Diskusia k energiam a ich uspore

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..

Suhlasili by ste s vybudovanim dalsej atomovej elektrarne na Slovensku ? (za pouzitia modernych relativne bezpecnych technologii, atd.)

Ano
97
81%
Nie
17
14%
Je mi to jedno
6
5%
 
Celkom hlasov: 120

friendly_shirley

Príspevok od používateľa friendly_shirley »

Ten dokument som videl bol celkom fajn ako sa hrali s niekoľko tonovou turbínou a usádzali na milimetre. Snáď si aj ruskí inžinieri pri stavaní Jaslovských Bohuníc dali tak záležať :-D. Síce keď sa pozriem na steny naše ho baraku mám silné pochybnosti.

Zasa never všetkému čo povedia v dokumente. Verím, źe v CR a SR sa nájde človek, ktorý by vedel takúto výmenu zrealizovať. Neviem či si dobre pamätám, ale pri spustení Temelinu sa niektoré lopatky na turbíne líšili o stotiny milimetra a vytvárali vibrácie a museli celú turbínu vymeniť ešte pred spustením.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

nebudem zakladať novú tému ohľadom vykurovania. Objavil som litovské kotle Stropuva s horným horením a veľmi dlhou dobou horenia pri úspore kuriva.
http://www.stropuva.net/o-nas/

ak niekto vie niečo bližšie, alebo vie posunúť nejaké užívateľské skúsenosti, budem rád. Tento typ kotla môže byť dobrou alternatívou do pivnice ako rezerva pre prípadný prechod na tuhé palivo ale aj v mojom prípade hoúci kandidát na výmenu stareho kotla na chate.
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa emkac »

peterson, ak veris na permetum mobile, tak do toho chod
mozem ta odkazat na zopar diskusii, kde su tie ich cisla rozobrate a ...
teraz som sa dlho snazil premyslat, ako to napisat a nebyt pritom zalovatelny

cize rozhodne teda netvrdim, ze predajca klame a zavadza a tie cisla nemozu byt pravdive
netvrdim to... nie.... ale...
:?

moj nazor je, ze urcite to nekup... ak kotol na pevne palivo, je kopec serioznych firiem, ktore ti ho predaju a pri predaji neuvadzaju klamlive cisla
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ked nieco vyzera az prilis fantasticky, tak vzdy je namieste si polozit otazku: tak preco to uz takmer kazdy nema? Aby to nebolo obdobne ako s malymi veternymi turbinami, co su cisto vyhodene peniaze.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

peterson napísal:nebudem zakladať novú tému ohľadom vykurovania. Objavil som litovské kotle Stropuva s horným horením a veľmi dlhou dobou horenia pri úspore kuriva.
http://www.stropuva.net/o-nas/
Šak hej...veľmi dlho horí to drevo alebo iné.
Toto ma zaujalo.
V kotli horí palivo v hornej časti, na spôsob horenia sviečky, čo je skutočne neobvyklé.
U mňa na chalupe nič neobvyklé :wink: ...taký plamienok 8) ...ale tá teplota je tiež o ničom. :roll:
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Peterson : to je predrazena debilina.... Uplne nevhodna pre tvoje potreby. Na papiery to vyzera super ale realita bude taka ako v pripade Viadrusu U32, ktory nahradil „neekologicky“ U26. Tento novy netaha, dymi a samozrejme nehreje tak ako ten stary...

Vyber kotla - tepelneho zdroja je hotova veda. Na to aby si si dobre vybral musis si ujasnit dve veci :
- ake palivo budem primarne pouzivat
- ako casto budem kurit.

Vecnu dilemu liatina vs. plech riesit nebudem na nete sa o tom hadaju dost.

