Lezenie, zlaňovanie (laná a príslušenstvo)

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Chapem. Ale na aky ucel???
Chces s tym robit turistiku, alebo s tym chces vykonavat vyskove prace??
Ak turistiku tak aku aky druh??
Ide mi o to, ze mozem ti doporucit super sedak na technicke lezenie a ked si ho das na seba na skialpovu turistiku alebo ferratu tak budes vlacit kilo navyse a oderie ta to.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

turistika- "oblecies" si to v pripade potreby pouzijes,mat to ako taku "takticku vestu",
tych 1300g nie je vela,bezny sedak ma okolo 600g
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Dátum registrácie: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Electron - toto čo si našiel je určené na prácu - na sedenie v tom. Od toho klasického ich sa líši asi len tým, že je čierny a v predu je spojený HMS-kou, nie oválnou oceľovou karabínou. Dôvody/výhody neviem.

Ak to chceš len na "turistiku", tak podľa mňa len čisto sedák, v tom celotelovom sa trocha nepríjemne chodí, vadí to niektorým ľuďom pod ruksakom. Výhoda je len v tom, že ej bezpečnejší. Mal by sa nosiť na ferraty kvôli pádovému faktoru a pre deti alebo "útlejšie" postavy.

Trocha nerozumiem čo si myslel tým "oblečieš si to v prípade potreby a použieš" a hneď na to "mať to ako taktickú vestu". Mne sa to vylučuje. Keď chceš taký čo oblečieš a použiješ (skús byť konkrétnejší, lebo mňa pri turistike také nič nenapadá, ešte pri skialpe po ľadovci ale inak nie) a v tom prípade nejaký ultralight a to chvíľkové nepohodlie vykompenzuje hmotnosť, alebo to chceš nosiť celý deň a potom už treba brať ohľad na pohodlie, ale zasa ako píše erebos - na technické alebo bigwall lezenie sú pohodlné hrubé polstrované sedáky v ktorých keby si mal chodiť Ťa oderú a budeš sa pod nimi potiť.

Teda. keď sa to tak vezme, všetko je o pohodlí :)
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

napr. vycvik v terene
"takticka vesta" : myslel som tym, pohybovat sa dlhsi cas pocas vycviku s tymto uvazom .../zlanit,preliezt atd./
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Electron : 1300 a 600 je strasne vela.....
Na to co pises je toto absolutne nevhodne... Rozhodne na to co pises nepotrebujes "prsak". Prsak je vhodny pokial ocakavas pad s vysokym faktorom /ferrata/ alebo mas na sebe tazky batoh /to ale vylucuje lezenie tazkych miest - tam tahas vystroj za sebou/. Prsak je taktiez vhodny pre decka a zaciatocnikov na Ferratu kde sa da ocakavat nekontrolovatelny pad. Osobne prsak nepouzivam a to mam za sebou cca. 14 metrovy pad. Pokial mas kvalitnu sedacku ktora dobre sedi nepotrebujes to.
Pre tvoje aktivity doporucujem nieco podobne :
http://www.petzl.com/en/outdoor/mountai ... es/pandion
Nema to sice polstrovanie cize sa na tom nepredpoklada dlhodobe sedenie ale dokonale absorbuje pad, zlanis na tom vsetko. To ze chyba polstrovanie ma za nasledok, ze je sedacka lahka, skladna a mozes s nou chodit cely den a ani o nej nevies. Vhodna je na Skialp alebo Ferratu, pouziva sa ako zalozny sedak do batohu ked idem na cestu kde by som teoreticky mohol potrebovat istenie.

Pokial trvas na sedacke s prsakom tak toto /ale varoval som ta je to pre teba blbost/ :
http://www.petzl.com/en/outdoor/full-bo ... esses/8003
Plati pre nu to co som pisal vyssie...

Ak chces osobnu skusenost tak ja som vlani presiel na toto :
http://www.petzl.com/en/outdoor/mountai ... ses/adjama
Nic konfortnrjsie som doposial nemal....
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

dik za info, zvazim vyber :)
Používateľov profilový obrázok
mykymiki
prispievateľ
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa mykymiki »

pri WTSHTF situácii si myslím, že treba vedieť použiť to najzákladnejšie čo je poruke. Teda na prekonanie ťažkého terénu (nie kolmá skala aj keď to by šlo) stačí lano...

