Bezdrotova komunikacia, radiostanice, CB/PMR/...

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
volmet
prispievateľ
Príspevky: 110
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa volmet »

Pletieš dve veci dokopy. Ak chceš mať vysielačky na 1-2 km máš v podstate len dve možnosti - CB alebo PMR (PMR myslím poslúži lepšie).

Ak sa chceš venovať rádioamatérskej činnosti, začni na stránke hamradio.sk , kde sú okrem iného aj informácie o skúškach a učebné materiály.
Scanner má široký rozsah, väčšinou rýchlo scanuje no v budúcnosti (až budeš rádioamatérom) Ti viac poslúži nejaká dualbandová stanica, ktorá sa často vyrovná scannerom (citlivosťou, rozsahom,...).
Ak chceš počúvať len rádioamatérov (nie na krátkych vlnách) potrebuješ rozsah 144-146 MHz a 430-440 MHz. Väčšina staníc a všetky scannery však zvládajú oveľa širší rozsah - vysielajú tam profi služby.
Používateľov profilový obrázok
Arcanus
občasný prispievateľ
Príspevky: 94
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa Arcanus »

mal by som jednu otazku na tu pritomnych zdatnejsich kolegov. zacal som sa v ramci pripravy na potencialne radioamaterstvo hrat s unidenom 72 ktory sa ku mne dostal, ale na zakladnu prutovy antenu toho v BA prilis vela zachytit nejde. kedze sa chystam rekonstruovat dom a podmineky na antenu na streche budu tak za rok, snazim sa najst nieco mobilne, co teoreticky mozem mat v aute (magnetka?), resp si to vylozim na parapet stresneho okna. nemate tip na nieco vyskusane? v awase aj inde je celkom velky vyber len neviem co je vhodne

vdaka
vmp
občasný prispievateľ
Príspevky: 62
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa vmp »

kedze to fici v troch pasmach:
25.0 – 87.2625 MHz, 108.0 – 173.99 MHz a 406.0 – 512.0 MHz,
tak najvhodnejsia bude nejaka tribandova antena.

ja napr. mam Diamond SGM911, co je trojpasmova antena na pasma, ktore vyuzivam najcastejsie - 6m (cca 50MHz), 2m (cca 144MHz) a 70cm (cca 430MHz)
Dolezite je si uvedomit, ze cim sirokopasmovejsia antena, tym mensia ziskovost (laicky a v skratke).
Používateľov profilový obrázok
71Jany71
častý prispievateľ
Príspevky: 1138
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 71Jany71 »

Dnes sa vytešujem z novej rádiostanice a antény. Je to M Tech Legend III + Sirio ML 145 MAG. Verím, že nesklamu a budú robiť radosť :wink:
Používateľov profilový obrázok
calvin
prispievateľ
Príspevky: 148
Registered for: 9 years 9 months

Príspevok od používateľa calvin »

kedze sa vysielackam rozumiem ako koza petrzlenu, tak prosim poradit od skusenejsich:

po precitani x stran na nete (...a pochopeni, ze to nie je taka jednoducha tema...) som si vyhliadol Intek H-520 PLUS alebo Midland Alan 42 multi, zameranie skor na pocuvanie. chcem ju dovybavit magnetickou antenou do auta a mobilnou antenou. viete poradit nejake anteny, resp. doplnit, co dokupit? vdaka...
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Skus uviest co od toho ocakavas. CB uz davno nie je to co byvalo. Aspon u nas. Ak ti nevadi dlzka ant, tak urcite ML-145 od diamondu ci siria - ale treba si dat pozor na fake...
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

PMR:
- dosah cca 5km (plus-minus autobus...v meste je to menej)
- vysielaci vykon 0,5W
- 8 kanalov
.. mam Polmar Mini (su velmi male, programovatelne, celkom kvalitne), poskulujem po Baofeng 5r (je to vsak primarne dual band rucka, ma aj PMR pasmo ale ma vykon 1W a ma vymenitelnu antenu=nieje v sulade s vyhlaskou o radiokomunikacii)

CB:
-dosah do 60km (v meste 10-20, ak je clovek vysoko, da sa dokricat aj na niekolko sto km-odrazom vln od ionosfery je niekedy pocut dokonca ruskych (ukrajinskych?) taxikarov)
- vysielaci vykon 4W (ale tusim sa nejak menila legislativa a uz je to viac)
- 40 kanalov (80 pri amplitudovej modulacii)
..ja mam mobilnu stanicku od fy President, magneticku antenu ml-145 = setup vhodny do auta ale da sa pouzivat aj ako zakladnova. Napajanie 12V (siet/zapalovanie na cigarety/geleovy akumulator = vsetko funguje)

