Ako prežiť

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ako by som skúsil prežiť WTSHTF? Samozrejme, záležalo by to od charakteru a rozsahu. V každom prípade, snažil by som sa na seba príliš neupozorňovať, rýchlo mobilizovať ešte zopár (5-6) kamarátov a kamarátiek so skúsenosťami s takými vecami, v ktorých nie som doma (napr. prvá pomoc, ale aj varenie), naládovať všetky kvéry čo máme (ale opäť - neupútať nimi pozornosť), rýchlo pozháňať zásoby jedla, vziať lieky a stiahnuť sa z mesta na chatu (žiadnu nevlastním, známi áno). Opevniť sa tam, držať perimeter, občas ísť na prieskum (aj keď to môže byť zbytočný risk), uloviť zver, aby sme mali mäso a čakať, ako sa vyvinie situácia.
Myslím si, že kým v prvej fáze by pre prežitie popri šťastí bola dôležitá hlavne šikovnosť a dobré vybavenie, s pribúdajúcim časom by to už bolo najmä o šťastí. To šťastie by malo rôzne aspekty, od šťastia, že sa vyhneme konfrontácii so silnejšou tlupou, cez šťastie na dobrý úlovok (ak zver nepadne v dôsledku choroby, radikálnej klimatickej zmeny, alebo nebude odlovená do posledného kusu) až po šťastie, že sa nám vyhnú zdravotné problémy od obyčajnej chrípky, cez pracovné úrazy, zlomeniny, úplavicu až po zapálený slepák. Potom by už záležalo iba na tom, ako by sa vyvinula situácia, kedy a za akých podmienok by nastala aspoň čiastočná konsolidácia pomerov a pominulo akútne nebezpečenstvo.
All in all, vychádza mi to tak, že pri WTSHTF situácii je najdôležitejšie zo všetkého šťastie a schopnosť byť nenápadný.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

V pripade WTSHTF vacsieho rozsahu sa skor ci neskor zacnu tvorit organizovane skupiny kriminalnikov viac menej dobre vyzbrojene. Ich hlavne cinnost - rabovanie, zabijanie, unasanie ludi... sledujeme v spravach denne takze sa netreba rozpisovat (Somalsko, Sudan....).

Na prezitie je treba vela skusenosti a hlavne stastie.

Osobne si myslim, ze na taketo prezitie treba urcite "nadkriticke mnozstvo ludi" tak na urovni mensej dediny. Vyuzitie infrastruktury pre zabezpecenie zakladnych potrieb pre prezitie. Vyuzitie ludskeho potencialu - lekarov, policajtov, poziarnikov, inzinierov...
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

jack:
mas uz takych ludi vytipovanych? bavil si sa s nimi o tom? mate uz nejaky plan "P" s jasnymi postupmi (ty zbalis toto, ty tamto, ja hento; stretneme sa tam a tam v case +x hod.).

ja (este) nie. ale z casu na cas mi myslienky uletia tymto smerom. je mi uplne jasne, ze mnoho ludi by ma poslalo na vysetrenie :D
ale zase co som sa bavil s par ludmi, tak sa mi priznali, ze tiez sa uz zamyslali nad podobnym scenariom. aspon viem, ze nie som sam.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Aris, povedzme, že máme sformované "tvrdé jadro". Ale zatiaľ je to všetko iba tak nejak zo srandy. Ak by sa však niečo začalo seriózne mršiť, verím, že by sme sa dostatočne rýchlo zmobilizovali. Len sa musíme dohodnúť, v ktorej krčme by sme si dali rande.
:D
AKI, treba rátať aj s variantom, že ľudská populácia rapídne poklesne za niekoľko hodín, či dní. Potom by sme o organizovanom spoločenstve o sile niekoľkých stoviek členov mohli len snívať. Preto si myslím, že základom je mať vlastnú ozbrojenú "tlupu", udržať si disciplínu a morálku a neskôr sa uvidí.
:wink:
A samozrejme, že súhlasím s názorom, že je isté, že by sa veľmi rýchlo utvorili organizované zločinné klany, alebo tie súčasné by vyšli z ilegality, preto zdôrazňujem, že dôležitá by v prvej fáze bola nenápadnosť. Nezaujať ani pozornosť grázlov ale ani ozbrojených zložiek, ktoré by sa možno v prvých dňoch snažili udržať poriadok a v ďalších by sa ich činnosť mohla čoraz viac podobať na počínanie zločineckých klanov. Skrátka, moja predstava: v tichosti a bez ujmy prežiť prvých pár dní, sformovať obranu, získať obraz o situácií, zhromaždiť potrebný materiál (= všetko, čo sa môže hodiť), nadviazať kontakt a spojenectvo s ďalšími podobne zmýšľajúcimi, začať uvažovať čo ďalej.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Pre mňa je celkom fajn návodom pre takéto situácie kniha Deň trifidov.

