishi-MSZ-LN50VG ... e-Set-5-kW

Prave rada Diamond od Mitsubishi ma zaujala tym, ze sa pysi tzv. 'Hyper-Heating' vlastnostou / technologiou. Nech uz je to cokolvek, vyrobca o tom pise nasledovne: https://www.mitsubishicomfort.com/benef ... er-heating

Ergo - bezne tepelne cerpadla maju mat len 60% ucinnost pri -15 stupnov, a pri -25 stupnoch prestavaju fungovat uplne (z 1kWh elektriny sa vyrobi 1kWh tepla). Tepelne cerpadlo z rady Diamond ma mat pri -15 stupnovch 100%tnu ucinnost, a dokonca pri -25 stupnoch ma byt ucinnost este 76%!

Vzhladom k tomu, ze prave v zime je to s vlastnou elektrinou najhorsie, a tiez vzhladom k tomu, ze predminulu zimu boli obdobia, kedy bolo v noci okolo -20, by to pre mna bola prave ta killer-feature, ktora by mi za ten cenovy rozdiel stala.

Mate niekto realne skusenosti s takymito (alebo aj inymi) tepelnymi cerpadlami a ich ucinnostou pri teplotach okolo -10 az -20 stupnov? Da sa tomu popisu od vyrobcu naozaj verit?

Alebo je ten rozdiel voci lacnej variante aj tak len minimalny?
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

kurenie drevom ti nevyhovuje, kvoli prezradeniu sa dymom, nemas kde susit drevo, alebo co je teda dovod zamietnutia?
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Kurenie drevom je moznost, ktoru mam funkcnu. Zamyslam sa nad moznymi vylepseniami :-).

Co sa tyka nevyhod kurenia drevom, tak okrem pracnosti / casovej narocnosti na pripravu dreva, priestorovych narokov, su to detaily ako bordel, ktory takym kurenim vznika v interieri, netrivialnosti rozkurit v dvoch peciach po prichode po dlhsej nepritomnosti a vonkajsej teplote pod -10 stupnov, a case, ktory trva, nez sa chalupa ako tak rozohreje.

Dalsim aspektom je fakt, ze mam k dispozicii vlastnu elektrinu, ktora postacuje na varenie (rychlovarna konvica, mikrovlnka, toaster, dvojplatnicka, atd..) pocas doby, ktoru som tom. Tato elektrina je pocas mojej nepritomnosti z 80% nevyuzita, nakolko napaja akurat tak chladnicku / mrazak / kamery / GSM router.

Kurit priamo tymi nevyuzitymi 80%tami by bola samozrejme najjednoduchsia moznost. Avsak nie som si celkom isty, ci by to postacilo na to udrzat teplotu v interieri nad bodom mrazu.

Tepelne cerpadlo, ak by sa dalo verit udajom vyrobcu, by mi energiu kurenia znasobilo 4x-5x. To znie pre mna dost lakavo na to, aby som sa touto moznostou zaoberal.
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

1600W solar, 4x menic
1000W vietor, 2x menic

12 x 85Ah 12V olovene baterie, zapojene 6x2 ako 24V system, s VELMI hrubymi kablami. Ked potrebujem, v pohode to utiahne 3x 3kW menice, kazdy s 2kW zatazou.

V case, ked tam niesom, sa spotrebuje 1-2kWh denne -> podla vonkajsej tepoty, pretoze o.i. temperujem vodovodne potrubie.

V zime som s tym zatial nemal problem, takze neviem povedat kolko elektriny mam realne v zime k dispozicii.

Kriticke zariadenia su zapojene cez UPS modul pre pripad, ze vlastna elektrina dojde, ale externa elektrina je stale k dispozicii...
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Odpovedal som na dotaz od erebosa, ktory ale zrazu zmizol...???
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa greenie »

s0m3body napísal:Mam celkom zastrcene byvanie, mimo ludi ...
Mat zastrcene byvanie mimo ludi nemusi mat len vyhody:
Stíny horkého léta
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Som: nejak sa to vymazalo....

Stale si to nejak neviem predstavit. To co pises su asi maximalne vykony, ktore v zime nedosiahnes a hlavne nepises po ako dlhy cas dokaze tvoj system energiu v takomto mnozstve dodavat.... Pokial si dobre pametam tak 80m2 pasivny dom potrebuje min 150m2 plochu solarnych panelov + 800 l. akumulacnu nadrz aby dokazal vykurovat na nejakych 22 C. A to za predpokladu ze to ide stale nakolko vykurujes cez podlahovku lebo v systeme mas nizku teplotu...

Vo vseobecnosti su najucinnejsie tepelne cerpadla zduch - voda. Tebou uvazovany vzduch - vzduch je najmenej efektivny. Neviem ako mas velku vykurovanu plochu a aku izolaciu, ale podla mna to nedas. OK pri plnom nabiti si operies, uvaris, ale aby to bezalo 24 hod. sa mi nezda. Opakujem nepoznam presne parametre, ale to co pises nebude ta spravna cesta.
miso243
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa miso243 »

s0m3body napísal:...netrivialnosti rozkurit v dvoch peciach po prichode po dlhsej nepritomnosti a vonkajsej teplote pod -10 stupnov, a case, ktory trva, nez sa chalupa ako tak rozohreje.
Jednu pec vymeň za teplovzdušný krb s rozvodmi vzduchu a chalupa sa rozohreje podstatne rýchlejšie.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

nevyhoda cerpadla vzduch je, ze zariadenie produkuje zvuky a musi byt vonku = lahky ciel, lakadlo.
Obcas treba doplnat medium, neviem ako jednoducho sa toto robi samostatne.

Kazde riesenie ma nejake plus a minus. Co tak pouzit solarne panely (nie EV) na ohrev vody do kurenia? Neviem ako sa to sprava pri -10 a menej, ale ak by to zohrialo vodu tak na 20-30st a mal by si dostatocne velke radiatory, tak na temperovanie by to mohlo stacit.
matkoo
prispievateľ
Príspevky: 295
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa matkoo »

Mam TC vzduch-voda cca asik 8 rokov ,zaklad je nemozes mat radiatori ale podlahove kurenie
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Matkoo : neni to uplne pravda. Pokial mas stare liatinove radiatory s velkym objemom vody a kvalitnu izolaciu stavby dokazes vyuzit na kurenie aj takyto system. Neni to idealne ale ide to...

Zaujimaju ma ale tvoje skusenosti s tep. cerpadlom. Pises, ze mas idealnu kombinaciu vzduch-voda do podlahovky a mas to 8 rokov.

- aka je navratnost v tvojich podmienkach???
- za 8 rokov si dal kolko do udrzby /vymena cerpadla a pod./
- kolko ta stala vstupna investicia?
- isiel by si do toho znova ????
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"