Tu je zodpovedanych mnozstvo otazok, treba si to prestudovat : http://viadrus.cz/nejcastejsi-dotazy-110.html

https://www.poradte.cz/domacnost-a-bydl ... adrus.html

Odhorievanie vs. prehorievanie /pre vysvetlenie viz. link hore/ :
V principe plati, ze pokial mas SUCHE drevo vies kurit aj odhorievanim, inac sa pri tom zblaznis, proste to nehori – tak ako pisal Arminius. Ak mas zdroj sucheho dreva tak uz si radsej kup drevosplynovaci kotol... Pri uhli zase plati, ze kuris odhorievanim. Ono sa da aj prehorievanim, ale zadymis celu dedinu... Pokial by si mal kurit drevom odhorievanim potrebujes nutene prudenie vzduchu do ohniska aby to dobre horelo. Toto je vlastne princip tebou spominanych kotlov, maju nejake deflektory, ktore obracaju tah tak aby to zivilo ohen na vrchu.
Vyhodou prehorievania je aj to, ze pokial mas vlhkejsie drevo tak ti dokaze zhoret, ucinnost bude samozrejme nizsia, ale pokial mu das dost primarneho vzduchu tak sa to zaobyde bez zadymenia dediny.

Odhorievanie je teraz obrovska modla a vlhky sen europskych ekofasistov. Teoreticky je to ucinnejsie a produkuje to menej CO2 tak sa toho chytili. Cielom je samozrejme zakazat prehorievacie vyhrevne telesa –ako inak ved zakaz je to spravne... Klasickym prikladom je zakaz klasickych prehorievacich kotlov v CR. Ekosudruhovia dokonca zakazali velke prikladacie dvere aby si tam nahodou nehodil PET flase. Zasobovanie kotla moze by len cez snekovy dopravnik cim ti de facto znemoznuju palit tvoje drevo, ale musis si kupit pelety. Nespochybnujem vyssiu ucinnost novsich systemov ale nie su vhodne vsade, napr. ne na tvoju chalupu.
Realita je uplne inde. Sused si na jesen kupil ekokrb s hornym odhorievanim a proste drevo tam nehori. Ani mokre, ani suche... Horia tam jedine nejake brikety. Cize radost z nachystaneho dreva a pohlad na horiace poleno je v pi.. a to nehovorim o cene toho paliva...
Ono ekofasisti v poslednej dobe idu v EU tvrdo po ludoch co si chcu kurit sami svojim drevom z Urbaru a pod. Legislativne zmeny pod zamienkou ekologie maju za ucel donutit cloveka jednak vymenit lacny funkcny bezudrzbovy kotol za pocitacom riadeny, predrazeny, zlozity system vyzadujuci vysoke naklady na servis a palivo...

Pre teba na chatu urcite klasicky prehorievaci kotol ako Viadrus Herkules /alebo obdobny tip/ . Tie modely s velkymi dverami bez ekodebilin co sa uz v CR nesmu predavat.
V tom kotli spalis vsetko vratane vlhkeho paliva. Na nete mas navody ako ho upravit na odhorievanie v pripade, ze chces obcas kurit uhlim. Je to asi najuniverzalnejsi kotol. Na chalupe, ale aj v RD ked uvazujem o zalohe je dolezite aby to bolo co najjednoduchsie a co najmenej vyberave na palivo.
Pokial uz na chate pozadujes ustredne kurenie tak z dovodu jednoduchosti a financnej uspory povazujem za najrozumnejsiu kombinaciu kotol ako pisem vyssie v kombinacii s liatinovymi radiatormy, trubkami vecsieho priemeru z dovodu lepsej akumulacnej schopnosti ked ti kotol "napali" horucu vodu. Nepotrebujes drahe systemy s akumulacnou nadrzou. Tieto kotle zvladnu cinnost aj samotiazou, ale obehove cerpadlo by som doporucoval.
Na tvoju chatu by som este zvazil do obyvacky bud krb, alebo nejake lacne peterky ktore mi umoznia zakurit spolocensky priestor v pripade prechodneho obdobia kedy nechcem spustat ustredne kurenie...

