Akú výzbroj?

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Ja som: Spomenul niekto moje meno? :wink:


Moj nazor je ze v tomto ohlade sa uz len priemerne pripraveny strelec nema coho obavat. Ak mas odlozenu povedzme tisicovku alebo par tisic nabojov, pripadne mas prebijanie a komponenty na par tisic nabojov, tak mas vystarano. Navyse ako uz bolo spomenute, aj na nasom uzemi je zbrani a streliva vcelku dost (ci uz legalnych, nelegalnych, vojenskych, policajnych, atd.). Z hladiska logistiky jednoznacne vedie 22lr (tak ako spominal AKI), pretoze nosit so sebou alebo uz len odniest na chrbte par tisic lugerov ci 'samopalakov' by bola riadna pakaren. Co sa tyka ucinnosti, preberali sme to v inych temach, kazdopadne realna bojova ucinnost 22lr je podla mna dostatocna (jej problemom je skor vseobecna nespolahlivost zbrani v tejto razi).

Vyroba cierneho prachu pripadne jeho alternativ (rovnako ako 'prebijanie' zapaliek) je sice mozna aj v domacich podmienkach (pri aspon akom takom vybaveni a znalostiach), ale prakticky vyznam moc nevidim.

Ak vravime o strelnej zbrani pre ucel lovu, tam moc streliva netreba, navyse casom by sa urcite preslo skor na lov inymi sposobmi (od ok, cez pasce a pod.), a este pravdepodobnejsie skor na chov (daleko ucinnejsie/efektivnejsie/menej nebezpecne/... nez lov).

Co sa obrany tyka (alebo bojovych stretov akehokolvek druhu), tak tam to je jednoznacne - ten kto prezije/vyhra, zvycajne berie zaroven zbrane a strelivo porazeneho. A pokial sa clovek brani len s par nabojmi, alebo predovkou na cierny prach, tak moc sanci nema. Na druhej strane obranca ma zvycajne viacero vyhod (napr. dobre schovany obranca s lukom alebo kusou moze lahko zlozit silne vyzbrojeneho a vystrojeneho 'ramba' :lol: :twisted:

Kolem a kolem, tych roznych moznych alternativ ako by to vyzeralo je spusta (ci uz v ramci SHTF alebo TEOTWAWKI), ale nutnost vyroby vlastneho cierneho prachu, atd. na uzemi strednej europy nevidim ako prioritu.

Tolko moj nazor,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa rado74 »

Pena, to je pre mna nova informacia ze u nas je povoleny lov lukom co som zistoval kazdy tvrdil ze u nas nemozne a nie vsetky info z webu sa mi donesu takze vdaka
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Registered for: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa Pena »

Rado74, nemáš za čo. To združenie zakladal môj kamoš, takže som pri zdroji informácií ...
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa AKI »

To Laci:
Otazku cierneho prachu je momentalne irelevantne riesit, ked este vsade naokolo lezi kopec municie z WW2. To znamena, ze este niekolko desiatok rokov po vypuknuti WSHTF bude dostatok streliva. Okrem toho cierny prach je dost nestabilny a casom sa rozklada. Naproti tomu nitroceluloza je relativne stabilna a naboje pri dobrom skladovani vydrzia aj par desiatok rokov. Mimochodom zasoba vz. 43 co mam do Vz. 58 je tusim rocnik 67.
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa rado74 »

delaboroval som puskove naboje z roku 37 gule kompletne hrdzave po otvoreni bol prach absolutne v poriadku ziadna vlhkost ani zlepence.
Zabudnute naboje z vojny v starom humne cize ziadne idealne podmienky, nebyt zhrdzavenych guli ziadny problem vystrelit.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Sory každému, žijem asi v inej dimenzií :D , vlastne ani nepoznám nikoho kto by mal viac nábojov ako pár krabičiek do poľovníckej zbrane (asi žitný ostrov trochu iné kafé ako sever a východ slovenska kde už v minulosti to-čo prežili).
S tým čiernym prachom som nezháňal informácie pre seba, alebo že by som to možno niekedy potreboval, ale som bol iba zvedaví, ako by svet možno vyzeral po možnom celkovom kolapse civilizácie po dlhšom čase (hoci aj generácia po nás) a z pohľadu zbraní. Zrejme je to iba špekulovanie - hlavne keď si spomeniem ako múdry vedci usúdili v devetnástom storočí že na konci dvadsiateho storočia paríž skolabuje lebo pri náraste obyvateľstva v tom čase za sto rokov nebude možné zásobovať mesto obylím pre kone do záprahov :lol: - takže som chcel iba uvidieť niekoľko možných alternatív vývoja. Zatial som sa dostal iba tam že streliva je dosť a basta :roll: .
Tému "čierny prach" nechajme, nakoľko sa to nás zrejme nebude týkať.

Ešte na záver, možno som trošku zbabelí, ale lukom by som asi nevystrelil po samopalom vyzbrojeným chlapom. Účinný dostrel luku pre istý zásah je cca.50m. Jeho zastavovací účinok je však nízky a zasiahnutý cieľ má dosť času aby z takej vzdialenosti strelca zložil. Je to sakramentsky malá vzdialenosť nato, aby lukostrelec v klude vyčkal kým zasiahnutý vykrváca (ak ste videli film Nebeské kráľovstvo, tak viete načo myslím). Šíp v bruchu ale v ramene nezabije okamžite, a nepadá zasiahnutý ako v bežných filmoch.
inspiring_zhukovsky

Príspevok od používateľa inspiring_zhukovsky »

Laci, ale zasiahnutý určite nebude nejaký rambo, ktorý necíti bolesť. Veď už obyčajná zlomenina môže človeka pekne paralyzovať. V momente, keď budeš mať čosi v hrudnom koši či bruchu, musel by si byť riadne sfetovaný, aby si necítil bolesť. A ak by si ju cítil, bola by poriadna. A ak by bola poriadna, veľa by si toho v tom súboji už nenamútil...

