TEOTWAWKI (The End Of The World As We Know It)

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Jareq
občasný prispievateľ
Príspevky: 61
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa Jareq »

Zdravim pani. Skusme sa zamyslat nad viac menej realnym TEOTWAWKI. Vesmir je zaujimavy ale myslim, ze v blizkej buducnosti nam nic nehrozi. Skor ma trapi otazka rozoberana aj v televiznych staniciach a tyka sa velmi blizkej buducnosti. Vojna na blizkom vychode je na spadnutie, Izrael si brusi zuby na Iran a Amerika mu so 100% istotou pomoze. Iranu na druhej strane zase Pakistan a Severna Korea. Najstrasnejsi scenar je pouzitie jadrovych zbrani. Co potom? Zobrat nohy na plecia a zdekovat sa niekam do Juznej Ameriky alebo sa skusit pripravit na to najhorsie tu doma? Porobit si zasoby aspon na par tyzdnov, ukryt (mozno nejaka jaskyna) a byt pripraveny okamzite opustit svoj dom, byt a zaliest aspon kym to najhorsie pominie? Europa nebude usetrena ked sa pristupi ku jadrovym zbraniam. Co vy na taketo TEOTWAWKI ? Podla mna velmi realne.
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Ja som »

Asi by som ostal tu, prijst s batohom do cudzej krajiny/sveta, bez znalosti miestnych zvykov, jazyka je samo o sebe na hrane. Ako sa tam vobec dostat v situacii ked nieco vypukne dostat ?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Jareq, to, o čom hovoríš, by už bola seriózna jadrová vojna. Potom by bolo v podstate jedno, kde na zemeguli by si sa nachádzal. Ak by si nebol postihnutý priamymi účinkami, tak následkami celkom isto áno. Neschoval by si sa ani v tej Južnej Amerike. Navyše nezabúdaj, že tam je silný hráč Brazília a aj tá by sa mohla za istých okolností (ako spojenec jednej či druhej strany) stať cieľom pre nejakú tu medzikontinentálnu strelu, hoci sa nenachádza zrovna "nadostrel". K tomu máš v Južnej Amerike dostatok šialencov, ktorí by boli schopní v stave medzinárodnej anómie a chaosu nastalého otvorenou konfrontáciou veľmocenských blokov získať a použiť chemické a biologické zbrane. Ergo záver: keby sa strhla skutočná jadrová vojna a prišiel by TEOTWAWKI, bol by si v prdeli, nech už by si sa nachádzal kdekoľvek. Bezpečie, no bez vízie svetlejších zajtrajškov, by ti ponúkli akurát špeciálne podzemné kryty.
:evil:
Potom je tu samozrejme možnosť nasadenia jadrových zbraní v menšom rozsahu. V takom prípade by Európa bola pravdepodobne vo väčšom ohrození než tá Južná Amerika. Ale zase platí, že útek do neznámeho prostredia bez prostriedko a patričných kontaktov by sa nemusel skončiť úplne ideálne. To vlastne písal už Ja som.
inspiring_lalande

Príspevok od používateľa inspiring_lalande »

Vravíte že sa bude dať skryť v daných prípadoch len v podzemných krytoch, ale ja som v tomto laik, akože aké účinky má daná "bomba" keď to prasnú na Berlín?? Zasiahne nás to nejak? Nevidím dôvod aby nám "drž huby žobrákom" niečo hádzali, však to ich stojí prachy, to radšej väčším rybám hodia návnadu na smrť 8) , alebo nie??
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Pozerám, že si tu niekto chce nasilu navodiť depku... :lol:

Tak čítať tu: http://www.matrix-2001.cz/clanek-detail ... ivilizace/
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

v takom pripade by som silno dufal, ze budem aj s rodinou v epicentre vybuchu.
sego13
prispievateľ
Príspevky: 416
Registered for: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa sego13 »

