Branná povinnosť

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Registered for: 13 years 8 months

Branná povinnosť

Príspevok od používateľa 2weird2die »

http://www.mosr.sk/data/files/615.pdf

myslím, že je vhodné v tejto téme uviesť aj alternatívu, keď SHTF, ale velenie našej armády bude ešte schopné vydať povolávacie rozkazy. Neviem si predstaviť, že by som v takej situácii opustil rodinu.... vaše postrehy na danú tému? historické príklady? je možné vyhnúť sa brannej povinnosti?
Branná povinnosť vzniká občanovi mužovi 1. januára kalendárneho roka, v ktorom dovŕši 19 rokov veku, ak má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Branná povinnosť vzniká aj občanovi alebo cudzincovi, ktorý dobrovoľne prevzal brannú povinnosť.
Odvodom sa rozumie posúdenie zdravotného stavu registrovaného občana s cieľom rozhodnúť o jeho spôsobilosti vykonať mimoriadnu službu alebo alternatívnu službu. Odvod sa vykonáva v čase vojny a vojnového stavu; o ročníkoch registrovaných občanov povolaných na odvod rozhoduje prezident Slovenskej republiky na návrh vlády Slovenskej republiky; o termínoch odvodu rozhoduje minister obrany Slovenskej republiky.Registrovaného občana povolá na odvod územná vojenská správa povolávacím rozkazom na odvod; povolávací rozkaz na odvod sa doručuje do vlastných rúk prostredníctvom pošty, obce alebo územnej vojenskej správy.Registrovaný občan je povinný dostaviť sa na miesto odvodu v termíne určenom v povolávacom rozkaze na odvod.

Mimoriadnou službou je vojenská služba vykonávaná v služobnom pomere, ktorú je v období krízovej situácie povinný vykonať vojak mimoriadnej služby.

Občan môže v stave bezpečnosti odoprieť výkon mimoriadnej služby vyhlásením

v roku, v ktorom mu vznikla branná povinnosť, alebo
v januári každého nasledujúceho roka až do zániku brannej povinnosti.

Na vyhlásenie podané po lehote uvedenej v predchádzajúcom odseku a na vyhlásenie podané v období krízovej situácie sa neprihliada.

Vyhlásenie občana (písomné podanie alebo môže vyhlásenie podpísať priamo pred zamestnancom územnej vojenskej správy), ktoré sa podáva na príslušnú územnú vojenskú správu podľa jeho miesta trvalého pobytu, obsahuje:

meno a priezvisko,
dátum a miesto narodenia,
rodné číslo,
adresu trvalého a prechodného pobytu,
povolanie,
dôvod odopretia výkonu mimoriadnej služby.

Evidovaný občan môže až do doručenia povolávacieho rozkazu na výkon alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu vziať späť vyhlásenie písomným podaním na územnú vojenskú správu alebo podpísať vyhlásenie o späťvzatí priamo pred zamestnancom územnej vojenskej správy.
Vojakom mimoriadnej služby je mimo iné:
4. registrovaný občan, ktorý bol v čase vojny4) alebo
vojnového stavu5) odvedený a povolaný na výkon
mimoriadnej služby po prezentácii v ozbrojených
silách,“.

Takže kto by sa chcel v prípade shitu vyhnúť odvodu, poskytnúť pomoc rodine a blízkym, mal odoprieť výkon mimoriadnej služby do konca januára. Odoprenie mimoriadnej služby po 31.01.2012 by platilo až pre rok 2013.
inspiring_zhukovsky

Príspevok od používateľa inspiring_zhukovsky »

Moment, takže keď napíšem lístok a zajtra ho odošlem, v roku 2013 ma nemôžu povolať? Či kieho, nerozumiem tomu :)
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

tak som tomu porozumel aj ja...ako odôvodnenie stačí uviesť, že výkon mimoriadnej služby je v rozpore s vašim svedomím alebo náboženským vyznaním... ono to je celé na tejto stránke http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default. ... 39&aid=308
slimaaak
prispievateľ
Príspevky: 122
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa slimaaak »

"Nepremeškajte 30. január 2015, inak hrozí, že budete musieť ísť zabíjať ľudí do vojny".... HOAX ALEBO REALITA

http://panobcan.sk/nepremeskajte-30-1-2 ... -do-vojny/

Pani mate niekto blizsie informacie k tomuto co sa zacalo sirit na FB a internete?
Ma zmysel posielat uvedene vyhlasenie v pripade ze obcan bol odvedeny resp. ma za sebou zakl. voj. sluzbu, alebo je automaticky zaradeny do zoznamu na pripadny vykon mimoriadnej sluzby?
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Blbosť. :roll:
Používateľov profilový obrázok
daredevil
prispievateľ
Príspevky: 326
Registered for: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa daredevil »

Branná povinnosť u nás stále platí, len miesto ZVS je profesionálna armáda. Ak by k takej vojne aj došlo, žiaden taký papier ti nepomôže, odvedú ťa a ideš :(
Používateľov profilový obrázok
angelus1987
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa angelus1987 »

