Urob si sám

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Smrek a jedľu vieš natrieť ale nie napustiť (tvrdé drevo ako dub a jaseň neriešim, lebo garáž z toho iba zriedkakedy stavia :-).
Po vyťažení ako sa zo smreku stráca voda voľná, tak sa uzatvoria póry (tórusy) zabezpečujúce v strome prechod vody z "bunky" do "bunky".
Preto sa smrek impregnovalo buď pod tlakom alebo sa začalo keď ešte drevo bolo úplne vlhké. (píšem tu o hlbkovej impregnácií)

najistejšia ochrana dreva pred ohňom je jeho obloženie (oceľové skrutky a iné kovové spojovacie prostriedky ktoré nie sú chránené zo strany požiaru však znehodnotia obklad ). Odporúča sa obklad v dvoch vrstvách, prvú naskrutkujete na drevenú konštrukciu, druhú nalepíte na už ukotvený obklad.

ja bežne tak zabezpečujem dostatočnú požiarnu odolnosť drevenej konštrukcie že ju nadimenzujem na požadovaný čas požiarnej odolnosti. To znamená že ani po 15-30-45 minutach nespadne konštrukcia. Avšak to neznamená že nebude obhorený :-)
drevo má takú vlastnosť že ak v jeho tesnej blízkosti nenachádza zdroj tepla (horiaca drevená podlaha či obklad) tak po krátkom čase nastane zuhoľnatenie povrchu a prestane horieť (zuhoľnatená vrstva izoluje od tepla a prístupu kyslíka čo je potrebné k ohnu).

vo všeobecnosti je drvená konštrukcia bezpečnejšia v ohni ako oceľová, ak sa dodržia niektoré veci (americké ľahké sendviče sem nepatria..... tenulinké profily sa prehoria raz dva).
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"