Botanické minimum

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Ja sa pokúšam už dlhé roky s čučoriedkou, ale stále sa mi nedarý, pritom som ich sadil do jamy naplnenej rašelinou... asi nemám dobré prostredie pre ne, možno sú z takej oblasti že ťažko znášajú teplo a jazyk na našej záhrade (naproti tomu maliny a jahody sú ako z katalóga).
Na liečivé rastliny s preventívnym účinkom by som moc nesadil, ľudia myslia na svoje zdravie denne iba keď sú chorý, dovtedy jedia čo majú k dispozícií a načo majú chuť. Viac ma zaujali recepty ako pripraviť z nich liek. Po skúškach preložím jednu, dve aby ste vedeli čo mám na mysli.
inspiring_pike

Príspevok od používateľa inspiring_pike »

Kapo napísal:Venet mi raz spomínal jednu zaujímavú rastlinu do záhradky-Muchovník.
Aljašská čučoriedka. Amelanchier patrí medzi najhorúcejšie novinky súčasnosti. Vzhľadovo, chuťovo aj využitím silne pripomína klasické čučoriedky, hlavným rozdielom oproti nim je jeho nenáročnosť na pôdne podmienky.
Vyhovuje mu úplne bežná záhradná zemina, nepotrebuje kyslú pôdu! Dorastá do výšky cca 2 - 2,5 m, je veľmi dobre tvarovateľný.
Tak som si konečne zohnal dve sadeničky. :wink:
A kde si to zohnal? Tiez mam zaujem. Poradis?
inspiring_zhukovsky

Príspevok od používateľa inspiring_zhukovsky »

Laci, rašelinou to nevyriešiš. Rastlina potrebuje pre svoj život pôdu a humus. Rašelina sa pridáva iba ako hnojivo. Ale lepším hnojivom je kompost, rašelina sa používala v 20tom storočí, lebo bolo všade veľa veľa rašlinísk, ktoré sa mohli ťažiť. V dnešnej dobe, keď je rašeliny v podstate nedostatok, nemá až taký význam ňou hnojiť.

Čučoriedka potrebuje chladnejšiu klímu ale v PRVOM RADE kyslú pôdu. Choď do záhradníctva a kúp si kyslý substrát na ihličnaté stromy. Najlepšie urobíš, ak k tým čučoriedkam zasadíš aj nejaký smrek alebo jedľu. Ihličie, ktoré z toho stromu opadne, bude udržiavať pôdu kyslú. Inak sa ti behom dvoch troch rokov pôda "odkyslí" :)

Ešte raz - rašlina nie je pôda a rastlina potrebuje pre svoj rast pôdu!! :)
inspiring_zhukovsky

Príspevok od používateľa inspiring_zhukovsky »

...nenáročnosť na pôdne podmienky.
Vyhovuje mu úplne bežná záhradná zemina, nepotrebuje kyslú pôdu!
Tak toto je teda dobrá blbosť... Nenáročnosť na pôdne podmienky v skutočnosti znamená, že mu stačí kyslá pôda a málo živín. Ak má neutrálnu pôdu a veľa živín, nedarí sa mu... Bože...
:roll:
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Laci: nabehni do smrekového alebo borovicového lesa a v dierach po lakatošoch (keďže narúšanie pôdneho krytu v lese je ilegal) naber ihličnat hrabanku, t nadrb do diery pod čučoriedku a máš vystarané aj na pár rokov, ako prírodné hnojivo je dobrá hrabanka z listnatých lesov kde nie je vápenaté podložie.

Mvalcek: rašelina nikdy ako hnojivo nefungovala, neobsahuje nič ak to v nej nie je dodané umelo, si vezmi že sa v zemi nerozkladá ani po tej dobe čo rašeliniská vznikali a to sú stovky ak nie tisíce rokov. Na uvolňovanie dusíka je potrebný rozklad, preto je kompost taký výživný. Aj tie "záhradné kyslé substráty pre konifery" sú iba obyčajná neneutralizovaná rašelina s prídavkom živín na cca. 3 mesiace.