Mochovce mame tot pod oknom ... moja zena stale vravi, ked to buchne, tak pekne vsetci na dvor a zhlboka dychat
Používateľov profilový obrázok
Jareq
občasný prispievateľ
Príspevky: 61
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa Jareq »

Jack mne je jasne, ze scena z terminatora, kedy sa vystreli vsetko co svetove velmoci maju asi neprezije nikto. Ale skor ma zaujima postoj nas obycajnych ludi k niecomu takemu. Ci by ste cakali doma a snazili sa "zmierit s Bohom" alebo by ste sa snazili prezit co najdlhsie? Skusme brat scenar taky, ze najskor to zacne v arabskom svete. Potom USA, velke metropoly europy. Ako by ste na nieco take reagovali? Scenar na Slovensku je taky, ze nasa "elita" by sa zdekovala do nejakych krytov ako prva a snazili by sa riadit tie zvysky armady a ozbrojenych zlozik co mame odtial. Prve dni po vybuchoch a-bomb vo svete.
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa rado74 »

Jareq. ty si nemal v skole branne cvicenia a brannu vychovu ked si nepamatas zakladne veci ?
Maska na drzku, prsiplast na seba sacky na nohy a ruky, zatiahnut gumickami a utekas ako k.kot :lol:
Si to nepamatate hosi ???

Inak ja by som dal do kopy zopar ludi, dobrych vycvicenych strelcov a ako prve by sme isli hladat prave tych pozaliezanych potkanov -tie "elity" :evil:
Používateľov profilový obrázok
hlavaXX
prispievateľ
Príspevky: 238
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa hlavaXX »

v takomto pripade sa treba dobre pozerat, druhykrat to uz neuvidis
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

hlavaXX: Preco nie? :-) Obrázok
rado74 napísal:...ako prve by sme isli hladat prave tych pozaliezanych potkanov -tie "elity" :evil:
To by asi nebolo take jednoduche (pohyb vonku v danych podmienkach), ale ako napad sa mi to paci :twisted:


maclos: Ze Slovensko je 'nezaujimavy terc' by som az tak netvrdil, sme:
za a) v strede europy (= nech by radioaktivny spad siel ktorymkolvek smerom, nasledky by boli otrasne)
za b) nase atomovky (na rozdiel od tych na zapade) nemaju poriadny containment (= stali by sa velmi efektivnymi 'dirty bombs', cize netreba na ne ani pouzit atomovu hlavicu, staci konvencna ktora v kombinacii s Bohunicami alebo Mochovcami 'dirty bomb' velmi pravdepodobne vytvori)
za c) nasa protiraketova obrana, mno, o tom asi ani nemusim pisat... :roll:
za d) okrem ciste teoretickej 'clenskej pomoci NATO' by utocnikom nehrozili nejake priame reciprocne nasledky - slovenska armada nesadne do tankoch (oficialne uz aj tak ziadne funkcne nemame) a nepojde sa 'pomstit' :roll: Zato ak by utocnici (ci uz povedzme nejaky moslimsky stat alebo entita ci skupina v ramci statu) zautocili na nemecko ('vykryvaju' aj rakusko/svajciarsko/...), alebo francuzsko ('vykryvaju' aj krajiny beneluxu, atd.), tak by nasledna odveta asi dlho netrvala (samotna verejnost ktora je momentalne prevazne anti-war/anti-gun by po takomto incidente volala po odplate a tlacila na politikov).


Jareq: Tak ako pise Jack, plus akakolvek atomova vojna mensieho ci vacsieho rozsahu by smerovala k TEOTWAWKI (aj na lokalnej urovni - napr. atomovy konflikt medzi Indiou a Pakistanom by sposobil klimaticke zmeny veduce k slabej urode a nasledovne k svetovemu nedostatku surovin/potravin, plus otrasom na financnych trhoch ktore uz teraz balansuju na okraji priepasti). A ak by sa nas to dotklo priamo, malo by to minimalne tri fazy - prva prezitie samotneho utoku, druha snaha o prezitie nasledkov, a tretia ako by zareagovali okolite svetove mocnosti (rusko, cina, turecko, india, ...) a snaha o prezitie v takto zmenenom svete.

