Balisticka ochrana a jej odolnost

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
miro1
prispievateľ
Príspevky: 297
Registered for: 17 years

Balisticka ochrana a jej odolnost

Príspevok od používateľa miro1 »

Balisticka ochrana v pripade kolapsu bude znamenat učite zvyšenie šanci. Od profi vyrobkov, až po improvizovane prostriedky použivane hlavne pri obrane obydlia

Ak som spravne ratal, pancierovy plech hrubky cca 6-7 mm by mal byt dostatočny pre vačšinu bežnych zbrani ktore sa v pripade WTSHTF možu a budu vyskytovat. Hmotnost bežneho rozmeru 25x30 je cca 4kg. Zaujimavou alternativou je použitie odlahčenia, kedy je panel navrtany množstvom malych dier, ktore zaroven zabranuju vzniku prasklin pri extremne tvrdych a tym padom aj krehkych oceliach. Prasklina sa rozširi po najblyžšiu dieru, a tam sa zastavi.
Dalšia vyznamna uspora hmotnosti sa da dosiahnut sendvičom, vrchna extremne tvrda ocel strelu rozbija, spodna huževnata ocel zachytava energiu a črepiny. Vysledna hrubka može dosiahnut usporu až 30%.
Pre vysoku hmotnost by sa to asi nedalo použit pri presunoch, ale uplatnenie pri obrane obydlia by sa to mohlo hodit. Samozrejme tenšie plechy by sa dali použit aj na ochranu končatin...atd.

Dalšou kapitolou je vyroba improvizovanych strielni, kedy sa minimalizuje vlastne ohrozenie, zaroven sa da kryt cely perimeter. Niečo na štyl strielne v BVP. Takato strielna sa da vyrobit už v dobe mieru...ak sa situacia začne kazit, da sa lahko zabetonovat na vhodne miesto.

Otvaram diskusiu :D
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Ocelove platy su skvela vec, ale zijeme v 21 storoci a preto ti doporucujem keramicke.
Su podstatne lahsie a za dostupne peniaze (pokial mas vestu a nemusis kupovat stand alone) dokazes zohnat platy triedy IIIA, co dostacuje pre vacsinu pistolovych nabojov.
Alebo si priplatis a si pripraveny i proti najazdom s Sa58 a triedou ochrany III :-)
Pricom sa hmotnostne zmestis do 5kg s 2 ks platov.
Uz si len zohnat daky schopny plate carrier a mozes ich nosit i skryto pod bundou :shock:

Pokial mas potrebne strojove vybavenie a plnu garaz pancieroveho plechu, tak ber moje riadky na lahku vahu :wink:
inspiring_lichterman

Príspevok od používateľa inspiring_lichterman »

Urcite to ma svoje vyuzitie, najvacsi potencial osobne vidim pri obrane obydlia, ocelove okenice s malymi odsuvnymi otvormi ako strielne (pravdaze za predpokladu ze steny budovi budu tiez z dostatocne odolneho a hrubeho materialu .. nie drevenica:) )
Kazdodene nosenie je dost nepohodlne ... a je otazne ci zvysena zataz a znizena mobilita stoja za tu ochranu. Nakolko som dost velky chlap tak sa bez mucenia priznam, ze bezna vesta na skryte nosenie je na mna dobra len tak tak, nehovoriac o tom ze pohyblivost v nej je znizena, nakolko zohybat sa v nej nieje ziadna sranda (velky hendikep ked musis utekat skrceny) + neprijemny tlak na hrud co zas znizuje komfort a pri behu/namahe ztazuje dychanie.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Vesta 1.5kg + platy 2.5+2.5kg = 6.5kg.
ked je dostatocne komfortna a si taky velky chuap, tak by si si ju ani nevsimol :-)
inspiring_lichterman

Príspevok od používateľa inspiring_lichterman »

Pokial sa uz bavime o ochrane ako takej tak si dovolim troska rozsirit zaber temy a spomenut aj inu ako balisticku ( nie nemam na mysli prezervativ:) )

Rukavice - kvalitne rukavice su na nezaplatenie hlavne ak sa clovek pohybuje v prostredi ako stare/znicene budovy, trosky mesta, narocny prirodny teren a pod. Skrabance, oderky, popaleniny, atd. dokazu byt velmi neprijemne a v kritickej situacii tou troskou co prehupne vahy stasteny vo vas neprospech.

Okularie - nie len na strelbu, ale take na celodenne pouzitie, konare, prach, ulomky skla a iny bordel dokazu docasne alebo dokonca aj trvalo vyradit vas zrak z prevadzky .. a slepy uz vela vody nenamutite.

Obuv - ako rukavice, kvalitna obuv dokaze byt rozhodujuca. Pevne, pohodlne drzanie nohy a clenka, odolna podrazka proti olejom, chemikaliam, proti prebodnutiu. Dobra topanka vasim noham poskytne komfort (relativny) aj po celodennom pochode. Plesne, vyvrtnuty kotnik, do krvy odrane nohy plne pluzgierov a nasledne hroziace infekcie vas dokazu zabit tiez v kritickej chvili.