Najlepšia sa javí pre taký prípad samota pre 10-15 ľudí so silným oplotením, s vlastnou studňou a záhumienkom. Prístupová cesta minimálne vysypaná makadamom, lepšie asfaltová, obojživelné vozidlo, prípadne nejaký jeep s väčšou ložnou plochou. Zopár umelohmotných nádrží na vodu je vhodné zakopať do zeme a používať na PHM pre začiatok na pohon elektrosústavy. Najbližšie mesto by malo byť cca do 100 km, kvôli zásobovaniu (rozumej rabovaniu skladov).

V prvom rade v prípade totálneho rozkladu spoločnosti prichádza do úvahy vyrabovanie vojenských skladov (za predpokladu, že to aj armáda vzdá a rozpŕchne sa). Jednak je tam množstvo KD-čiek a súčasne podľa mňa krátka guľová nie je práve najlepší začiatok pre obranu usadlosti. Tam už je potreba nejaký ľahký guľomet a granátomety s príslušnou zásobou streliva. Osadenstvo - najbližšia rodina, lebo na tú je najväčší spoľah. Keď sa nanosí dostatok konzerv a streliva je možné zasiať nejakú zeleninu, zemiaky a čakať, čo bude ďalej.

Ja som pripravený. Streliva dostatok, usadlosť a najbižšie vojenské sklady vyhliadnuté, elektrocentrála a čerpadlo ready. :D

Potom pošlite poslov a dohodneme spoluprácu medzi dedinami. 8)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

No... my plánujeme obsadenie vinných pivníc. Tu v okolí ich je dostatok. Jednak by kvalitný chlast bol dobrým artiklom pri výmennom obchode, posilnil by morálku, no hlavne by sme sa vďaka tomu prežili aj situáciu, keby boli zdroje pitnej vody kontaminované nejakým svinstvom. Nehovoriac o tom, že vodárne by vypli po pár dňoch. Potom, nech sa nám ohlási skupina, ktorá obsadí nejaké liehovary, alebo likérky. Určite nadviažeme pevné spojenectvo.
:roll:
Takže Panzer, ty sa teš na poslov.
:lol:
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa rado74 »

likerky a vinarne neobsadzovat o tie sa vedu tazke boje koli likerke sa nam tu na Liptove cez II. WW zdrzal front zo dva mesiace raz chlastali Rusy raz Nemci a mlatili sa kym bolo co chlastat :D :D Co nestihli vypit odviezli.
Naposledy upravil/-a rado74 v 05 Apr 2010, 18:02, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

No, základ prežitia je podla mna, naučiť sa znovu vytierať si riť lopúchom, ostatné príde samo. :twisted:

A silno pochybujem, že mestský človek v prípade krízy vypadne okamžite hladať útočisko do hôr a živiť sa tam polnohospodárstvom. Už história ukázala, že to tak nikdá nebolo.
Vždy sa zgrupovali,živorili, žiadali o prídeli, /v najhoršom prišiel na rad aj kanibalismus/ a ostávali aj v najhorších chvílach. /bombardovanie Londýna, Berlína, obliehanie Leningradu.../

Slovensko nie je Kanada. Tu sa nebude dať bezpečne a nepozorovane zašiť a živiť sa lovom zvery.