A co sa tyka postoja, asi zalezi od cloveka, aj ked je rozdiel ak je clovek sam, a ak ma rodinu (kde nesie zodpovednost a 'vzdat to' by malo byt to posledne na co by mohol v takej situacii mysliet). Navyse dlho nikto nebude vediet aka presne situacia je (ci to je 'len' SHTF, alebo skutocne TEOTWAWKI), kedze media bud nebudu dostupne (mozno ak tak par satelitnych stanic), a aj tie co zostanu funkcne budu plne propagandy (vojenskej pozitivnej aj negativnej, aj politickej - na jednej strane ludi nevyplasit natolko aby prestali platit dane a posluchat 'autority', a na druhej strane vyplasit ich natolko aby neprotestovali proti extremnym obmedzeniam beznych slobod a ustavnych prav)...


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Ja som »

rado74 napísal: Inak ja by som dal do kopy zopar ludi, dobrych vycvicenych strelcov a ako prve by sme isli hladat prave tych pozaliezanych potkanov -tie "elity" :evil:
Co som pocul, tak pentakov strazia udajne byvali francuzski legionari, takze asi by to nebolo take easy :)
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa rado74 »

Easy mozno nie, ale Ti garantujem ze aj tu na fore je kopa ludi, co vie zaobchadzat so zbranou lepsie ako byvali legionary.
Takze v tom by som az taky problem nevidel.
Pamataj, ze ak chce niekto niekoho dostat, nepomoze mu ani ked s nim bude chodit XY ochrankarov s akymkolvek vycvikom na svete. Mozno mu to len na par dni predlzi zivot, ine nic.
Akakolvek ochranka je len draha image!
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Guns, vieš, prečo mám rád tvoje príspevky v sekcii WTSHTF? Lebo v nich zväčša napíšeš to, čo chcem napísať ja, ale ešte obšírnejšie a ucelenejšie. Za čo ti vždy rád zatlieskam.
:wink:
Často sa stretávam s tým, že ak príde reč na možnosť "atómovej vojny" (tento pojem nemám rád, ale teraz sa mi hodí pre svoju zrozumiteľnosť), ľudia, s ktorými sa o tom bavím, spravidla zaujímajú dva antagonistické postoje. Jedni sa domnievajú, že by to bola len ďalšia vojna, v ktorej by sa iba uplatnil hrozivejší (a účinnejší) arzenál. Druhí zase dávajú znamienko rovnosti medzi "atómovú vojnu" a koniec sveta, totálnu apokalypsu.
:arrow:
Lenže naznačil som to ja aj Guns a vlastne len opakujeme to, čo hovoria seriózne analyticko-prognostické pojednania na túto tému. Záležalo by na viacerých premenných. Prvou v rade premenných je rozsah nasadenia nukleárnych zbraní a ich účinnosť. Ilustračný príklad: Ak Kim vyšle na ciele v jú-es-ej (hoci len exteritoriálne vojenské základne, alebo Havaj či Aljašku) celý svoj jadrový (mini)arzenál, nemožno očakávať, že sa naplnia katastrofické scenáre. Rozsah nasadenia by vzhľadom na predpokladaný málo početný stav severokórejského arzenálu bol minimálny a účinok vzhľadom na spoľahlivosť a parametre Kimových medzikontinentálnych striel by tiež mohol byť viac-menej symbolický. Americká odveta by zrejme bola rázna, je dosť možné, že by nezostalo pri konvenčnom arzenále, ale za normálnych okolností by zrejme nenabrala také rozmery, aby bola mnohonásobne disproporčná.
:D
