Akú výzbroj?

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
ivo_PN
prispievateľ
Príspevky: 155
Registered for: 12 years 10 months

Príspevok od používateľa ivo_PN »

Kedze myslim ze vecsina z nas su civilisti... Pohyb s nejakou sniperou alebo samopalom je prakticky vyluceny.
Ja osobne by som videl potencial v malej prirucnej pistolke s vysokym palebnym potencialom (12-15ran v zasobniku) a kompaktnych rozmeov. Lahko schovatelnu, lahku... Typ zalezi od vkusu/ zvyku ... napr G26, GP P11, CZ 75D Comp, CZ rami... Hocico co sa da dobre schovat kalibru aspon 9Luger. Mozno aj revorver do ponozky taky Ruger LCR by sa hodil... V kazdom pripade by to mala byt zbran lahko udrziavatelna, na strelivo nenarocna a odolna.
Co sa tyka obrany domova jednoznacne brokovnica. Velkokapacitna SAIGA MK12 alebo nejaka pumpa.
V ripade stanneho prava sa myslim odovzdavaju v prvom rade dlhe gulove zbrane- ak ich drzite legalne... Brocky a pistole sa myslim nechavaju pre ucely obrany obydlia. Ale zalezi to asi od nariadenia.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ivo, presne ako píšeš, záležalo by to predovšetkým od toho, ako by znelo konkrétne nariadenie. Jeho formulácia by sa s najväčšou pravdepodobnosťou odvíjala od druhu krízovej situácie a od cieľa, ktorý by ním chceli príslušné štátne orgány dosiahnuť. Obávam sa, že v podmienkach našej pseudodemokracie by tým cieľom s veľkou pravdepodobnosťou bolo úplne odzbrojenie civilného obyvateľstva, takže tam by asi logika, že štát nechá občanom krátke, aby sa mohli brániť, veru platiť nemusela.
:arrow:
Relevancia takéhoto nariadenia by, celkom logicky, záležala od jeho vynútiteľnosti a spôsobu vynucovania. Ak by úprava bola taká drakonická ako v protektoráte Čechy a Morava za WWII a orgány by postupovali rovnako nekompromisne, určite by zbraň odovzdalo väčšie percento držiteľov ako povedzme v prípade občianskych nepokov, v ktorých by určitá skupina obyvateľov ohrozovala demokratické zriadenie. Avšak aj vtedy, napriek hroziacemu trestu smrti, sa našlo dosť jedincov, ktorí si zbrane ponechali, či sa dokonca rozhodli zbraň si vyrobiť alebo inak zaobstarať.
:arrow:
Navyše, vždy je tu aj taká možnosť, že príslušné orgány vydajú príkaz, aby ľudia odovzdali zbrane, ale štát bude mať také problémy a bude taký slabý, že nebude schopný vynútiť takýto príkaz a potom aj to neskryté nosenie dlhých prichádza do úvahy.
:arrow:
Ivo, čomu ale trochu nerozumiem je tvoja logika, že zo strelných zbraní by na nosenie boli najvhodnejšie subkompakty. Prečo? Aby spoluobčania nevideli, že máš zbraň? To predsa nemajú vidieť aj tak, nie? Tak potom prečo? Aby orgáni nevideli, že máš zbraň? Opäť platí, že by to nemali zbadať ani dnes. A keď príde na trochu dôkladnejšiu kontrolu, kvér ti "na tele" nájdu tak či tak a ani to schovanie do ponožky ti asi príliš nepomôže.
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Jack napísal:I...zo strelných zbraní by na nosenie boli najvhodnejšie subkompakty. Prečo?
Ja to chápem až moc dobre, lebo si dobre rozmyslím kam si budem brať a kam nie, lebo napriek tomu, že mám semikompakt je to veľká hrča a to mám 100kg. Keby som si mal kupovať teraz, nerozmýšľam ani sekundu a beriem subkompakt. Nastrieľaš s tým rovnako dobre (predpokladám, že v téme WTSHTF sa nepredpokladá, že budeme chodiť na súťaže, ale na sebaobranu) tak nevidím jediný dôvod prečo nie subkompakt. Hlavne pokiaľ do väčšiny vopcháš aj veľké zásobníky z full size, keby bolo treba.
(Keď sme už pri tom, nechápem prečo sa všetci čudovali preču chcú PZ prezbrojovať semikompaktmi...to je to isté, načo budú vláčiť fullsize?)
Keď chce niekto vláčiť 1911 kvoli imidžu, ja mu to neberiem...ale v dnešnej dobe kedy sú subkompakty výkonnostne viacmenej na úrovni fullsize tomu nevidím význam (pri WTSHTF, nie "teraz", teraz nech každý nosí čo sa mu páči, veď preto tie zbrane máme aby nás tešili :) )
ivo_PN
prispievateľ
Príspevky: 155
Registered for: 12 years 10 months