NzPerX: kamčatská : http://www.starkl.sk/?Esemeny_Id=UW01Z2 ... hxTURrPQ==

aljašská: http://www.starkl.sk/?Esemeny_Id=UW01Z2 ... hxTUQwPQ==
Používateľov profilový obrázok
Venet
prispievateľ
Príspevky: 279
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa Venet »

Kapo: Nestrihaj ho! plodi na minulorocnych vyhonkoch, ak ho ostrihas, nebude ti v tom roku plodit.
Laci : vyse* na cucoriedku a kup si muchovnik - Amelanchier lamarckii (alebo iny kultivar).
Mvalcek: cely cas tu Kapo hovori (teda aj ja) o muchovniku. A ten je nenarocny na cokolvek. A kyslu podu nieze nepotrebuje. ON ju nesmie mat!
Ja mam doma na zahrade tri. A okrem toho ze som ich zasadil, a zberam ovocie, tak sa o ne nestaram. (Pri vysadbe som nepouzil ziadne hnojivo)
Kamcatska "cucoriedka" - Lonicera kamtschatika, s cucoriedkou tiez nema nic spolocne. Je mensia ako muchovnik pomalsie rastie, plody su chutovo podobne, niekedy trosku horke.
Muchovniky kupis v kazdej vacsej skolke. Napr. Plantago, Velky Biel. A ked ich nemaju, tak ich objednaju a budu. Alebo Kohaplant Levice - ale tu pozor odporucam osobny odber, lebo ked som odtial objednaval postou tak ma ojebabrali.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Ďakujem každému za radu, a aj každého počuvnem, nazbieram ihličie pod čučoriedku a zoženiem a zasadím muchovníka.
inspiring_pike

Príspevok od používateľa inspiring_pike »

Dakujem R, aspon viem co hladam, ale Starkl ani omylom. Zopar pahylov :-( som od nich uz kupil...
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

do bažín bude asi vhodnejšia kamčatská, obľubuje vlhko, ak ti neponáhľa môžem skúsiť v septembri namnožiť pár odrezkov...
inspiring_zhukovsky

Príspevok od používateľa inspiring_zhukovsky »

R, trocha sa zaoberám pôdoznalectvom :) Posledné dva roky riešim intenzívne práve rašeliniská.

Rašelina vzniká len tam kde je rastlinný materiál potopený vo vode = nie je tam prístup kyslíka. Tam, kde nie je kyslík, neprebieha rozklad. Akonáhle rašelinu zbavíš vody a bude iba vlhká (napr, ak ju integruješ do normálnej pôdy) začne sa rozkladať a uvoľňovať živiny.

Máš pravdu, niektoré substráty pre konifery sú len rašeliny s prídavkom nejakého hnojiva. Najlepšie samozrejme je ísť si do lesa nabrať pôdu spod smreka :)
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

táto alternatíva ma nenapadla z dôvodu že rašelina v substrátoch čo prítulka mieša na orchideje vydrží bez známok rozkladu aj dva roky, na rozdiel od kôry ktorá zahníva skôr... a substrát je to velmi vzdušný, v klasickej pôde rašeline asi pomôžu baktérie a červy.
inspiring_zhukovsky

Príspevok od používateľa inspiring_zhukovsky »

Ono tiež nie je rašelina ako rašelina. V zásade existuje slatinná rašelina, ktorá vzniká v nížinách vo vode bohatej na živiny (napr. dunajská voda plus rozpustené minerálne živiny z vápenatého štrku) a potom vrchovisková rašelina. Tá vzniká vo vyšších polohách v minerálne chudobnej vode (podložie tvorí napr. žula) hlavne rašelinením machov.

Samozrejme, v oboch typoch rašeliny je primiešané rôzne množstvo dreva, v závislosti od rozmanitých faktorov. Drevo, logicky, vydrží neporovnatľne dlhšie.

A nakoniec, bohvie, čo to vlastne je, hoci to predávajú ako rašelinu... :)
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

môže byť, ale klasický rašelinník močiarny som napr. v dunajských lužných lesoch nezaregistroval, aj keď moja pozornosť bola silne narušená komármi...
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

čože? veď tu komáre ani nie sú? :twisted: komáre sú iba tie čo majú pod 2,5 cm :lol:
predvlani bola lukostrecká súťaž v hurbanove tak zorganizovaná, že terče dali do bažín medzi 2-3m vysoké žihlavy .... no tak tam boli také krvilačné lietajúce netvory, že ledva si od nich videl terče 8) , ale možno tam bola aj nejaká rašelina, nakoľko spodná voda bola po členky, nevideli sme dobre čo máme pod nohamy (možno aj tak bolo lepšie, aspôň sme nevideli čo tam zostalo po súťaži rok predtým..)
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Dnes sa rašelina vyrába hlavne z vyhnitého kalu čističiek odpadových vôd.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"