Myslím si... :)
Používateľov profilový obrázok
necrono
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa necrono »

treba upozornit ze adrenalin v tomto pripade zohrava velmi velku ulohu ... po zraneni zacnes citit boles az o hodnu chvylu neskor to znamena ze aj postreleny clovek moze este dost vela namutit v boji ( teda pokal sa nejedna o extremne devastacne zranenia alebo zranenie veduce k okamzitemu bezvedomiu :lol:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Laci napísal:...Účinný dostrel luku pre istý zásah je cca.50m. Jeho zastavovací účinok je však nízky a zasiahnutý cieľ má dosť času aby z takej vzdialenosti strelca zložil. Je to sakramentsky malá vzdialenosť nato, aby lukostrelec v klude vyčkal kým zasiahnutý vykrváca (ak ste videli film Nebeské kráľovstvo, tak viete načo myslím). Šíp v bruchu ale v ramene nezabije okamžite, a nepadá zasiahnutý ako v bežných filmoch.
Laci: Mhm, ale ak hovorime o vzdialenostiach do tych cca 50m, tak ucinok luku (moderny kladkovy) je cca na urovni vacsieho pistoloveho kalibru. Rovnako ako zasah kratkou na rameno alebo brucho nezabije okamzite, rovnako ani zasah sipom. Ak si este s lukom nelovil, tak len pre zaujimavost - srnca a pod. sip zvycajne prestreli (pokial nezasiahne nejaku vacsiu kost), v diviakovi alebo medvedovi cca polovicu casu zostane trcat, ale vysledny efekt je tam i tam velmi podobny zasahu zo strelnej zbrane, pricom ale pokial lovec pouzije specialne hlavice (broadheady a spol.), tak je casto este ucinnejsi nez so strelnou zbranou. To co clovek casto vidi vo filmoch (ze sa sip zapichne do tela na par centimetrov) je hollywoodska fikcia/hlupost.

Ak to zjednodusim (rozumej - teraz nehovorime o Marshall-Sanowovi alebo stop-efekte a podobnych filozofickych debatach), z cisto vojenskeho pohladu su dva hlavne sposoby usmrtenia 1. zasah na centralny nervovy system/hlavu a 2. vykrvacanie. Sokovy efekt a x dalsich suvisiacich ucinkov mozu usmrtenie urychlit (ale aj nemusia), podstatne su ale len tieto dva. A z tohto pohladu je pri strelbe na blizky nekryty terc minimalny rozdiel ci vojak striela 5,56kou alebo 7,62kou (NATO preferuje to prve, kedze vojak nasledne unesie viac municie), a ten rozdiel by nebol o moc vacsi aj ak by strielal s .22lr (priemer strely podobny ako 5.56), alebo 9mm, alebo kusou ci lukom a sipom. V reale pokial vojak netrafi hlavu, nepriatel casto bojuje az kym nevykrvaca (kde hra rolu predovsetkym priemer vstupneho a vystupneho otvoru). Ak strela cestou poskodi nejaky dobre prekrveny organ je to plus, ale dolezitejsie nez jej schopnost triestit sa/poskodzovat organy je nutnost dosiahnut priestrel (aby nepriatel krvacal z oboch stran). Je to krute, ale tak to proste je, a to je aj dovod preco armady pouzivaju take strely ake pouzivaju.

Kolem a kolem, luk ma viacero nevyhod, ale ma aj par vyhod, a pri SHTF by bol v rukach skuseneho protivnika velmi nebezpecnou zbranou (a kladkova kusa tym viac - s niekolkonasobne vacsim dostrelom a silou, s moznostou strelby v lahu, navyse pripravena na okamzity a relativne tichy vystrel, atd...).


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Ako by si riešil znovunabytie kuše v ľahu? Kladkový luk a kuša je náročná na údržbu a potrebuje náhradné diely.... špeiálne hroty sú dosť náchylné na poškodenie pri stretnutí s tvrdším "kúskom" tela. Šípy do kladkových lukov sú veľmi subtílne, a nedajú sa nahradiť drevením (aj keď streľba znich je efektom fakt porovnávateľná so streľnou zbraňou)
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3103
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa R »

Laci: prevalím sa na chrbát a nohu zaháknem do toho bazmeku vpredu čo je na to určený...
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

no veru, absolutne dokonalá strelecká poloha, a pritom si vykrúť aj krk aby si neprestal sledovať situáciu okolo ciela 8)
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3103
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa R »

počítam s pozorovatelom 8)
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5177
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Kedze jednym z moznych scenarov ( :twisted: ) je aj pripadny zombie outbreak, tak ako spravny priekopnik prinasa firma Hornady novu liniu streliva Z-Max (zombie-max).

Hornady uvadza: http://www.youtube.com/watch?v=bQWb-5nblx4

Dopozerat do konca! :-)
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"