Príspevok od používateľa ivo_PN »

Presne tak ako povedal 3500korun. Keby sa pohybujem na verejnosti nechcel by som sa stat obetou len kvoli tomu, ze si niekto vsimne ze mam zbran a bude sa jej chciet zmocnit.
Jack
Moja logika je za urcitych okolnosti spravna. Napriklad vtedy ak nechces pritahovat pozornost. Napriklad aby si sa vyhol podrobnej kontrole, len preto ze ti nieco odstava od tela v oblasti pasu nie vstrede ale napravo/ nalavo. :lol:
Pri sebaobrane ratam so strelbou do max. 10m, takze presnost myslim postacujuca aj s 2inch hlavnou...
Ale najpodstatnejsiu vec som zabudol povedat. Nase zbrane musia byt v kalibri, do ktoreho je siroko dostupna municia. Takze 9x19 optimalna, 7,65 tiez dostupna ale malo ucinna. (ale strely upravit na dum dum a potom by boli relativne ucinne, mozno)
Alebo aj nejaky iny kaliber ale potom mat doma tisicky nabojnic, slusnu zasobu prachu a zapaliek, striel alebo odlievacie klieste, lis, vahy... prebijat si sam.
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

A ako železnú zásobu by som do steny zamuroval perkusnú pušku s odlievacími kliešťami, ostatné nejako vyrobím ako to bude akútne 8)
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Ja tu tak raz za rok vždy pripomeniem: Ak niečo vypukne, tak budeme mať maximálne to, čo máme teraz..... :wink:
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

mozno by som este stihol skocit do deasu alebo prinajhorsom hermesu, to mam tak na 5 min autom :) Akorat stale mat nakupko pripravene by bolo drahe ;)
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Ja som »

Kapo

ja by som skorej povedal, ze len aby sme mali aspon to co mame teraz ;)

a ked citam taketo clanky:
http://frantisekmatejka.blog.idnes.cz/c ... odnos.html

tak si obcas poviem, ci by nebolo lepsie vysrat sa na vsetko a zvolit nejake miesto pre zivot mimo tohto potapajuceho sa kontinentu, napr Kanada ;)
(samozrejme cisto teoreticky)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Príde mi čisto iluzórne spoliehať sa, že ak budem mať subkompakt, nepritiahnem toľko pozornosti ako s full-size kvérom. Ale OK. Ja osobne by som v podmienkach krízovej situácie neobetoval lepšiu manipuláciu a vyšší užívateľský komfort mojich full-size zbraní na úkor veľmi pofidérneho pocitu, že som nenápadnejší a azda sa vyhnem kontrole.
:roll:
Ak k tej kontrole príde, zrejme to nebude len tak, ale preto, lebo vzbudím pozornosť svojim konaním. A potom mi zbraň pravdepodobne nájdu tak či tak. Pravda, ak to nebude rovno deringer. Alebo ma budú kontrolovať na check-pointe a tam mi zbraň tiež nájdu, ak ju budem mať "na sebe". A toto veru nie sú fantazmagórie, ale poznatky z praxe. Či máte azda pocit, že to tak nie je?
:D
Ivo, tvoja logika pokrivkáva ešte v jednom bode. Na jednej strane hovoríš, ako chceš nosiť subkompakt, aby si bol nenápadný a na druhej spomínaš, že pre prípad WTSHTF potrebuješ tisícky nábojníc, prach a komponenty na prebíjanie. Predpokladám teda, že očakávaš takú vysokú spotrebu streliva. Neviem ako tebe, ale mne časté použitie strelnej zbrane moc nejde dohromady s tou nenápadnosťou.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Nepoznám žiadneho normálneho, čo by mu stačilo len jedno železo. A k tomu ešte nejaké nedorobené. :twisted:
Ja sa teda nebudem uskromňovať..
ivo_PN
prispievateľ
Príspevky: 155
Registered for: 12 years 10 months