Počítajte, že v prvom rade sa všetko sprísní, zoberú sa legálne zbrane, znárodnia sa potrebné podniky, obsadia sa komunikačné zdroje, zhabe technika, autá, zmrazia sa účty zavedie sa stanné právo a zákaz vychádzania. Všade budú postávať ozbrojené zložky a dozerať na pohyb ludí.

Najprísnejšie sa bude dozerať na energetické zdroje, hlavne palivo. Autá, elektronika, byty prestanú mať akúkolvek cenu. V podstate nič nebude mať cenu. Ani ľudský život.

Jedine čo mi vychádza na aké také východisko je, že vznikne ozbrojená domobrana.
Ktorá by práve dozerala, aby úpadok neklesol úplne na dno, z ktorého je ťažká cesta späť. Aby sa z človeka nestali zvieratá. Lebo človek je najhoršie zviera nezrovnatelné z čímkolvek.
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa rado74 »

pod Kapove sa podpisujem legalne zbrane by sa co najskor stiahli z obehu takze lepsia bude dedova ulozenka ak ste ju neodovzdali v amnestii no a ked hej tak potom jedinou zbranou ostava kvalitny noz,lovecky luk alebo kusa .No a po vzhliadnuti dnesnych TV ,ze v Blave boli v soku lebo neotvorili supermarkety a nebolo kde nakupovat no neviem ,neviem.Ludia z väcsich miest su uz velmi pohodlni a rozpišťany tazko si vobec predstavit dnesnych mestskych ludi niekde v lese par dni bez zakladnych standartov pri povedzme este -20 stupnov zimy.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

Panzer
vysoky plot mam,studnu mam,strelivo mam,zemlanku -ukryt-pri dome mam, chyba elektrocentrala :D
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

electron

Super! Keď kľakne moja usadlosť, prídeme aj s rodinou a elektrocentrálou :D.

to kapo

Porovnávaš neporovnateľné. Vojna nebola WTSHTF! Počas vojny v Anglicku i v ZSSR v obkľúčených či bombardovaných mestách fungoval systém! Hasiči hasili, funebráci pochovávali mŕtvych, policajti odchytávali rabujúcich. Fungoval prídelový systém potravín. Nemal si šancu niekam ujsť a opevniť sa. Zatiaľ čo keď nastúpi WTSHTF, tak prestane fungovať akýkoľvek systém, včítane polície a armády. Lebo aj vojaci a cajti majú rodiny. A tie sa boja, sú hladné a vystrašené. A chcú, aby ich chlap bol doma a nie aby reguloval bandu vystrašených pozostalých.

Preto si myslím, že aj mestický obyvatelia majú šancu sa prispôsobiť. Teda tí pripravení a ozbrojení.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Len taká poznámka pod čiarou: Ak sa to fakt pohnojí a príde to rýchlo, nebude nik, kto by stíhal zhabať legálne držané zbrane. Ak to pôjde pomaly, potom možno. Ale dá sa to vždy riešiť aj alternatívne. Ako, nechávam na váš dôvtip.
:wink:
Navyšem či uloženka alebo legálne držaná, ak sa pozrieme napr. na historickú paralelu s Protektorátom, tak to bude jedno, porušenie zákazu bude prísne sankcionované. Ale to už je zase iná situácia.
Používateľov profilový obrázok
Venet
prispievateľ
Príspevky: 279
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa Venet »

Panzer:
Ak by si potreboval zopar sikovnych ruk, isiel by som do toho s Tebou.
Skusenosti tiez nejake mam, jak s prezitim v lese (BOB, mam stale prichystany), tak aj s polnohospodarstvom. Vystroj je, len vyzbroj este treba doplnit...
Jo a este celkom dobre citanie je Kronika konce sveta. Ak by ste nevedeli zohnat, mam to stiahnute, treba dat vediet. A ozaj klasika je Malevill. A co som cital knihu Cesta od McCarthy Cormac - tak je to najhorsia kniha aku som kedy cital. A co sa tyka nejakych pouzitelnych informacii v tej knihe, nula bodov. Nic. Absolutne onicom kniha.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Venet

