Internet

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
sando
prispievateľ
Príspevky: 188
Registered for: 14 years 4 months

Internet

Príspevok od používateľa sando »

Pred časom som čítal v dákom PC časopise o vytváraní alternatívnej internetovej siete nezávislej od operátorov
kde každý z účastníkov vytvára komunikačný uzol - prímač/vysielač
Takéto riešenie môže zabezpečiť fungovanie aj v prípade výpadku - napr. vynúteného vypnutia, alebo obmedzenia internetu pričom teoreticky stačí aby bol aspoň jeden z účastníkov pripojený na fungujúcu sieť
Máte niekto bližšie info?
inspiring_brattain

Príspevok od používateľa inspiring_brattain »

Ked najdes info, hod sem link na technicku specifikaciu.
Používateľov profilový obrázok
kvaderlipa
občasný prispievateľ
Príspevky: 33
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa kvaderlipa »

tak vznikal aj tento internet, i ked to boli univerzity a nie bezni ludia, nie je centralne riadeny, a viac menej sa riadi sam podla online uzlov a ich prepojeni a priepustnosti, ak nejake vypadnu, nahradia ich ine automatizovane,,,
myslim, ze to velku sancu nema, lebo ak chces aby bol stale dostupny a mohol si nim prenasat vela dat, tak na to je treba trocha drahsi hardvare ako mame doma,,, skor mozno myslia nejake lokalne siete, ale aj to by bolo zbytocne, lebo po internete posles sifrovane data, alebo si vytvoris vlastnu privatnu siet, kde ti s velkou pravdepodobnostou ani americania neuvidia co robis,,,

a nemas presne ten casopis a clanok, by ma zaujimalo?
sando
prispievateľ
Príspevky: 188
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa sando »

podstatou nemá byť šifrovanie - anonymita prístupu, ale náhradný prístup na sieť v prípade ak operátor vypne prip obmedzí sieť napr na základe požiadavky vlády .....
čo si pamätám cena zariadenia bola okolo 100-200e, ten článok už neviem dohľadať
Používateľov profilový obrázok
mrzo
častý prispievateľ
Príspevky: 860
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa mrzo »

Ide v principe o mesh siete (vacsinou v tomto kontexte teda bezdrotove mesh siete) - treba pohladat napriklad open-mesh, B.A.T.M.A.N. atd.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

kvaderlipa napísal:tak vznikal aj tento internet, i ked to boli univerzity a nie bezni ludia, nie je centralne riadeny, a viac menej sa riadi sam podla online uzlov a ich prepojeni a priepustnosti, ak nejake vypadnu, nahradia ich ine automatizovane,,,
myslim, ze to velku sancu nema, lebo ak chces aby bol stale dostupny a mohol si nim prenasat vela dat, tak na to je treba trocha drahsi hardvare ako mame doma,,, skor mozno myslia nejake lokalne siete, ale aj to by bolo zbytocne, lebo po internete posles sifrovane data, alebo si vytvoris vlastnu privatnu siet, kde ti s velkou pravdepodobnostou ani americania neuvidia co robis,,,

a nemas presne ten casopis a clanok, by ma zaujimalo?
Internet nie je centrálne riadený, ale koreňové DNS servery (bez ktorých by to už nebol taký internet na aký sme zvyknutí :) ) riadi myslím ešte stále americký ICANN, ktorý patrí pod americké ministerstvo obchodu.
Používateľov profilový obrázok
astros
občasný prispievateľ
Príspevky: 87
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa astros »

Nebolo to skôr o tom, že ak by sa vypla GSM sieť, tak ľudia aj tak môžu medzi sebou komunikovať pomocou MT? Existujú APPky, ktoré vytvoria vlastnú komunikačnú sieť prostredníctvom WiFi mobilných telefónov, nachádzajúcich sa v danej oblasti (dosah signálov všetkých tel. v danej oblasti). Takto medzi sebou komunikovali protestujúci ľudia, napriek tomu, že im vypli GSM sieť. Ale možno je to iná téma.
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Ja som »

bavit sa na streleckom fore o pomerne zlozitych modeloch distribuovancyh sieti... to je take... webforacke :D
asi by som sa zameral na ine fora/ pripadne mailing listy technickeho charakteru, nakolko ludia co sa v tomto smere vyznaju a chodia sem na forum, imho nebudu prispievat sem svojimi vedomostami... :) (no offense)
Používateľov profilový obrázok
Snoopee
prispievateľ
Príspevky: 211
Registered for: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa Snoopee »

hm, s "ja som" vačšinou súhlasím, ale tentoraz nie. Myslím že debata je v "SHTF" sekcii, má správny názov i podnázov, tak by som nechal zúčastnených teoretizovať.