Na druhej strane pokial by si uvazoval na celorocnej vykurovacej prevadzke domu alebo chaty tak chod jednoznacne do drevosplynujuceho kotla. Lebo uspora dreva bude vyrazna, nic ti nebrani mat nejaky lacny krb v obyvacke ako rezervu.
Cibula
prispievateľ
Príspevky: 225
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Cibula »

Je to tak. Ako bonus prelomenie domovej slobody:
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/uredn ... 1484421092

Príjemne čítanie:
http://dfens-cz.com/kotlovana/
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

Prave pre taketo informacie som otvoril debatu. Na webe tej firmy mi nesedelo par fotiek a informacii. Kedze sa ale v tejto problematike az tak neorientujem, rad sa dovzdelam od druhych.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

erebos napísal: Na tvoju chatu by som este zvazil do obyvacky bud krb, alebo nejake lacne peterky ktore mi umoznia zakurit spolocensky priestor v pripade prechodneho obdobia kedy nechcem spustat ustredne kurenie...
Na chalupe nemám síce (ďaleká hudba budúcnosti) ústredné kúrenie, no v každej miestnosti je kachlová pec. V obývačke mám krbové kachle Hasson.
http://www.krby-tuma.sk/product/haassoh ... chle-8567/

Tieto krbové kachle vykúria solídne celú obývačku a aj vedľajšiu spálňu. Podotýkam, že na chalupe som od marca do decembra.
Vrelo ich doporučujem. Majú solídny nástup horenia, do hodiny sú teplé, veľmi rýchlo vykúria izbu (cca 5x8m) a teplo aj držia.

Spotreba je vcelku primeraná. Záleží od nastavenia vzduchu. Za jeden deň spálim priemerne jednu zeleninársku prepravku bukového či dubového dreva. Jedno polienko dlžky cca 30 cm horí v šetriacom režime (ja vonku) vyše hodinky. Zvyknem dať 2-3 a mám vystarané na celé dopoludnie.
Pred spaním naložím zo 3-4 a ráno sú v pahrebe žeravé uhlíky.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Arminius : odpoved bola pisana na mieru Petersonovej chalupe.

Samozrejme pokial mas v kazdej izbe pec je blbost v celorocne neobyvanej chate riesit ustredne kurenie. Najme ked pravidelne nevyuzivas vsetky miestnosti....
Este sem pridam skusenosti so zdrojom tepla v celorocne obyvanom dome....
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Jasnééé.
Viac menej som dával skúsenosti, ktoré by sa snáď hodili niekomu v budúcnosti.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Peterson: tak este pridam osobne skusenosti s vykurovacim zariadenim na pevne palivo v rodinnom dome. Popisujem cisto vlastne nazory a skusenosti. Netvrdim, ze moje riesenie je najekonomickejsie, alebo najlepsie, ale mne skratka vyhovuje a uz by som zakladnu filozofiu a prevedenie nemenil....

Problematikou ako vykurit rodiny dom, usetrit financie a zaroven byt nezavisly v pripade energetickej krizy som sa intenzivne venoval cca 2 roky. Takmer ihned ako som situaciu zacal sledovat som narazil na problem, ze internet je plny balastu kde najroznejsi jedinci prezentuju svoje nicim nepodlozene teorie, pricom presadzuju uplne sprostosti. Pri hladani idealneho riesenia je velmi tazke fitrovat rozne pocity a mokre sny roznych teoretikov na nete. Mal som stastie nakolko som mal moznost vidiet omyly a sklamania kamaratov ktori naleteli roznym podvodnikom a ekodementom, ktorym elementarna fyzika nic nehovori, ale o to viac sa pokusaju prezentovat ako experti. Ja budem popisovat vlastne skusenosti.