S tebou ako Prešovčanom jednoznačne počítam. Žiaľ nebude fungovať mobil, takže predtým, než to padne, daj mi do PM adresu, nech viem, kam poslať poslov.

kapo

Z histórie nevychádzaj. Nič podobné tu doposiaľ nebolo. Vojna je niečo úplne iné. Vojna je systém. WTSHTF je chaos. Nedá sa to prirovnať k ničomu. Preto tie prípravy.

jack

Presne s tým počítam. Nebude toho, kto ti zhabe zbrane. Jednoducho, ten kto by tom chcel urobiť, bude mať dosť problémov sám so sebou. Systém sa položí. Bez spojenia niet velenia, hovoria spojári. A keď nebude eletrika, nebude ani spojenie. Nebude mať kto, ani ako, dať príkaz na zhabanie zbraní.

Pomôž si ako môžeš, človeče!
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Takze v prvom rade alkohol ako nahrada za zdroj pitnej vody je uplne nemyslitelny :), spôsobuje dehydrataciu a problem by sa akurat znasoboval. Ako obchodny/vymenny artikel je to fajn.

Panzer: Ano aj vojna ma svoj system a urcite vies, ze aj zakony :), avsak ta by musela byt vedena stranami, ktore ich respektuju, no toto zacina akosi absentovat vo vojnach totalnych a obcianskych, historickych prikladov je dost.

A so zbranami moc nepocitajte, pretoze nasi cteni poslanci ustavnym zakonom zabezpecili, ze zbrane pocas vojny, vojnoveho stavu a vynimocneho stavu vam lahko mozu byt odnate do povinnej uschovy. Ako historicky priklad uvediem, ze zbrane boli v 1. CSR povolene a razom bolo v protektorate Cechy a Morava u cloveka kto ich neodovzdal, alebo ich u niekoho nasli byt ulozeny dokonca az trest smrti (ma za nasledok, ze ludia sa nemohli dat na odpor voci statnemu zriadeniu, nemoznosti sa chranit, ved bolo kolko dedin vyhladenych a pod.) Takze predpokladam, ze pocas WTSHTF situacie ak niektore OZ nebudu mat zrovna ine na praci, budu existovat zoznamy vlastnikov zbrani a tych budu vyhladavat a brat zbrane, aby neprichadzalo prirodzene k vzburam pri pripadnej mobilizacii, rabovaniam, cistkam a pod.
Urcite sa najdu aj taky vlastnici, co ich odnesu do hory a pod. pre pripad "nudze" :) ale tym sa sami môzu vopred kompromitovat, kriminalizovat.

Ja osobne by som moc lesne chaty a ani pivnice nevyhladaval, tie su pomerne zname a lahko by sa mohli stat tercom. V mojom okoli poznam zopar bunkrov o ktorych velmi vela ludi ani netusi, ze vôbec existuju (Vchod je zakopany). Dokonca existuje aj jeden betonovani este z casov hlbokeho socializmu, namojdusu tam je umyvadlo, sprcha, zachod, kachle a aj pancierove dvere. Som sa pytal aj tamojsich polovnikov ci tusia co je to za kopu zeme hentam, okolo ktorej skoro kazdy den chodia a nikto nic netusi :). Jack: existuje cela siet bunkrov v nasej oblasti, ci uz to boli len hrubo vykopane pocas WWII v casoch naletov spojeneckych bombarderov a boli urcene pre civilne obyvatelstvo, alebo aj betonove "sruby" este z prvej republiky tod v karpatoch a okoli a tych je pozehnane a to niesme ani v Nachodsku ci na sudetoch :lol:. A co sa tyka potravy, co si najdes, zozenies, donesu, ulovis a pod. Tam je to jasne :lol:.
Naposledy upravil/-a C08R4 v 06 Apr 2010, 10:51, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"