HAM:
- to je pre mna pole neorane, na prevadzku radiostanice treba papier = je to pre profikov
..tu davam do pozornosti najma fy Yeasu (najma ich rucku vx-8de)

Este k tomu dosahu nech ma tu neukamenujete ze ci je to 5km alebo 7: VELA zalezi od nadmorskej vysky, clenitosti terenu, citlivosti anteny (=je mozne ze jedna strana pocuje, no druha nie).
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Zbytocne sa budeme rozpravat o dosahu pri sireni elmag vln, zalezi to od podmienok (propagacie - spominane odrazy teda skor ohyby od ionosfery) a okoliteho prostredia, kedy v pohode aj s PMR spravite z kopca na kopec (priama viditelnost) tych 60km.

Odrazy od ionosfery pri lokalnej komunikacie su samozrejme viac na skodu ako na uzitok, preto vacsina sutazi na CB je prave od vecera do rana - utichne rusenie od ostatnych signalov.

Tieto myty o tom, ze HAM je pre profikov v klude mozeme prirovnat k tomu, ze zbrojak je len pre policiu a vojakov. To uz nespominam ani, ze tie skusky su o rad jednoduchsie.

Legislativne ma PMR jednu obrovsku nevyhodu a tou je prave nutnost mat pevne zabudovanu antenu.

Ak chcete robit spojenia na ozaj dlhe vzdialenosti, tak to chce ine frekvencie - 40m a 20m robi zazraky.

EDIT: k tej stanici, skus pouvazovat napr o tom, co kupoval Jany, je to kopia President Hary III
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Arcanus: magnetka mi na parapete fungovala, ale vraj je vhodnejsie umiestnit ju na nejaku vacsiu plochu plechu. Okrem toho ze ti ten plech/kov tu antenku ukotvuje posobi totiz zaroven aj ako radialy anteny a tudiz jeho vlastnosti maju plyv na vyzarovaci diagram (neviem ci to ma plyv aj na prijem alebo len na vysielanie). Aj na autach sa odporuca pricucnut ju v strede strechy. Ja som si zbehol do kovosrotu kde som si kupil nejaky zachovalejsi plech s plochou aspon 1,5m2 ktory som si podbil drevennymi hranolmi aby sa mi neohybal a bolo. Ak mas antenu len tak vycapenu v okne rataj s tym ze ten tvoj barak ti bude na jednu stranu tienit - ideal je dat to niekam co najvyssie (kazdy jeden meter sa rata) a pokial mozno co najdalej od nejakych struktur, stien apod (ale bacha na blesky). Ak to chces pouzivat primarne v kombinacii so skenerom (pasivny prijem) tak 5/8 lambdove anteny by mali byt citlivejsie nez 1/2ky.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ak sa rozpravame o nejakej fixnej instalacii, tak samozrejme strecha je vzdy to najlepsie, kde ju mozete umiestnit. Pre najlepsi diagram ju treba umiestnit aspon do polovicnej vysky vlnovej dlzky (CB = 5,5m) nad zem/strechu.

Toto vsak byva velakrat problem a urcite lepsie ako magnetka pojde antena typu "bumerang". Netreba vam magnet s plechom ako zem. Navyse kto uz ma dnes kovovy magneticky parapet? Zvacsa su plastove/nemagneticke.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Ako su na tom bumerangy so ziskom? (oproti magnetkam) A je pravda ze sa koli tej jednej radiale chovaju tak trochu ako smerove anteny?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Snad so stratou :-)

Neoamatam si presne cisla. A ano vyzarovaci lalok je trochu viac tym smerom ako protivaha, co je lepsie ako nic vzhladom na tu tieniacu stenu.
Ale ako som pisal. Treba si uvedomit co vlastne chcem vysielat a pocuvat a podla toho sa zariadit, inak to o par mesiacov skonci v pivnici ci na bazosi :twisted:
Používateľov profilový obrázok
karo82
prispievateľ
Príspevky: 314
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa karo82 »

GoTenna
Externá anténa na mobilný telefón premení váš telefón na 2W VHF rádio. Len tá cena :-(
http://www.gotenna.com

https://www.youtube.com/watch?v=auimxQBRZ1s
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Pokial sa pamatam tak tento 'zazrak' funguje niekde okolo 150MHz - co sa u nas nemoze bezplatne pouzivat, tusim FCC to povoluje (takze v USA je to ok).

Ak je cena vysoka to uz si clovek moze kupit digi vysielacku a posielat data inymi sposobmi.
Používateľov profilový obrázok
71Jany71
častý prispievateľ
Príspevky: 1138
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 71Jany71 »

Test PMR analóg/digitál v teréne.
https://www.youtube.com/watch?v=ALKjHeswFwo
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"