Príspevok od používateľa ivo_PN »

jack. Ty vies ako dlho bude trvat SHTF? Ja to neviem. Koniec koncov strelivo moze byt aj dobre obchodovatelny artikel... ci nie?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ivo, ja si už začnem pripadať ako taký hnidopich, ale v jednej vete povieš, že no one knows, ako dlho potrvá prípadné WTSHTF a preto treba hromadiť strelivo a v tej istej vete pripustíš, že by si bol ochotný s ním obchodovať. Neviem, mne to nejde dohromady.
:D
Ale nech si teda nepripadám ako hnidopich, vrátim sa od polemizovania, čo logické je a čo nie, k debate o tom, čo si načrtol.
A) Strelivo ako obchodný artikel. Určite by som nepredával, len kupoval, ak by sa naskytla taká príležitosť. Predsa nebudem potenciálnemu konkurentovi dodávať strelivo! Kde mám istotu, že ho nezneužije proti mne?
Dnes mám vybudovanú solídnu zásobu, s ktorou by som si mal pri väčšine predstaviteľných scenárov vystačiť pekných pár mesiacov, ak nie rokov. Detaily si nechám pre seba, ale za podstatnú pri budovaní tejto rezervy som považoval aj diferenciáciu podľa zamýšľaného účelu.
B) Počet vystrelených nábojov. Pri väčšine scenárov, odhliadnuc od toho, ako dlho by WTSHTF (pozor! nie TEOTWAWKI) trval, sa domnievam, že by sa nábojnice vystrelené každým z nás civilov počítali na kusy, maximálne desiatky kusov. Takáto debata už tu, na WF prebehla. V zásadne ide o to, že pri väčšine predstaviteľných scenárov WTSHTF zbraň potrebuješ buď na riešenie konfliktuálnych situácií alebo na lov. S lovom by to zrejme bolo ošemetné a je to téma na extra debatu, ale s tými konfliktmi je to aj dnes v reále asi tak, že čo nevyriešiš pár strelami, už zrejme nevyriešiš. Predstava, že v prípade, keby to prišlo, by sme bránili svoje obydlia a odrážali neustále sa opakujúce ozbrojené útoky grázlov, je poriadne pritiahnutá za vlasy. Ale to je zase už na úplne inú debatu.
Používateľov profilový obrázok
siver
prispievateľ
Príspevky: 321
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa siver »

Jack napísal: A) Strelivo ako obchodný artikel. Určite by som nepredával ....
A ty si nečítal knihu Metro 2033? Tam sa za všetko platí výhradne strelivom :wink:
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Jack napísal:....Dnes mám vybudovanú solídnu zásobu, s ktorou by som si mal pri väčšine predstaviteľných scenárov vystačiť pekných pár mesiacov, ak nie rokov. Detaily si nechám pre seba, ale ......
Heh, toto je slovo chlapa. Amen.
A nie čo by som si kúpil keby až raz, a čo by bolo najlepšie, keby....a kde bolo, tam bolo. :wink:

Prebíjanie je najschodnejšia cesta k dostatočnej sebestačnosti. :idea:
ivo_PN
prispievateľ
Príspevky: 155
Registered for: 12 years 10 months

Príspevok od používateľa ivo_PN »

kapo dakujem za pochopenie. Presne ako hovoris ide o sebestacnost. Este mat doma palenicu, pec na chelba, nejakych 20 metrakov psenice, 20 sliepok studnu s pitnou vodou... Uplne idealne... Ale to je ina debata a trosku OT.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"