Chlieb

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

pec na chlieb chcem robit aj ja. Potom sa podelime so skusenostami. Inak ja poslednych 5 rokov peciem chlieb sam a je to omnoho lepsie.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

akurát treba zostať u osvedčeného pomeru múky špaldovej a bielej, lebo inak dokáže človek vyprodukovať čudné veci :lol: (nikdy som nevedel že čerstvý chlieb dokáže byť tvrdý ako betón ) :D
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

AKI napísal:ja poslednych 5 rokov peciem chlieb sam a je to omnoho lepsie
detto

Laci:
Čo sa ti podarilo vyrobiť, špaldovú tehlu? :wink:
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Bez "obyčajnej" bielej hladkej múky je to zatial tvrdé. Osvedčil sa pomer 1/2 špaldovej viaczrnej hladkej múky, 1/2 bielej hladkej múky a ostatné prísady (droždie, cukor, soľ, maslo...).
Sory za OT.
Nie je to však vhodný recept na situáciu WTSHF, lebo droždie má obmedzenú trvanlivosť a potrebuje chladničku.
Navrhujem presunúť do vhodného vlákna a rád by som prečítal návrhy na recept na chlieb podobné tomu čo jeme ale bez droždia (čerstvého či sušeného).

Ale špaldová tehla je celkom trefné pomenovanie :) (nikdo okrem mňa ju nezjedol)
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Ja som chlieb teda nikdy nepiekol, ale nevyriesil by sa tento tehlovy problem primiesanim zemiakov ?
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Ked som zil v Cine tak vzhladom na to, ze cinania chlieb nepoznaju bolo tazke nejaky kupit. Teda kvalitny. Preto sme zacali chlieb piect. Dolezita je muka. Najlepsie je kupena zmeska uz hotova na pecenie. Inak treba mixovat kvalitnu hladku chlebovu muku. Muka musi mat dostatok lepku inak to nebude fungovat. Kvasnice cerstve alebo susene sa daju nahradit zitnym, alebo psenicnym kvaskom. Da sa to zvladnut uplne jednoducho.
http://wwwold.ekovesnicky.cz/strava/zitny_kvasek_2.html
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Laci napísal:lebo droždie má obmedzenú trvanlivosť a potrebuje chladničku
Ja síce bežne používam mrazené droždie, ale ako železnú rezervu mám vždy sáčok-dva sušeného droždia a to má celkom slušnú trvanlivosť.

AKI napísal:Najlepsie je kupena zmeska uz hotova na pecenie.
Voľakedy som ich používal, rôzne značky, ale prestal som. Najlepšie skúsenosti mám s tým, čo si sám namiešam, nie je to žiadna extra námaha.
A hlavne viem, čo v tom všetko je.


Kto používate kvások namiesto kvasníc - aké množstvo ide do povedzme 3/4-kilového chleba?
Do takého ja dávam pol kocky (=20g) čerstvých/mrazených kvasníc alebo dve lyžičky sušených.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Keď už sme v téme 'Chlieb', tak sem hodím jeden recept, ako som ho posielal kamarátovi. Je to samozrejme recept na bežné podmienky (rúra príp. el. pekáreň) nie do WSHTF, to len pre inšpiráciu.
Enjoy! :D


**************************************
Najprv hruby nacrt toho receptu:

500g suchej zlozky = napr. psenicna hladka, spaldova celozrnna, grahamova, vlocky, klicky, otruby, ...
320-350 g tekutiny = lubovolna kombinacia vody, mlieka, piva, vina, vajca, kefiru, i ked obvykle dam len vodu (vina nedavaj prilis vela kvoli kyslosti, max. 2 dcl)

2 PL oleja
1 PL octu (kvasny, jablcny, …)
1/4-1/3 ČL Citrodeka, prip. kys. citronova, rozdrveny vitamin C a pod.
1 CL cukru
1.5-2 ČL droždia sušeného alebo 1/3-1/2 kocky čerstvého resp. mrazeného (cela kocka = 40g)
2 ČL soli
2 ČL kmínu drveneho/mleteho (prip. chlebove korenie)
+ nejake zrniecka (lan, slnecnica, sezam, tekvica, ...)
_______________________________________________

Teraz konkretny chlieb, aky niekedy robievam ja:

1. 320ml vody dam zohriat na 1min do MW, vylejem do nadoby.
2. do vody pridam cukor, ocot, olej, Citrodeko
3. kvasnice rozmrvim/hodim/nasypem do vody (cerstve, mrazene alebo susene)
4. odvazim suchu zlozku a nasypem do nadoby - 50g spaldova celozrnna, 50g psenicna grahamova, 50g razna vyrazkova, 2 PL kukuricnej krupice, 4-5 PL vlociek (ovsene, razne, jacmenne, ryzove, sojove, pohankove, …), 2 PL psenicnych klickov, 1-2 PL psenicnych otrub, zvysok do 500g dosypem hladkou psenicnou mukou (T650)

5. sol nasypem niekam do rohu nadoby na suchy podklad, nie priamo do vody! (sol nici kvasnice)
6. nasypem kmin
7. nasypem zrniecka podla chuti, bezne 3-4 PL (napr. po jednej lyzici z lanu, slnecnice, sezamu a tekvice)
8. nadobu dam do stroja, zapnem kratky program (u Ety sa vola "Sprint" a trva 1:59) a je to. Ono mi to funguje aj na dlhy program, ale naco?


Pozn: Ak by si niekedy piekol s oneskorenym startom, nedavaj kvasnice do vody, ale hore do suchej muky. Mohlo by to prekysnut.
Pozn2: Ak niekedy pridavam surovy struhany zemiak, pridam 50g muky a uberiem 50ml tekutin.
Pozn3: Experimentovaniu sa medze nekladu - surova/prazena cibula, slaninka, cesnak, susene paradajky, bazalka, mrkva, ....
Ak vyhodis polovicu veci zo suchej zlozky, nic sa nestane. Vyskusaj, uvidis, postupne najdes, co ti sedi.
inspiring_swartz

Príspevok od používateľa inspiring_swartz »

Mám dve pripomienky ku kvásku - v Bratislave mi to nefungovalo. začlao tam žiť niečo úplne iné ako chlebové kvasinky a bolo to dosť hnusné...

Druhá vec - treba CHLEBOVÚ alebo BIO múku. Obyčajná hladká múka má v sebe nejaký sajrajt (viem, že to tam nepíšu, no a čo?), pravdepodobne konzervant, ktorý zabíja kvasinky či už z droždia alebo kvásku.

nech sa darí :)
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Tiež si pečiem sám už asi dva roky a je to super. Okrem klasického chleba pečiem aj rôzne chuťovky ako ciabattu, špaldový chlieb, cibuľový chlieb, vianočku v tvare chleba a pod. Všetko je to o skúšaní a dobrej pekárničke.

Samozrejme, že ak nebude eletrika tak som skončil, lebo chlebovú pec na drevo nemám. :cry:
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Piecť chlieb v klasickej peci nie je žiadna sranda. Nemá totiž digitálny displej a ani žiaden program. 8)
A učiť sa to, až ak by bolo nedostatok surovín asi nebude tá najlepšia volba.

To je už jednoduchšie robiť placky na milión spôsobov. To zvládne každý a dá sa z toho slušne vyžiť.
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Vikingovia zrali chleba z brezovej kory a napriek tomu sa pred nimi triasli niekolko dekad cele narody:
http://www.ydalir.co.uk/crafts/cook.htm
Naposledy upravil/-a Rudo v 20 Apr 2012, 08:42, upravené celkom 1 krát.
Marek Z
častý prispievateľ
Príspevky: 690
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Marek Z »

yarco, moja draha sa Ta pyta kde zhanas kvalitnu spaldovu muku?
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Špaldovú celozrnnú používam len málo, kupujem ju v bežných reťazcoch.
Či a nakoľko je kvalitná, netuším.
Používateľov profilový obrázok
mab
prispievateľ
Príspevky: 454
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa mab »

Kapo napísal:Piecť chlieb v klasickej peci nie je žiadna sranda. Nemá totiž digitálny displej a ani žiaden program. 8)
A učiť sa to, až ak by bolo nedostatok surovín asi nebude tá najlepšia volba.

To je už jednoduchšie robiť placky na milión spôsobov. To zvládne každý a dá sa z toho slušne vyžiť.
placky skusam obcas aj ja, teraz z ovsenych vlociek s roznymi prisadami.. da sa to aj na ohni, netreba pec. na chleba si zatial netrufam.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"