Bezdrotova komunikacia, radiostanice, CB/PMR/...

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Registered for: 14 years
Kontaktovať používateľa:

Komunikacia

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Pre tych čo zvažuju nakup radiostanice a nepotrebuju novú....
http://www.ocbr.sk/
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Oddelil som to do samostatnej temy, kedze toto je oblast na vacsiu debatu :)

(momentalne tiez riesim radiove detektory pohybu :twisted:

Kedze je to ale z legalneho hladiska dost osemetna tema, prosim o pozor na to co kto pise... :wink:


Gunslinger
volmet
prispievateľ
Príspevky: 110
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa volmet »

co je na tejto teme osemetne? CB, PMR, LPD, SRD su vseobecnymi povoleniami povolene pasma (27, 446, 433, 800 MHz). znenie vseobecnych povoleni je na stranke teleoff.gov.sk - telekomunikacny urad.
v kratkosti:
CB, pasmo okolo 27 MHz teda horna hranica kratkych vln, zakladny pocet kanalov je 40, max.povoleny vykon 4 watt. tieto rdst pouzivaju hlavne vodici kamionov a radioamateri na volnu debatu. toto pasmo je v podstate celosvetovo uznavane a tak to tam bohuzial aj vyzera. napriek relativne malemu vykonu a neucinnym antenam je aj v nasich krajoch nezriedka pocut napriklad dispecerku moskovskej taxisluzby. dosah od jednotiek po desiatky kilometrov bezne, pri dobrych podmienkach aj stovky km. radiostanice su rucne, mobilne a zakladnove. anteny sa mozu pouzivat aj externe (dostupne v dlzkach 15 cm az 6m)

PMR, na frekvencii 446 MHz, ultrakratke vlny, pocet kanalov 8, lepsie vybavene radiostanice maju aj takzvany kodovy skvelc (ctcss), ktory umoznuje vyuzivat rovnaky kanal niekolkym skupinam uzivatelov bez toho aby sa navzajom poculi. k radiostaniciam sa nesmu pripajat nijake externe anteny, povoleny vykon 0,5 watt. na pasme je pocut vela babysiterov a rozne experimentujucich deti (najma teraz po vianociach :? ) dosah niekolko stoviek metrov az jednotiek km, silne zavisi od terenu. da sa povedat ze isty dosah je na priamu viditelnost. celkom dobre (na rozdiel od CB) funguju v bodovach. co viem tak max. spojenie bolo dosiahnute cez 200km z kopca na kopec. tieto rdst este postacuju pokial idu napriklad dve auta za sebou a moc sa nevzdialia.

LPD,SRD 433 a cca 800 MHZ. LPD ma 69 kanalov, vykon max 10mW. s SRD nemam skusenosti - neviem ci su vobec u nas v predaji. podmienky pouzivania a dosahy su blizke pasmu PMR, nie uplne umerne max. povolenemu vykonu.

radiostanice PMR byvaju niekedy kombinovane s LPD.


tolko nejaky zaklad. kludne ma bombardujte otazkami. v tejto problematike sa myslim celkom orientujem a ciastocne ma zivi.

P.S. vyssie popisane veci su v sulade s predpismi. v praxi vsak mozno vidiet aj pridavne zosilnovace vykonu na CB, externe anteny na PMR a LPD a pouzivanie vyssieho vykonu a neschvalenych radiostanic. pokuty samozrejme riesi TUSR :D
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Ja som »

V duchu si kladiem otazku - naco by mi bola radiostanica/kedy by som ju vyuzival/ s kym by som prostrednictvom nej komunikoval/ kolko by ma tato sranda vysla ?
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Registered for: 14 years
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Ja tam pojdem pozriet niečo z tychto ručnych CB.
http://www.vysielackyshop.sk/rucne-vysielacky-c-39.html
Čo sa tyka PMR tak vo svojej cenovej kategorii sa mi osvedčili tieto:
http://www.vysielackyshop.sk/brondi-dyn ... p-882.html
volmet
prispievateľ
Príspevky: 110
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa volmet »

v tom druhom linku ma nesmierne pobavilo "Výrobcom udávaný dosah 12km " taketo nieco seriozny vyrobca ani predajca nemoze napisat. celkom by ma zaujimalo ako by riesili reklamaciu keby som prisiel ze sa nedohovorim na 500 metrov :roll:

