TEOTWAWKI (The End Of The World As We Know It)

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

TEOTWAWKI (The End Of The World As We Know It)

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Vo viacerych temach v tejto sekcii sa nam zacalo miesat SHTF (ktore moze trvat dni, mesiace, ci max par rokov) a TEOTWAWKI (ktore moze trvat desatrocia, je to v podstate koniec civilizacie v sucasnej podobe).

Navrhujem teda riesit veci ohladne dlhodobeho prezitia (kde uz netreba zvazovat obranu/ochranu, ale skor potravinovu sebestacnost, energeticku nezavislost, atd.) v tomto vlakne.


Gunslinger
inspiring_lichterman

Príspevok od používateľa inspiring_lichterman »

Ahoj, toto skvelé fórum čítam už dosť dlhý čas a odkedy sa tu venuje aj tejto téme, tak ho hltám ešte viac. No a teraz som sa rozhodol, že sa zapojím aj ja, dovolte mi teda prispieť svojimi pár drobnými

WSHTF dočasného a lokálného charakteru su neprijemne, predstavuju riziko a pravdepodobnosť, že nastánu je neporovnatelne vačšie ako u TEOTWAWKI. Avšak situácia sa ukludní a život po určitom čase nabehne do starých kolají. Preto by som sa chcel venovať hlavne tomu druhému prípadu.

TEOTWAWKI - the end of the world as we know it - koniec sveta ako ho poznáme.

Pre mňa najpravdepodobnejšie scenáre su:
-Obrovská slnečná erupcia ktorá zasiahne zem svojim EMP čo znefunkční na svete takmer všetkú zapnutú elektroniku.
-Svetová jadrová vojna - obrovské percento severnej pologule bude vybombardované, južná naproti tomu bude zasiahnutá minimálne.
-Pandémia - lahko sa širiaca choroba s velkým percentom úmrtnosti.

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že z dlhodobého hľadiska nikto nemôže prežiť len so svojími naškrečkovanými zásobami doma/na chate/ v bunkri/ v pivnici atd., ani lovom a už vobec nie ako osamelý vlk túlajúci sa ruinami mesta ala Mad Max.

Pravdaže, čím viac príprav, čím dôkladnejších príprav tým sa nám šance zlepšuju, najme na začiatku, kde sa dajú predpokladať chaos, násilnosti, rabovanie atď. avšak neskôr, keď sa to všetko ako tak ustáli a obnový poriadok* bude potrébne zapojiť sa do spoločnosti. Zmýšlanie: "veď ja som tvrďák, ja si vystačím aj sám, však mam gun, konzervu a maskáčove boxerky" Dostane každého skôr, či neskôr do hrobu. Pretože o život dokáže pripraviť ovela viac situacií ako len, že vám padne na hlavu atomovka. Zlomená noha v divočine, zápal pľúc, prechladnutie, infekcia z drobnej rany, nedostatok jedla, iný človek/skupina atd.

V skupine to ide lahšie, deľba práce umožnuje každému zdokonalovať sa v tom čo mu ide najlepšie. Jedny budu obhospodarovať pole, iný zvieratá, niekto bude stavitel, iny kuchár. Jeden lekár, druhý lovec a pravdaže každý pomože so všetkým. Ak sa niekomu stane čokolvek, bude v zaujme skupiny aby mu pomohli a tým sa nepripravili o užitočného člena. Budú sa navzájom chrániť a pomáhať si v každodennom živote.
Takže z, dlhodobého hladiska považujem za najdôležitejšie, zároveň však aj za najtažšie vytvorenie skupiny ludí s podobným zmýšlaním a rovnakým cielom. Ludí ktorý triezvo uvažuju a su dostatočne zodpovedný aby sa chopili svojej role a aby sa na nich dalo spolahnúť. Podobných, narýchlo združených skúpin budú vznikať po celom svete tisíce, niektorým sa podarý prežit a tie sa budú roširovať. Osobne však považujem za rozumnejšie vytvorenie takejto skupiny s presným plánom ešte pred tým ako sa niečo stane.