Na zlaňovanie stačí 5m kus lana z ktorého si uviažeš sedák a jedna HMS karabína na ktorej zlaníš. (používa belgické comandos a na 5.pšu sa to tiež prebralo do výcviku, neviem ako to beží teraz). Asi nebudeš pri WTSHTF zlaňovať sever Kežmaráku... :wink:
M.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Zlanovat mozes aj bez sedacky iba s pomocou lana, vola sa to "Dulferov sed" a zlanis s tym vsetko. V kazdom pripade doporucujem skusat zaisteny.....
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Dátum registrácie: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Jo a keď sme už pri tom, toto sa tu už riešilo v inej téme...
3500korun napísal:A kto chce byť pripravený na všetko, nech trénuje... :D
Obrázok
http://www.webforum.sk/viewtopic.php?t=5774

Tých núdzových sedákov je viac, stačia aj 2m lana, poprípade zošitá slučka (či ako sa to spisovne volá) ak máš HMS-ku

K tomu Electrónovmu sedáku - s Erebosom sme napísali myslím obsahovo to isté, takže sa len podpíšem (s jeho dovolením) pod jeho posledný príspevok s konkrétnymi linkami.
Používateľov profilový obrázok
mykymiki
prispievateľ
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa mykymiki »

TO som mal na mysli...
Neviem či ste to niekto skúšali, ja ano a teda rozhodne doporučujem minimálne niečo podobne hrubé ako maskáče, aj tak vás lano bude páliť a viac ako pár metrov takto zlaniť je ozaj problém....
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Jedna vec, ktorú si pamätám z jednej mojej obľúbenej knihy (Len Cacutt - Bojovať), môže sa k tomu niekto skúsený vyjadriť, do akej miery je to použiteľné.

http://i46.tinypic.com/dddgtg.jpg

http://i49.tinypic.com/1547g2h.jpg
Používateľov profilový obrázok
mykymiki
prispievateľ
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa mykymiki »

To viazanie je velmi podobné ako som sa učil, ale postup je jednoduchší trošku inak...avšak tá plochá spojka (ambulantný uzol) sa mi tam fakt nepáči... myslím, že dvojitý rybársky uzol je o dosť lepší, hlavne nebude mať tendenciu samorozvezovania pri pohybe a podobne..

uzol je napr tu http://gord.gringo.cz/Uzly/index.html
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

mykymiki: zrejme im išlo o jednoduchosť, tento uzol je ľahký a potom pre istotu pridali na konce lana ešte jednoduché uzly, v tom prípade by sa to nepohybovalo nie? (neviem, nechám si poradiť)
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Mykymiki : "Dulferov sed" je uplne idealna nudzova metoda ked mas len lano bez sedaku. Zvladnes s tym bez problemov akykolvek zostup aj kolme steny budov. Dolezite je kontrolovat rychlost aby lano neprerezalo odev a nohami "kracat" po stene aby si co najviac odlahcil lano. Zrovna tato technika bola v minulosti jedinou moznostou zlanenia!!! Zaroven si treba uvedomit ze vtedajsie konopne lano malo v priemere 2,5 - 3cm /zlanovalo sa na dvoch/ cize aj rozklad sil bol iny..

Zoidberg : V tej knihe je to pouzitelne ale zbytocne komplikovane. Nudzovy sedak si spravis z odsadacnej smycky alebo sligne takto :
http://horolezeni.wz.cz/slaneni_nouze.htm
Je to absolutne spolahlie.

Na zlanovanie z budov /tak do 15m/ je este jeden sposob ale neviem to popisat. Vecsinan trenia je pri tom na podrazke topanky.

K uzlom : navezovanie riesim VZDY osmickovym uzlom - jeho vyhodou je ze ho na rozdiel od ostatnych bez problemov rozviazete po zatazi /aj po pade/ co ocenite pri skrehnutych prstoch.
Dalsim uzlom, ktory musite ovladat je "polovicny lodny - pollodak" - pre lezenie je to zazracna vec lebo s nim + karabina dokazete istit, zlanovat, spustat bremeno /ozrateho kolegu/.

Uz som to tu pisal ale pre istotu este raz : pokial to chce niekto skusat tak rozhodne nestaci aby si to niekde precital a potom to isiel skusat na skalu. Doporucujem nechat si to ukazat niekym kto to vie....
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

erebos: zorganizuj kurz, rád sa prídem pozrieť ak to bude v okolí :)
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"