Čo v prípade, že by som dostal povolávací rozkaz a pred odvodom by som ušiel do zahraničia (napr. mimo EÚ). Bol by som považovaný za zbeha, to mi je jasné, ale čakal by ma nejaký trest po skončení vojenského konfliktu?
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Zalezi od toho kto by vyhral.
Používateľov profilový obrázok
daredevil
prispievateľ
Príspevky: 326
Registered for: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa daredevil »

To by si musel utekať daleko, ak by na teba vydali medzinárodný zatykač, tak by ťa vydala väčšina sveta, vyhýbanie sa brannej povinnosti je trestný čin asi :D
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Jeden moj pribuzny zdrhol pred brannou povinnostou do Svedska hned po neznej revolucii. Nepamatam si presne, ale premlcacia lehota tohto TC bola 10 alebo 15 rokov. Ten pribuzny uz v sucastnosti bezne chodi domov { na Slovensko } na navstevu rodicov.
Používateľov profilový obrázok
daredevil
prispievateľ
Príspevky: 326
Registered for: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa daredevil »

Mierové časy, tesne po prevrate chaos a nejaké tie amnestie :?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

pozrite si Trestný zákon §§ 386-388
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Je to otazka presvedcenia, nikdy by som nesiel zabijat ludi za hranicami nasej republiky, ak by sa tato sluzba odo mna vyzadovala na uzemi SR tak preco nie, ale len v pripade ze by som nemusel bojovat proti vnutornemu nepriatelovi ako je tomu teraz na Ukrajine.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Podla mna tato debata vychadza z premisy, ze muz je v pripade napadnutia viac uzitocny pre svoju rodinu ked je s nou ako v armade. Toto ale nemusi byt pravda, kedze historia opakovane ukazala, ze organizovana armada je pre obranu uzitocnejsia ako ked kazdy sam brani svoj domov. Toto bolo aj dovodom, preco vlastne armady vznikli.

Moj nazor: Ak ma povolaju pojdem. Ak nas napadnu, je mi jedno ci opravnene alebo neopravnene. Moju zivotnost na fronte vidim skor v radoch hodin ako dni, ale hoci aj jeden den co sa niekde udrzim zrejme umozni mojim blizkym dostat sa niekde do bezpecia. A o to mi ide v prvom rade. Ak by som utekal s rodinou, stanem sa bezbrannym cim svojich blizkych v podstate zradim.

Druha vec je, ze slovaci maju len slovensko a vsade inde su cudzinci. A mne sa naozaj nechce dozit niekde v uteceneckom tabore ala palesticania. Pretoze ak dojde k niecomu velkemu, bude tolko utecencov, ze ich ziadna ina krajina nebude vediet absorbovat. Takze si pls. utek zo SR nepredstavujte, ako ked sa dnes niekto vystahuje robit do UK.

Za tretie: vyhybanie sa brannej povinnosti (dezerciu) v case napadnutia SR osobne povazujem za zlocin horsi ako vrazda. Kedykolvek v dejinach a v lubovolnej kulture bol za tento cin jediny trest - smrt. Moje krestanske zalozenie (aj medzinarodne zmluvy :shock: ) mi brani strielat bezbrannych ludi, ale zase su taketo individua velmi vhodne pre strafbaty. Ved niekto musi hladat minove polia, odstranovat vybusniny, utocit na bunkre, kryt ustupy ... Tuto ulohu by zrejme dostali aj vsetci mobilni ludia s modrou knizkou, ak by zotrvali na tom, ze su pre obranu inak nepouzitelni.

Harry: takze ty by si sa nezucastnil na protiofenzivach :D ? A co v pripade "neoznacenych bojovnikov"v SR?
Používateľov profilový obrázok
Miro_LM
prispievateľ
Príspevky: 109
Registered for: 9 years 6 months

Príspevok od používateľa Miro_LM »

Celkom zaujimave citanie ale fakt si myslite ze sa to moze stat? Podla mna keby nastala vojna(co dufam ze nie) ani by sme si neprdli a bolo by po nas, sak dokim sa 90% ludi zmobilizuje tak bude aj po vojne alebo po smrti. Modlite sa a proste boha (ak ste veriaci) aby sa nieco podobne nikdy uz nestalo a ziadna vojna nenastala, lebo si myslim ze keby nastala tak by ste si radsej priali aby ste zomreli ako zili a citili tie nasledky. Kto si mysli ze prehanam tak sa opytajte svojich starych rodicov co zazili vojnu alebo povojnove obdobie ake to bolo a ak mali to stastie ze to nepocitili alebo nezazili tak si dajte par dni nato aby ste si pozreli par dokumentov o vojne aby ste mali prehlad a predstavu co je vojna..

Zaujima ma odpoved na otazku co s timi co maju modru? Ano pytam sa preto ze mam modru kvoli okuliarom a zaujal ma komentar vyssie citujem..... " Ved niekto musi hladat minove polia, odstranovat vybusniny, utocit na bunkre, kryt ustupy ... Tuto ulohu by zrejme dostali aj vsetci mobilni ludia s modrou knizkou, ak by zotrvali na tom, ze su pre obranu inak nepouzitelni."

Prosim o "priblizenie a vysvetlenie vyjadrenia" nielen pre mna, kompetentnych osob co sa v tom vyznaju, a maju v tom aky taky prehlad ;)
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"