Špecifiká jednotlivých scenárov:
EMP - Pravdepodobne najmenšie straty na životoch
Negatívne zasiahne všetky aspekty života človeka: žiadne mobili, televizia, internet, bankomaty, elektrina na svetlo, teplo tiež nebude, žiadna voda z kohútika. Lekárska starostlivoť bude tiež kopnuta spat o pár desaťročí kvôli zničeniu prístrojov. Dodávky potravín a vlastne všetkých zásob budú problematické nakoľko to zasiahne aj dopravu, či už automobilovú, železničnú, leteckú ale aj lodnú. Najhoršie budu prvé dni, týždne, mesiace kým sa ľudia ako tak zorganizuju.
Predpokladám, že vláda a celkovo systém sa ako tak zachovaju aj ked sa dajú čakat obrovské nepokoje.

Vojna - Obrovské straty na životoch, následky vojny budú trvať ešte desatročia po vojne. Celý
civilizovaný svet bude viac menej vyhladený, zostanú z neho len črepy. Najmenej zasiahnuté budu najprimitívnejšie spoločenstvá. Zamorené a neobývateľné by ostali obrovskí územia**. Dá sa predpokladať bezpravie, diktatúra a celkovo veľmi nehostinný svet pre život ... hlavne pre europu.
Pravdepodobne sa z tochto scenára ľudstvo už nikdy plne nezotaví.

Pandémia- Največšie straty na životoch, život ako v stredoveku, ludia by sa sústredili okolo vodcovských jedincov schopnzch viest ludí. Návrat k mestským štátom a časom aj ku starému sposobu života ... viac menej. Možnoť začať od začiatku. V tomto scenári budú mat tý čo prežijú asi najlepšie výhliadky do buducna.

Je toho vela čo by som rád povedal, konkrétne ale aj všeobecne. Verím, že tu k tomu bude miesto 
Ešte by som rád upozornil, na to, že toto všetko je výhradne môj subjektívny názor a predstava udalostí podporená len teoretickými znalostami, čítanými alebo počutými informáciami.

-------------------------------------------------------------------------------------
*(poriadkom nerozumej vládu alebo právo ako ho poznáme .. stačí napríklad ak sa populácia zredukuje natoľko, že už nebude mat kto vytvárať chaos a zostanú len tý, čo namiesto panikárenia rozmýšľaju, prípadne sa ujme vlády nejaký tyran, cirkev, ujme sa feudálny spôsob vládnutia alebo iný poriadok)
**napriek nazoru, že po atómovej vojne zostane celé uzemie neobývateľné, nieje tomu tak. Aj v priamo zamorených oblastiach bude radiácia po dvoch týždnoch dostatočné nízka na to aby sa oblasť dala bezpečne opustiť. Niektore miesta vďaka svojej geografickej polohe napriek relativnej blízkosti s postihnutými oblasťami budu ušetrené radiácie a tým pádom obyvatelné
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Vardegas: Pekny suhrn a suhlas :)


Jeden teoreticky priklad pre rozlisenie SHTF a TEOTWAWKI:

SHTF by napriklad bolo keby sa na blizkom ci dalekom vychode rozputal maly vojnovy konflikt, a stacilo par pouzitych atomovych hlavic aby vynieslo do vyssich vrstiev atmosfery tolko prachu, ze na nejaky cas bolo slnko skryte za mracnami. Nasledna neuroda takmer u vsetkych hlavnych svetovych vyvozcov surovin sposobila pad komoditneho trhu, ktory so sebou stiahol aj ostatne financne trhy. Neschopnost predavat statne dlhopisy v dostatocne velkych objemoch sposobila default USA a eurozony, a nasledna hyperinflacia v kombinacii s nedostatkom zakladnych potravin sa vyrazne odrazi aj u nas (v skladoch sice este co to je, ale vsetko je na pridel a za nehorazne ceny). Ludia frflu a protestuju, ale vacsina chape ze moc na vyber nemaju. Ak by to ale trvalo dlhsie nez rok, pripadne by sa to niecim skomplikovalo (epidemia/pandemia, nepokoje pri ktorych boli znicene hlavne sucasti infrastruktury, alebo by sa miliony mladych ludi pre neschopnost splacat hyperinflacne urokove sadzby na hypotekach ocitli na ulici, atd.) tak by to mohlo vyustit do vaznych nepokojov a SHTF na lokalnej urovni so vsetkym co s tym suvisi. Ako by to nestacilo, taku situaciu moze napr. vyuzit aj rusko ktore za dodavky energii/surovin ako napr. psenice ci plynu zacne uctovat nehorazne sumy (samozrejme splatne v zlate alebo komoditach, pripadne v podieloch strategickych statnych podnikov atd.), a na vydieranie kludne v zime kohutiky nacas zavrie (po vycerpani plynovych zasob nasleduje rychly kolaps rozvodovych elektrickych sieti a mame tu SHTF ako vysite... :evil:

Toto je len jeden zo spusty moznych scenarov SHTF, a TEOTWAWKI by bola predstava zivota o 5 rokov neskor (situacia sa uz davno ukludnila, hordy rabovacov boli alebo rozprasene, alebo sa presunuli na juh europy kde je teple podnebie po cely rok a vdaka rybolovu v kombinacii s otrokarskym zriadenim pre nich lahsie zivobitie, uroda je opat dobra, ale znacne zdecimovana populacia ktora predtym bola uzko specializovana nie je schopna rozbehat systemy vyroby a rozvodov elektrickej energie, ci priemysel ako taky, mobilnu komunikaciu, atd. atd. atd.).

A samozrejme aj v case TEOTWAWKI moze prist dalsi SHTF (povedzme india alebo cina si povie preco by sa mali oni tiesnit ked v europe je hustota populacie este nizsia nez v kanade, je tam ale teplejsie, a vsetko je vlastne zpola nachystane na nastahovanie. Pripadne sa objavia 'oslobodenecke vojska OSN' (oficialny jazyk bude portugalcina, kedze vacsina z nich bude z brazilie), ktore budu zabezpecovat prerozdelenie uzemi vlnam imigrantov z afriky (pricom vladnuca vojenska junta bude samozrejme odinakial). Alebo s USA na kolenach a s x vlastnymi problemami si Rusko povie ze by nebolo zle opat zaviest system satelitnych republik tentokrat az po hispaniu. atd. atd. atd. )

Neviem ci sa mi ten rozdiel medzi TEOTWAWKI a SHTF podarilo vysvetlit dostatocne, ale snad to bolo aspon trochu zretedelne :wink: :lol:


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

V prípade zorganizovania obmedzenej skupiny na vidieku, so samostatným hospodárením, ako by ste zabezpečili ochranu úrody? do sady ju nemôžete dať, to by mal byť priestor menší a dokonale chránený, ale úroda je mimo toho.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

mozno jedno dobre maskovane pozorovacie stanovisko a v zavislosti na komunikacnych moznostiach jedna zalozna hliadka, ktora by na miesto dorazila bez toho, aby bolo pozorovatelske miesto prezradene.
inspiring_lichterman

Príspevok od používateľa inspiring_lichterman »

Zalezi na tom co a v akom mnozstve by sa pestovalo a tiez to kolko ludi by bolo k dispozicii.
Pri vacsom pocte ludi by nemal byt problem zriadit 24h patroly ktore by hliadkovali a v pripade potreby zasiahli a upozornili. V mensom meritku by sa dalo uvazovat aj o oploteni pletivom (sice nezastavi, ale upozorni na narusitela a spomaly)

V zavislosti na druhu pestovanej plodiny pripada do uvahy aj sadenie do vysky a nie do sirky ( rozumej napr. police s podou v ktorej su plodiny zasadene a nie sadit na polia) Tym by sa dalo vypestovat nrovnake mnozstvo plodin na niekolko nasobne mensej ploche .. tym padom lahsie ochranitelnej.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Mal som na mysli obilie, kukuricu a zemiaky, čo potrebujú väčšiu plochu, paradajky a podobne sa dá vypestovať aj na balkónoch a podobne, ale obilie nie. Pokial musíš zabezpečiť jedlo pre celú komunitu plus osivo a jedlo pre domáce zvieratá, celkom iste to pôjde na väčšie plochy ako 100m okolo osady.