Pred tym ako zacnem cokolvek riesit si musim dopredu urcit co od toho ocakavam, v akom rezime budem vykurovat, ake palivo budem preferovat. Bez ujasnenia tychto zakladnych veci to nikdy nebude dobre a aj ja som skoro som na to doplatil.
Povodne zacal uvazovat nad tazkymi mastencovymi pecami. Mal som uz projekt na nadherny 12.000 kg. kolos, ktory by dominoval obyvacke. Pec mala podla teoretikov vykurovat prijemnym salavym teplom a mala byt na vzdy. Cena atakujuca 27.000,- € sa mi zdala trochu vysoka no ale nekup to ked je to tak super. Nastastie som sa bol pozret u kamarata, ktory ma predbehol. Pec bola krasna lenze nekurila... Ono to ani nebola chyba pece ale zle zvoleneho ucelu. Totiz ta pec nabieha 1-2 dni kym zacne kurit a potom kuri cely rok, co je ale na ho.no cloveku co je vecsinu tyzdna prec z domu a zena neni schopna prilozit...

Na zaklade uvedenej skusenosti som si este raz prebral co vlastne chcem a v akych podmienkach budem kurit. Priority boli nasledovne :
- vykurovanie domu je zalozene na plynovom kotly a ustrednom kureni. Na tomto som nemienil nic menit nakolko nechcem byt otrokom kotla. Ked sa mi nechce vstavat tak proste kuri automatika. Maximalna financna uspora nebola ucelom aj ked kazde usetrene € sa pocita.
- vidiet ohen, teda pouzitie co najvecsich moznych presklennych dveri, zaroven to znamena, ze vykurovacie teleso nebude v kotolni, ale v obyvacej casti domu. Bohuzial toto riesenie vylucilo aj osvedcenu klasiku a to keramicku pec..
- palivo len drevo
- mat zalozny zdroj tepla v pripade vypadku sieti a energii – WTSHTF.
- absolutna nezavislost zdroja tepla na el energii a co najjednoduchsia funkcia nevyzadujuca ziadnu urdrzbu. Z uvedeneho dovodu vypadla krbova vlozka – vodnik schopna ohrevu vody nakolko v pripade vypadku cerpadla, alebo nedostatku vody v systeme nefunguje.

Ked som si to cele prebral tak som zistil, ze idealnym riesenim pre mna je TZV „Krbova pec“ nezamienat s „krbovymi kachlami“ vyhrievajuca obyvacku, kuchynu a priestory v ktorych sa rodina zdrziava cely den.
Krbova pec je vlastne krbova vlozka obstavana materialom ktory akumuluje teplo a nasledne ho vyzaruje ako pec. Zaroven ma prieduchy ako krb cize ihned po zakureni je k dispozicii horuci vzduch, ktory sa po zohriati miestnosti da uzavret a prebytocne teplo sa akumuluje pre neskorsie vyuzitie.
Krbova vlozka je so sekundarnym vzduchom cize spaluje aj unikajuci drevoplyn cim vyrazne prispieva k vykonu a ekonomicnosti. Na vlozke netreba setrit.
Cela zostava je lahsia, lacnejsia a jednoduchsia na stavbu. Nastup tepla je na rozdiel od klasickej pece omnoho rychlejsi, pricom po zavreti prieduchov sa z krbu stava pec.

Ekonomicnost riesenia je evidentna. Naklady na teplo klesli o cca 60%. Pec vyhreje cele dolne podlazie bez akehokolvek nuteneho obehu – cca 200m. Samozrejme zadne miestnosti su na teplote vhodnej pre spanok, ne pre behanie v trenkach.

Ak by som teraz staval postupoval by som rovnako. Co by som zmenil by bolo vyvedenie horuceho vzduchu na centralne schodisko a prepracovanie komina za ucelom znizenia teploty spalin – lepsie vyuzitie tepla. Zakladom je jednoduchost, bezudrzbovost a nezavislost. Urcite nehovorim, ze v nejakom kvalitnom drevosplynujucom kotly by som nevyuzil drevnu hmotu lepsie, mne to ale takto vyhovuje...
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Erebos: Tiež som pri hľadaní zdroja tepla skončil pri krbovej piecke. Bral som však vodník a zapojený je v systéme s akumulačnou nádržou a rekuperačnou jednotkou + solar. Prevádzkové náklady nízke, v baráku je sucho aj teplo (aj keď je to novostavba zatiaľ iba čiastočne zateplená), návratnosť v rokoch, nie desaťročiach.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