Môj názor, nemyslím si že také niečo ako "záložný" internet dokáže niekto vytvoriť. Hardware je nákladný jak na vytvorenie tak na údržbu, pridaná hodnota nulová. Keď vláda zhodí net, aj tak vám to bude na prd, k nezávislím info sa nedostanete. Veď to je problém už dnes.
Ak vypukne SHTF (alebo podobne rozsiahly problém), zistím či ide net, ak nie skúsim TV alebo rádio, ak nič tak skener rádiofrekvencií. Ak všetko hluché, namiesto opätovného štartovania PC nakopnem auto a motorku ... . Kým budú ludia protestovať pred vládou a žiadať o zásah políciu, už budem preč z BA. Ale to je iný príbeh ....
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

len narazal na to, ze ti, ktori ozaj vedia, to tu moc rozoberat nebudu, lebo by sa to stretlo asi tak s pochopenim a odbornostou ostatnych ako tema o zbraniach na fore o meshovych public sietiach.
Používateľov profilový obrázok
Snoopee
prispievateľ
Príspevky: 211
Registered for: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa Snoopee »

teraz ked to v klude doma čitam asi maš pravdu a následne súhlasím aj s jasom. Cestou je otvoriť diskusiu na odbornom fóre. Ale stále si myslím že to je zbytočné. Užitočné info o prežití majú byť stiahnuté, dostupné aj ofline, najlepšie v čítačke.
Internet ako zdroj informácií v prípade SHTF neprichádza do úvahy. Keď si predstavím že vonku vládne úvodný chaos a pár manikov sedí pri alternatívnom webe a chatujú ... kluci späť do reality.
Sme na streleckom fóre. Ak máš zvyšné €, vraz to do olova. To sa nepokazí, lacnejšie už nebude a využiješ ho. Ak nie inak tak na trening alebo na predaj.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Ked hovorite o offline , tak najlepsie offline je vytlaceny papier atramentovou tlaciarnou ;-)
A ked to chcete hnat k dokonalosti, tak to najdolezitejsie zaliate vo folii!!!
Vsetko ostatne je vam bez elektriky nahovno.
Zalozny internet je pekna teoreticka vec, ale ked nastane WTSHTF, tak vsetci operatory bez Vasich penazi to zabalia a nebude tu nikto, kto vas spoji dakej, ako do lokalnej WiFiny.

PS pred par tyzdnami som si rozbehal vlastne 5GHz trasy cez ubiquiti a to je asi tak vsetko co dokazete zriadit, pricom musite riesit zalozne zdroje, najlepsie z obnovytelnych zdrojov ...
Používateľov profilový obrázok
Snoopee
prispievateľ
Príspevky: 211
Registered for: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa Snoopee »

vytlačené, zaliate vo folii a 2x zalohovane na rozličných miestach :)

Každý vychádzame zo svojej situácie. Ja som v BA, odkiaľ bude potreba rýchlo zdrhnúť. Reálne nebudem sťahovať 3 banánové krabice dokumentov. Väčšinu potrebných kníh a návodov mám stiahnutých v čítačke, k nej drahú a dobrú solárnu nabíjačku. Samozrejme, môže sa stať že sa pokazí alebo ju rozbijem, ale toto riziko som si ochotný lajznúť. Dostávame sa značne OT, tak späť k téme
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa DUSO »

ja tlacim na laserovej tlaciarni, atrament sa rozpije pri najmensom kontakte s vodou
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

ja by som siel do kamena, overene po stovky rokov :twisted:
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"