Z toho mi vychádza aj otázka, aký počet je podľa vás rozumný?

myslím nejaké rozmedzie, na trvalo udržiavateľný stav. Na taký, čo nie je na hrane a ani po strate niekoľkých členov naraz nestartí šancu na prežitie.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

cim viac ludi, tym lepsie
minimalne 30
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

to sa mi zdá málo, pokial si uvedomíš že by tam malo byť aj ženy aj muži, 24/7 ochrana (a nie s jedným ospalím strážnikom). A popri celodennej fyzickej práce nemôžeš v kuse sedieť a kukať do tmy 8 hod.
inspiring_satoshi

Príspevok od používateľa inspiring_satoshi »

No fakt to zalezi od velkosti osady.
Ale tych 30 ludi, co pisal ARIS, je podla mna fakt minimum. Ja by som kludne povedal 50+.
inspiring_shockley

Príspevok od používateľa inspiring_shockley »

Ten pocet je velmi individualny, cim viac ludi, tym viac casu treba venovat "manazmentu ludskych zdrojov" :) Samozrejme, cim vacsia komunita, tym viac clovekohodin je k dispozicii sa da uvolnit na ine cinnosti (to bol inak zaklad priemyselnej revolucie - volna pracovna sila).

Inak asi by som nesadil obilie, lebo je narocne, skor zemiaky, repu (toto je do ineho vlakna).
Používateľov profilový obrázok
pištoľníčka
prispievateľ
Príspevky: 477
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa pištoľníčka »

Akokoľvek, treba sa vzdelávať. Ak si dnes chcem dopestovať niečo na nejakej záhradke, pozriem na net, spýtam sa niekoho kto vie, idem do tesca a kúpim semiačka alebo sadenice. Ale ak by som net nemala k disp. a ani nikoho koho by som sa mohla opýtať....ups :D Myslím si že je dobré veľa vecí ovládať aspoň čiastočne. Treba určite vedieť plávať, šoférovať auto aj motorku, aj toho koňa :wink: Vedieť o pestovaní, niečo z chémie, biológie, vedieť šiť, vedieť zašiť aj ranu, variť, piecť, ovládať zbrane, alchýmiu okolo robenia nábojov, obrábanie materiálov, lieky, bylinky....
inspiring_shockley

Príspevok od používateľa inspiring_shockley »

pištoľníčka - velmi pekne
statisticky preziju geniovia priemernosti s multifunkcnymi schopnostami ktorych bude musiet riadit zopar leadrov
White Wolf
občasný prispievateľ
Príspevky: 72
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa White Wolf »

aris napísal:cim viac ludi, tym lepsie
minimalne 30
tak podme si to rozpocitat kolko tak ludi potrebujeme ak chceme udrzat funfujuce spolocenstvo

potrebujes straze 24/7 dajme tomu striedaju sa po 8 hodin 3 straznici....to mame 10 ludi het (cez denstrazia 3 na noc by som to posilnil na 4)...dajme tomu ze 8 hod strazia a 4 hodky mozu este pracovat niekde v dielni alebo pomahat na poli...

dalsi napr 8-12 tj 2 az 3 skupiny po 4 ludi kt by boli nieco ako stalkeri- chlapici chodia prehladavat trosky a nosia dolezite veci do spolocenstva...prip ked nehladaju tak prepadavaju konkurecne spolcenstva bad guys :roll: alebo pomozu strazam ak jede na nase policko nejaky utok

nejake zeny tak minimalne 10 - ale skor viac tak 12: pracuju na poli varia a podobne veci + vychovavaju deti

nejake deti...tazko povedat kolko ich casom bude

nejaka inteligencia- stary pan ucitel a nejaky lekar (lekara by som rozhodne neposielal ani na straz ani stalkercit po vonku lebo ak by zhebol tak by mohlo nase spolocenstvo ist za nim...)

takze sa nam to skor blizi k cislu 40...take spolocenstvo nieje ani prilis velke ale zato je podla mna dostatocne samotatne....
Používateľov profilový obrázok
pištoľníčka
prispievateľ
Príspevky: 477
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa pištoľníčka »

White Wolf napísal:

nejake zeny tak minimalne 10 - ale skor viac tak 12: pracuju na poli varia a podobne veci + vychovavaju deti
a ak žien bude 15 ktoré prežijú vrámci tejto jednej ideálnej skupiny tak čo, tie tri sú navyše, či budú v zálohe?
trošku recipročne musím dať: aj nejakí muži by tam mali byť, tak 10...ale ak nás, ľudí, teda žien, bude zo 30 tak aspoň 15mužov by mohlo byť. Budú pracovať na poli a tak

To neni počítačová hra kde si nastavím jedného strašieho(? :D koľko má mať rokov?) učiteľa. Nedal si parametre na tie kusy žien... Toto už zachádza do hrania sa....
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"