v mojom prípade sú dve roviny hľadania riešenia. Jedno je rodinný dom, kde som dal moderný kondenzačný kotol, pričom do nového tepelného rozvodu som dal urobiť prípojku na kotol spaľujúci pevné palivo. Do tohto systému plánujem osadiť niečo funkčné a spoľahlivé. Preto som aj oživil túto tému.
Na chate mám dva typy kúrenia- ústredné na pevné palivo(uhlie, drevo) a krb.
Stav kotla je zatial uspokojivý a už sme aj vychytali tie správne spôsoby prikladania paliva- teda kombináciu tvrdého dreva a uholných brikiet.
Určite sa ale nechcem uspokojiť s tým, že teraz mi všetko funguje. Jedného dňa si kotol na chate určite vypýta náhradu a vtedy už chcem byť nachystaný s riešením. Kto u mňa bol -vie, že chatu viem vykúriť aj na trenírkových 28stupňov kedykoľvek 8)
Dnes sa stále ukazuje ako najlepšie čo do pomeru cena-výkon- drevo. Ja si pravidelne doplňam stavy uhlia a uholných brikiet, ktoré sú perfektným riešením na noc. Večer o 22,00h naložím do kotla kombináciu bukového dreva a 2-3 brikiet a do 06,00h nemusím ísť prikladať. (čo človek ocení po búrlivejšom večeri)

Erebos: temperatúra v tvojich zadných izbách je skôr pre horolezcov, ja silno doporučujem flísové pyžamko. (vôbec som sa vtedy nevyspal) :twisted:
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Peterson :

Ale ty si bol taka neplanovana navsteva "dobry den, nemate pohar vody lebo som tak hladny, ze ani spat nemam kde" :lol: :lol: :lol:
Tak si bol ulozeny do izby v severnom kridle, ktora sa ani netemperovala a jej dvere boli zavrete aby neodoberala teplo. Aj tak tam bolo nejakych 16 stupnov pred tym nez sa pustil radiator... co neni tak zle nakolko vonku mrzlo
Ale prezil si ne??? Je pravda, ze my mame v spalnach 19-20 stupno, lebo ak je teplejsie tak sa nevyspime.

Chata : kup si do zasoby 3 clankovy Herkules od Viadrusu. Mozes k nemu dokupit jeden rezervny clanok keby ti praskol. Alebo si kup podobny prehorievaci kotol od ineho vyrobcu. Vydrzi ti to urcite dlhsie ako EU s jej ekodebilinami...

Dom: poloz si zakladnu otazku ci ocakavas od ohna aj esteticku funkciu, alebo ti ide len o alternativny zdroj k plynu resp. usetrenie financii. Prizemie tej tvojej haciendy je dost velke na to aby si tam umiestnil peknu pec. na druhej strane asi nebudes investovat do pece aj kotla.
Pokial kotol na drevo tak najekonomickejsi je rozhodne splynujuci. To za predpokladu, ze budes kurit celu zimu. Samozrejme nevyhoda je nutnost elektrickej energie a absolutne suche drevo. Pokial uvazujes nad niecim nezavislym a schopnym spalit drevo, uhlie a koks tak chod do toho Herkulesu. Tam si vymeraj cio ti staci 5, alebo 7 clankovy a postupuj ako pri chate. Vyhodou je absolutna nezavislost na elektrike lebo funguje aj na samotiaz.
Pokial od ohna neocakavas esteticku funkciu a budes kurit v kotolni tak mas obrovsku vyhodu v tom, ze si nebudes vlacit bordel do domu.

Vyhodou toho, ze mas v dome plynovy kotol je, ze ti ziaden uradnik nemoze zaklepat na dvere cim kuris. Ty kuris plynom a obcas si zapnes krbik, alebo peterky s vykonom do 5kw co Brusel zatial ani neuvazuje obmedzit. Takto sa brania cesi proti kotlovym kontrolam...
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"