ja som: napriklad CB - vdaka rozsireniu u vodicov (nielen) kamionov tam mas mnohonasobne rychlejsi dopravny servis ako z radia, ked nemas mapu alebo GPS a mas stastie najdes tam niekoho, kto ti poradi a navedie ta na spravnu cestu. inak tam len tak po veceroch kecame, podaktori chodia cez vikendy na kopce a robia odtial spojenia, cim ziskavaju body do sutazi,... je to tiez svojim sposobom sport. v neposlednom rade plati to stare zname "bez spojeni neni veleni"
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Registered for: 14 years
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Myslim ,že v navode niekde bude " až 12km na otvorenom terene"
Tychto lacnych PMR som odskušal niekolko bo som ich svojho času predaval a konkretne tieto som si nakoniec nechal pre seba lebo mali najlepši pomer cena vykon a obsluha.Samozrejme taky INTEK 5050 je ina kava ale aj cena.Preto chcem ešte CB na večšie vzdialenosti samozrejme za použitia patričnej anteny. :)
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Že je to šport som trpko zistil toto leto na Sitne, keď som sa snažil zaspať pár metrov od ľudí čo tento koníček praktikujú. Bolo ich tam asi 8, mali postavenú niekoľko metrov vysokú anténu a v dodávke zariadenia. Súčasťou toho športu bolo, že pri vysielačke sa striedali a tí cca 6ti čo ju zrovna neobsluhovali museli byť totálne na šrot. Na druhej strane je to Banská štiavnica, tam sa v podstate iba adaptovali na miestne pomery.
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

volmet napísal:.... kludne ma bombardujte otazkami. v tejto problematike sa myslim celkom orientujem a ciastocne ma zivi.

P.S. vyssie popisane veci su v sulade s predpismi. v praxi vsak mozno vidiet aj pridavne zosilnovace vykonu na CB, externe anteny na PMR a LPD a pouzivanie vyssieho vykonu a neschvalenych radiostanic. pokuty samozrejme riesi TUSR :D
Tak ja začnem, do tohto sa moc nerozumiem, ale prečo sú tam nejaké limity, ešte k tomu postihnuteľné pokutou?
volmet
prispievateľ
Príspevky: 110
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa volmet »

lebo radiostnice sa smu prevadzkovat len na zaklade povolenia. v pripade vyssiespomenutych sa jedna o tzv. vseobecne povolenie, ktore vychadza zo svetovych ci eu predpisov (napr. CEPT) da sa tu najist ista analogia ku zakonu o zbraniach. povedzme ze to co hore popisujem su zbrane kat. D - ak dodrzis podmienky dane zakonom nic ine ku prevadzke nepotrebujes. ak chces ale viac (vyssi vykon, vlastna frekvencia, prepojenie s tlf. sietou) potrebujes individualne povolenie, pripadne skusky.
White Wolf
občasný prispievateľ
Príspevky: 72
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa White Wolf »

Zoidberg37 napísal:...čo ju zrovna neobsluhovali museli byť totálne na šrot. Na druhej strane je to Banská štiavnica, tam sa v podstate iba adaptovali na miestne pomery.
Ale že prrr :x ...na moje mesto nedam dopustit :twisted:
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

White Wolf: dôverne ho poznám :lol: Viac pm.
Používateľov profilový obrázok
djuri
častý prispievateľ
Príspevky: 905
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa djuri »

Používateľov profilový obrázok
71Jany71
častý prispievateľ
Príspevky: 1138
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 71Jany71 »

Ja som testoval tieto: http://vysielacky.heureka.sk/topcom-pt-1016/
Mali veľmi čistý zvuk. Najväčšia vzdialenosť na aku sa mi podarilo spojiť boli cca 2 km v členitom teréna za hustého sneženia. Dlhá výdrž batérie.
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Registered for: 14 years
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Takže burza bola biedna,ale našiel som stranku kde je zatial najlepšia cena na moje vyhliadnute CB :)
Ak najdete niekto lacnejšie sem s tym.Na doma sa da zavesit na velku antenu,do auta magneticku a do terenu tu pribalenu popripade večšiu prutovu.
http://www.vysielacky.eu.sk/cb-vysielac ... -plus.html :)
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"