Branná povinnosť

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

OT

roman

1. Nedočkáš, nebol som u polišov
2. Dočkal som sa, čakal som obdobnú reakciu.
3. ...ale bolo by o "čem vypravovat", vcelku aj dosť.
Tým ale nemyslím tú komunistickú propagandu, na to sa je potrebné rodičov opýtať.

P.S.:
Ako to slušne povedať ???
Snáď asi takto :

Webfórum už nie je to, čo bývalo.
Dosť sa to tu skurvilo, nuž nečudo, že poniektorí tu radšej už ani nepáchnu, alebo len občas.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

klud , to nebolo v zlom. Ja registrujem tvoju minulost aj skusenosti , i ked sa osobne nepozname.

Len som si spomenul na tu scenu z filmu , ked som si uvedomil, ze sa snazis nieco vysvetlovat ludom o generaciu mladsim, ktori casto ani nechcu pocuvat.

Co sa tyka upadku WF , to je zivotny cyklus, zasadne temy uz boli prebrane , stari vlci sa nejako vyprofilovali , z toho vyplynuli aj nejake "virtualne vztahy " medzi uzivatelmi. Par ludi uz nepise, lebo nemaju co povedat, par ludi sa sem chodi uz len tak zabavit, niektori demonstrovat svoju hlupost alebo politicke nazory (ktore tu podla mna a za tym si stojim nemaju co hladat), niektori si tu prevadzkuju ksefty.

Mozme s tym nesuhlasit, ale to je asi tak vsetko co s tym spravime.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Co sa tyka odvodov, staci ak sa pozrieme ako to je na UA. Trebars taka Zakarpatska rus, tamojsi ludia nie su ani pro Kyjevski ani Proruski, avsak povolavaju ich do armady. Kamarat tam chodi pravidelne, vidi ako zeny kocikuju deti a na tvarach vidno, ze sa trapia, lebo tam niekoho maju. V armyshope videl ako matka so synom dokupovali vystrojne veci na front, z tych ludi ide bezmocnost a zufalstvo. Ti ludia nechcu ist do vojny a aj tak ich tam posielaju. Je to velmi smutne pocuvat tie zazitky, posilaju ich do vojny v ktorej nemaju za co bojovat a nikto sa ich nepyta ci chcu.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Vanto videl si niekedy v historii, ze by civili v pohode rukovali do vojny?

Ved su cele story o tom coho boli ludia schopni, aby sa vyhli aj beznej vojencine v case mieru, nieto este vojne.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ano roznych dobrovolnickych zborov bolo habadej. Co sa tyka brannej povinnosti, akonahle by bolo nieco take vyhlasene, vela moznosti clovek nema.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Dantes, to si trocha vedľa. Ešte aj do WWI sa zvlášť spočiatku rukovalo prevažne s radosťou, hoci obavy mali aj naši pradedovia a prapradedovia a hlavne ich matky.
:wink:
A prosím vás, ľudia, nestrašte tu modroknižkárov výmyslami, že skončia ako kanonenfutter, lebo tomu ešte uveria a potom, keď im príde befehl, že majú nastúpiť niekde do fabriky k pásu muníciu vyrábať, tak si ho ani neotvoria a radšej si to sami hodia, aby ich nepostihol osud, ktorý im prorokujete.
:lol:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

nástup do fabriky na výrobu munície bude mať aj svoje plusy- oživia sa "spoločné nákupy streliva" :lol:

(koniec vtipného OT)
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

peterson: :wink:

Ja osobne som sa do tejto temy zatial nezapojil lebo predstava konvencnej vojny na Slovensku mi zda viac z rise fantazie nez stovka inych moznych SHTF scenarov ktore sme preberali v susednych temach (dzihadisti, pandemie, a x dalsich). Vcelku by ma teda zaujimalo ze koho si ludia ktori skutocne zvazuju moznost mobilizacie predstavuju ako toho nepriatela ktory by Slovensko napadol? Este aj ked odhliadneme od sucasneho usporiadania sveta a clenstva v NATO, kto by tym nepriatelom bol? Zautocilo by na nas Nemecko? Anglicko? Polsko? Madarsko? Taliansko? Japonsko? USA? Severna Korea? Cina? ... ??? :roll: Jedina krajina pri ktorej by sa to - pri velmi silnej davke predstavivosti - dalo aspon teoreticky predstavit by bolo Rusko, co je ale tiez len velmi teoreticka moznost - vid. napr. uz len zakladne argumenty spominane napr. tu:

http://zivot.azet.sk/clanok/17012/sveto ... samovrazda

Este aj keby sme ozaj zabludili do rise rozpravok, od poslednej konvencnej vojny v europe uplynulo uz skoro 80 rokov (a za ten cas sa 'par' drobnych veci zmenilo :lol: Ludia necestuju na konskych povozoch po polnych cestach, a masovu komunikaciu nepredstavuje jedno radio na par stoviek obyvatelov... A predstava ako niekto v Bratislave pri svetle sviecky (elektrina by bola medzi prvymi vecami bez ktorych by sme sa museli v takej situacii zaobist) rukou pise milion povolavacich rozkazov a potom ich tety postarky na bicykloch roznasaju po celom Slovensku (myslim ze kazdemu je jasne ze nasa slaba cestna siet by bola skoro okamzite znefunkcnena/neprejazdna) sa mi zda byt skor smiesna. A kto a ako by potom tych par uvedomelych brancov co by chceli bojovat za vlast niekde zvazal? Motorizovanymi rogalami? Rovnako slova o 'zdrzani nepriatela' mi pridu uplne nerealne, stacil by jeden jediny letecky ci raketovy uder ktory by Bratislavu behom par minut zrovnal so zemou a 'statne organy' by z 99% prestali fungovat. Oblastne policajne riaditelstva by sice este chvilu mohli bezat v nejakom provizornom rezime, ale bez elektriny a s moznostou pohybovat sa len pesi, na bicykloch a na konoch :roll: :lol: by ich efektivita bola 'mieeerne' znizena... Zarusit oblast Slovenska aby jedinym sposobom komunikacie boli postove holuby by bola jednou z prvych veci ktora by sa v takej situacii udiala, a aj pojem 'aby mala rodina cas dostat sa do bezpecia' je len fikcia, v druhej svetovej stacilo ujst do hory, modernym pozemnym radarom ale neujde ani mys... A ak by sa aj schovali niekde v hlbokej pivnici alebo Demanovskej jaskyni :roll: po mesiaci bez elektriny, vody, potravin, benzinu, atd. by bezni ludia prestavali mat sancu na prezitie. Prepperi by vydrzali o cosi dlhsie, ale zoci voci pravidelnej armade nema v dnesnej dobe absolutne ziadnu sancu ani velka skupina dobre zorganizovanych a vyzbrojenych/vystrojenych prepperov.

Kolem a kolem, moj nazor je ze branna povinnost ako taka nas prilis trapit nemusi, nez by k nej doslo museli by sme celit stovke inym (daleko horsim) problemom, takze aj ked to mozme preberat v ramci 'mentalneho cvicenia', vrasky na cele z tohto asi mat nemusime :wink:


Gunslinger
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Kua guns teraz si mi to pokaslal, co ja s tym vsetkymi vecami co mam doma budem robit? :D
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

guns
tak si ich ukludnil a teraz spokojne mozes budovat obranu ,hromadit zasoby a planovat unikove trasy
:lol:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

osobne si myslím, že v SR zastresovali z brannej povinnosti predovšetkým ľudia, ktorí neboli na vojne. Ja som túto tému bral ako ľahkú diskusiu na teoretické možnosti. Ako realista zdieľam podobný názor ako Gunslinger.
Samozrejme ma fajnovo pobavili niektoré poznámky (včetne electronových) 8)
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Gunslinger napísal: Zautocilo by na nas Nemecko? Anglicko? Polsko? Madarsko? Taliansko? Japonsko? USA? Severna Korea? Cina? ... ??? :roll:
Dig, šun gádžo...so kames ??? :wink:
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Ale stat by sa mohol viac nachystat a preplacat nam aspon kurzy ;)
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

reálne sa každému občanovi viac hodí individuálna príprava ako čakať, že niekto iný (nebodaj štát) niečo pre neho urobí.
Legálna držba zbrane/í je prvým základným predpokladom na pasívnu pripravenosť. Rozširovanie preventívnej osvety v otázkach kriminality a prevencie pred ňou je druhým veľmi podstatným pilierom, na ktorom sa dá stavať. Moji blízky sú informačne veľmi vpredu oproti bežným spoluobčanom a svojím správaním minimalizujú pravdepodobnosť, že sa stanú obeťou tr.činu. (i keď viem, že 100% istotu nemám nikdy). Snažia sa neposkytovať dôvod na spáchanie tr.činu.

To už ale odbieham od témy
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Zlomizub
Niekedy bola na skolach branna vychva a organizacia Zvazarm, kde sa pripravovali mladi na vojnovy konflikt, prezitie zivelnych pohrom ci len obycajne prezitie v prirode za pouzitia toho co okolie ponuka. Dokonca sucast brannej vychovy na skolach bola aj strelecka priprava (vzduchovka) a v zvazarme malorazka aj Sa vz.58
Dnes bohuzial niesu peniaze ani na dostacujuci strelecky vycvik pre policajtov (s vynimkou specialnych utvarov). Radovi policajti co chcu byt pripraveni na urovni to riesia z vlastnych prostriedkov.
Preto mozes tazko ocakavat ze stat bude davat peniaze na vycvik civilistov.
:D Jedine ak by to bola ochotna odfinancovat EU z fondov a vycvik by plosne realizovala firma niekoho s politickych spiciek :D
Naposledy upravil/-a MRBLUE v 20 Jan 2015, 00:28, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"