Konzervovanie, dlhodobé skladovanie, recyklácia....

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Konzervovanie, dlhodobé skladovanie, recyklácia....

Príspevok od používateľa Kapo »

Nuž, pred nedávnom sa tu preberalo sušenie mäska, ale viac ako lahôdka, než potreba.

A teraz by sme mohli prebrať niečo o uskladnení a konzervovaní čohokolvek, čo by sme mohli naskladniť na horšie časy.

Pri uskladnení potravín by som dal prednosť bezenergetickému. Teda žiadne mrazáky.
Lepšie je určite vákum, sterilizácia-konzervovanie, sušenie, kvasenie, údenie,prípadne kombinácia.... http://www.dolceta.eu/slovensko/Mod5/sp ... article194

Otázka: Vie niekto, ako by sa dali dlhodobo uskladniť batérie? /polovica úspechu bude komunikácia cez vysielačky/
Naposledy upravil/-a Kapo v 16 Feb 2011, 21:57, upravené celkom 1 krát.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Ako chladnička sa da celkom slušne použiť studna ,a keď si spomínam tak babka držala maslo v pohári s vodou
Používateľov profilový obrázok
Kuro
expert
Príspevky: 421
Registered for: 20 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Kuro »

v USAkove sa v každom store predava sušena Hovädzina - JERKY. chutí fajn, a je tam lacné
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Kapo: S bateriami je to problem :evil: Male (AA, AAA, CR123, CR2, atd.) origose ale zvycajne vydrzia minimalne par rokov, cize treba nakupit do zasoby s co najvacsou zivotnostou (a samozrejme vyhnut sa noname a lacackym), a potom ich priebezne spotrebovavat/nahradzat. Nabijacie baterky detto, i ked ich zivotnost je (bez dobijania) kratsia. Nabijacku odporucam co najuniverzalnejsiu (t.j. 220v/12v/solar), ja som si par solar-trickle nabijaciek doniesol spoza mora, kedze tu som ich zohnat nevedel, ale zda sa mi ze ich planoval zacat predavat Conrad.

Velke klasicke olovene 12V baterie vydrzia vraj ozaj dlho (v extremnych pripadoch 10-15 rokov), samozrejme akonahle sa naplnia kyselinou uz sa o ne treba starat a zivotnost ide na par rokov max. Uzavrete/gelove/deep-cycle vydrzia niekolko rokov, dost zalezi od znacky/kvality.

V kazdom pripade pri skladovani akychkolvek baterii je dolezite dodrziavat tie zakladne upozornenia co su snad na vsetkych bateriach (najviac im skodi mraz ci velke teplotne vykyvy, vlhkost, atd.)


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

to kuro

U nás sú, žiaľ, jerky poriadne drahé. Aj keď veľmi chutné. Ja sa spolieham na vlastné zásoby - viď http://www.webforum.sk/viewtopic.php?t=3410.

Inými slovami - ak mám dobré suroviny a kým beží "eletrika" tak suším. Mäso, slivky, banány a jablká. Pri SHTF ako by som našiel. A keď nepríde, zjem aj tak... :D
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Registered for: 14 years
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Na nabijanie napr.toto:
http://www.envial.com/eshop/solar-livin ... tobaterii/
akurat tie ceny...
čo sa tyka baterii tak velke baterie určene na ostrovne systemy by mali podla vyrobcov vydržat okolo 15 rokov
do menšich spotrebičov jednoznačne AA akumulatory,ako som už pisal predtym osvedčila sa technologia Enelop napr.od Sanyo:použitie CB radia,svietidla...
OT:koncom marca je v Inchebe vystava Stavebnictvo a racioenergia,pojdem pozriet čo je nove vo fotovoltanike...
Hops pomylil som si temu poprosim presunut :)
inspiring_ellis

Príspevok od používateľa inspiring_ellis »

Používateľov profilový obrázok
Venet
prispievateľ
Príspevky: 279
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa Venet »

hmm, ono pokial je clovek na jednom mieste (tzn. ze sa nemusi premiestnovat) tak baterie sa daju celkom dobre aj vyrobit :wink:
Staci na to nejake nadoby + plechy (Cu, Zn/Fe/Pb) +šťáva + trochu sikovnosti, a napajanie vysielacky je hotove
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Chlapi, ja jerky moc rád. Veľká mňamka. Ale je taký spôsob úpravy dostatočný, aby v mäse pokapali všetci zásadní paraziti a iné oné... tie? Medzi nami, mám vás rád, ale nerád by som jedného dňa s vami ležal v špitáli s nejakou ošklivou diagnózou typu Kreutzfeld-Jakobova choroba.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Jack

Ak dodržíš tieto pravidlá, nemôžeš mať problém.