Išlo by aj pri takomto neveľkom konflikte (hráme sa, že do otvoreného konfliktu s USA by na strane KĽDR nevstúpili Čína ani žiadne ďalšie štáty) o naplnenie pojmových znakov pojmu jadrová vojna, ktorý používame v bežnom, laickom jazyku? Jednoznačne áno. Priame následky (devastácia spôsobená explóziou, ožiarenie nebezpečne vysokými dávkami žiarenia) by sme zrejme nepocítili, možno by nás pre veľkú vzdialenosť a nižší rozsah konfliktu príliš nepostihli ani škody spôsobené na životnom prostredí (spád, zmeny klímy, potenciálne tektonické zmeny, atď.).
8)
Ale presne ako píše Guns, kým nepoznáme ďalšie a ďalšie okolnosti, nedokážeme predvídať, ako by reagovali svetové finančné trhy, sotva môžeme prorokovať, čo by sa dialo na burzách. Zrejme nič dobré. Takisto by sa mohli výrazne zmeniť zahraničnopolitické pozície niektorých veľkých svetových hráčov, mohli by zaniknúť niektoré spojenectvá a sformovať sa nové bloky. Tieto dopady by sme mohli, samozrejme, už pocítiť aj my na Slovensku.
:P
K čomu smerujem? Ak sa chceme rozprávať o tom, čo by bolo, keby prišlo k tzv. "atómovej vojne", musíme presne zadefinovať, ako si túto vojnu predstavujeme. Lebo dnes je možné predstaviť si prakticky hocijaký scenár, pričom kľúčová nie je otázka reálnosti scenáru, ale jeho pravdepodobnosť. No a potom sa konečne môžeme baviť o následkoch. Pritom ale musíme ignorovať tradičné zjednodušené vnímanie takýchto konfliktov a ich následkov, pretože to má svoje korenie ešte kdesi v začiatkoch studenej vojny, ale v odborných kruhoch je už dávno prekonané.
:twisted:
Konečne sa tak dostávame k otázke, či má zmysel niekam utekať. Neviem, či by na to bol dostatok času. V každom prípade, ak by išlo o "jadrovú vojnu" malého rozsahu, napríklad takú, ako som načtrol o pár riadkov vyššie, určite by niektoré kúty našej planéty boli bezpečnejšie ako iné. Ale je naivné myslieť si, že práve tam by s otvorenou náručou čakali na prílev imigrantov. A skončiť v nejakom tábore pre azylantov v čase, keď sa systém začne rúcať, by bolo veľmi diskomfortné. Navyše, ak by rozklad spoločnosti začal naberať na obrátkach, imigranti by vo väčšine krajín asi nepochodili najlepšie. Zvlášť nie takí, ktorí by neboli súčasťou súdržnej mnohopočetnej prisťahovaleckej komunity alebo by neboli absolútne asimilovaní s majoritou.
:!:
Padla tu aj otázka, či "bojovať s osudom" alebo zostať a poddať sa. Toto podľa mňa riešil už každý, kto je ochotný pripustiť si, že "atómová vojna" sa jedného dňa môže stať realitou. Tu už fakt príliš nefungujú všeobecné rady, ale v prvom rade ide o prudko individuálne rozhodnutie každého jednotlivca, ktoré by malo vychádzať zo schopnosti vyhodnotiť situáciu. Ak opomenieme labilné osoby, kľúčovou otázkou bude, či situácia, v ktorej sa osoba ocitla, má ešte nejaké východiská alebo sa subjektívne javí ako bezvýchodisková. V každom prípade, v takejto situácii poskytuje držba strelnej zbrane vždy podstatne viac možností ako holé ruky.
:idea:
Tfuj, to som sa rozpísal ako už dávno nie. Ale čo už, niektoré debaty sa nedajú odbaviť pár riadkami.
:lol:
inspiring_ellis

Príspevok od používateľa inspiring_ellis »

Pekne Jack :D
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"