Diskusia k energiam a ich uspore

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..

Suhlasili by ste s vybudovanim dalsej atomovej elektrarne na Slovensku ? (za pouzitia modernych relativne bezpecnych technologii, atd.)

Ano
97
81%
Nie
17
14%
Je mi to jedno
6
5%
 
Celkom hlasov: 120

Používateľov profilový obrázok
tryskac
občasný prispievateľ
Príspevky: 39
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa tryskac »

na margo vasej zaujimavej temy vam davam do pozornosti, ze
2-5.02.2017 v Prahe - Vystaviste Holesovice sa uskustocni veltrh
zamerany na drevostavby a vykurovanie
viac informacii sa nachadza tu
http://www.modernivytapeni.cz
http://www.drevostavby.eu
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Zaujimava stara tema :)

Zacal som vymyslat ako vyriesit kurenie v starom dome, hrube tehlove steny, nezatepleny, 160m2.
Dom ma radiatory v dobrom stave a stary kotol na vymenu.

Pouzivany bude ca na 50%, v rezime tyzden ano, tyzden nie, tj dost komplikovane poziadavky.
Uz sa to neda riesit chalupovo (odstavit, kurit v peci), malo by to byt relativne pohodlne (1 prilozenie denne je ok, 7 prilozeni uz nie), treba uz riesit aj naklady na vykurovanie ale zaroven tam bude cas bez pritomnosti => bez moznosti prilozit => potreba temperovania.
A musi sa dat zdvihnut teplota pred prijazdom.

Je tam dostatok priestoru tak na kotol, akum. nadrz ako aj na palivo, vcetne moznosti mat drevo 2-3 roky aby preschlo, ... .
Plyn nie je, podmienky na ine tepelne cerpadlo nez vzduch-X ani moc nie.

Nateraz som pozeral na:
a) "Nordicka" klimatizacia (ucinna na kurenie aj pri -15) na temperovanie a rychle zmeny teploty + splynovaci drevo kotol s velkou akumulacnou nadrzou a existujucimi radiatormi v prevadzke ked tam clovek je.
b) Pelety + drevo (splynovane) kombi kotol + akum nadrz + podavac na pelety. Su kotle ktore prepnu na pelety ked dohori drevo ale neviem nakolko to je cele spolahlive, ci to vie temperovat trebars tyzden-dva bez obsluhy.

Zateplenie pride casom, vzhladom na stavebne upravy to min. 2-3 roky potrva (okrem zateplenia povaly, to bude skor).

Tipy, nazory, ...?
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Ak chceš zapnúť kúrenie na diaľku, tak by som tam dal elektrické. Potom ak dôjdeš do domu prepneš na pelety, ale by som sa nespoliehal nato a nenechával bez dozoru ( minimálna na začiatku ohrevu by som kontroloval). Na vykúrenie nezohriateho a nezaizolovaného objektu budeš kúriť jedna radosť, ťažké tony stavebnej hmoty musíš zohriať, inak keď sa postavíš k stene bude to brrrr...Podlahy máš už izolované ?
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

> Ak chceš zapnúť kúrenie na diaľku, tak by som tam dal elektrické.
Preto zvazujem klimatizaciu (+ "obycajny" splynovaci kotol ktory bude v prevadzke len ked tam sme).
Klima na temperovanie - je to elektrika tj pomerne spolahlive a lahko vzdialene ovladatelne a sucasne tepelne cerpadlo vzduch/vzduch, pri kureni koeficient niekde okolo 3 (myslim), lepsie ako elektro priamovyhrev.

> ale by som sa nespoliehal nato a nenechával bez dozoru ( minimálna na začiatku ohrevu by som kontroloval).
Jo, tohto sa obavam, akykolvek mechanicky podavac sa moze zablokovat, je to horenie, atd.

> Podlahy máš už izolované ?
Nie. Planujem kompletne prerobit, vdaka vysokemu stropu nie je problem dvihnut podlahu o izolaciu.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

nie je toto úplne moja téma, ale tiež sa mi najviac pozdáva temperovanie klímou. Otázka je, ako to bude fungovať v hlbokých mrazoch (nevieme kde dom stojí), totiž mám skúsenosť že v takých prípadoch dosť namŕza výmenník, musí sa rozmrazovať, vtedy je výkon aj účinnosť rapídne dole...proste pri určitých teplotách sú tam zádrhely. Ale my máme staré zariadenia, je možné, že na nových je to už nejako šikovnejšie vymyslené, keďže tepelné čerpadlá sa momentálne pretláčajú ako naj eko riešenia. Takže len si toto zisti u realizátora/predajcu.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Citam a studujem a vraj nie je klima ako klima a niektore su optimizovane na kurenie => zvladnu nizsie teploty s este akceptovatelnou ucinnostou. Detaily si uz samozrejme pozistujem, zatial som len vo faze najdenia dobreho konceptu na nie uplne mainstream poziadavky.
Region Myjavy, tj trochu chladnejsie nez priemer.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Pri dodatočnej izolácií podlahy môžu skomplikovať život pôvodne zárubne :-) iba málo majiteľov akceptuje ich zmenu. Ak majú vežnú výšku okolo 2m, tak je problém. Elektroniku môžeš nastaviť aby ti nedovolil zamrznúť zariadenie. To je celkom bežná vec, ak budeš mať zaizolovaný objekt, potom ani nebude treba často zapnúť kvôli mrazu.
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

Podľa mňa záleží len a len na rozpočte, ale nahráva ti malá vykurovaná plocha a oblasť s vyššími teplotami, takže sa môžeš pohybovať medzi základnými modelmi zariadení. Na diaľku sa dá dnes cez mobil spustiť a nastaviť v podstate všetko, čo je aspoň trocha sofistikovanejšie, plynový kotol, elektrokotol, tepelné čerpadlo, dokonca aj pec s podávačom. Klíma je pri vykurovaní tiež iba tepelné čerpadlo, navyše pôsobí priamo a vykúrenie je rýchlejšie. Kombinácia s menším splyňovacím kotlom by mohla stačiť, lebo ide o malý priestor.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Ok, takze komentare su zatial take ze kombinacia klima + splynovaci kotol s radiatormi nie je zly napad.
Na ten kotol zvazujem akumulacnu nadobu, miesta je dost, pripada mi to byt dobre riesenie pre spalovanie dreva kurit na max vykon a potom nejaky cas nekurit (lepsie nez musiet hybat vykonom kotla + pohodlnejsie).

Rozpocet nie je nejak striktne obmedzeny ale musi to prejst kriteriom "hodnota za peniaze", nerad by som zbytocne mrhal.

Co sa tyka malej vykurovacej plochy... 160m2 je fakt mala?
Na 160m2 starej budovy som nasiel tabulku uvadzajucu odporucany vykon kotla min 25kW, co uz nie je z najmensich.
Ale neviem sa z toho posunut k tomu aky vykon treba mat v tych klimach aby to utemperovali.
Tak ale tam uz snad pomoze nejaka firma.
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Mozno mam pribuznu situaciu - mam MUZ-LN35VGHZ plus vnutornu jednotku, funguje to aj v zime, aj v mrazoch (-20st.). temperovanim by som to vsak nenazyval. lebo minimalna nastavitelna teplota je 10 stupnov... Kazdopadne - akonahle som vymenil archaicke okna za 'sucasne', zacalo to cele davat zmysel.

Vykurujem tym priestor cca 30qm. Od 3,5kw by som pri nezateplenej a hlavne starej stavbe viac necakal....
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"