1: kupovať len kvalitné mäso z preverených zdrojov
2. pred krájaním mäso na dva dni zmraziť
3. umývať ruky dôkladne pred aj po práci s mäsom
4. pred sušením vložiť mäso do rúry predhriatej na 75° na cca 15 minút


Ak toto dodržíš, určite nebudeš mať problém. Testované na mne :D
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

Jack napísal:...s nejakou ošklivou diagnózou typu Kreutzfeld-Jakobova choroba.
ta choroba zasahuje mozog, my strelci sa teda tejto pliagy nemusime obavat
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Nabíjanie a skladovanie batérií:

Pri bežnom používaní sa životnosť batérie odhaduje na 300 – 500 nabíjacích cyklov (nabitie/vybitie), čo pre priemerného uživateľa znamená jeden a pol až tri roky. Ako batéria stárne, jej výdrž se postupne skracuje. Ak sa doba jej výdrže priblíží cca polhodine, je čas ju vymeniť.
Všeobecne platí, že novú batériu je potrebné najprv nabiť. Taktiež všeobecne platí, že každý človek dá batériu nabíjať, keď tá indikuje nízku kapacitu. Ako sme sa ale zmienili vyššie, niektoré postupy majú batérie s článkami Ni-MH a Li-ion, Li-Poly odlišné.

U Ni-MH baterií sa odporúča vykonať prvých cca 3-5 úplných nabíjacích cyklov (nabíjacim cyklom je myslené nabitie/vybitie), aby sa dosiahlo maximálnej avízovanej kapacity. Úplný nabíjací cyklus znamená, že necháte batériu celkom nabiť, a potom ju necháte celkom vybiť. Rovnako tak, keď sa rozhodnete batériu skladovať, tak by ste mali Ni-MH batériu čiastočne nabiť cca na 40 %, a potom každé 2 – 3 mesiace batériu znova úplne nabiť a úplne vybiť. Potom ju opäť čiastočne nabijte cca na 40%, k dalšiemu skladovaniu, aby nedošlo počas skladována k podvybitiu batérie.

Výrobcovia Ni-MH batérií sa neustále snažia vylepšovať ich technológiu (napr. u AA batérií Sanyo Eneloop), aby dochádzalo len k minimálnemu samovybíjaniu batérie. Tieto batérie sa väčšinou dodávajú k okamžitému použitiu, tzn. že nemusíte batériu najprv nabiť, ale hneď ju môžete vložiť do prístroja. Taktež nestrácajú kapacitu tak rýchlo, nemusíte ich cyklovať, teda plne nabiť a úplne vybiť niekoľkokrát za sebou. Skladovanie týchto batérií je ľahšie, než u normálnych Ni-MH batérií. Môžete ich celkom nabiť a nechať napr. 2 roky odpočívať. Záleži na individuálnom návode k použitiu, ale odporúča sa aj napriek tomu aspoň každý rok batériu raz vybiť a znova nabiť. Skladovacia teplota je rovnaká u všetkých batérií, tzn. okolo 15°C - 20°C.

U Li-ion a Li-Poly batérií
nedochádza k samovybíjaciemu efektu, takže strácajú kapacitu len nepatrne, nepotrebujú preto takú starostlivosť ako Ni-MH batérie. U Li-ion a Li-Poly batérií niesu potrebné iniciačné prvé 3 cykly úplného nabitia a vybitia. Naopak sa odporúča tieto batérie vybíjať pri bežnom používani len čiastočne, teda nie celkom. Pri prvnom použití sa odporúča batériu najprv úplne nabiť, potom nechať batériu cca hodinu „oddýchnuť“ a znova dať na chvíľu nabíjať. Tým dosiahnete maximálneho nabitia.
U Li-ion a Li-Poly baterií je taktiež doporučene skladovať batérie na cca 40 % ich kapacity, ale žiadna ďalšia údržba už neje potrebná.

Dôležitá u všetkých typov batérií je skladovacia teplota, která má značný vplyv na životnosť batérie – pokiaľ batériu chcete skladovať dlhšie, je optimálne ju uložiť na chladnom mieste cca pri teplote cca okolo 15° – 20° C, či je to Ni-MH, Li-ion nebo Li-Poly.
inspiring_visvesvaraya

Príspevok od používateľa inspiring_visvesvaraya »

Čafte,
mno, nie som nejaky odbornik cez výživu, ale čo si pamätám z Hygieny výživy z VŠ, obsah nutrientov, minerálov, ale žiaľ aj fytoestrogénov je optimálne zastúpený v tých sójových špongiách, čo sa dajú variť, dusiť, piecť atď. . Manželka to má rada, ja to nemusím, fakt ako 2 - týždňový vecheť, ale v prípade WTSHTF by nebolo odveci sa tým zásobiť. Je to ľahké, je toho veľa, je to "zdravé", je to nechutné - tak nech to dotvára atmosféru WTSHTF dňa :lol: . Ale vážne, myslím si, že aj cena (minimálna) je zaujímavá a aj rôzne formy a hlavne jednoduchosť prípravy. Resp. preberie to chuť toho, k čomu to dáte. Len to znižuje počet spermii, čo si myslím, že bude jeden z posledných problémov chlapa, nee?
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Pár klasických spôsobov konzervovania http://domacnost.sme.sk/c/6005645/konze ... rodou.html
Používateľov profilový obrázok
Venet
prispievateľ
Príspevky: 279
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa Venet »

Butrus, ohliadnuc od toho ze 90% soje je kontaminovanej GMO, (co je horsie ako zle), tak soja nieje az taka uzasna. Sice ma tabulkove hodnoty vsetkeho mozneho, ale inak je to shit. Mas kopec lepsich moznosti - hrach, fazula, cicer, sosovica, pohanka, pseno, amarant...... (lepsie mat rozmanitu stravu ako hento)
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"