Oblecenie - adekvatne oblecenie prostrediu, co dobre sadne na telo, je odolne a neputa pozornost. Take co sa nepara, nezachytava o okolie, nesposobuje nadmerne potenie, najlepsie take ktore sa lahko nezapali ( asi si kazdy vie predstavit co spravia sustaky ked prebehnete cez ohen .. )
inspiring_lichterman

Príspevok od používateľa inspiring_lichterman »

Rasto, problemom nieje ani tak vaha (aj ked aj ta je po celom dni dost citit a aj 6.5kg je veru dost nakolko to nebude jedina cast vystroje, babca k babce a nakoniec zisits ze na sebe vlacis 20 kg - ak je to dobre rozmiestne na tele necitis to ako problem .. po desiatich hodinach to uz ako problem citit budes :) ), ale ta znizena mobilita, uz len zaviazat si snurky na topanke je skrz vestu velmi nepohodlne , nevraviac ked treba bezat skrceni, niekam vyliezt atd. ;)
miro1
prispievateľ
Príspevky: 297
Registered for: 17 years

Príspevok od používateľa miro1 »

Suhlasim, pri presune atd by ta ocel bola velmi neprakticka. Zameral som sa hlavne na staticke umiestnenie, nakolko pri WTSHTF nepredpokladam utek, ale skor obranu. A prave tam by som videl vyhody...Niekolko kusov ocelovych platni + nejake dalšie plechy roznych rozmerov pre improvizovane strelecke postavenia a zopar zvarencov strielni by mohlo byt užitočnych...

Napr ocelova doska hardox hrubky cca 15mm je v podstate nepriestrelna pre všetky bežne kalibre, a ustoji nespočet zasahov. To dava vyborne šance na obranu...

Skor potrebujem vyriešit niektore dalšie otazky. Napr. upevnenie zbrane v takejto strielni, najvhodnejšie sa mi javi upnut zbran pomocou dražky na bodak. Bolo by to velmi prakticke, v podstate okamžite by sa dala zbran nasadit, pripadne zobrat preč. Otazkou je, či by toto upnutie bolo dostatočne odolne a aky by to malo vplyv na hlaven.
Rovnako aj klieština zvierajuca samotnu hlaven.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Múr z vriec naplnené pieskom či jemnejším štrkom, hrubé 30-40cm čo prepustí a čo zadrží?
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

podla tohto testu sa z krabice v ktorej bolo asi 15cm piesku a predna a zadna stena boli 1.3cm hrube omietkove platne nedostalo nic od .22, 9L, .45, .223, 7.62x39, 12ga slug, .308, .45-70.
http://www.theboxotruth.com/docs/bot7.htm
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

díky , veľmi podarená skúška :-) a výsledky poriadne prekvapivé
me2dik
prispievateľ
Príspevky: 211
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa me2dik »

Neviem kam to zaradit, tak to supnem sem. :lol:
Chcem kupit plate carrier ale neviem sa rozhodnut ktory velkostne ci normalny alebo kopakt. A nemam si to kde vyskusat. Dajte rady chlopi :wink:
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Tazko ti odpovedat, ked neviem ktory presne typ chces kupit. Co sa tyka vahy, rozdiely tam budu znacne.
Ja mam Osprey Mk 3 (normalna velkost), kevlarovu vlozku tr. IIIA a keramicke platy v triede IV. Cele to vazi 10 kg a to uz je fakt dost. Vseobecne by som nesiel do compactu, chcem mat aspon kevlarom chranene brucho, telo zboku a co najviac vitalnych oblasti zakrytych platmi.
Ak sa dostanes s vahou pod 7 kg tak je to OK.
Co sa tyka balistickej odolnosti, urcite nekupuj Keramiku v triede IV. su to dalsie 2 kg. na plat navysse.
Ja som si bohuzial k Ospreyu nemohol vyberat, ake britska armada vyrobila, take mam. Takze to momentalne dohanam fitkom 2 krat tyzdenne... ale aj tak, chcelo by to asi dake tab-le-ty :)
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

pustil som sa s kolegom do novéhu stavebného systému (homogénna stena hrúbky 42cm zo zmesy cement a zdravotnícky polistyrén) a padla otázka či sa to dá prestreliť. Kolega typoval že hocičo ho prestrelí, ja zas že nie.
Zdá sa mi že niekto skúšal aj YTONG, ale neviem nájsť iba ten test s pieskom.
Hlavne by ma zaujímal priestrelnosť 9x19 a 7,62x39
Ak si takú tvárnicu spravíme, má niekto záujem doň "ďobnúť" svojou zbraňou ?
samozrejme výsledok by sme capli sem 8-)
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

@Laci, skús túto tému na konkurenčnom fóre: http://www.strelectvi.cz/forum/balistic ... t8323.html

konkrétne príklady:
http://www.alfa-proj.cz/picture/ZB01_039nahled.pdf
http://www.alfa-proj.cz/picture/ZB01_040nahled.pdf
http://www.alfa-proj.cz/picture/ZB01_041nahled.pdf
http://www.alfa-proj.cz/picture/ZB01_043nahled.pdf

zaujímavé je, že v ich testoch 9mm luger prestrelil tvárnicu o šírke 30cm, ale 7,62x39 nie, pretože strela sa v tvárnici prevrátila a materiálom prechádzala priečne...
Naposledy upravil/-a 2weird2die v 20 Mar 2013, 10:47, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa BTV »

Laci,
Ak urobis takych vzoriek viacero, a budes ochotny ich do niest do Istebneho na stretnutie webfora, tak budes moct testovat zbrani a kalibrov kolko chces... :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"